AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Enverizmi,dhe lufta e matrapazeve ne Kosove

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Enverizmi,dhe lufta e matrapazeve ne Kosove   Mer 17 Déc - 15:51

Ju zotni Shuko Minga,jeni mbeshtjellaq sa i madhe aq dhe shpifarak,me stilin e Stalinizmit.

Per ju krimet e Balisteve mbi forcat e juaja kuislinge serbo ruse,i arsyetoheni me fakte siq u bije per qefi te Enverizmit,ndersa per krimet e juaja partizano serbe mbi popullaten e pa fajshme i argumentoni se ne ēdo lufte ka gabime.Por arsyetimet e juaja nuk pinin dote as uje e as gaz qe na dogjet koken e atdhetarizmit shqiptar.
Partizanet e shqiperise qe ishin ne Kosove dhe viset e tjera te banuara me shqiptar,per nje fjale goje qe ju kane tregue se serbet po na masakrojne,ata shqiptar i keni pushkatue duke u thene ,genjeshtar e tradhetar.

Masakra e Tivatit;
Kur nazistėt ishin nė tėrheqje nga territori i ish-Jugosllavisė, frontet u krijuan nė Srem tė Vojvodinės dhe nė atė tė Adriatikut nė veriperėndim tė Jugosllavisė. Shqiptarėt u rekrutuan pėr tu dėrguar nė luftime nė kėto fronte ndėrsa brigadat Serbe i forcuan pozitat e tyre nė territorin e Kosovės. Gjithsejtė 44.523 shqiptarė nga Kosova dhe viset tjera etnike u rekrutuan dhe u dėrguan nė luftime larg Kosovės pėr ta zvogėluar rrezikun e ēfarėdo rezistence ndaj autoritetit serb/jugosllav qė do tė vendosej nė Kosovė.
Grupi i parė prej 3,700 vetash u nis mė 24 Mars 1945. Grupi i dytė me 4,700 vetė u nis me 26 mars dhe marshoj pėr katėr ditė nė vijėn Prizren-Zhur-Kukės-Puk-Shkodėr-Tivar.
Zotni Shuko Mingo,a e dini se pa urdherin e Enverit,keta shqiptar duare thate nuk do te pushkatoheshin?
Ne grupin e dyte ne liste per tu pushkatue kane qen baba im Latif Ismail Kuēi,Shaqir Ismail Kuēi,dhe Xheme Ismail Kuēi nga Suhareka.Baba im dhe nje migje kane arritur ti ikin kolones se rreshtit,pos migja Xheme nuk ka pasur ate mundesi dhe ne Bare kur qetniket ,apo vellaznit e juaj pushkatuan shqiptaret,migja im Xhema ishte mbulue me kufoma,por ma mire te kishte vdekur,se qe ardhi gjalle ne shtepi.Sepse ishte smure nga tifoja dhe nga smundja e migjes smuren edhe tre vellazni te mi dhe mbrenda muait vdesin te katertit.Per ju kesaj makabes i thuani normale.
Listen per tu pushkatue keta shqiptar nga Kosova e kishte pergaditur Hysen Rrahman Kuēi,ku e pate deklarue haptas,Shaban J.Kuēi.I cili i kishte thene Hysenit mos bre burr mos i merr ne qafe njerezit se nuk kane faje.Hyseni ja prete,kajau nanen shqiptareve le ti masakrojne e bejme toke ma shume.
Balistet kishin bashkpunim me fashizmin Italian dhe nazizmin gjerman.Por ju Enverista kishit bashkpunim te tre fishte;Me ate serbo rus,dhe paktin amerikano anglez e fashizmin italian.E di qe do mendoni si eshte e mundur kjo?;

Ne gushte te vitit 1943 ne shtepin ku banonte fashisti italian Fernando ,ne Tirane,mbahej nje mbledhje e mshefte ku ne ate mbledhje ishte ftue edhe Enver Hoxha.Ku ne kete mbledhje ishin ardhe edhe keta perfaqesues nga Amerika dhe Anglia.Njeri ishte nje gjeneral i interligjences Wiliam Mayer nga Anglia dhe gjenerali i kombsorise Amerikane Wilson.Ne kete takim Enverit ju propozue qe ti pranone kushtet e ketyre te luftes siq e urdherojne keta,dhe fashizstin Fernando e detyruan qe ushtria italiane te dorzohet,dhe armatimin tja jep ushtrise se Enver Hoxhes.Enverit i tregojne se ne do te sulmojme forcat gjermane nga ajri,a ju te qendroni ne male dhe mbas perfundimit te sulmeve tona,ju hyni ne front dhe fotografohunu me kufomat gjermane duke u tregue popullates kinse ju i mposhtet gjermanet.Ma tutje;Neqoftese ju Enver Hoxha na kundershtoni te bashkpunoni me ne,ne do ta ndihmojm krahun e Abaz Kupit dhe Hasan Dostit dhe keta nacionalista do e marrin qeverisjen e shqiptareve.Enver Ohaxh,nuk pati tjeter zgjidhje pos u tha;Je suis dacort.

Ju Enverista edhe grupin ilegal te LPK es e mesuat me metodat e juaja,duke ua vjedhe meritat e atdhetareve,dhe e shendrruat veten kinse ju jeni ēlirimtaret.

Nje citat marrur nga Idriz Zeqiraj,por nje thenje e vertete.

Metodat e falsifikimit tė luftės sė Kosovės, e historisė tė kėsaj lufte, janė huazuar tė gatshme nga komunistėt shqiptarė tė Enver Hoxhės pėr Luftėn e Dytė Botėrore. Partizanėt e Enverit luftėn pėr liri e kthyen nė luftė civile pėr pushtet. Kėtė tė vėrtetė e ripohoi dhe e dėshmoi edhe historiani amerikan, Bernard Fischer, nė njė konferencė tė mbajtur me rastin e 70 vjetorit tė ēlirimit tė Shqipėrisė, organizuar nga Akademia e Shkencave. I pyetur a kishte luftė civile nė Shqipėri apo luftė kundėr pushtuesit, historiani Fischer ėshtė gjegjur: "Sigurisht ka pasur luftė. Kėtė ne mund ta quajmė luftė civile ose mund ta quajmė thjeshtė njė pėrleshje a betejė, por fakti ėshtė qė ka pasur luftė mes partizanėve dhe nacionalistėve".

Nėse nuk pajtoheni me kėtė konstatim, dėshmojeni tė kundėrtėn, pra, emėrtoni, numėroni betejat e bėra kundėr pushtuesėve italianė e gjermanė, - tha studjuesi amerikan. Nė favor tė kėsaj teze flet edhe mosdhėnia Shqipėrisė e dėmshpėrblimit pėr shkatėrrimet e kėsaj lufte. Me kot u mundua historiuci enverist Paskal Milo ta kundėrshtojė historianin Bernard Fischer, sepse nuk arriti ta faktojė asnjė betejė kundėr pushtuesit, ndėrkohė qė numėrohen me dhjetra beteja kundėr Organizatave nacionaliste, atdhetare tė "Ballit Kombėtar" dhe tė "Legalitetit"!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Enverizmi,dhe lufta e matrapazeve ne Kosove
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: