AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Sokol Murturi(tarasi),per Ukshin Hotin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Sokol Murturi(tarasi),per Ukshin Hotin   Mar 30 Déc - 18:21

tarasi26.05.2006, 19:35:00
Kush Premtoi Lirimin e Uksjin Hotit?
nga Sokol Murturi

Motra Myrvetja e lodhur dhe e molisur nga lloj-lloj informacionesh, ka vendosur t'i bėjė publike disa nga kėto detaje tė panjohura pėr opinionin, tė cilat janė sjellė nė njė epiqendeØr tė dyshuar motivesh mes parasė dhe realitetit. Ajo ka spikatur se, megjithaė, nė ato lakime, pėrveē kėrkesave pėr para, ka pasur edhe gjėra objektive, tė cilat i kaė pohuar ata rreth Ukshin Hotit. Duke folur pėr kėto tė dhėna, ja se ēfarė thotė Myrvetja:
" Pėr Ukshin Hotin, pas lufte ka pasur premtime tė shumta tė njerėzve pėr ta kthyer nė shtėpi. Shumė personalitete publike dhe zyrtare janė marrė me kėtė problem dhe ndėr kėto ėshėrasti i avokatėve nga Shkupi( emrat tė njohura pėr autorin Sokol Murturin) tė cilėt kėrkuan autorizim nga motra Myrvetja, pėr tė hulumtuar rastin Hoti nė burgjet dhe analet e qarqeve tė Serbisė, ku ata shpresonin se mund ta gjenin. Dy avokatėt nga Shkupi, nė emėr tė shpenzimeve, kėrkuan 1000DM gjermane dhe i morėn ato para. Pas njė javė Ata kėrkuan shumėn e dytė tė parave, tė ciėn refuzuam t'ua jepnim pa sjellė argumente tė reja pėr tė...." thotė Myrvetja.

Nė vahdim:
900 mijė DM qė ta sillnin Ukshin Hotin nė Shtėpi?!
............................................................................................

tarasi26.05.2006, 19:19:00
I nderuari ABE-a
Ju pėrgėzoj pėr hapjen e Temės dhe ngaqė e kam njofur Familjen e Profesorit qė nga afėr do tė mundohem tė jap kontributin tim modestė pėr aq sa di dhe kam mundėsi. Aq mė parė qė kėtė gjė ia kam borgjė gjysh Nazifit dhe lokes fatime por edhe nėnės Hidajete ( e motra e Ukshinit) ngaqė gjatė viteve tė 80-ta mė donin si djalin e tyre....
Kjo Temė megjithėse ishte inicuar edhe mė herėt nuk kisha afishuar ngaqė tek unė zgjonė emocione tė thella shpirtėrore aq mė parė kur ėshtėnė pyetje Uka i ynė i madh, profesori i ynė i nderuar... Megjithatė dua tė themė njė gjė: Boterisht dihet se cilėt ishin ata qė u pėrkujdesen qė Uka tė pėrfundojė nė burgė dhe tė tillėt mė vonė u krekosen se janė " udhėheqės" tė popullit....DOSJA HOTI

Pėrveē matrapazėve tė shumtė, tė cilėt kaė pėrfituar nga familjarėt e persobnave tė zhdukur, pavarėsisht sugjerimeve tė qarqeve zyrtare pėr pėrkujdes tė tė zhdukurve, tė mos japin para, pėr rastin e profesorit universitar Mr. Ukshin Hotit kanė lėvizur vendit edhe avokatė tė njohur, individė tė qarqeve tė caktuara tė UDB-ės ushtarake tė jugosllavisė, " KOS-it" dhe njerėz tė tjerė. Por pėr dallim nga matrapaėt anonimė, kėta tė fundit, tė githė i janė paraqitur me iniciativa tė veta motrės sė Ukshinit Myrvetes, e cila ishte e autorizuara e vėllait ( fat i njejtė me atė tė Demaēit)pėr pėrkujdes ndaj tij, pas daljes nga burgu mė 16 maj tė vitit 1999, janė bėrė me mjeshtėri tė reja, qoftė duke imagjinuar rastin e profesorit, qoftė duke e thėnė tė vėrtetėn pėr tė, megithėse nuk kaė dėshmuar asnjėherė konkretisht se diēka tė saktė kanė sjellė nėdritė si argument nga ajo qė i kanė pohuar sė motres sė Ukshinit. Bindja e Myrvetes se i vėllai i saj, Ukshini ndodhet i gjalė nė burgjet sekrete serbe nė Serbi, ende ėshtė e fortė ( dhe unė tarasi e di se njė bidje e tillė nuk ėshtė vetėm te ajo por edhe te familjarėt e tė zhdukurve tė tjerė). Ajo mendon se ai mbahet nė burgje tė Armatės Jugosllave, nė tė ciėn nuk ka qasje asnjė instancė zyrtare e Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar, meqė ata kanė asistuar vetėm nė burgjet civile. Kėto bindje ajo i ka sforcuar nga kontaktet me sa e sa zyrtarė konkretė tė qarqeve tė larta tė Serbisė, tė cilėt i janė ofruar vetė familjes Hoti pėr informacione...


Nė vazhdim:
Kush premtoi Lirimin e Ukshin Hotit?
.........................................................................................

http://www.kosova.de/forum/archive/index.php/t-13745.html

...............................................................................................
tarasi27.05.2006, 17:41:00
KUSH E KISHTE KĖRKUAR NĖ BURGUN E NISHIT UKSHIN HOTIN?

Nė bazė tė autorizimit qė kishin, avokatėt nga Shkupi e kishin kėrkuar Ukshin Hotin nė burg dhe njė zyrtare e burgut tė Nishit, nga drejtoria u kishte thėnė: " Po e njoh atė profesorin e njohur Ukshin Hotin!"
Ishte njė eklaratė mjaftė bindėse qė ishte marr nė burgun e Nishit...", thotė Myrvetja. " Pan njė kohe tė shkurtė dikush tjetėr ma tha se ai mė nuk ishte nė Nish dhe ishte tėrhequr prej aty nga nga personeli i burgut. Pas gjithė kėtyre informacioneve kryqi i kuq ndėrkombėtar(KKN), kishte marrė pėrgjegjėsinė tė komunikonte me avokatėt nga Shkupi pėr rastin Hoti, por bashkėpunimi nuk ka dhėnė rezulltate. Ky avokat i ka kthyer pėrgjigje KKN-ėspor ajo pėrgjigje nuk na ėshtė shėnė neve familjarėve tė Ukshin Hotit", shpalosi rastin mė tutje, motra Myrvetja...

SI U INKORPORUA NĖ HULUMTIMIN ZYRTARJA E DYTĖ E KOS-IT SERB NĖ NDRIĒIMIN E FATIT TĖ UKSHIN HOTIT?

Nė rastin e dytė tė ndriēimit tė fatit tė Ukshin Hotit, motra Myrvetja gjen bashkėpunim me Mira Mitroviqin." Mira, na ka takuar neve me insistimin e saj dhe nuk ka pasur logjikė t'i pėrgjigjeshim negativisht, meqė unė si motėr e ēmoja dhe interesohesha pėr secilin hulumtim qė mund tė mė shpiente drejt informacioneve tė reja"!
shton Myrvetja dhe vazhdon:
" Jemi takuar shumė herė me tė nė Brezovicė, han tė Elezit, Merdare, Shkup etj. Ajo vinte edhe nė Graēanicė dhe Ēagllavicė dhe vazhdimisht na thoshte se Ukshini ėshtė gjallė. Nuk kishim si tė mos i besonim, deri sa ajo u legjitimua me pasaportė leternjoftim dhe dokumente tjera se ishte nga shėrbimi sekret i UDB-ės ushtarake tė Jugosllavisė. Ajo e kishte njohur edhe para vitit 1981 Ukshin Hotin, deri sa ai ushtronte funksionin e kryetarit tė komitetit Krahinor pėr marėdhenie nderkombėtare nė politikė dhe ekonomi dhe kjo ishte afėr logjikės.Mira, megjithatė nuk hoqi dorė nga hulumtimi i rastit dhe nė ėtė pėrpjekje takoi edhe policinė e UNMIKU-t, edhe neve familjarėve, por edhe ish- zėdhenėsen e UNMIKUT, Suzan Manuel, me tė cilėn u takuam pėr bisedime. ;ira kėrkoi 15 mijė DM, tė cilat i kanė marrė pėrmes lidhjes sė sigurtė, ku edhe e ka deponuar nėnshkrimin personal dhe paratė jane dhėnė pėr ta shfrytėzuar mundesinė e vet hulumtuese rreth gjetjes sė Ukshin Hotit. Mira, pas njė kohe kerkoi 100 mijė DM gjermane! Mbetej tė takoheshim nė Kumanovė dhe i gjithė procesi i verifikimit tė gjerave konkrete rreth Ukshinit do tė zhvillohej nė kuptimin e mbajtjes peng me deshirė dhe me marrėveshje tė tė dy personave: Skender Hoti do tė shkonte nė Serbi pėr t'u bindur me sytė e vet pėr Ukshin Hotin, ndersa Mira Mitroviq, do tė mbetej peng yni nė Kumanovė. Skėnderi do tė shkonte mė parė nė Bujanovc, pėr t'u takuar me njerėz tė caktuar, me tė cilėt do tė vazhdonte pėr nė Serbi dhe ne do ta kishum nė dispozicion Mirėn si kundėshshkėmbim pėr Sigurinė e Skenderit. Marrėveshja ishte kėshtu: pas sinjalit qė do ta jepte Skėnderi, ne do t'i jepnim paratė Mira Mitroviqit. Por, kjo nuk u realizua pėr arsye tė panjohura. Neve nuk na ėshtė thėnė kurrė arsyeja se pėrse nuk ėshtė zhvilluar procesi i marrėveshjes, pėr ē'gjė ishim tė gatshum ta bėnim.
Nė njė rast Mira erdhi nė stacionin numėr tė dy tė policisė nė Prishtinė( pra forumist tė njohur po e shihni se si paskan ardhur udbashet serbė fare shlirshum nė prishtinė dhe atė nėpėr stacione tė Policisė - vėrejtja ime tarasi) pėr tė dhėnė informcione dhe aty mbeti 5 orė me policinė e hulumtimit tė krimeve serioze dhe njė burim nga policia shqiptare, qė me gjasė, ishte nė cilėsinė e pėrkthyesit, tha pastaj qė ky rastė kishte sjellė shumė burime informacionesh rreth Ukshin Hotit, qė kishin njė rėndėsi shumė tė veēANTĖ pėr hulumtimin e mėtejmė. Tė gjitha kėto informacione, i kam paraqitur edhe nė KKN, nė zyrėn e UNMIKUT pėr persona tė zhdukur dhe Mjekėsi ligjore, por pėrfaqesuesit e kėtyre zyrave e morėn deklaratėn me rezervė, me tė cilėn ne nuk u pajtuam. Ndėr informacionet e shumta tė Mirės qė na u thanė neve, ishte se Ukshin Hoti kishte pėrfunduar nė duart e bandave serbe, tė cilat e mbanin atė pėr qėllime politike, per pėrfitime materiale dhe pėr gjėra tė tjera qė u shėrbenin atyre!", shton Myrvetja. Mira Mitroviq ėshtė takuar edhe me ish- zėdhensen e UNMIKUT, Suzan manuelin dhe Myrveten. Mira kishte filluar t'ia rrėfente rastin e Ukshin Hotit Suzan Manuel e cila tregonte indiferenc ndaj informacioneve tė saj. Mė tej, Myrvetja e sqaron pikėn e nxehtė tė takimit:" Kur Mira i tha Suzan manuelit a do informacione se ku fshihet Ratko Mlladiq dhe Radovan karagjiq, ajo pėrnjėherė mori lapsin dhe zuri tė shenojė. me gjasė, tek atėherė e kuptoi rendesinė e kėtij takimi, por informacionet nuk u thanė, meqė ne flisnim pėr Ukshin Hotin!".Biseden e bėri Sokol Murturi
Ky shėnim ėshtė marrė ne gazeten " KOSOVARJA" - muaji marsi i vitit 2006...
Vazhdimin e rrėfimit tė motres sė Ukshinit Myrvetes me gjithė pėrpjekjet e mia nuk kam arritur ta gjejė.. !shtė i botuar nė " Kosovare" numrin e muajit Prill.. Nėse ndonjeri e ka do tė bėnte mirė sikur ta sillte vazhdimin e ketij rrėfimi...
...........................

Kur na transferuan nė burgun e Lipjanit (pas masakrės nė Dubravė), njė i burgosur ordiner shqiptar, i cili pastronte korridorin dhe WC-tė e pavionit tonė, njė ditė, diku kah 5 qershori 1999 vjen dhe mė thotė nė fshehtėsi prej tė tjerėve: "Kam dėgjuar dy gardianė duke i thėnė njėri-tjetrit: Ou, atė e ka vrarė ushtria, sapo ka dalur 300 metra larg burgut." Pastaj, ai shton se gardianėt nuk e kanė vėrejtur ku ky i ka pėgjuar. Andaj nuk mund tė merret si provokim ndaj tij.

Videokaseta - pėrgjasimet dhe hamendjet

Pikėrisht rreth 300 metra larg burgut, aty kah muaji shtator 1999 ėshtė gjetur njė kufomė. Kjo edhe mund tė jetė koincidencė. Por, vėllai dhe dhėndrri i Ukshinit, kėtė kufomė e kishin incizuar (filmuar) me kamerė. Ata erdhėn te unė, nė shtėpinė time, qė gjatė shikimit tė videokasetės, t‘iu thoja diēka se mos mbaja mend ndonjė robė qė ka pasur tė veshur profesori. Dhe, pėr ēudi, shumėēka pėrputhej me atė veshmbathje qė kishte Ukshin Hoti nė burg. Pėrsėri mund tė jetė koincidencė, por kėpucėt qė kam parė nė videokasetė ishin tė ngjashme, pėr tė mos thėnė tė njėjta, me tė Ukshin Hotit.

Gjithashtu farmerkat kanė mundur tė jenė tė njėjtat. Ato mė kujtonin rastin, qė e dija fare mirė, kur njė i burgosur ia pat dhuruar profesorit njė palė, pak ditė para se tė dilte nga burgu. Kufoma qė e shihja nė videokasetė e kishte njė xhemper karakteristik, ashtu siē e kishte dhe siē e mbante veshur edhe profesori. E vetmja rrobė e cila nuk mė kujtohet se u ngjante rrobave tė tij ishte njė sako e lėkurės. Edhe gjatėsia e kufomės ishte e pėrafėrt nė mos edhe e njėjtė me tė profesorit. I vėllai i Ukshin Hotit, Afrimi, mė tha se e ka shqetėsuar edhe njė ēėshtje nė lidhje me kufomėn: kufoma e tė vėllait tjetėr Ragipit qė tashmė e kishin gjetur mė parė, e kishte kokėn e masakruar. Kjo koincidencė e kufomės poashtu pa kokė tė gjetur e tė filmuar 300 metra larg burgut, e shqetėsonte pa masė. Vallė mos ishte ky njė sinjal e veēantė!!! Megjithkėto supozime, hamendje e koincidenca, qė mbyllin shtigjet pėr tė shpresuar, ka edhe zėra nė mediumet tona informative qė na japin zemėr se njė ditė profesori do tė kthehet nė Kosovėn qė aq shumė e deshi dhe aq shumė bėri pėr tė. Uroj qė kėto, tė cilat thuhen e shkruhen nėpėr mediume tė ndryshme infomative nė favor tė kthimit tė tij, tė bėhen realitet sa mė shpejt. Kosovės i duhet Ukshin Hoti. Padyshim, i duhet shumė.

Bajrush Xhemaili
Prishtinė, mė 12 maj 2000
...........................................................

Rexhep QOSJA

"Ukshin Hoti po bėhet ajo qė ishte dhe ėshtė Adem Demaēi sot: simbol i martirizimit pėr lirinė e Kosovės, e kjo domethėnė, simbol i qėndresės shqiptare. Kur ėshtė burgosur Ukshin Hoti, para disa vjetėsh, gazetat tona e kanė botuar lajmin me disa ditė vonesė. Mbasi qė ėshtė burgosur Ukshin Hoti, edhe pse kuadėr universitar, Universiteti ynė nuk e ka ngritur zėrin kundėr mbajtjes sė tij nė burg.

Sot kanė ndryshuar punėt. Sot Ukshin Hoti pėrmendet shpesh nė shtypin tonė. Nė Rektoratin e Universitetit tė Prishtinės ėshtė mbajtur promovimi i librit tė tij. Pėr tė shkruhet gjithnjė e mė shpesh. Diēka ka ndryshuar nė shtypin tonė dhe nė Universitetin tonė. Diēka po ndryshon nė jetėn tonė, nė politikėn tonė. Kemi filluar tė vijmė nė vete dhe kėtė e dėshmon edhe qėndrimi ndaj Ukshin Hotit.

Ne po jetojmė "tė lirė" nėn pushtimin e Serbisė e Ukshin Hoti po vuan burg! Ne po bėjmė "tė lirė" politikė, nėn pushtimin e Serbisė e Ukshin Hoti po vuan burg! Ne po stolisemi me stoli pushtetore -"president", "deputet', kryetar partie, e tė tjera, nėn pushtimin serb, e Ukshin Hoti po bėn burg Serbie! Ne pėr lirinė e Kosovės po "luftojmė", duke marrė rroga, duke u vozitur me vetura luksoze, duke pritur e pėrcjellė mysafirė me dreka e darka zyrtare - si parardhėsit tanė politikė komunistė, e Ukshin Hoti po dėnohet me burgje, pėr shkak tė pėrpjekjeve pėr lirinė e Kosovės!

Me mbajtjen nė burg tė Ukshin Hotit dhe tė te burgosurve tė tjerė politikė, regjimi serb dėshiron ta arrijė sot, atė qė synonte ta arrinte me mbajtjen nė burg tė Adem Demaēit dhe tė tė burgosurve tjerė politikė!

Mbajtja e Ukshin Hotit dhe e bashkėmendimtarėve tė tjerė nė burgjet e Serbisė e rėndon shumė ndėrgjegjen e njeriut tonė politik sot, dhe i qet hije tė rėndė politikės qė bėjnė bashkimet tona politike. Deshėm s'deshėm ta pranojmė, Ukshin Hoti - ky sot ėshtė simbol i vetėdijes historike, i ndėrgjegjes dhe i qėndresės sė pamposhtur shqiptare.

Nuk ėshtė e ēuditshme pse ky ėshtė emri mė i kuptimshėm, mė domethėnės, mė frymėzues nė jetėn tonė politike sot. Dhe kjo tregon se populli ynė e ēmon ashtu siē duhet njeriun e gatshėm pėr sakrifica.
Dua tė besoj se Ukshin Hoti do tė dijė ta mbajė si duhet domethėnien gjithėkombėtare qė e rrezaton sot emri i tij."

(Shkeputur nga njė intervistė e z.Qosja,te zhvilluar ne vitin 1998)

.........................................................
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Sokol Murturi(tarasi),per Ukshin Hotin   Sam 1 Aoū - 8:08

/homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 49

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 97

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 101

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 109

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 120

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 124

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 132

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 201

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated  /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 379

/homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/class_core.php on line 2517

in/homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/class_core.php on line 976

/homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/class_core.php on line 977
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Sokol Murturi(tarasi),per Ukshin Hotin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: