AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 O vellau im benu spiun i Enver Hoxhes ,se me shkerdhejne

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: O vellau im benu spiun i Enver Hoxhes ,se me shkerdhejne    Sam 3 Jan - 14:04

Brari Mali po a jan fajtor ca diasporista qe u rekrutuan prej sigurimit ne periudhen 1945-90? jan e sjan. si iken ata qe nuk deshen te qendrojn ne shqiperi mbas 44-tres? iken ne panik. iken ne panik prej terrorit qe kish treguar ushtria partizane ne shum raste. iken ne panik dhe nuk mujten me i marr nana e baba motra e vllazen djem e vajza. iken duke marr mbi supe shumica e tyne vec kryet e veta. mirpo diktatura qe u vendos mbas 44-tres nuk ishte dikture musoliniane apo zogolliane. kustura italo -shqiptare i njihte elemetet kryesor komunist ne vitet 42-43 por ajo nuk shkonte me i kap nanat e babat e motrat e tyre e me i shti ne torture. nana e baba i enverit mes tirane ishin e nuk i preku kush gjat kesaj kohe. mirpo diktatura staliniste eshte ndryshe. stalini nuk ishte si cari rusis qe conte ne siberi vetem leninin kurse nanen e motrat ja linte ne mosk apo kazan apo peterburg. joo nuk e hante shaqo bregu kte. stalini i modsernizoj metodat. kundershtaret ose te supozuarit apo te dyashuarit qe mund te jen kunder duhen asgjesuar totalisht. me nen e bab femij e gjyshe e cte kene. kjo metod erdhi dhe ne shqiperi. ja ctregonte nje diplomat i enverit qe kish punuar ne ambasad shqiptare ne itali. Mesuam tha se cilet ishin ata qe ne itali ishin kunder shtetit enverist. dhe si veprova thot un me njerin prej tyre. ai ishte nga elbasani. shkova ne shqiperi tha. fola me kryesoret e takova kryetarin e deges mrenshme te elbasanit shokun p. ke ka i thash ketu filani i arratisur? ka te motren tha p-ja. dhe e marrin te motren. e kuptohet e detyrojn te shkruaj leter. leter per te vellan ne itali. u nisa tha ne itali dhe ja coj letren e shkruar nga motra atij te mjerit. kuptohet se cfar thoshte letra. indirekt, qe ..ti o vella behu spiun i ktyre se ndryshe me shkerdhejn mua ketu. dhe i mjeri i arratisur anti komunist kapitullon. cili burr nuk kapitullon kur ja marrin peng motren a gruan nanen a baben. djalin a vajzen. dhe i arratisuri..spo ja them emrin por nga nje fis i shquar me histori te pasur kombetare detyrohet te behet spiun i ambasades. dmth i than ti shko kudo ku kini aktivitete kunder shtetit enverist si ne rrome a paris bruksel a nyc po.. eja raporto per cdo gje se ndryshe motren tende atje e .... kuptohet cfar. keshtu sigurimi veproj me diasporen. dikujt duke i bere presion te nena qe kish ne shqiperi dikujt te vajza dikujt te djali e dikujt te gruaja a vellai. pra me metoda barbare monstruoze te djallezuara sigurimi enveriost ramizoist neutralizoj 50 vjet emigracionin shqiptar. pra keshtu punet. por ka pas dhe trima qe kan qendruar. nuk mund ti fusim ne nji thes te gjith. e kur me diasporen beri keshtu mendo me ata qe i kish brenda si ka luajtur sigurimi enverist. atyre u a kish ne dor dhe buken e ujin ilacet e ajrin. u a kish ne dor femijet e grat e gjithcka. Prandaj eshte i madh azem hajdari dhe rinia e dhjetorit. se e rrezuan kte diktatur te ndyre. dhe u dhan drit e hapsire e liri te gjithve. mos te mburret kush sot me emra partish e figura te vjetra. azemi eshte njishi. azemi me shoket e tij dhe ata shoket e tij nuk ishin as te djatht as te majt por thjesht trima. njerez te guximshem. ti nderojm ata.
1 h · J’aime · 1
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
O vellau im benu spiun i Enver Hoxhes ,se me shkerdhejne
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: