AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Veprimtaria patriotike e Haxhi Latif Kušit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Veprimtaria patriotike e Haxhi Latif Kušit   Jeu 22 Jan - 8:04

Kur,Adem Demaqi ishte neburg,ne vitin 1961,une Haxhi Latif Kuši,beogradin ne kete vite e shendrrova ne tym te zi.
Kur Adem Demaqi ishte ne burg,une ne vitin 1968 mbas Osman Geges e ngitesha flamurin kuq e zi dy krenar mbi duarte e popullates se Suharekes.
Po kete vite,mesuesi i serbishtes ,kur une isha duke i nxehe kembet e ftofta nga uji qe me kishte hyre ne ata openga,ky nga mbrapa ja kishte nis me thuper te me meshonte pa e dite une ška po ndodhe.Ja kam kape thupren e ja kam fillue ne te tja ketheje,e duke i thene idi u serbiju majku ti jebem.Ka shkue e ka ftue drejtorin Ruzhdi Berishen dhe Hamzi Bylykbashin,prape si keta nga mbrapa me ška kane pasur ne dore me kane rrahur,dhe me prijashtuan nga shkolla.
Privat e kam perfundue filloren e din mire Muhamet Kryeziu qe me ka nxjerr nga ferri.

Kur ne vitin 1971 Adem Demaqi ishte ne burg,apo ne Rilindje,une Haxhi Latif Kuši,e mbrojta flamurin kuq e zi dy krenar nga mijera ushtar jugosllave e mijera serb dhe i rrafa me drunje e grushta dhe flamurin nuk ua dorezova.
Adem Demaqi ndoshta ne burg,por une pos qe mu duhej te shkollohem,duhesha qe ne mengjez te shkoje ne sipermarrjen e "LIRISE" te zbrazi kamionat me beton e armature,qe tjau siguroj buken e famijes.Kete pune qysh nga mosha 13 vjeqare duhesha ta beje.
Une po kete vite isha azil kerkues ne Patriciano dhe ua nxorr hakun e shqiptareve duke ja thye dhembet djalit te vellaut te Rankoviqit me nje tezak timin.Une po kete vite ne Normale,per diten e shkolles, ja kushtova poezin me titulle"Republika e Kosoves".Ne revisten "Jeta e Re"Te nesermen ne oren e mesimit me nxorren nga ora ,disa polic civil e me derguan ne polici.Deshitar prof dr.Mejdi Elezi.Me muaj u duhesha ma se pari te lajmrohem ne polici e pasta ne shkolle.
Ma mire te me kishin burgosur se šdo dite malltretime nga ma te ndryshmet.Demaqi ne burg po,bile rahat.
Pas normales u regjistrova ne Juridik,por ne vitin 1977 me vdes baba,dhe te gjitha problemet e shtepise mu ngarkuan mua,dhe u detyrova qe ta kryej sherbimin ushtarak e pastaj ta vazhdoje shkollen dhe kinse te punsohem diku e privat ta perfundoje shkollen.Ne sherbimin ushtarak kam pasur disa here atentate,sherri shpiunave shqiptar,sidomos nga njeri i shkupit Idriz Idrizi.Nje njeri me fakulltet.
Po keto vite nga burgu i rojes se ushtrise e kam lirue me dhune ushtarin shqiptar,Shefki Baraliun.Kam rrezikue jeten time qe tju dali ne ndihme shume shqiptareve.Nuk po ua permendi emrat e tjereve.Sepse ndoshta po kaloje ne narcizem.

Pasi e me erdhi dita qe te lirohem nga sherbimi ushtarak ,me mbajeten edhe tre muaj ma teper.Erdha ne shtepi,kerkoja pune,por e kote ishte puna per mua.
Ne vitin 1979 pata konkurue ne shkollen fillore ne Peqan,pasi me pranoi ish ushtruesi i shkolles Muharrem Gashi,ne oren e dyte hyri ne klas kuriri Ismet Krasniqi,dhe ne vesh me tregone se ne oborrin e shkolles po ju ftone drejtori.Dola dhe pa nje e dy mu lute qe ta leshoje oren e mesimit se inspektori i arsimit dhe komiteti iu ka kercnue si ke guxue me pranue ne shkolle nje njeri qe eshte anti revolucionit jugosllave.Ja nisi te qante duke me thene se neqoftese ju nuk e leshoni shkollen ,me kane thene qe ty kemi me te burgosur,mos me merr ne qafe Haxhi ju lutem.Jo ja kam bere,nuk ka problem se e kam dite kete qe ka me ndodhe.Jam kethye ne shtepi dhe i thash nanes se e kishin marr dike tjeter.Dhe ne vendin time e morren gruan e Malush Berishes,Nje shqoqe e shkolles sime te normales.

Ne vitin 1981 isha ne studime ne vitin e trete duke vazhdue,por kisha ende pa i perfundue edhe disa provime te vitit te dyte.Ku ne provime pothuajese ne šdo provim mu duhej qe me komision ti japi,sepse me rrexojshin me qellim,gjersa asistenti i se drejtes familjare,Fatmir,mbiemri nuk me kujtohet,pasi ju pergjigja ne tri pyetje,me rrexoi dhe u pata kacafyte,ku e ftova profesor Syria Popovicin e disa tjere qe le te me pyesin sipas deshires,nese nuk u pergjigjem ne šdo pyetje nga libri le te me rrexojne,sepse e pash se diška nuk eshte ne rregulle.Here njeri e here tjetri duke me parashtrue pyetje si edhe ne disa lend tjera perpara,e pane se i di te gjitha dhe vendosen nje 6 -she.U perlava,por e kote ishte qe te ma ngrisin noten.Me ftoje ne zyren e vete Syria Popovci dhe nga fijoka e tij e nxorri nje leter,dhe ja nisi te ma lexone;Haxhi Latif Kuqi ,nga suhareka,eshte nje person i papershtatshem moralo politike. E kane per obligim te gjithe profesoret qe kete njeri mos ta notojne me nota kaluese,as mos ti japin te drejten e punsimit ne ndonje vend te punes.
Haxhi ma beri Syroja,ti me dhimbesh,por sa te jete ky regjim per juve nuk ka buke ne kete jugosllavi.Ju edhe me krye cilendo diplome, kote e keni.

Mbas disa diteve kisha provim tek profesori Kurtesh Saliu,ne te drejten kushtetuse,me erdhi rendi qe edhe une ti shtrohem provimit,pasi ju pergjigja ne te trijat pyetje,ma qiti noten,dhe mendova se kaluese.Po sa u ngrita,mendova sa ma ka qite, isha ngritur dhe kur e hapa ška me pare peseshe!ška me bere bre pis ja bera?Ate ška e ke merituar ta kam qite.O pis a nuk dita?Ti ke hyre ne provime per tjeret e di,dhe ku e keni mesue se shqiperia eshte shtet nacilal?Ja kam ngjite per gjoksi,dhe e kam hudhe mbi studenta.Me tha ke me pare tani ška kane me te ba policet,?Ja bera ti i thirrish policet por une ty ta kepusi koken.Por nderkohe,mu luten studentet qe mos tua humbi kete afat te provimeve dhe e leshova qenin e dola nga salla.Kisha uri aq shume,dhe vendosa qe te hypi ne menze e nese ja kane nise me dhene ushqim ta ngreja se kembet nuk me mbajshin.

Ja kishte nise dhenja e ushqimit,ku ne rreshte ne keto qaste nuk kishte ma shume se kater sutudenta,hyra ne radhe dhe se shpejti i morra gjellerat dhe po shokoja ku te ulem.Mu afrue ish cimeri im i dikurshem Bajrush Ahmeti,dhe mi kishte leshue syte ne gjellen time,dhe per nje qaste ja nis te qesh;Hahaaa,cimo ška te paskan qite me ngrere?Qka bre cimo me kane qite me ngrere?Koke qorrue,kqyre šfare qime sa te magarit!

Vertete kur ja ngula mire syte,ishte nje qime aq e madhe sa e kalit.Dhe kam brtmue;O shok,keta bijt e komunistave po dojkan me na helmue,bere qeni nanen mos met pa ua shkerdhye.Ju kam meshue pjatave per toke dhe kam kapure karrika e tavolina duke i hudhure mbi trepezari ku ja theva xhamat e ja kam nis edhe xhamat e dritareve te menzes ti theja sa kisha fuqi.Menjeherit mbas meje,ja kishin nis edhe studentet e tjere te thenine karrika e xhama,ku u be nje rremuje e vertete dhe ma vetem sa vinte e shtoheje edhe me teper se sa š'mendojsha qe do behet kaq nje rremuj qe kjo proteste e imja te shendrrohet ne nje demostrate gjithepapulore.
Kemi dalur nga menzja dhe ja kemi mesye qytetit ka qendra,secilen here ne šdo hape na u bashkonete secili qe ishte ne te kaluar,dhe protesta secilen here vetem sa i shtohej numri.Kemi shkure gjere tek grandi,dhe para teatrit popullor,isha aq i lodhur edhe i une nuk me mbajshin kembet jam detyrue qe te shkoje ne konvikt.


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Veprimtaria patriotike e Haxhi Latif Kušit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: