AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Hasan Zeneli bashkė. i Zahir Pajazitit Rrustem Mustafes dez

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Hasan Zeneli bashkė. i Zahir Pajazitit Rrustem Mustafes dez   Lun 22 Déc - 15:32

http://rugova-namungon.com/sq/?p=1054&fb_action_ids=354525971373603&fb_action_types=og.likes&fb_ref=below-post&fb_source=other_multiline&action_object_map=%5B570149756418707%5D&action_type_map=%5B%22og.likes%22%5D&action_ref_map=%5B%22below-post%22%5D

Hasan Zeneli, bashkėluftėtar i Zahir Pajazitit: Rrustem Mustafa -Remi ėshtė “dezertor” i LDK-sė

October 4, 2014   Ballina, Intervista

hasan-zeneli-1-1
Kush janė bashkėluftėtarėt e tjerė qė kėrkojnė poashtu zbardhjen e vrasjes sė Zahir Pajazitit, Hakif Zejnullahut dhe Edmond Hoxhės? Pse Hasan Zeneli e quan dezertor politik Rrustem Mustafėn – Remin? Cilat dojse duhet tė hapen qė tė zbardhet e vėreta e vrasjes sė Zahirit, Edmondit dhe Hakifit? A janė deklratatat e dhėna nė prokuri nėn presion e dhunė tė burgosurve Nahit Hasani e Bislim Zogaj dėshmi pėr zbardhjen e vrasjes sė Zahirit, Edmondit dhe Hakifit?  Cila ėshtė pėrgjegjėsia e Azem Sylės pėr kėtė vrasje?


Botapress: Ju nuk je i vetmi qė kėrkoni zbardhjen e vrasjes sė Zahirit, Edmondit e Hakifit?

H.Zeneli:  Jo nuk jam i vetmi unė .Llogari pėr vrasjen e tij kam kėrkuar  unė  duke u bazuar nė argumentet dhe  nė deklaratat e hetuesisė qė sot i kam  nė dispozicion. Kėto deklarata i kam shpėrnda nėpėr  tė gjithė shokėt dhe farefisin e Zahirit dhe tani tė gjithė e dinė.

Bota press:  Kush janė shokėt  tjerė  qė po kėrkojnė zbardhjen?

H.Zeneli: Pėr vrasjen e Zahirit, Edmondit dhe Hakifit  kėrkon llogari  Ismet Avdullahu  qė  me tė  drejtė kėrkon , sepse Ismeti ishte njėri  nga njerėzit mund tė them kryesor qė  unė dhe Zahiri e patėm  obliguar pasi qė ai qėndronte nė Zvicėr dhe na ndihmonte financiarisht  guerilen e patėm  obliguar qė ai tė marrė pėrgjegjėsinė  pėr veprimtarinė tonė qė bėnim ne kėtu. Pastaj  Avni  Ajeti  edhe ai ėshtė pjesė e jona , Avniu pra ėshtė bashkėluftėtar i yni , pastaj ka kėrkuar Nazmi Ajeti. Pra tė gjithė nė mėnyrė indirekte  jo direket  kėrkojnė sqarim rreth kėsaj  Vrasje . Kam biseduar me tė gjithė shokėt , duke pėrjashtuar  dezertorin e  si ta  quaj Rrustem Mustafen , do tė thotė  i vetmi shoku i ynė  ėshtė Rrustem Mustafa i cili nuk ka dashur  tė bisedojmė me tė rreth kėsaj vrasje.

Botapress:  Pse po e quani dezertor Rrustem Mustafėn Remin?

H.Zeneli: Po e quaj dezertor nė kuptimin politik se e dezertoi Lidhjen Demokratike tė Kosovės, thjesht , sepse ai ka qenė militant i LDK-sė dhe pastaj  pėr qėllime tė tijsh koi nė PDK .

Botapress: Ai ka dezertuar politikisht?

H.Zeneli Ai ka dezertuar politikisht ,ai sikur  tė kishte  dezertuar luftarakisht , nuk do te  ishte  duke shkelur me kėmbėt e veta  nė Prishtinė, sepse  unė do ta kisha vrarė.

Botapress: Njė akuzė e rėndė kjo?

H.Zeneli Do ta kisha vrarė , sepse  nė luftė nuk guxon tė dezertohet, sepse  nė legale  nuk ka guxuar tė dezertoj asnjė njeri, kėtė e dinė shumė mirė   shokėt tonė  qė janė betuar. Nuk jam i vetmi unė qė  jam betuar , ėshtė  betuar  Isak  Shabani, Avniu, Ajeti  ėshtė  betuar Ismet Avdullahu ėshtė betuar  Nazmi Ajeti, janė betuar shumė e shumė djem . Dezertim  nga lufta nuk ka dhe  nuk ka dhe nuk ka asnjė arsyetim  qė mund ta lirojmė ndonjėrin nga  ky veprim

Bota press:Z. Hasan t’i kthehemi edhe njėherė vrasjes sė Zahirit, Edmondit e Hakifit. A  mendoni  se pėr zbardhjen e vrasjeve duhet  tė hapen dosjet e sigurimit serb apo dėshmitė e Nait Hasanit dhe tė tjerėve tė dhėna nė prokurori  gjatė  procesit hetimorė?

H.Zeneli: Po unė mendoj se  kjo vrasje  e kėtyre tre djemve ka qenė tragjedia mė e madhe  qė ka  pėrjetuar ndonjėherė UĒK-ja . Them kėtė sepse Zahiri ishte personi numėr njė  i cili organizonte lėvizjet  brenda Kosovės po ashtu edhe jashtė. Them lirisht se organizonte luftėn edhe nė  Preshevė, Bujanovc dhe Medvegjė edhe Iliridė edhe pse atje ishte edhe Ali Ahmeti  dhe djemtė e tij  nė luftė , Zahiri prap nga kėtu organizonte dhe dėrgonte forca  atje.

Botapress:  A shpresobi se do tė zbardhet vrasja e Zahirit, Edmondit e Hakifit ?

H.Zanali: Kėtu nuk ka dilemė. Duhet tė mblidhemi . Nėse nuk duan, dhe ne po shohim se ata nuk po duan ta pranojnė fajin . Sipas meje  nuk ėshtė ky  faj i Nait Hasanit ,  as nuk ėshtė faj i Bislim Zogajt , sepse tortura ēnjerėzore e bėnė tė vetėn dhe  Nait Hasani  ėshtė vetėm njė viktimė dhe asgjė tjetėr,. Bislim Zogaj ėshtė  asgjė tjetėr vetėm njė viktimė e  dikujt tė cilin nuk po e ceki. Unė e kam akuzuar  Azem Sylėn pėr kėtė rast vazhdimisht .

Botapress: Mendoni se Azem Syla qėndron prapa kėsaj vrasje?

H.Zeneli:  Nėse ai e quan vetėn shef tė Shtabit , megjithėse  nga ana jonė nuk ka pasur asnjė autorizim , por  e quan vetėn shef tė Shtabit tė UCK-sė, atėherė  ai e din se  si erdhi deri te rėnia e Nait Hasanit nė burg .

Botapress: Ju po i arsyetoni nė njė farė mėnyre deklaratat e Nahit Hasanit nė burg tė dhėna nėn dhunė tė inspektorėve serbė?
H.Zeneli: Gjithsesi  janė dhėnė me dhunė , sepse me siguri Nait Hasani  nuk do tė kishte pranuar  qė ta dekonspirojė Zahirin kurrė  sikur mos tė ishte torturuar. Tortura e ka bėrė tė vetėn , mirėpo  ia shohė shumė pėr tė madhe Naitit qė nuk i mbledhė shokėt  e tij. Prapė po i bėjė thirrje publike Naitit qė ti fton  shokėt e Zahirit   duke filluar nga Unė , Ismet  Avdullahu, Avni Ajeti  Nazmi Ajeti, tė fton familjen Zejnullahu dhe Pajaziti  e  familjen Hoxha  dhe tė ulen  nė njė  odė tė burrave dhe ta sqarojnė kėtė problem.  Ky problem nuk do koment , nuk do fare  mund , vetėm  se Naiti duhet tė ulet dhe ta pranojė se tortura e bėri tė vetėn  dhe  mė nė fund e dekonspirova  Zahirin dhe grupin e  tij  , po ashtu  edhe Grupin e Drenicės. Naiti ka dekonspiruar  Rexhep Selimin, Sylejman Selimin , Xheladin Gashin  e tė tjerė , tė  gjithė  ēka i ka njofto. Rexhepi kėtė e dinė, asnjė herė nuk kam biseduar me Rexhepin rreth kėtij problemi , por  Rexhepi kėtė e din , skam ēka tė  bisedoj.

Botapress:A mendoni se ka ardhur koha qė kjo vrasje misterioze e trefishtė tė zbardhet?

H.Zeneli: Kjo duhet  medoemos  tė  bėhet, sepse  kėtu nuk janė vrarė tre gjela tė pulave . Dikujt me ju vra tre gjela e bėnė  panik  3 0 vjet se  i ka vrarė dikush tre gjela.  Por kėtu janė vrarė tre njerėz, njėri ndėr ta kryesori i UQK-sė. Me kėtė njeri kam vepruar shumė, kamė hangar bukė e kripė.

Botapress: Mė nė fund ju po e merrni nė mbrojtje familjen e  Hakif  Zejnullahit , Zahitit dhe tė tjerėve?

H.Zeneli: Po si jo dhe mė tė drejtė babai i tyre bėri kėtė reagim. Prandaj  them se ka plotė tė drejtė qė  tė kėrkojė llogari pėr djalin e tij i cili ėshtė vrarė  nė mėnyrė, rrethana  tė pa sqaruara.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Hasan Zeneli bashkė. i Zahir Pajazitit Rrustem Mustafes dez
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: