AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Prenk Gjetaj,Ukshin Hoti duhet te jete gjalle

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Prenk Gjetaj,Ukshin Hoti duhet te jete gjalle   Lun 22 Déc - 19:37

Ndėr tė tjera, Gjetaj ka potencuar se pėr fatin e Ukshinit mund tė dihet, pasi qė drejtori i burgut qė ėshtė mbajtur atėherė Ukshin Hoti, ėshtė ende gjallė dhe jeton nė serbi.
Haki Kasumi
djali i Ukshin Hotit, Andin Hoti

http://botasot.info/lajme/298743/studentet-kujtojne-ukshin-hotin/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Prenk Gjetaj,Ukshin Hoti duhet te jete gjalle   Lun 22 Déc - 19:45

Studentėt kujtojnė Ukshin Hotin

Bota Sot | 16.05.2014 17:25Ishte 16 maj 1999 kur i burgosuri Ukshin Hoti, ishte nxjerrė nga burgu.Nė kėtė ditė nga dėshmitarėt qė kanė qenė tė burgosur prof. Ukshin Hoti ėshtė liruar gjoja dhe prej atij momenti janė zhduk gjurmėt e tij, ku as familja e as qytetarėt e Kosovės nuk dinė gjė pėr fatin e tij.

E pas 15 viteve tė gjithė kėrkojnė tė dinė pėr fatin e tij.Nė kėtė 15 vjetor kanė qenė studentėt e Fakultetit Filozofik tė cilėt e kanė kujtuar dhe kanė kėrkuar tė dinė pėr fatin e tij.

Ata pėrmes njė videoje kanė mbledhur fotografit e tij nė vite, nga momente tė ndryshme tė profesorit Ukshin Hoti.
E mėnyrėn e kėtij kujtimi, e kanė cilėsuar si tė veēantė nga se ėshtė bėrė nė tė kaluarėn.

Astrit Gjocaj, nga Kėshilli i Fakultetit Filozofik, fakultet ky nė tė cilin Hoti ishte njė nga themeluesit, tha se ata si studentė tė kėtij fakulteti kanė ndjerė obligim tė organizojmė njė pėrkujtim sot tash e 15 vite qė nuk dihet asgjė p ėr fatin e tij.

“Njė formė tjetėr nga seē jemi mėsuar, pra takimet edhe tryezat e ndryshme. Ky videospot do tė transmetohet nėpėr tė gjitha televizionet nėpėr gjithė Kosovėn tė ‘Megamedium’ falė pronarit tė tij Gani Ibėrdemaj i cili na ka mbėshtet nė kėtė projekt dhe na e ka mundėsuar transmetimin e tij deri nė ora 1 pas mesnatės”, ka thėnė ai.

Nė kėtė, pjesėmarrės ka qenė edhe kryetari i Komisionit pėr Persona tė Pagjetur nė Qeverinė e Kosovės, Prenk Gjetaj.
Ai ka thėnė se kėrkesėn pėr tė pagjeturit e ka drejtuar edhe nė bisedimet me palėn serbe dhe vazhdimisht thotė se e kanė pėrsėritur.

......................................................................................................................
Ndėr tė tjera, Gjetaj ka potencuar se pėr fatin e Ukshinit mund tė dihet, pasi qė drejtori i burgut qė ėshtė mbajtur atėherė Ukshin Hoti, ėshtė ende gjallė dhe jeton nė serbi.
.....................................................................................................................

“Prandaj nė radhė tė parė ai mund tė deklaroj se nė ēfarė rrethanash ėshtė liruar profesori. Hoti pėr arsye se nė kohėn kur ėshtė liruar ai nuk ka qenė as zogu i lirė pėr shkak tė mbulesės sė shtetrrethimit qė ka qenė Kosova. Do tė thotė ka qenė njė absurd i llojit tė vet pėr ta menduar lirimin e tij. Kėshtu qė, qė nga ajo ditė nuk dihet fati i tij. Ne e pėrkujtojmė nė radhė tė parė me qėllime tė qetėsimit tė familjes por edhe pėrkujtimit dhe nderimit dhe respektit tė figurės e cila jo rastėsisht ėshtė izoluar gjoja se ėshtė liru”, ka thėnė ai.

Edhe koordinatori i Kėshillit tė Asociacioneve tė Familjeve tė tė Zhdukurve tė Kosovės, Haki Kasumi, ka thėnė se nė emėr tė kėtij kėshilli sot janė organizuar disa aktivitete pėr ta shėnuar ditėn e zhdukjes sė Ukshin Hotit.

Kasumi ka potencuar qė kėshilli qė ai po udhėheq po bėjnė ēdo gjė tė mundur pėr tė ditur pėr fatin e tė gjithė tė zhdukurve, ku nė mesin e tyre ėshtė edhe Ukshin Hoti.

Pėr shėnimin e ditės sė zhdukjes sė Hotit dhe akti vitetet e organizuara me kėtė rast, studentėt i ka falėnderuar edhe djali i Ukshin Hotit, Andin Hoti.

Pėr nder tė kėsaj dite Kėshilli Koordinues i Asociacioneve tė Familjeve tė tė Zhdukurve tė Kosovės e ka organizuar njė takim me intelektualė nga Kosova dhe Shqipėria.

http://botasot.info/lajme/298743/studentet-kujtojne-ukshin-hotin/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Prenk Gjetaj,Ukshin Hoti duhet te jete gjalle
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: