AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Shqiptaret populli ma i vjeter ne europe dhe ne bote

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shqiptaret populli ma i vjeter ne europe dhe ne bote   Lun 22 Déc - 13:01


Shqiptaret populli ma i vjeter ne toke;
Ne jemi nje popull shume i zoti kur dalim nga atdheu yne dhe atdhetdashurin e shfrytezojm ne te miren e popujve tjere atje ku jetojme.Pse?Sepse mundesia eshte e pa arritur qe te kontribojn per atdheun e vete,nga tradhetaret qe na shkatrruan me shekuj te tere.Shqiptaret jetuan qe nga antike e vjeter e ma tutje,te ardhur nga fiset Ilirenqe zotruan Egjiptin dhe e ndertuan ate ne formen e moderume.Jetuan edhe ne Troje si trojanet,dhe u shperndan neper europe e me gjere,gjere ne amerike.Pastaj fiset ilire ,arbet qe jetuan skaj detit Adriatik e gjere ne itali,sidomos nga koha e Skenderbeut dhe sot e asaj dite jetojne shqiptaret duke ruajtur gjuhen kulturen e tyre me nje dinitet te pa shoq.
Vetem nje kohen e perandorise osmane;Ushtria shqiptare e sundoi 240 vite Egjiptin,ku ushtria e Egjiptit ishte nen komanden e komandantave shqiptar,duke u nisur nga Mehmed Ali Pasha e gjere tek princi Faruk.Kete histori e kemi te shkruar ne shume gjuhe te botes.'Albanien Imperi Of Egipt).
Edhe Italin ne kohen e Skenderbeut,ushtri e Skenderbeut ,sidomos pas vdekjes se Skenderbeut,shume troje italiane u bushen me arberesh dhe e popullezuan me banor shqiptar,te cilet edhe sot jetojne dhe shumica e tyre jane edhe udheheqesa te qeverise italiane.Ma se shumet me arbereshe jane te banuar ne Sicili,e Kalabri.Njeri nga arbereshet qe e shpetoi italin ishte i ndjeri Galibardi.Italia ne pergjithesi ka prejardhje arbereshe,vetem ne sicili e Kalabri jetojne mbi 70%te arberesheve me prjardhje shqiptare..Nje ndere klanet ma te forte ne bot jane ai i klubit te Lombardit,Llukes,Bonanos,te cilet sot gjinden ne amerike,qe nga lufta e dyte boterore,te cilet jane multi miliardera.Te cilet bashkpunojne me qeverin amerikano izralite,(Lobi,Albanien Amerikan Liga).Nuk ka mundesi as dhe nje president Amerikan te zgjidhet pa ndihmen e emigracionit shqiptar,si president i SHBA ve.Nuk paraqet kurrefare problemi qe te krijohet Shqipëria Natyrale.Ata punojne e veprojne ne tjera metoda ne kete toke,per kete Shqipëria Natyrale eshte realitet faktik qe vetem pritet vendimi i tyre,pa marr parasysh formen e krijimit permes luftes,apo paqes,me nje fjale ka shume varijanta.Popullit sllave i keshillohet qe mos ta nguci grejznin ku nuk duhet se ja bejne sherrin edhe ma teper vetes se sa popullit shqiptar.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Shqiptaret populli ma i vjeter ne europe dhe ne bote
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: