AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ukshin Hoti ēkururezohet dy here nga grat e tija

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ukshin Hoti ēkururezohet dy here nga grat e tija   Jeu 1 Jan - 20:25Ukshin Hoti ēkururezohet dy here nga grat e tija

Ukshin Hoti mbrojti nė Katedrėn e Filozofisė demonstratat e studentėve nė 1981. Nė kėtė ditė e arrestuoi shėrbimi sekret i UDB-sė jugosllave. Fillojnė torturat nė burg. Montohet gjyqi dhe e ndajnė nga gruaja. Pas disa vitesh burg, lirohet.

Duke ndėrtuar njė rrjedhė kronologjike tė historisė sė tij, duke shtuar herė pas here detaje qė rrjedhin nga dėshmi tė reja, Pasha tregon se arrestimi i dytė iu bė nė mars tė 1993, sepse njė vit mė parė kishte organizuar njė homazh masiv pėr martirėt e demokracisė nė Brestovc. Nė gjyqin qė iu bė Ukshin Hotit nga Gjykata e Qarkut nė Prizren mė 29 shtator 1994, i lidhur kėmbė e duar me zinxhir do t’i drejtohej Prokurorit publik tė Republikės sė Serbisė nė Prizren, Dobrivoje Periē dhe gjykatėses serbe Nada Haxhi-Periq, tė cilėt i lexuan aktakuzėn duke iu kundėrpėrgjigjur: “Kryeqytet i shtetit tė bashkuar shqiptar mendoj se duhet tė jetė Prizreni. Kjo i takon historikisht kėtij qyteti, ndėrsa i pėrgjigjet edhe gjeografikisht, pasi gjendet nė qendėr tė trojeve shqiptare”.

Pėr herė tė tretė dėnohet mė 17 maj tė vitit 1994. Shkon nė pallatin e Shtypit nė Prishtinė pėr tė vizituar grevėn e urisė tė Adem Demaēit. “Nė kthim, nė Gllogoc e kap policia serbe, i thyen tė gjitha brinjėt, madje thuhet se koloneli urdhėron qė t’i hiqen organet gjenitale. Prishet edhe kurora me gruan e dytė, me tė cilėn kishte djalin Andinin dhe vajzėn Brisilda. Ndėrsa nga martesa e parė kishte vajzėn Erleta. Nuk mundi kurrė t’u qėndronte pranė”, thekson Pasha.

..........................................................

Nėpėrmjet dokumenteve tė pakontestueshme, mėsohet se ditėn e diel, nė orėn dhjetė, tė datės 16 maj 1999 drejtori i burgut tė Dubravės, afėr Istogut, Aleksandar Rakoqeviē e nxjerr nga burgu filozofin e Krushės, Ukshin Hotin. Kėtė e pranon dhe vetė Rakoqeviē. Natyrshėm vijnė disa pyetje: Pėrse drejtori e ka nxjerrė nga burgu Ukshin Hotin ditėn e diel, kur nuk punonte fare administrata? Kush e urdhėroi tė shkelė ligjin? Pėrse drejtori i burgut nuk ia ka kontrolluar fare tre ēantat e zeza me tesha, libra e dokumente qė ka pasur nė qeli Ukshin Hoti? Cilėt qenė ata qė e prisnin nė makinė para burgut tė Istogut? Kush e shoqėroi qė nga qelia e gjer nė makinėn gri? –

.................................................................

Babanė e vėllanė ia vranė po ashtu.
................................................
Kisha vėnė re se tė burgosurit e rėndomtė serbė, sado qė pretendonin tė dukeshin apolitikė, nuk e ‘gėlltisnin’ shpjegimin se vetėm pushteti i Serbisė ishte fajtor pėr burgosjen time. Kėmbėngulin nė tezėn, qė nga fillimi, se njė gjė e tille nuk ishte e mundur pa ‘pjesėmarrjen e shqiptarėve’. Me ‘shqiptarėt’ mendonin pushtetin paralel shqiptar, por kėtė nuk e thoshin. Kėtė ata e ‘ruanin’ nė vete si nė fshehtėsi”, shkruan Ukshin Hoti. E ndėrsa hamendjet pėr fatin e tij janė tė shumta, e motra, Myrveti, ėshtė kthyer nė njė Doruntinė. Rend ku dėgjon qė hapet njė varr apo gjendet njė trup. “Hamendjet janė tė shumta. Mendohet se e mbajnė peng. Ka tė tjerė qė thonė se ėshtė nė njė burg privat, ku i shėrbejnė dy shurdh memecė, qė tė mos dalė sekreti. Thuhet gjithashtu se do tė vijė njė orė qė serbėt do kėrkojnė mijėra dollarė pėr rikthimin e tij
..............................................

http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/08/08/zhdukja-e-mistershme-a-mbahet-i-burgosur-ukshin-hoti/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ukshin Hoti ēkururezohet dy here nga grat e tija
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: