AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 D. Fadil Hoxhės me rastin e formimit tė Lidhjes sė 2 te PZ

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: D. Fadil Hoxhės me rastin e formimit tė Lidhjes sė 2 te PZ   Ven 12 Déc - 17:14

Deklarat e Fadil Hoxhės me rastin e formimit tė Lidhjes sė Dytė tė Prizrenit*
Autor: Shevki Sh. Voca E diel 14 Nėntore 2010 11:23 AMMe tė vėrtet, gjakpirėsi Nediē, tradhtari i popullit serb, nuk ka thėnė kotė: “Pėr derisa e kemi Xhafer Devėn, Ilijaz Agushin dhe disa tė tjerė...pėr Kosovėn nuk kemi pėr se tė brengosemi...” Pėr kėtė arsye ky zuzar, duke i mashtruar edhe disa shqiptar tė ndershėm tė anės tonė, me 16- IX-1943. i tuboi nė Prizren, kinse ta formojė Lidhjen e Prizrenit, duke e shfrytėzuar rėndėsinė historike tė popullit shqiptar tė vitit 1878, qė tė spekuloi me dėshirėn e popullit shqiptar pėr lirin e tyre, nė ē’mėnyrė ai do ti siguronte interesat dhe karrierėn e njollosur tė vet tė cilat ia ofron Gestapo-ja.”

A ėshtė e mundur qė Lidhja e Prizrenit e vitit 1878, e cila ka njė peshė tė veēantė historike pėr tėrė popullin shqiptar, me tė cilėn ka udhėhequr patrioti mirėnjohur Abdyl Frashėri, tė krahasohet me agjentin e Gestapo-s Xhafer Devėn? PO, nėse krahasohet njė mace e zgjebosur tė cilėn pronari e ka pėrjashtuar nga shtėpia, sepse ia kishte dėmtuar enėt e kuzhinės, ushqimin si dhe orenditė tjera shtėpiake, me luanin mbretin e shtazėve, dhe simbolin e fuqisė dhe tė lirisė. Luani ėshtė Abdyli siē ka qenė pėrherė, ndėrsa macja ėshtė Xhaferi, ēfarė edhe ėshtė.

Rreth kėsaj mace tė zgjebosur sot janė tubuar tė gjithė reaksionarėt, humbje kotėsitė, tė korruptuarit (ryshfetxhit), shovinistėt dhe karrieristėt, si Bedri Peja, Aēif Blyta, Tahir Zajmi, Sefedin-begu (fjala ėshtė pėr Sefedin Begollin nga Peja, babai i aktorit tė madh Faruk Begollit , Sh. V.), dhe kompania e tyre duke vendosur, sjellė dekrete, formuar plane, nė ē’mėnyrė qė tė pasurohen sa mė shumė nė llogari tė tradhtisė popullore, kurse nė anėn tjetėr, pėr ti maskuar qėllimet e fėlliqura tė tyre, qė ti fshehin si gjarpri kėmbėt, shesin nacionalizėm pėr njė Shqipėri etnike, duke brohoritur se Kosova gjendet nė rrezik. Me kėtė, ca mė shumė kalojnė nė njė imperializėm tė pėrlyer Drazhiste (Drazha Markoviq, Sh. V.), duke e kėrkuar ēakė edhe Rashkėn, Vranjėn, Velesin, vendbanimin e Artės etj. Ndėrsa ka edhe asi tipa tė verbėruar sa qė thonė: “Nga Beogradi deri nė Stamboll.”

P.s. Ja le xues tė nderuar kush ka qenė Fadil Hoxha, qė tani mbeturinat e ish rexhimit komunist Jugosllav, mundohen me ēdo kusht ta nxjerin si figur dhe person tė pastėr kombėtar. Ai ka ndjek, burgos, vra e mbyt, persekutu, nda fėmijtė nga prindėrit me dhunė, duke lėnė me qindra e mija jetimė, vetėm e vetėm ti mbetet besnik vllazerve tė vet sllavo-komunisto-cetnike, tė cilėt nė fund edhe ate e poshtėruan dhe diskredituan nė mėnyr mė tė pa moralshme. I tillė ėshtė dėshtaku i politikės sė Kosoves sė pasluftės sė vitit 1999, Veton Suroi, i cili koh me par botoi librin “Fadil Hoxha nė veten e parė”, si dhe para dy vitesh edhe intelektualėt-mbeturin e komunizmit tė tyre nostalxhik nė krye tė Institutit tė historis sė Kosovės nxorėn njashtu njė lbėr pėr plakun e pa penduar komunisto-sllaviste Fadil Hoxhėn, me autorin dr. Jusuf Bajraktari.-------------------------------------------------

* Nga artikulli i Fadil Hoxhės nė gjuhėn serbo-kroate dhėnė gazetės “Sloboda”, tetor 1943. Tė botuar nė “Zbornik dokumenata I podataka o narodnooslobodilackom ratu jugoslovenskih naroda-Vojno istorijski institut, Tom I, knjiga 19-Borbe na Kosovu 1941-1944, Beograd…Pėr kėtė shih Dr. Muhamed Kesetovic “Kontrarevolucija na Kosovu-pokusaj I sprecavanje” faqe 193. Beograd 1984.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
D. Fadil Hoxhės me rastin e formimit tė Lidhjes sė 2 te PZ
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: