AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Hasan Zeneli, bashkėluftėtar i Zahir Pajazitit: Rrustem Must

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Hasan Zeneli, bashkėluftėtar i Zahir Pajazitit: Rrustem Must   Mar 23 Déc - 12:36

http://botasot.info/lajme/298743/studentet-kujtojne-ukshin-hotin/

Hasan Zeneli, bashkėluftėtar i Zahir Pajazitit: Rrustem Mustafa -Remi ėshtė “dezertor” i LDK-sė

October 4, 2014 Ballina, Intervista

hasan-zeneli-1-1
Kush janė bashkėluftėtarėt e tjerė qė kėrkojnė poashtu zbardhjen e vrasjes sė Zahir Pajazitit, Hakif Zejnullahut dhe Edmond Hoxhės? Pse Hasan Zeneli e quan dezertor politik Rrustem Mustafėn – Remin? Cilat dojse duhet tė hapen qė tė zbardhet e vėreta e vrasjes sė Zahirit, Edmondit dhe Hakifit? A janė deklratatat e dhėna nė prokuri nėn presion e dhunė tė burgosurve Nahit Hasani e Bislim Zogaj dėshmi pėr zbardhjen e vrasjes sė Zahirit, Edmondit dhe Hakifit? Cila ėshtė pėrgjegjėsia e Azem Sylės pėr kėtė vrasje?

Botapress: Ju nuk je i vetmi qė kėrkoni zbardhjen e vrasjes sė Zahirit, Edmondit e Hakifit?

H.Zeneli: Jo nuk jam i vetmi unė .Llogari pėr vrasjen e tij kam kėrkuar unė duke u bazuar nė argumentet dhe nė deklaratat e hetuesisė qė sot i kam nė dispozicion. Kėto deklarata i kam shpėrnda nėpėr tė gjithė shokėt dhe farefisin e Zahirit dhe tani tė gjithė e dinė.

Bota press: Kush janė shokėt tjerė qė po kėrkojnė zbardhjen?

H.Zeneli: Pėr vrasjen e Zahirit, Edmondit dhe Hakifit kėrkon llogari Ismet Avdullahu qė me tė drejtė kėrkon , sepse Ismeti ishte njėri nga njerėzit mund tė them kryesor qė unė dhe Zahiri e patėm obliguar pasi qė ai qėndronte nė Zvicėr dhe na ndihmonte financiarisht guerilen e patėm obliguar qė ai tė marrė pėrgjegjėsinė pėr veprimtarinė tonė qė bėnim ne kėtu. Pastaj Avni Ajeti edhe ai ėshtė pjesė e jona , Avniu pra ėshtė bashkėluftėtar i yni , pastaj ka kėrkuar Nazmi Ajeti. Pra tė gjithė nė mėnyrė indirekte jo direket kėrkojnė sqarim rreth kėsaj Vrasje . Kam biseduar me tė gjithė shokėt , duke pėrjashtuar dezertorin e si ta quaj Rrustem Mustafen , do tė thotė i vetmi shoku i ynė ėshtė Rrustem Mustafa i cili nuk ka dashur tė bisedojmė me tė rreth kėsaj vrasje.

Botapress: Pse po e quani dezertor Rrustem Mustafėn Remin?

H.Zeneli: Po e quaj dezertor nė kuptimin politik se e dezertoi Lidhjen Demokratike tė Kosovės, thjesht , sepse ai ka qenė militant i LDK-sė dhe pastaj pėr qėllime tė tijsh koi nė PDK .

Botapress: Ai ka dezertuar politikisht?

H.Zeneli Ai ka dezertuar politikisht ,ai sikur tė kishte dezertuar luftarakisht , nuk do te ishte duke shkelur me kėmbėt e veta nė Prishtinė, sepse unė do ta kisha vrarė.

Botapress: Njė akuzė e rėndė kjo?

H.Zeneli Do ta kisha vrarė , sepse nė luftė nuk guxon tė dezertohet, sepse nė legale nuk ka guxuar tė dezertoj asnjė njeri, kėtė e dinė shumė mirė shokėt tonė qė janė betuar. Nuk jam i vetmi unė qė jam betuar , ėshtė betuar Isak Shabani, Avniu, Ajeti ėshtė betuar Ismet Avdullahu ėshtė betuar Nazmi Ajeti, janė betuar shumė e shumė djem . Dezertim nga lufta nuk ka dhe nuk ka dhe nuk ka asnjė arsyetim qė mund ta lirojmė ndonjėrin nga ky veprim

Bota press:Z. Hasan t’i kthehemi edhe njėherė vrasjes sė Zahirit, Edmondit e Hakifit. A mendoni se pėr zbardhjen e vrasjeve duhet tė hapen dosjet e sigurimit serb apo dėshmitė e Nait Hasanit dhe tė tjerėve tė dhėna nė prokurori gjatė procesit hetimorė?

H.Zeneli: Po unė mendoj se kjo vrasje e kėtyre tre djemve ka qenė tragjedia mė e madhe qė ka pėrjetuar ndonjėherė UĒK-ja . Them kėtė sepse Zahiri ishte personi numėr njė i cili organizonte lėvizjet brenda Kosovės po ashtu edhe jashtė. Them lirisht se organizonte luftėn edhe nė Preshevė, Bujanovc dhe Medvegjė edhe Iliridė edhe pse atje ishte edhe Ali Ahmeti dhe djemtė e tij nė luftė , Zahiri prap nga kėtu organizonte dhe dėrgonte forca atje.

Botapress: A shpresobi se do tė zbardhet vrasja e Zahirit, Edmondit e Hakifit ?

H.Zanali: Kėtu nuk ka dilemė. Duhet tė mblidhemi . Nėse nuk duan, dhe ne po shohim se ata nuk po duan ta pranojnė fajin . Sipas meje nuk ėshtė ky faj i Nait Hasanit , as nuk ėshtė faj i Bislim Zogajt , sepse tortura ēnjerėzore e bėnė tė vetėn dhe Nait Hasani ėshtė vetėm njė viktimė dhe asgjė tjetėr,. Bislim Zogaj ėshtė asgjė tjetėr vetėm njė viktimė e dikujt tė cilin nuk po e ceki. Unė e kam akuzuar Azem Sylėn pėr kėtė rast vazhdimisht .

Botapress: Mendoni se Azem Syla qėndron prapa kėsaj vrasje?

H.Zeneli: Nėse ai e quan vetėn shef tė Shtabit , megjithėse nga ana jonė nuk ka pasur asnjė autorizim , por e quan vetėn shef tė Shtabit tė UCK-sė, atėherė ai e din se si erdhi deri te rėnia e Nait Hasanit nė burg .

Botapress: Ju po i arsyetoni nė njė farė mėnyre deklaratat e Nahit Hasanit nė burg tė dhėna nėn dhunė tė inspektorėve serbė?

H.Zeneli: Gjithsesi janė dhėnė me dhunė , sepse me siguri Nait Hasani nuk do tė kishte pranuar qė ta dekonspirojė Zahirin kurrė sikur mos tė ishte torturuar. Tortura e ka bėrė tė vetėn , mirėpo ia shohė shumė pėr tė madhe Naitit qė nuk i mbledhė shokėt e tij. Prapė po i bėjė thirrje publike Naitit qė ti fton shokėt e Zahirit duke filluar nga Unė , Ismet Avdullahu, Avni Ajeti Nazmi Ajeti, tė fton familjen Zejnullahu dhe Pajaziti e familjen Hoxha dhe tė ulen nė njė odė tė burrave dhe ta sqarojnė kėtė problem. Ky problem nuk do koment , nuk do fare mund , vetėm se Naiti duhet tė ulet dhe ta pranojė se tortura e bėri tė vetėn dhe mė nė fund e dekonspirova Zahirin dhe grupin e tij , po ashtu edhe Grupin e Drenicės. Naiti ka dekonspiruar Rexhep Selimin, Sylejman Selimin , Xheladin Gashin e tė tjerė , tė gjithė ēka i ka njofto. Rexhepi kėtė e dinė, asnjė herė nuk kam biseduar me Rexhepin rreth kėtij problemi , por Rexhepi kėtė e din , skam ēka tė bisedoj.
Botapress:A mendoni se ka ardhur koha qė kjo vrasje misterioze e trefishtė tė zbardhet?
H.Zeneli: Kjo duhet medoemos tė bėhet, sepse kėtu nuk janė vrarė tre gjela tė pulave . Dikujt me ju vra tre gjela e bėnė panik 3 0 vjet se i ka vrarė dikush tre gjela. Por kėtu janė vrarė tre njerėz, njėri ndėr ta kryesori i UQK-sė. Me kėtė njeri kam vepruar shumė, kamė hangar bukė e kripė.

Botapress: Mė nė fund ju po e merrni nė mbrojtje familjen e Hakif Zejnullahit , Zahitit dhe tė tjerėve?

H.Zeneli: Po si jo dhe mė tė drejtė babai i tyre bėri kėtė reagim. Prandaj them se ka plotė tė drejtė qė tė kėrkojė llogari pėr djalin e tij i cili ėshtė vrarė nė mėnyrė, rrethana tė pa sqaruara.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Hasan Zeneli, bashkėluftėtar i Zahir Pajazitit: Rrustem Must
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: