AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Terpeza1976 punonjės i ambasadės amerikane nė Vjene

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Terpeza1976 punonjės i ambasadės amerikane nė Vjene   Ven 2 Jan - 18:11

Nė vitin 1976 ai ishte punonjės i ambasadės amerikane nė Vjenė.

http://www.shqiperiaebashkuar.info/2015/01/sekreti-i-madh-i-bashkepunimit-te-nje-ballisti-me-komunistet/
Njeriu qė pohon kėtė hollėsi nga jeta e Hysen Tėrpezės shton se nė kryeqytetin austriak ishte me detyrėn e njė punonjėsi tė CIA-s. Ky pohues me autoritet tė plotė pėr ta deklaruar kėtė tė vėrtetė pėr Tėrpezėn quhet Dilaver Goxhaj. Nė vitin 1999, kur NATO ndėrhyri ushtarakisht nė ish-Jugosllavi pėr rrėzimin e regjimit diktatorial e shoven tė Sllobodan Millosheviēit, Goxhaj ka qėnė zėvendėshef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Tė gjitha qė do tė tregojmė mė poshtė i janė deklaruar Goxhajt nga vetė Hysen Tėrpeza nė fund tė korrikut 1999, kur pas mbi njė gjysėm shekulli emigrim ballisti i shquar u rikthye nė Kosovė e nė vendlindjen e tij pėr tė ndėrruar jetė aty, ku pothuaj nentė dekada mė parė i kishte “rėnurė koka”. Me kėtė rast, tė ngazėllyer nga kjo ngjarje e madhe, autoritetet e qytetit tė Vitisė i organizuan atdhetarit tė madh njė miting mirseardhjeje. Mes tė ftuarve ishte edhe Dilaver Goxhaj, atė kohė shef kabineti i Ministrit tė Mbrojtjes sė Qeverisė sė Pėrkohshme tė pasluftės, asaj Thaēi.
Qė tė mos mėdyshojmė me tepri pėr vėrtetėsinė e kėsaj ngjarjeje, tė cilėn e dėshmon njė njeri serioz, autor edhe librash, vėmė nė dukje qė nė fillim edhe njė fakt tė bėrė me kohė publik. Nė vendlindjen e tij nė Tėrpezė ballisti i shquar ka njė shkollė me emrin e vet dhe para saj ngrihet shtatlartė njė lapidar i madh. Nė tė gjitha shpjegimet qė i bėhen kėtij monumenti shkruhet qartėsisht “Hysen Tėrpeza punoi si njė punonjės i Shėrbimeve tė Fshehta tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe ka jetuar nė kėtė vend pėr pesėdhjetė vite. Ai u rikthye nė vendlindjen e tij, nė Tėrpezė para se tė ndėrronte jetė”.

Rrėfyesi i kėsaj historie, koloneli nė lirim Dilaver Goxhaj, nga disa vite jete e pune nė Kosovė e veēanėrisht pas bisedės intime me Hysni Tėrpezėn ka kuptuar se “anėtarėt e Ballit Kombėtar nė Kosovė kanė qėnė pėr ēėshtjen nacionale pothuaj si anėtarėt e Partisė Komuniste nė Shqipėri. Kishin pikėpamje tė ndryshme ideologjike, por nė pasionin nacionalist gjenin ndėrmjet njeri-tjetrit shumė pika tė pėrbashkėta”. Sipas ish-shefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė ballistėt bashkėkombas nė Kosovė ishin patjetėr antikomunistė, ca mė shumė tė tillė edhe sepse komunizmi u vinte me pamjen e njė shteti shoven dhe antishqiptar si ai serb e jugosllav. Pėrtej kufirit, nė shtetin amė, vėrtet sundonte ideologjia e urryer prej tyre, por gjithsesi nė Tiranė bashkėkombasit komunistė ruanin pavarėsinė e vendit dhe nuk shkonin aspak mirė me regjimin e Beogradit. Aq mjaftonte jo pėr ta bėrė tė admiruar diktaturėn shqiptare, por pėr ta diferencuar atė me rregullin e thjeshtė se mes dy tė kėqijave nga halli zgjidhet e keqja mė e vogėl. Mes Beogradit dhe Tiranės, tė frymėzuar fort nga dėshira pėr tė zgjidhur sa mė shpejt ēėshtjen kombėtare, njė aleancė e pėrkohshme e ballistėve nacionaldemokratė me komunistėt e Shqipėrisė mund tė bėhej pėr tė shpėtuar nga sundimi sllav. Ishte ky njė kolaboracionizėm i tėrthortė apo jo? Besojmė se pėrgjigja mohuese ėshtė mė realja. Nuk mund tė quhet kolaboracionizėm njė aleancė e pėrkohshme me njė ideologji tė papranueshme kur ajo bėhet pėr tė shpėtuar kombin nga njė pushtues. Ka qėnė tėrėsisht njė manovėr. Ka qėnė patjetėr vėnia nė jetė e njė bashkėpunimi tė pastėr politik, i cili nesėr, pasi nga trojet e Kosovės tė zbohej regjimi serb, mund tė shkonte gjer nė njė ndarje e mospėrputhje tė plotė me regjimin bolshevik tė Tiranės
.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Terpeza1976 punonjės i ambasadės amerikane nė Vjene   Ven 2 Jan - 18:22

Haxhi Kuēi Nje deklarate e Fadil Hoxhes me habit teje mese;Kur itha Adem Demaqit;Ne e filluam,ju e vazhduat punen tone.Pra po del fakti se uēk paska qen pjella e Fadil Hoxhes.Po dikush do me thote si po shpifesh keshtu?E logjikshme eshte krejte kur ne nje emision kushtuar pervjetorit te Jusuf Gervalles qe e udhehoqi Milaim Zekani;Adem Demaqi deklaroi;Te gjithe shqiptaret thonin se Fadil eshte tradhetar,qaq dijn shqiptaret sa dhija,a ne te vertete Fadili Hoxha ka qen nje atdhetar i shquar.Hajdeni e mos te plasi barku!Dhe kur ne nje emision e kishte pergaditur Demqi,ku e beri doren e pajtimit midis Terpezes dhe Fadil Hoxhes.Pra zavendes i Fadil Hoxhes paska qen ;Dilaver Goxhaj .I cili paska qėnė zėvendėshef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.Hajde hajde moj Duduqe.Dhe sa per perfundim;TMK(uēk) e varrosi Fadil Hoxhen me nderime ma te medhaja,si kryekomandant i uēk es.
https://www.facebook.com/groups/1456561337919702/1546306682278500/?notif_t=like
Ą l’instant · Modifié · J’aime
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Terpeza1976 punonjės i ambasadės amerikane nė Vjene
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: