AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ku eshte Ukshin Hoti,interviste me Myrvete H.Sokol

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ku eshte Ukshin Hoti,interviste me Myrvete H.Sokol   Mar 30 Déc - 5:30

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ku eshte Ukshin Hoti,interviste me Myrvete H.Sokol   Mar 30 Déc - 5:35

tarasi27.05.2006, 17:41:00
KUSH E KISHTE KĖRKUAR NĖ BURGUN E NISHIT UKSHIN HOTIN?

Nė bazė tė autorizimit qė kishin, avokatėt nga Shkupi e kishin kėrkuar Ukshin Hotin nė burg dhe njė zyrtare e burgut tė Nishit, nga drejtoria u kishte thėnė: " Po e njoh atė profesorin e njohur Ukshin Hotin!"
Ishte njė eklaratė mjaftė bindėse qė ishte marr nė burgun e Nishit...", thotė Myrvetja. " Pan njė kohe tė shkurtė dikush tjetėr ma tha se ai mė nuk ishte nė Nish dhe ishte tėrhequr prej aty nga nga personeli i burgut. Pas gjithė kėtyre informacioneve kryqi i kuq ndėrkombėtar(KKN), kishte marrė pėrgjegjėsinė tė komunikonte me avokatėt nga Shkupi pėr rastin Hoti, por bashkėpunimi nuk ka dhėnė rezulltate. Ky avokat i ka kthyer pėrgjigje KKN-ėspor ajo pėrgjigje nuk na ėshtė shėnė neve familjarėve tė Ukshin Hotit", shpalosi rastin mė tutje, motra Myrvetja...

SI U INKORPORUA NĖ HULUMTIMIN ZYRTARJA E DYTĖ E KOS-IT SERB NĖ NDRIĒIMIN E FATIT TĖ UKSHIN HOTIT?

Nė rastin e dytė tė ndriēimit tė fatit tė Ukshin Hotit, motra Myrvetja gjen bashkėpunim me Mira Mitroviqin." Mira, na ka takuar neve me insistimin e saj dhe nuk ka pasur logjikė t'i pėrgjigjeshim negativisht, meqė unė si motėr e ēmoja dhe interesohesha pėr secilin hulumtim qė mund tė mė shpiente drejt informacioneve tė reja"!
shton Myrvetja dhe vazhdon:
" Jemi takuar shumė herė me tė nė Brezovicė, han tė Elezit, Merdare, Shkup etj. Ajo vinte edhe nė Graēanicė dhe Ēagllavicė dhe vazhdimisht na thoshte se Ukshini ėshtė gjallė. Nuk kishim si tė mos i besonim, deri sa ajo u legjitimua me pasaportė leternjoftim dhe dokumente tjera se ishte nga shėrbimi sekret i UDB-ės ushtarake tė Jugosllavisė. Ajo e kishte njohur edhe para vitit 1981 Ukshin Hotin, deri sa ai ushtronte funksionin e kryetarit tė komitetit Krahinor pėr marėdhenie nderkombėtare nė politikė dhe ekonomi dhe kjo ishte afėr logjikės.Mira, megjithatė nuk hoqi dorė nga hulumtimi i rastit dhe nė ėtė pėrpjekje takoi edhe policinė e UNMIKU-t, edhe neve familjarėve, por edhe ish- zėdhenėsen e UNMIKUT, Suzan Manuel, me tė cilėn u takuam pėr bisedime. ;ira kėrkoi 15 mijė DM, tė cilat i kanė marrė pėrmes lidhjes sė sigurtė, ku edhe e ka deponuar nėnshkrimin personal dhe paratė jane dhėnė pėr ta shfrytėzuar mundesinė e vet hulumtuese rreth gjetjes sė Ukshin Hotit. Mira, pas njė kohe kerkoi 100 mijė DM gjermane! Mbetej tė takoheshim nė Kumanovė dhe i gjithė procesi i verifikimit tė gjerave konkrete rreth Ukshinit do tė zhvillohej nė kuptimin e mbajtjes peng me deshirė dhe me marrėveshje tė tė dy personave: Skender Hoti do tė shkonte nė Serbi pėr t'u bindur me sytė e vet pėr Ukshin Hotin, ndersa Mira Mitroviq, do tė mbetej peng yni nė Kumanovė. Skėnderi do tė shkonte mė parė nė Bujanovc, pėr t'u takuar me njerėz tė caktuar, me tė cilėt do tė vazhdonte pėr nė Serbi dhe ne do ta kishum nė dispozicion Mirėn si kundėshshkėmbim pėr Sigurinė e Skenderit. Marrėveshja ishte kėshtu: pas sinjalit qė do ta jepte Skėnderi, ne do t'i jepnim paratė Mira Mitroviqit. Por, kjo nuk u realizua pėr arsye tė panjohura. Neve nuk na ėshtė thėnė kurrė arsyeja se pėrse nuk ėshtė zhvilluar procesi i marrėveshjes, pėr ē'gjė ishim tė gatshum ta bėnim.
Nė njė rast Mira erdhi nė stacionin numėr tė dy tė policisė nė Prishtinė( pra forumist tė njohur po e shihni se si paskan ardhur udbashet serbė fare shlirshum nė prishtinė dhe atė nėpėr stacione tė Policisė - vėrejtja ime tarasi) pėr tė dhėnė informcione dhe aty mbeti 5 orė me policinė e hulumtimit tė krimeve serioze dhe njė burim nga policia shqiptare, qė me gjasė, ishte nė cilėsinė e pėrkthyesit, tha pastaj qė ky rastė kishte sjellė shumė burime informacionesh rreth Ukshin Hotit, qė kishin njė rėndėsi shumė tė veēANTĖ pėr hulumtimin e mėtejmė. Tė gjitha kėto informacione, i kam paraqitur edhe nė KKN, nė zyrėn e UNMIKUT pėr persona tė zhdukur dhe Mjekėsi ligjore, por pėrfaqesuesit e kėtyre zyrave e morėn deklaratėn me rezervė, me tė cilėn ne nuk u pajtuam. Ndėr informacionet e shumta tė Mirės qė na u thanė neve, ishte se Ukshin Hoti kishte pėrfunduar nė duart e bandave serbe, tė cilat e mbanin atė pėr qėllime politike, per pėrfitime materiale dhe pėr gjėra tė tjera qė u shėrbenin atyre!", shton Myrvetja. Mira Mitroviq ėshtė takuar edhe me ish- zėdhensen e UNMIKUT, Suzan manuelin dhe Myrveten. Mira kishte filluar t'ia rrėfente rastin e Ukshin Hotit Suzan Manuel e cila tregonte indiferenc ndaj informacioneve tė saj. Mė tej, Myrvetja e sqaron pikėn e nxehtė tė takimit:" Kur Mira i tha Suzan manuelit a do informacione se ku fshihet Ratko Mlladiq dhe Radovan karagjiq, ajo pėrnjėherė mori lapsin dhe zuri tė shenojė. me gjasė, tek atėherė e kuptoi rendesinė e kėtij takimi, por informacionet nuk u thanė, meqė ne flisnim pėr Ukshin Hotin!".Biseden e bėri Sokol Murturi
Ky shėnim ėshtė marrė ne gazeten " KOSOVARJA" - muaji marsi i vitit 2006...
Vazhdimin e rrėfimit tė motres sė Ukshinit Myrvetes me gjithė pėrpjekjet e mia nuk kam arritur ta gjejė.. !shtė i botuar nė " Kosovare" numrin e muajit Prill.. Nėse ndonjeri e ka do tė bėnte mirė sikur ta sillte vazhdimin e ketij rrėfimi...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ku eshte Ukshin Hoti,interviste me Myrvete H.Sokol
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: