AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Marveshja Hollbruk Millosheviq,13 tetor 1998

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Marveshja Hollbruk Millosheviq,13 tetor 1998   Ven 16 Jan - 14:09

[Edit] Marrėveshja
Qasja politike dhe njė zgjidhje paqėsore pėr problemin e Kosovės
dhunė dhe terrorizėm "duhet tė ndalet menjėherė"
ēdo zgjidhje pėr Kosovėn "duhet tė respektojnė integritetin territorial, sovranitetin dhe kufijtė e pranuara ndėrkombėtarisht tė Republikės Federale tė Jugosllavisė", nė pėrputhje me parimet e OSBE-odnovnim
respekt i plotė pėr barazinė e tė gjithė qytetarėve dhe bashkėsive nacionale nė Kosovė dhe Metohi dhe trajtimit tė barabartė tė tė gjitha vlerave dhe trashėgimisė historike
e ardhmja e Kosovės ėshtė "paqe, barazi, integrim, prosperitet ekonomik dhe jetė tė lirė sė bashku"
pėrcaktuar, ėshtė e nevojshme pėr tė harmonizuar zgjidhjet ligjore qė formon "qeverinė e Kosovės me kuadrin ligjor tė Republikės sė Serbisė dhe RFJ-sė", dhe nė pėrputhje me standardet ndėrkombėtare
specifikon se brenda nėntė muajve tė mbajė "zgjedhje tė lira dhe tė ndershme pėr autoritetet e Kosovės", duke pėrfshirė komunitetet lokale, nėn mbikėqyrjen e bashkėsisė ndėrkombėtare
Bashkėsitė nacionale nė Kosovė dhe Metohi nė mėnyrė qė tė sigurojė tė drejtat e "ruajtjen dhe shprehjen e identitetit tė tyre etnik, kulturor, fetar dhe gjuhėsor", dhe nė pėrputhje me standardet ndėrkombėtare
pėrcaktuar dhe "krijimin e policisė nėn administrimin territorial", nė mėnyrė qė tė respektohet sigurinė e tė gjithė qytetarėve dhe bashkėsive nacionale
specifikon se "askush nuk do tė ndiqen penalisht," gjykatat shtetėrore pėr krimet nė lidhje me konfliktin nė Kosovė dhe Metohi
Marrėveshja parashikon tėrheqjen e njė pjese tė UJ-sė dhe MPB-sė sė Serbisė.

Nė K tregon 2.000 vėzhgues tė vėzhguesve tė OSBE-sė tė quajtur "verifikuesit", dhe NATO ka marrė autorizim nga ajri qė mbikėqyr aktivitetet ushtarake nė Kosovė. Kreu i misionit tė emėruar William Walker. [1]Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Marveshja Hollbruk Millosheviq,13 tetor 1998
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: