AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Serbia kėrcėnon: Prishtina mos t’i fus duart nė Trepēė

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Serbia kėrcėnon: Prishtina mos t’i fus duart nė Trepēė   Ven 16 Jan - 7:47

http://botasot.info/kosova/360295/serbia-kercenon-prishtina-mos-t-i-fus-duart-ne-trepce/

Drejtori i Zyrės pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Marko Gjuriq, tha se Serbia do tė di se si ta mbrojė Trepēėn, pasurinė e saj dhe popullin e saj nė Kosovė.

“Reagimi unė i sotėm ėshtė njė lloj paralajmėrimi pėr qeverinė krahinore qė most a bėjė kėtė, qė tė tentojmė qė t’iu ikim komplikimeve tė metutjeshme, kurse ne do tė dimė se si ta mbrojmė pasurinė dhe popullin tonė”, ka thėnė Gjuriq pėr mediat serbe.

Ai ka thėnė se Trepēa ėshtė shtylla kryesore e ekonomisė serbe nė veri tė Kosovės dhe se atje punojnė 4000 njerėz.

“Ne e kemi tė pamundur qė tė mendojmė se dikush nga Prishtina po tenton qė ta merr kontrollin ndaj Trepēės dhe kjo nė asnjė mėnyrė nuk do tė implementohet, kurse nė kuptimin politik kjo mund t’i komplikojė shumė gjėrat… Ende ka gjasa qė kjo situatė mos tė eskalojė dhe mos tė shkojė nė drejtim tė padėshiruar”, ka kėrcėnuar Gjuriq.

Ai ka shtuar tutje se rreziku i veēantė lidhet me ligjin e paqartė, qė ka tė bėjė me kompentencat e Qeverisė sė Kosovės pėr secilėn ndėrmarrje shoqėrore, tė cilat mund tė shndėrrohen nė pasuri tė shtetit tė Kosovės dhe mė pas me ato tė menaxhohet.

“Ne nuk do tė pranojmė diēka tė tillė, marrė parasysh se Trepēa gjendet nė very tė Kosovės, dhe se pjesa mė e madhe e pasurisė minerare gjendet nėn Serbinė qėndrore. Ky vendim ėshtė plotėsisht i papranueshėm dhe krijon komplikime politike dhe tė krijohet presion shtesė, si dhe mos tė ketė paqe ndėrmjet serbėve”, ka thėnė Gjuriq.

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Serbia kėrcėnon: Prishtina mos t’i fus duart nė Trepēė
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: