AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Pse as nje nga uk,nuk i shkoi ne ndihme Adem Jasharit ?

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Pse as nje nga uk,nuk i shkoi ne ndihme Adem Jasharit ?   Lun 5 Jan - 6:40


Haxhi Kui
Hier, 04:36
Nje pyetje e kam per te gjithe;
Pse,dhe per fare arsye ,as nje ushtar i uk es nuk i doli ne ndihme Adem Jasharit,sa ishte duke luftue me forcat serbe ?Me duket pyetje e thjeshte!
Dhe ofanziva serbe ne Malisheve me 24 korrik 1998,hyri ne Malisheve pa kurrefare rezistence te uk es !Te gjithe pjestaret e uk es u shperberen dhe u bashkuan neper popullaten civile ne fshatin Pagarushe.Ku ishte Jakup Pasaporta?
E verteta mu tregue enka sikurse me hec neper vullkan.
Jaime
Hajru Demailji, Agim Curri, Rrahim Bajraktari et 17 autres personnes aiment a.

Shaban Brahaj Lavdi deshmorve nderime atdheut aksh
Hier, 08:46 Jaime 2

Muharrem Kosumi Kui,kur pyet se pse asnj ushtar i UK-s nuk i ndihmoj A.Jasharit,pyetja t del me vend,ngase ka qn dashur t'i shkojn n ndihm.T'i shkojn ndihm sepse je vesh e mbath,je armatosur si ushtar dhe je betuar-kjo e para.E dyta:po t'kish kris nga nj tjetr an pushka ish shprqndruar vmendja nga shtpia baz dhe kishin shptuar,ndoshta ma shum se gjysma...Pse kjo nuk sht br mbett t shihet n t ardhshmen...Por,ta kemi n mend edhe kt se;po t'ishin shkuar aty ushtar,po t'ish br luft si ushtria me ushtri,kam frikn se do t'ishte logaritur dika tjetr nga kjo q e logaritn:Ushtria sulmoi familjen jashari.Ushtria-Ushtri,a familja-familje-civilia.ka do t'thot se afirmimi botror nuk do t'i kishte premisat q pati...Kure,kur thua pse iku UK-ja nga Malisheva,aty nuk ke t drejt!Lufta e ka her me ik-her me sulmue.E nse sulmon kur nuk duhet dhe nuk ik kur duhet,pra ka ke br?!
Hier, 08:52 Jaime 4

Rrahim Bajraktari gabim e ke per malishev mik se jakup krasniqi ,,kupa i tu kosoves deklaronte nga malisheva se ska kembe shkjau qe e shkel malisheven,ndersa pa nje pa dy ia mbathi ai me gjith ushtaret tjer ,kurr mos harro se kjo ishte nje direktiv e shkijeve qe e plotesonte jakupi i tu kosoves,sepse deri ateher shkijet nuk gjenin shkas per ta sulmuar malisheven dhe pikerisht mbas asaj deklarate fatkeqe serbia fill mbas tre diteve futi ne malishev me shum tanke se ushtar,shkijet e sulmonin uqk,,n deri ne 17 km mbrenda teritorit te shqiperis ndersa ky dhompiri i tu kosoves thojke ska kembe shkjau qe e shkel malisheven,andaj paramendo mik se qka ishte ne pyetje me kete deklarat.
Hier, 12:54 Modifi Je naime plus 2

Nebih Curri Ju pershende te gjithve nuk esht inicijale uqk por keshtu ju lutem UK mundsisht ju lutem
Hier, 13:50 Je naime plus 1

Haxhi Kui Sipas nenit 51,alineja 1 dhe 2 e kodit nderkombetar thuhet;Kur nje individ e nise luften per lirim nga secili armik,duhet menjehere i madhe e i vogel ti bashkangjitet ketij patriotit,per lirim te atdheut .Pa marr parasysh se fare force posedon armiku ne fjale.Sipas rregullave nderkombetare,as nje armik nuk ka te drejte ta perdorone tere arsenalin e tij ushtarak,pos ne proporcion si tere barabarte.Lufta duhet ta marri kahjen e luftes se vertete boterore e jo te revoltes se zvoglume.Menjeheri KS i OKB es ndermerr masa preventive qe te nderhyne ushtarakisht qe ta parandaloi gjakderdhjen e me tutjeme ,dhe shtetit te ri ja cakton nje protektor qe per pese vite tja ruane pavaresine.Adem Jasharit as dhe nje ushtar lirimtar nuk i shkoi ne ndihme.Me kete e konstatone KS i OKB es se nuk jemi ne gjendje me dhene jeten per atdhe.Mos te flasim sipas qefeve se ka me na kushtue shtrejte.
16 h Modifi Jaime 4

Astrit Lokaj Arti ushtarak eshte art ne veti,diqka tjeter eshte mundesija e krejt diqka tjeter deshira.Edhe doktrinat ushtarake ndryshojn njera nga tjetra,shum ushtri te botes edhe sot e kesaj dite studjojn operacionet-planet ushtarake te Aleksandrit te Madhe dhe te Skenderbeut.Gjat luftes ne KS,UCK ju eshte shmangur fitores se PIRROS.Rasti i betejes se Rahovecit eshte rasti me i miri per tu analizuar,perpjekja e UCK per hapjen e nje koridori per furnizime,por ndodhi e kunderta mbrenda me pak se 48 or patem me shum se 130 ushtar te vrar,ateher ndodhi terhejkja nga Malisheva,pra kesaj i thojn terhejkje taktike.Beteja e Rahovecit dhe ajo e Koshares per UCK jan dy betejat me te pergjakshme qe u zhvilluan ne at koh,te dyja se bashku lirisht mund te quhen luftra te PIRROS se humbjet tona e kalojn numrin e 300 ushtareve te vrar.
3 h Jaime

SHakal SHakali Ne te dyja rastet ka pase tradhti . Regjin e ka pas shkau , e rolet i kane luajt Hashim Toptani& co.
3 h Je naime plus 1

Brari Mali Sic e dini cdo vend i qyteteruar ka shkolla ushtarake sic ka shkolla per ndertimtari apo agronomi apo mjekesi etj etj. Kjo dmth se punet ushtarake jan shkenc me vehte. Hasani ka nji gur ne dor. Hyseni ka nji koker vo ose vez. Po ti trokasin fort gurin me vezen dihet se guri e thyen vezen. ligji i Forces eshte kryeligji i luftes ose i shkences ushtarake. Kur u shpall UCK prej LPK-se nje oficer i Shqiperise i brengosur shkroi nje artikull ne nje gazete. Ai shprehte mendimet e tij shkencore e tha se kjo pune do dali shum keq. Mirpo e heshten ate ze e lejuan te pallavrazojne matrapazet qe shisnin pallavra. Shum shpejt u kuptua se kosova shkoj ne gremine. Nuk kish si te ndodh ndryshe kur i tregon armikut shekullor i cili e kish ushtrine e gatshme me te gjitha mjetet se ke shpall nji ushtri me 5 ushtar. Aq i duhej Sllobos. Ai donte nje preteks te kryente gonocidin e planifikuar tash 100 e ca vjet. Dhe preteksin u a dha LPK-ja e cila ate kohe ishte e plotfuqishme ne Tiranen e pas-revolucionit te 97-tes dhe e kish te lehte te shiste pallavrat e saje ne Tv Gazeta e kudo. Keto pallavra i duheshin Sllobos per tu then nderkombetareve ne se do kritikonin Serbin per masakrat ne Kosove. Ne thoshte Sllobo nuk po masakrojm popullaten por po mbrojm teritorin e shtetin ton nga UCK-ja. Sllobo e dinte mire se kjo UCK ish thjesht nje grusht njerzish me dy pushke por atij i duhej qe kjo UCK te propagandohej si forc e madhe qe ai te justifikonte futjen e Ushtris ne Kosove. Prandaj Rugova u detyrua te deklaroj se Nuk ka ushtri por disa fshatar qe detyrohen te mbrojn shtepijat e veta nga ndeshkimet e ushtrise Serbe. Drejtoria e Pallavres dmth drejtoria e UCK-se ne Zvicer Tiran e Hambur ulerinte. Jo nuk eshte e vertert se jan disa fshatar por kemi nji ushtri me qindra brigada e per ta bere te besushme kte pallaver shpallte komunikata te llojit: sot brigada 343 se bashku me brigaden 765 shpartalluan forcat serbe ne rajonin x a y dhe cliruan aq e kaq zona. Menjifjal ti Serbi fut sa te duash brigada te ushtris tande ne Kosove se e ke justifikimin. Dhe u ndesh Guri me vezen. Ose Tigri me kingjin. Dhe per pak dit luftaret e shkrete te cilet jan vertet heroj, te mos dine ku me hi e mendo grat e femijet qe e dim cka pesuan. Prandaj Adem Jashari mbeti vetem. Sepse me koh ishte shpall se ka UCK e me koh ish cfaq ne Ekrane TV se ka nji UCk e se e ka nji krykomandir e se ky eshte ne Drenic e ne Prekaz. Shpallsit vet rrinin ne Rogner e shum shum ma trimat rrinin ne Kuks kurse ushtria zadhansave qe ish me e madhe se ushtria me luftar rrinin ne Londer a Paris a Stokolm a Oslo a Hamburg e Zyrih. Jan cudit bota me marrine tone ather. A nuk e dinin lepekashet ligjin e Forces? E kan dit por nuk kan ca bethen me u marr me kte pun. Dalim tek ky ligj. Ligji i forces ne lufte ka shum perberes. Numri i ushtareve e Armatimi por dhe faktori Koh ose befasia. Sic e kam then me koh kur vjen puna me Vra Serbine LEPEKE nuk pjerdh per kto ligje. Ajo e shapall Ucken edhe pa pas numer Usharesh edhe pa pas Armatim por dhe pa pjerdh per faktorin Kohe Dmth Befasine. Ajo e lajmeron me Koh Serbine se "po du me ta kajt nanen" mirpo vec ja han mutin e eshte Serbia qe e gjen ne befasi Kryekomandantin ne Prekaz mes grave e fmive pa asnji llushtak aty pran. Kurse akademikun ushtarak Tahir Zemen e vrasin pikerisht ne baz te ligjeve ushtarake te Forces. Dmth Tahirit nuk i thon.. O tahir dil te axhensia e autobusave e banju gati se do luftojm me ty. jo. tahiri edhe se ka krye shkoll ushttarake shkon tek stacioni autobusit si qytetar qe pret udhtaret ti vijn dmth djalin e nipin. Kurse vrasesit jan pergatitur vertet shkencerisht ushtarakisht. Ata kan ba gati mitralozat e kallashat e kan zan prit dhe pra e kan dhe epersin ne njerez e armatim por dhe faktorin Befasi. Dhe Ata e vrasin Tahir Akademikun ushtarak edhe se jan vet lahpera te pa shkolle por nxitsat kan shkollen e dreqit shkollen e pabesise. Pra kemi ate nate keto dy forca perballe. Tahirin qe nuk mendon se po shkon me luftu por me prit djal e nip e ne krahin tjeter nji band me cuba te cilet kan nji plan e kan armatim por kan dhe logjistike. Cila ishte logjistika? Ishin koha befasia ishin armatimi ishin krahet qe do i mbrojn gjat aksionit e vec atyre dhe nji brigad tjeter. Cila? Ishin gazetaret e paguar qe me koh kishin sulmuar Tahir zemen me shpifje. Po keta ishin pergatit edhe se cfar do shkruajn mbas vrasjes se Tahirit. Pra ishte dhe nji drejtori e mbulimit te Krimit. Vec asaj banda vrasese kishte nje tjeter brigad ndihmese. Kush ishin keta: ishin strehusit e vrasesve ai grup njerzish qe do ti percillnin vrasesit per gjermani e Zvicer a tropoj e qe do tu a siguronin pasoshat e vec asaj qe do krijonin dhe alibine. Dmth ca milaim Zeka qe do thon mbas vrasjes se. x e y qe po i akuzon policia per vrasje nuk kan qen ne Pej ne datet x y por ja ku i kini deshmitaret qe thojn para kameres se x person kur u vra tahiri ne Pej ka qen me mue ne diskotek te Mynshenit apo Bernes etjetj. Pra ne kte beteje i humburi i vrari ishte i pa pergatituri Tahir edhe se Akademik ushtarak e fitusi lahperet pa shkolle. por ne rastin ne fjale Tahiri nuk eshte vec nji cop mish kurse vrasesit nje mashin e gatshme per vrasje. Dhe kuptohet se fiton Ligji i forces. Sic fitoj ekspedita serbe ndaj Ademit. Fitoj dhe vrasesit ndaj Tahirit. Pra kur shpallen se Do vrajm Serbin ata vran Kosoven. E kur nuk shpallen kurgja e punuan ne befasi e vran Kolonelin Tahir. Dhe Ekrem Drinin keshtu e vran. Opeli i kuq tan naten ishte i pergatitur per vrasje e per zhdukje mbas vrasjes kurse Drini pinte caj me nanen e perkdhelte fmin e vogel. E kur Drini del ne Rrug e Vrasin. edhe se i dinte 7 gjuh te huja Drini lahperet qe as katunarcen nuk e dinin mire e vrasin Drinin. Sepse Organizatpret e dinin ligjin e luftes. Kur donin me vra anmikun e celulave dinin si behet vrasja. Per Kosoven nuk e dinin. Si tha Adem Demaqi komisari i vrasesve? Hajt pun shum le te bajn pak stervitje. E kish fjalen per ato qindra mija gra e fmij e qika qe ran nen meshir te Mitralozave te Arkanit. Mirpo Arkani nuk meshroj por i kositi. Por muti Adem ate tmerr qe u a solli ne der popullates e quante"pak Stervitje i ban mire". Ja cfar sadistesh kan shpallur e kan drejtuar Uck-en. Lavdi luftarve te shkrete. Ata skan faj. Ata sakrifikuan. Por LPK u a kish pre me koh bileten e disfates. E prandaj ata vet rrinin ne Kaucat komod te Rognerit e 15 kacit. sepse e dinin qe kan ba nji mut te madh.
46 min Modifi Jaime


https://www.facebook.com/groups/1456561337919702/1546666818909153/?notif_t=group_comment
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Pse as nje nga uk,nuk i shkoi ne ndihme Adem Jasharit ?
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rpondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: