AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Terrorizmi

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Terrorizmi   Ven 16 Jan - 8:45


Terrorizmi ėshtė pėrdorimi i qėllimshėm i dhunės sė paligjshme apo kėrcėnimin e dhunės sė paligjshme nė mėnyrė qė tė instalacioni i frikės, me qėllim tė detyruar ose tė frikėsuar qeveritė ose shoqėritė pėr tė arritur qėllimet qė janė pėrgjithėsisht politik, fetar apo ideologjik.

Terrorizmi Termi ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė gjatė Revolucionit Francez, nė mėnyrė pėr tė treguar gjendjen e pėrgjithshme tė frikės qė ėshtė krijuar me qėllim pėr qėllime politike.

Vista-xmag.pngPodrobniji artikull: Terror
Terrorizmi mund tė shihet si njė shprehje e strategjisė politike, dhe nė pėrputhje me rrethanat e definuar si aktivitetet sekrete tė individėve, organizatave ilegale nėpėrmjet pėrdorimit tė paligjshėm tė forcės apo dhunės kundėr personave apo pronės pėr tė vėnė presion mbi qeverinė, popullatės civile, apo ndonjė segment i saj, nė mėnyrė qė tė arrihet objektivat politike apo sociale.

Veprimet terroriste tė organizatave individuale kėrkon tė tėrheqė vėmendjen pėr problemet e kėtyre grupeve dhe fraksioneve, dhe mėnyrėn mė tė pėrshtatshme pėr tė arritur kėto qėllime janė pėrfaqėsues tė shtetit dhe vrasjen e qytetarėve tė pafajshėm dhe sulmesh ndaj pronės publike. Kur nė njė administratė shtetėrore shėrben akte tė tilla janė duke folur pėr terrorin.

Ndėr qėllimet e terrorizmit zakonisht mund tė pėrmbushur ato natyrėn politik ose jo-politik, dhe ndėr objektivat mė tė zakonshme politike po fitojnė pushtet, duke ruajtur fuqinė dhe ndikimin e qeverisė. Dhe se terrorizmi shėrben vetėm si mjet pėr arritjen e objektivave, dhe pėrdorimi i terrorit pėr tė ruajtur pushtetin ėshtė mė pak e zakonshme, por edhe fenomenin, veēanėrisht nė vendet e Amerikės sė Jugut. Gjithashtu ne gjejmė shumė shembuj tė kryerjes sė aktiviteteve terroriste qė synojnė tė ndikojnė strukturat qeverisėse tė dyja vendit, qoftė nė mėnyrė direkte apo indirekte. Akt terrorist nuk do tė duan tė marrin ose tė ndryshojė qeverinė, por do qė tė detyrojė veprime tė caktuara dhe vendimet qė nuk janė nė pajtim me ligjin. Njė shembull ėshtė sulm mbi stacionin hekurudhor nė Madrid mė 11 mars tė vitit 2004. Sulmi detyroi qeverinė spanjolle tė tėrheqė trupat e saj nga Iraku. Nė qėllimet jo-politike ne mund tė pėrfshijnė fetar, duke vrarė shiitėt dhe sunitėt nė Irak, kombėtar, pėrpjekje pėr tė krijuar SAO Krajina nė Kroaci, dhe tė tjerėt.

Lėvizjet politike qė nuk kanė fuqinė pėr tė rrėzuar qeverinė, apo ata janė mohuar e drejta e paqėsore protestojnė pėr tė qenė nė aktivitetet e tyre pėr tė pėrfshirė strategji terroriste. Ndėrsa vrasjet revolucionare politike pėrdoret si njė sinjal pėr rebelim tė madh, sulmet terroriste mund tė jetė i pavarur nga ēdo plan strategjik revolucionare. Rezistenca mund tė marrė formėn e njė fushate pėr tė frikėsuar mbėshtetėsit e regjimit formėn e sabotimit, rrėmbimit, shkatėrrimin e ndėrtesave dhe si.Fushata sistematik dhe i zgjatur, me qėllim pėr tė fituar njė armik tė jashtėm (ose kushdo qė mbėshtet njėjtė) ėshtė quajtur partizan apo guerile veprim luftė.


Struktura e organizatės terroriste [edit VE | edit]
Nė krye tė udhėheqėsit / udhėheqjes pėrshkrimin e recetave programit, tė marrin vendime, tė pėrcaktojė qėllimet dhe pėrgjithėsisht drejtojnė aktivitetet e anėtarėve tė saj. Mė poshtė ėshtė njė numėr nė rritje tė sulmeve qė implementors janė zakonisht nė gjendje pėr tė trajnuar anėtarėt e rinj tė grupit terrorist. Ndihmėtarė aktive janė grup mė tė shumta prej atyre qė vetė nė pėrgjithėsi nuk mbajnė anėtarėt e grupit. Ata zakonisht materialisht tė ndihmuar anėtarėt e grupit nė detyrė, dhe nganjėherė duke marrė pjesė nė sulmin e vetė ose nė njė rol mbėshtetės (zbavitje, etj). Ndihmėtarė pasive janė nė fund tė hierarkisė, dhe janė mė tė shumta dhe pėrfaqėsojnė individėt tė cilėt dinė se si tė aktiviteteve terroriste, prania e terroristėve, por vendosi tė injorojė aktivitetet e tyre. Disa nga metodat e veprimit tė grupeve terroriste janė qeliza terroriste.Parimi bazė i operacionit ėshtė relativisht e thjeshtė. Ndarja organizatė tė madhe nė shumė grup multipersonalnih dhe shkėmbimin e informacionit brenda ēdo qelizė, nėse ėshtė e nevojshme, organizata ka shanset mė tė mėdha pėr tė mbijetuar nė rast se ndonjė nga pjesėt e saj ėshtė komprometuar. Ai pėrbėhet nga planifikimit ose qelizat mbėshtetėse, fle apo qelizat "nėndetėse", dhe qelizat egzekucijskih. Individėt zhgėnjyer nė sistemin shoqėror dhe tė pafuqishėm pėr tė ndryshuar rendin dhe marrėdhėniet nė shoqėri, ata vendosin tė sulmojnė njerėzit nė pozicione kyēe tė pushtetit dhe mbahen pėrgjegjės pėr rezultojnė situatėn ose njė sulmi terrorist janė duke u pėrpjekur pėr tė tėrhequr vėmendjen pėr njė problem tė caktuar, dhe veprime tė tilla mund tė pėrkufizohet si njė terrorizėm individual. Gjithashtu ekziston njė terrorizėm vetėvrasje, e cila mund tė jetė njė mėnyrė integrale e veprimit tė ndonjė strukture organizative, dhe ndikimi psikologjik qė shkaktoi shpėrthimi ėshtė shumė i madh.


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Terrorizmi
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: