AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Masoneria shqiptare

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Masoneria shqiptare   Jeu 25 Déc - 17:11

Tuesday, November 1, 2011
Frimason Maksim Zotaj:Masonizmi i ka rrenjet ne Shqiperi

Masonizmi i ka rrėnjėt nė Shqipėri. Madje, burrat mė tė pushtetshėm tė botės, por edhe rilindėsit tanė ishin masonė. Ndėrsa nė ditėt tona ka vetėm njė mason tė deklaruar, Maksim Zotaj, i cili ėshtė edhe anėtar i Lozhės sė Nju-Jorkut. Nė njė intervistė pėr gazetėn “Ballkan”, Zotaj shpjegon si lindi masonizmi nė Shqipėri, si u zhvillua dhe si financohet ai.

Si ka lindur masoneria?

Masoneria ėshtė njė lloj organizimi qė pėrmbledh nė vetvete burrat mė tė mirė dhe mė tė shquar. Procesi masonik ėshtė qė burrat mė tė mirė tė kėsaj bote mblidhen dhe organizohen me njėri-tjetrin dhe bėhen akoma mė tė mirė. E gjitha kjo ka njė qėllim tė caktuar, i cili ka tė bėjė me ndriēimin e shpirtit tė njeriut dhe pėr tė ndriēuar shpirtin e njerėzve duhet njė lloj kapaciteti intelektual edhe njė lloj begraundi pėr tė hyrė nė lozhat masonike. Kjo ėshtė si esencė masonizmi, ndėrsa si term dhe si anė praktike ky, mbase, ka ekzistuar nė botė qė kur ka ardhur njeriu dhe ka vendosur tė jetė nė tokė. Atėherė, nė atė kohė, sikurse edhe tani, ka qenė njė grup i vogėl qė quheshin priftėrinj dhe kėta pėrgjithėsisht dispononin dijet e kėsaj bote. Rreth 200 mijė vjet mė parė kishin dijeni mė shumė pėr kozmosin sesa pėr tokėn, sepse ata erdhėn nga diku tjetėr nė tokė. Nga kjo pikėpamje superioriteti i tyre ishte qiellor. Mė pas filluan tė mėsonin si tė mbijetonin nė tokė. Nė atė kohė toka ishte e populluar, por jo me njerėz. Rreth 600000 vjet mė parė, toka dominohej nga gjarpri dhe gjarpri ishte inteligjenca e tokės dhe, kur fitoi njeriu mbi gjarprin, ai krijoi helmin, ndėrsa njeriut iu zhvillua koka dhe truri. Brenda bazave historike tė tokės dhe ne si qenie humane, qė dominojmė tokėn me inteligjencė, masonėt janė qė nga fillimi. Dhe gjithēka qė shohim nė formė inteligjence ėshtė ndėrtuar nga njerėzit e zgjuar, njerėzit e kualifikuar, pra ka qenė njė grup njerėzish dhe brenda kėtij grupi ka qenė njė grup tjetėr qė dominonte gjithė dijet dhe ruanin tė gjitha sekretet. Pra, kur kanė ardhur kanė ardhur me libra tė shenjtė.

Kur ėshtė zhvilluar masonizmi nė Shqipėri?

Nė Shqipėri ėshtė zhvilluar shumė vite me parė. Lėvizja e Rilindjes Kombėtare ishte njė lėvizje e masonėve shqiptarė. Jo vetėm nga emrat e mėdhenj tė Rilindjes Kombėtare dhe lėvizjes pėr pavarėsinė e Shqipėrisė, por kemi edhe fakte dhe evidenca qė lėvizja italiane dhe ky Goi, qė ėshtė sot, para 100 vjetėsh ka pasur njė efekt shumė tė madh nėpėrmjet lozhės italiane, lozhės universale. Jeronim de Rada, Ismail Qemali ishin masonė, Qemal Ataturku, qė e kishte nėnėn nga Pėrmeti, ishte mason, mbreti i Egjiptit ishte mason, Naum Veqilharxhi, Kostandin Kristoforidhi ishin masonė. Dhe jo rastėsisht, tė gjitha kėto mendje tė ndritura ishin masonė dhe luftonin pėr rilindjen dhe pavarėsinė e Shqipėrisė. Njė mendje e ndritur nuk pajtohet dot me mediokritetin, aq mė tepėr me pushtimin e njė shteti tjetėr. Kjo ėshtė arsyeja pse masonėt ishin rilindas. Ata kanė marrė pjesė nė lozha turke, nė lozhat e Maqedonisė, Italisė. Lozhat turke ishin pėrgjithėsisht skoceze dhe angleze, prandaj Ismail Qemali ishte mik me ambasadorin anglez.

Sa i zhvilluar ėshtė masonizmi nė Shqipėri?

Duke pasur nė konsideratė pėrfundimin e Luftės sė Dytė Botėrore me ardhjen e komunizmit u eliminuan masonėt. Por kėtė e ka filluar Ahmet Zogu para Enver Hoxhės. Luigj Gurakuqi, tė cilin e ka vrarė Zogu, ishte mason dhe shumė njerėz tė tjerė qė Zogu ka vrarė ishin masonė. Ai i shikonte si rrezik dhe kundėrshtarė politikė. E dimė tė gjithė qė Zogu e shpalli veten mbret, sepse nuk kishte asnjė lidhje me mbretėrinė. Ne kemi pasur masonė tė ndritur para Luftės sė Dytė Botėrore, por u shkatėrruan komplet. Duke marrė nė konsideratė pas ardhjes sė demokracisė filluan lėvizjet e para masonike. Kjo qė e shpall sot Lozhėn e Madhe tė Shqipėrisė e ka shpallur edhe herė tė tjera. Ata kanė filluar pėrpjekjet qė nė vitin 1992 dhe fshehurazi ata kanė afruar shumė elementė shqiptarė qė u kanė dhėnė mbėshtetje, por nuk ishin masonė. Unė kam bėrė njė studim tė mirėfilltė pėr Rilindjen Kombėtare dhe mė ka dalė ndryshe nga ē’ėshtė nė arkivin kombėtar. Sami Frashėri dhe Naim Frashėri ishin masonė, ndėrsa Abdyli ishte bektashi. Kjo ka dalė nga studimet.

Mason lind apo bėhesh?

Mason bėhesh. Tė gjithė ne kemi tė drejtė tė bėhemi masonė, nuk ekziston diskriminimi. Ekziston njė diferencė midis dėshirės dhe realitetit. Jo tė gjithė ata qė duan tė bėhen masonė mund t’ia dalin, sepse njė nga kushtet ėshtė begraundi ose morali i tyre. Njerėzit qė janė tė kompromentuar moralisht, dhunojnė njė element shumė tė rėndėsishėm, qė ėshtė morali dhe humbet tė drejtėn pėr t’u folur tė tjerėve mbi botėn qė ekziston dhe botėn qė do tė vijė. Pra njė mason duhet tė jetė njė njeri me integritet tė lartė pėr t’u shpjeguar njerėzve botėn qė duhet tė njohin.

Morali ėshtė relativ, ēfarė ėshtė absolute nė moral?

Morali ėshtė relativ, por ka edhe gjėra absolute. Duhet tė mos jesh pjesė e krimit tė organizuar. Morali ėshtė i lidhur me 10 komendamentet, tė cilat vijnė nga masonizmi. Morali ėshtė nė proces ndryshimi dhe nė njė kohė tė caktuar i referohet asaj kohe, sepse pėrcaktohet shumė nga rrethanat. Morali ėshtė koncept dhe kėtė koncept e krijojnė njerėzit. Pėr masonėt morali ėshtė i pėrhershėm. Ne ndihmojnė energjinė pozitive. Masonėt njihen pėr luftėn kundėr pushtetit absolut dhe luftėn kundėr korrupsionit. Mason i vėrtet ėshtė ai qė lufton korrupsionin.

Ēfarė mund tė sjellė njė lėvizje masoniste pėr shqiptarėt?

Do tė sjellė ndriēim. Masonėt, nė radhė tė parė, ndriēojnė mendjen e tyre dhe ne e dimė qė njė njeri qė ka njė kulturė ėshtė mė pak kontigjent pėr t’u bėrė kriminel. Njė njeri qė nuk ėshtė i ndriēuar, qė e dominon injoranca dhe mediokriteti, ėshtė njė kontigjent pėr t’u bėrė kriminel. Termi i famshėm “injoranca pjell pėrbindėsha” ėshtė kjo qė ne e shikojmė moralin e sotėm nė Shqipėri. Asnjė prej politikanėve nė Shqipėri, nė 20 vjetėt e fundit, nuk ka denoncuar korrupsionin.

A ka masonė nė Shqipėri?

Jam vetėm unė mason nė Shqipėri dhe jam mjeshtėr i vėrtetė. Ka nėpėr botė masonė tė tjerė qė u pėrkasin lozhave tė ndryshme se nė Shqipėri nuk ka lozha. Qė tė bėhesh mason duhet tė sakrifikohesh. Pėr katėr vjet me mua kanė ndodhur gjėra tė tmerrshme.

Pse ka frikė pushteti politik dhe ekonomik nga masonizmi i vėrtetė?

Po ka influencė.

Si financohen masonėt.

Masonėt financohen nga gjithė bota.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Masoneria shqiptare   Jeu 25 Déc - 17:14

Njerezit erdhėn nga diku tjetėr nė tokė;Pyetja per ju zotri Maksim Zotaj;Nga erdhen pra njerzit ne toke, me ēka?Apo na krijuan ne formen ingjenjerike ,dikush  nje qenje interligjence per interesa te tija.Psh,ēdo njeri mendon si te beje pasuri ,te shendrruar ne ari.
Gjarpri ishte inteligjenca e tokės dhe, kur fitoi njeriu mbi gjarprin, ai krijoi helmin, ndėrsa njeriut iu zhvillua koka dhe truri.Pyetje per ju zotriMaksim Zotaj;Pasi gjarperi paska qen interligjente;Pse ky gjarper nuk pati mundesi ta sundoje token?
Ju na tregoni , pasi njeriu fitoi mbi gjarperin ,njeriut iu zhvillue truri!Me kete une e nenkuptoi se njeriu paska ardhe i pa ditur ne toke dhe pastaj,nuk ju kuptoj fare me falni,qe mbeshtillini pune.

Masonėt janė qė nga fillimi.Pyetje;Nga piken,para njeriut? Dhe gjithēka qė shohim nė formė inteligjence ėshtė ndėrtuar nga njerėzit e zgjuar.Pyetje zotri Maksim;Nga na piku kjo teknik e sodit?Hajdeni ju zotri na  krijoni nje televizor,apo telefone?

Brenda kėtij grupi ka qenė njė grup tjetėr qė dominonte gjithė dijet dhe ruanin tė gjitha sekretet.Pyetje zotri Masim.Nga piken keta te grupit te dyte?Ju deklaroni se njeri mbas dominimit mbi gjarperin,ju zhvillue truri,tani ndryshoni mendimin ,se njeriu paska zbrite me te gjitha librat te shejta sekrete.

Lėvizja e Rilindjes Kombėtare ishte njė lėvizje e masonėve shqiptarė.dhe luftonin pėr rilindjen dhe pavarėsinė e Shqipėrisė.

Rilindasit vertete ishin ne grupin e masoneve,por te paguar si antikombetar,nga qarqet e ndryshme te perendimit.
Ate shpallje te pavaresise nga ana e Ismail Qemailit te asaj kohe,ishte si qellim ogurezinje,si vazhdim i coptimit te trojeve .
Ismail Qemaili ishte ne shume funkcione ne perandorin e turqise.Shqiptaret ishin ata qe e mbajten gjalle 500 vjet perandorin e turqise. Sami Frashėri ishte ai qe e beri standardizimin e gjuhes turke.
Flamurin kuq e zi nuk e qendisi Marigona siq e pershkruajne ata rilindaset,por e pruri ne Vlor bashk me Ismailin ,Spiridon Ilo(Iliri), ishte djali i tezes sė Marigo Pozios . Dom Nikoll Kaēorri,ja shtini ne gjoks revolen Ismail Qemailit duke i thene ēka po presish,shpalle pavaresine,ose shkove.

Duke pasur nė konsideratė pėrfundimin e Luftės sė Dytė Botėrore me ardhjen e komunizmit u eliminuan masonėt. Por kėtė e ka filluar Ahmet Zogu para Enver Hoxhės. Luigj Gurakuqi, tė cilin e ka vrarė Zogu, ishte mason dhe shumė njerėz tė tjerė qė Zogu ka vrarė ishin masonė. Ai i shikonte si rrezik dhe kundėrshtarė politikė.
Tė gjithė mund tė bėhemi masonė, nuk ka diskriminim.Pos te jesh i moralshem relativ dhe apsolut.
Pyetje;A ishin keta rilindase te lidhur me kominternen,apo siq me then antar komuniste?A ishte Enver Hoxha si pasues i ketyre?A ishte Konica ambasador i Zogut?Enver Hoxha a ishte bashkpuntor i zogut ne Bruksel?
Duhet tė mos jesh pjesė e krimit tė organizuar.Pyetje;A nuk ishin keta te gjithe pjese e organizimit te krimit nda popullit te tyre?A nuk u likviduan ndere vedi?A nuk erdhen ne pushtet me ndihmen e belloruseve,e Milladin Popoviqave e stalinistave?
Me ēfare qellimi Noli ne Lidhjen e Kombeve ne austri i shajti Lidhjen e Kombeve dhe na kushtoi shtrejte.

Masonėt njihen pėr luftėn kundėr pushtetit absolut dhe luftėn kundėr korrupsionit.

Pyetje;Kush e luftoi pushtetin apsolute te Enver Hoxhes per 50 vite rrashtazi?Ku edhe sot ka marr hove kjo pjella e komunizmit qe ka zene rrenje ne ēdo shqiptar edhe atehere kur thojne se ne e duam Bashkimin Shqiptar,genjen popullin pa nderpre.

Njė njeri qė nuk ėshtė i ndriēuar, qė e dominon injoranca dhe mediokriteti, ėshtė njė kontigjent pėr t’u bėrė kriminel.Pyetje;A nuk jane ne pushtet injorantet ?Njerzit qe kontribojne per te miren e  popullit shqiptar etiketohen si tradhetar,pse?Pse ua vjedhin atriotizmat e tjereve dhe i pervetsojne pa i bere fare vete?

As nje politikan gjere me sot nuk e ka distancue korrupcionin,ne trojet tona.Pyetje;Si me luftue korrupcionin kur kriminelat gjenden ne gjygj e polici ?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Masoneria shqiptare
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: