AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Profeti Muhamed a kishte lidhje me origjin shqiptare

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Profeti Muhamed a kishte lidhje me origjin shqiptare   Lun 26 Jan - 8:36

Tema: A ka lidhje familja e profetit Muhammed Alejhi Selam me shqiptarėt ?
LinkBack
Vegla tė Temave
Paraqitja
12-04-2007, 17:48 #1 ida-1 ida-1 nuk ėshtė i/e kyēur
Anėtarė

Data e Anėtarėsimit
21-07-2006
Postimet
38
All-llahu tė shpėrbleftė
0
Falėnderuar 20 herė nė 15 PostimeRep Fuqia
0
A ka lidhje familja e profetit Muhammed Alejhi Selam me shqiptarėt ?
A ka patur lidhje farefisnore te largeta apo te aferta qofshin midis familjes se profetit Muhamed a.s dhe nje grupi shqiptaresh?Ju lutem argumentojeni me fakte historike nese ka.
Pėrgjigje me Citat Pėrgjigje me Citat
13-04-2007, 14:25 #2 bekir-87 bekir-87 nuk ėshtė i/e kyēur
Anėtarė

Data e Anėtarėsimit
04-09-2006
Lokacioni
Sweden
Postimet
52
All-llahu tė shpėrbleftė
3
Falėnderuar 39 herė nė 21 PostimeRep Fuqia
238
Re: A ka lidhje familja e profetit Muhammed Alejhi Selam me shqiptarėt ?
vella i dashur a hajgare je ka bon ti aaaaaaaaaaaa?
Zoti kėnaqet me bariun, i cili thėrret ezanin pėr namaz dhe falet nė majė tė bjeshkės. Pastaj All-llahu thotė:
"Shiheni robin Tim i cili thėrret ezanin dhe e kryen faljen, ai frikohet prej Meje. Unė ia kam falė kėtij robi mėkatet e tij dhe e kam pranuar nė Xhennet."
Pėrgjigje me Citat Pėrgjigje me Citat
13-04-2007, 23:06 #3 Grafika e hasani hasani hasani nuk ėshtė i/e kyēur
Anėtarė Aktiv

Data e Anėtarėsimit
15-03-2005
Lokacioni
dunjaja
Postimet
181
All-llahu tė shpėrbleftė
50
Falėnderuar 473 herė nė 146 PostimeRep Fuqia
393
Re: A ka lidhje familja e profetit Muhammed Alejhi Selam me shqiptarėt ?
esselamualejkum musliman

Vella Bekir nuk eshte edhe aq hajgare , por eshte te mirret seriozisht se si Komunistat tone mundohen qe besimtaret ti largojne nga feja apo ti fusin dyshim permes vlerave kombetare.Dhe per kete duhet qene sy qele qe ta mesojme kete fe mire e mos ti leme hapsire injorantave me na be pre te injorances se tyre qe ne te largohemi nga dashuria per Muhammedin alejhiselam .


Ida-1, vella i nderuar .

Mua pak me duhet kjo pyetje sa interesante aq edhe sarkazem ne vete .Pse ?
Per me u pergjigje shtrohet pyetja se ,
A ka pas shqipetar ne kohen e Pejgamberi alejhiselam?

Dhe pergjegjia eshte se ateher nuk ka pas shqipetar , shqipetaret si nje komb i vetem u krijuan vetem pas hyerjes se Perandoris Osmane ,sepse deri ne ate kohe ishin te ndare ne Principata.pra ne si komb Shqipetar jemi me te vone se Perandoria Osmane.
Dmth, shqipetaret ateher nuk paskan qene, po valle ne Kohen e Pejgamberit alejhiselam si mund te kene qene , sigurisht se jo ateher kane qene Iliret nese behet analogji historish .
Ateher pyetja mund te shtrohet ndryshe psh: a paska pas Pejgamberi alejhiselam ndonje lidhje farefisnore me Iliret?

Ne themi se Librat e Historis se profeteve dhe gjenerateve te tyre tregojne se Pejgamberi alejhiselam ka qene pasardhes i trungut te familjes se Ibrahimit alejhiselam.
Po ne kohen e Ibrahimit alejhiselam a kane qene Iliret ?
Historia e kombit tone nuk eshte aq e gjat per ta marre vesh kete pune .

Tash ti po lyp argumente qe eshte shume e drejte , ateher ne te themi qe ne faqet e Para te librit Nektari i Vulosur i Xhenetit , ke argumente qe tregojne brezat , prej Ibrahimit alejhiselam e deri tek Muhammedi alejhiselam.

Dhe Allahu e din me se miri.

esselamualejkum musliman
Ka thene Pejgamberi alejhiselam:“I mjafton njeriut nga e keqja, pėrēmimi i vėllait tė tij musliman”

Hasen el-Basriu thote:”Mos i shoqeroni bidatēinjte, as mos hyni ne debat me ta, e as mos i degjoni ata.”

Und helft euch durch Geduld und Gebet; dies ist wahrlich schwer, außer für Demütige [2:45
Pėrgjigje me Citat Pėrgjigje me Citat
Pėr kėtė postim, ju falėnderohen 3 Pėrdorues nė vijim:
el_Emin, shpetimazizi, Ylli_nates
17-04-2007, 21:56 #4 Ibėn-el-Xheuzi Ibėn-el-Xheuzi nuk ėshtė i/e kyēur
Anėtarė me Pėrvojė

Data e Anėtarėsimit
27-11-2006
Postimet
245
All-llahu tė shpėrbleftė
29
Falėnderuar 703 herė nė 165 PostimeRep Fuqia
429
Re: A ka lidhje familja e profetit Muhammed Alejhi Selam me shqiptarėt ?
Citat Postuar fillimisht nga hasani Shiko Postimin
esselamualejkum musliman

Vella Bekir nuk eshte edhe aq hajgare , por eshte te mirret seriozisht se si Komunistat tone mundohen qe besimtaret ti largojne nga feja apo ti fusin dyshim permes vlerave kombetare.Dhe per kete duhet qene sy qele qe ta mesojme kete fe mire e mos ti leme hapsire injorantave me na be pre te injorances se tyre qe ne te largohemi nga dashuria per Muhammedin alejhiselam .


Ida-1, vella i nderuar .

Mua pak me duhet kjo pyetje sa interesante aq edhe sarkazem ne vete .Pse ?
Per me u pergjigje shtrohet pyetja se ,
A ka pas shqipetar ne kohen e Pejgamberi alejhiselam?

Dhe pergjegjia eshte se ateher nuk ka pas shqipetar , shqipetaret si nje komb i vetem u krijuan vetem pas hyerjes se Perandoris Osmane ,sepse deri ne ate kohe ishin te ndare ne Principata.pra ne si komb Shqipetar jemi me te vone se Perandoria Osmane.
Dmth, shqipetaret ateher nuk paskan qene, po valle ne Kohen e Pejgamberit alejhiselam si mund te kene qene , sigurisht se jo ateher kane qene Iliret nese behet analogji historish .
Ateher pyetja mund te shtrohet ndryshe psh: a paska pas Pejgamberi alejhiselam ndonje lidhje farefisnore me Iliret?

Ne themi se Librat e Historis se profeteve dhe gjenerateve te tyre tregojne se Pejgamberi alejhiselam ka qene pasardhes i trungut te familjes se Ibrahimit alejhiselam.
Po ne kohen e Ibrahimit alejhiselam a kane qene Iliret ?
Historia e kombit tone nuk eshte aq e gjat per ta marre vesh kete pune .

Tash ti po lyp argumente qe eshte shume e drejte , ateher ne te themi qe ne faqet e Para te librit Nektari i Vulosur i Xhenetit , ke argumente qe tregojne brezat , prej Ibrahimit alejhiselam e deri tek Muhammedi alejhiselam.

Dhe Allahu e din me se miri.

esselamualejkum musliman
Zotri Hasan, kur te flasesh per histori eshte e domosdoshme te dhenat ti faktosh me burime historike e shkencore, se perndryshe pa referenca fjalet e tua etiketohen vetem si pretendime.

Duke mos u kycur ne ceshtjen konkrete, do beje ca sqarime ne lidhje me postimin tuaj i nderuar.

Historija e Popullit shqiptare eshte shume e madhe, eshte gjigante vella i dashur, per me shume mund te shohesh librin: "Enigma" te dr. Rober d'Angely, dhe mund te shohesh se deri kur arrijne informata per te paret e popullit tone, pra deri tek pellazget.

Pellazget para 9-10 mije vite, ishin ata qe themeluan shkencat, e civilizimet, e ata ishin qe folen gjuhen e embel shqipe, per me shume mund te shohesh librat "Iliada" dhe "Odisea", pra libra te shkruara nga Homeri (emri i te cilit ka etimologji shqipe HOMERI = I mjeri, mbase ka qene i verbet dhe keshtu njerezit e kane thirrur)!

Dr. d'Angely, ne librin e tij pese vellimesh, paraqet fakte te ndryshme se pellazget (pra shqiptaret) kane pasur shtrirje territoriale edhe ne vendet semite, me konkretisht pra ne Egjipt, vendi i cili quhet sot: Nena e Botes, per shkak te historise se lashte qe ka!

Nese e shikojme historine e Egjiptit, pra historija me e vjeter ne Bote, mund te shohim se ne kohen e Musaut a.s., populli ka qene ne nje shkence gjigante, si pershembull ne Astronomi, e qe te arriturat e tyre sfidojne sot shkencen bashkekohore.

Edhe pse nuk deshiroje te ia humb kahjen temes, do cekja nje argument prej qindra e per te mos thene milijera argumenteve qe ekzistojne.

Planeti me i madhe ne kozmos, eshte Jupiteri. Apo jo? Ky emer ekziston qe disa mijera vite. A ndalemi pak dhe e shikojme etimologjine e ketij nocioni? JUPITERI = Ju pi tėrve/ Ju pi te tereve/ Ju pi te gjitheve, pra kjo fjale tregon se pellazget tane, pra ata qe jetuan ne Egjipt, ne kohen kur Astronomija ishte ne kulminacion e dinin se Jupiteri ishte planeti me i madhe, dhe si rjedhoje thonin, se te gjitha planetet jane pire (jane shokuar) nga madhesija gjigante e JUPITERIT!

Kur permendim fjalet pellazg, ilir, dardanas, arb, shqiptare, per te gjitha keto kemi per qellim kombin tone! Porse me kalimin e kohes kane pesuar ndryshime emrash porse jo identitetesh!

Tash a ka pasur lidhje farefisnore Profeti me shqiptaret? Tash duhet te kthehemi pak ne histori per te shqyrtuar ca gjera. Se ne kohen e Profetit Ibrahim a.s., para se te shkoj gruaja e saj me te birin Ismailin ne shkretetirat e Mekkes, ato vende kane qene te pabanuara. Porse pastaj me daljen e Zemzemit, ato tokat u bene te banueshme me FISE ARABE, te cilat vinin per tregtie nga vendet e tjera. Historija e gjenealogjise se Profetit eshte autentike, deri tek Miku i Allahut, pra tek Ibrahimi a.s., dhe si rjedhoje mendoje qe s'ka nevoje te diskutohet rreth asaj se a ka pasur lidhje farefisnore me shqiptaret i Derguari. Pra ska pasur lidhje! Ne Siri ka familje qe pretendojne te jene trashigimtare te familjes se Profetit, porse keto gjera s'jane primare per ne... keto vetem mund te na harxhojne potencial pa nevoje!

Porse postimi im, me shume kishte te beje me ca qendrime te vellaut Hasan!

Selame nga
Xheuziu!
Pėrgjigje me Citat Pėrgjigje me Citat
Pėr kėtė postim, ju falėnderohet pėrdoruesi:
el_Emin
17-04-2007, 23:15 #5 xhavo xhavo nuk ėshtė i/e kyēur
Anėtarė

Data e Anėtarėsimit
05-04-2004
Postimet
71
All-llahu tė shpėrbleftė
2
Falėnderuar 59 herė nė 30 PostimeRep Fuqia
293
Re: A ka lidhje familja e profetit Muhammed Alejhi Selam me shqiptarėt ?
Selam

Mesa kuptova unė pyetja nuk ėshtė e shtruar definitivisht nė atė menyrė qe te gjeje lidhje direkte mes ndonjė shqiptari dhe Profetit a.s. nė atė kohė.
Mirpo mesa duket ėshtė kėrkuar se a mos ndoshta dikush din ndonjė familje shqiptare e cila lidhet me trungun familjar te Profetit.a.s. nga pasardhėsit e familjes se tij.
Sot ne botė ka shumė familje dhe njerėz te cilet pretendojnė se nė njeren apo formen tjetėr rrjedhin nga familja e Muhamedit a.s., qoftė nga nėna, babai; gjinia femėrore apo mashkullore.
Dihet mirėfilli se shqiptarėt kanė migruar shumė nė botėn muslimane, gati nė te gjitha shtetet dhe martesat nuk kanė munguar, qoftė edhe me ndonjė nga pasardhėsit e familjes se Profetit a.s.
Pėrgjigje me Citat Pėrgjigje me Citat
18-04-2007, 01:54 #6 Grafika e hasani hasani hasani nuk ėshtė i/e kyēur
Anėtarė Aktiv

Data e Anėtarėsimit
15-03-2005
Lokacioni
dunjaja
Postimet
181
All-llahu tė shpėrbleftė
50
Falėnderuar 473 herė nė 146 PostimeRep Fuqia
393
Re: A ka lidhje familja e profetit Muhammed Alejhi Selam me shqiptarėt ?
Zotri Hasan, kur te flasesh per histori eshte e domosdoshme te dhenat ti faktosh me burime historike e shkencore, se perndryshe pa referenca fjalet e tua etiketohen vetem si pretendime.

Duke mos u kycur ne ceshtjen konkrete, do beje ca sqarime ne lidhje me postimin tuaj i nderuar.
me mire do ishte te hysh ne qeshtje konkrete per te kuptuar me mire qeshtja.Sa i perket referencave rrethe mendimit time te dhene gjene ne Historin e popullit Shqipetar duke filluar nga librat e shkolles fillore e deri ato te fakultetit.

Historija e Popullit shqiptare eshte shume e madhe, eshte gjigante vella i dashur, per me shume mund te shohesh librin: "Enigma" te dr. Rober d'Angely, dhe mund te shohesh se deri kur arrijne informata per te paret e popullit tone, pra deri tek pellazget.

Pellazget para 9-10 mije vite, ishin ata qe themeluan shkencat, e civilizimet, e ata ishin qe folen gjuhen e embel shqipe, per me shume mund te shohesh librat "Iliada" dhe "Odisea", pra libra te shkruara nga Homeri (emri i te cilit ka etimologji shqipe HOMERI = I mjeri, mbase ka qene i verbet dhe keshtu njerezit e kane thirrur)!
vella sikur me ke keqkuptuar ti , une nuk kame thene qe prejardhja e shqipetarev eshte e nje historie jo e madhe, madje atu edhe nuk jame marre me prejardhje , por ka qene tek definimi i fjales "Komb Shqipetar", gjithnje pas principatave , tash principatat kane qene deri ne kohen e hyerjes se Osmaneve e madje edhe me vone. Dhe madje vellai ka pyet per shqipetaret , e une si popull me emer shqipetar i njoh vetem pas principatave duke shpresuar se nuk me ke keqkuptuar se jam duke e anuluar esencen e prejardhjes se tyre ,e aq me teper jam pergjigj edhe per iliret qe me posht je edhe ti i njejtit mendim .Pra edhe nje here nuk ka qene ajo qe e ke keqkuptuar ti se une kame thene se ne qenkemi vetem pas hyerjes se Turqis , por termi Komb Shqipetar nuk e gjen me heret , nese e gjen si te tille me ofro i nderuar .Pra edhe nje here nuk po flitet per paraardhesit , se pyetja eshte per shqipetaret dhe i till si term jam pergjigje.

Dr. d'Angely, ne librin e tij pese vellimesh, paraqet fakte te ndryshme se pellazget (pra shqiptaret) kane pasur shtrirje territoriale edhe ne vendet semite, me konkretisht pra ne Egjipt, vendi i cili quhet sot: Nena e Botes, per shkak te historise se lashte qe ka!

Nese e shikojme historine e Egjiptit, pra historija me e vjeter ne Bote, mund te shohim se ne kohen e Musaut a.s., populli ka qene ne nje shkence gjigante, si pershembull ne Astronomi, e qe te arriturat e tyre sfidojne sot shkencen bashkekohore.

Edhe pse nuk deshiroje te ia humb kahjen temes, do cekja nje argument prej qindra e per te mos thene milijera argumenteve qe ekzistojne.

Planeti me i madhe ne kozmos, eshte Jupiteri. Apo jo? Ky emer ekziston qe disa mijera vite. A ndalemi pak dhe e shikojme etimologjine e ketij nocioni? JUPITERI = Ju pi tėrve/ Ju pi te tereve/ Ju pi te gjitheve, pra kjo fjale tregon se pellazget tane, pra ata qe jetuan ne Egjipt, ne kohen kur Astronomija ishte ne kulminacion e dinin se Jupiteri ishte planeti me i madhe, dhe si rjedhoje thonin, se te gjitha planetet jane pire (jane shokuar) nga madhesija gjigante e JUPITERIT!
keto nuk kane lidhje me temen keshtu qe spo hy andej.

Kur permendim fjalet pellazg, ilir, dardanas, arb, shqiptare, per te gjitha keto kemi per qellim kombin tone! Porse me kalimin e kohes kane pesuar ndryshime emrash porse jo identitetesh!
Kemi per qellim paraardhesit e Kombit tone Shqipetar nga kendveshtrimi ime. Se do ishte mjaft ekzagjeruese te themi qe nuk kemi pesuar ndryshime ne identitet ku dihet se identiteti eshte qeshtje qe ngerthen ne vete te gjitha vlerat e nje Populli , pra shume vlera qe kane pas ata me heret ne nuk i kemi .

Tash a ka pasur lidhje farefisnore Profeti me shqiptaret? Tash duhet te kthehemi pak ne histori per te shqyrtuar ca gjera. Se ne kohen e Profetit Ibrahim a.s., para se te shkoj gruaja e saj me te birin Ismailin ne shkretetirat e Mekkes, ato vende kane qene te pabanuara. Porse pastaj me daljen e Zemzemit, ato tokat u bene te banueshme me FISE ARABE, te cilat vinin per tregtie nga vendet e tjera. Historija e gjenealogjise se Profetit eshte autentike, deri tek Miku i Allahut, pra tek Ibrahimi a.s., dhe si rjedhoje mendoje qe s'ka nevoje te diskutohet rreth asaj se a ka pasur lidhje farefisnore me shqiptaret i Derguari. Pra ska pasur lidhje! Ne Siri ka familje qe pretendojne te jene trashigimtare te familjes se Profetit, porse keto gjera s'jane primare per ne... keto vetem mund te na harxhojne potencial pa nevoje!
ketu je dakort me mua .

wealejkum dhe juve selame nga
Hasani
Ka thene Pejgamberi alejhiselam:“I mjafton njeriut nga e keqja, pėrēmimi i vėllait tė tij musliman”

Hasen el-Basriu thote:”Mos i shoqeroni bidatēinjte, as mos hyni ne debat me ta, e as mos i degjoni ata.”

Und helft euch durch Geduld und Gebet; dies ist wahrlich schwer, außer für Demütige [2:45
Pėrgjigje me Citat Pėrgjigje me Citat
19-04-2007, 09:25 #7 Grafika e Mesudi Mesudi Mesudi nuk ėshtė i/e kyēur
Anėtarė i Avancuar

Data e Anėtarėsimit
28-02-2006
Postimet
405
All-llahu tė shpėrbleftė
416
Falėnderuar 483 herė nė 181 PostimeRep Fuqia
452
Re: A ka lidhje familja e profetit Muhammed Alejhi Selam me shqiptarėt ?
O vėllzėr kėto janė pyetje tė kota tė cilat nuk ja vlejn me pėrdorė kohė nė ato.

Qfar dallimi do tė ishte nėse njė shqipėtar ka lidhje farefisnore me tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s ... mos ndoshta nuk do e kapte zjarri i xhehnemit... vėllezėr kėtu ku jetoj unė janė dy familje shiia tė cilėt pretendojn se kanė lidhje farefisnore me Muhammedin s.a.v.s dhe vAll-llahin nga mendjelartėsia thojnė : " Besoj se na jemi tė mirė.. gabime nuk bėjmė tė mirė jemi" pra e vlersojn vetėn duke u bazu nė "prejardhjėn" e tyre.

Kshtuqė mė hajr ėshtė me e mėsu njė Hadith ose Ajet Kur'anor sesa me pėrdorė kohė nė kėsi gjanash tė kota.


All-llahu Alem.

Es-Selamu Alejkum
O ju qė keni besuar, a t’ju tregoj pėr njė tregti tė bujshme qė ju shpėton prej njė dėnimi tė dhembshėm:
T’i besoni All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij, tė luftoni nė rrugėn e All-llahut me pasurinė tuaj dhe veten tuaj, e kjo ėshtė shumė mė e dobishme pėr ju, nėse jeni qė e dini.
ES-SAFF 10-11
Pėrgjigje me Citat Pėrgjigje me Citat
Pėr kėtė postim, ju falėnderohen 4 Pėrdorues nė vijim:
Ebu Velid, Eroll Nesimi, muslim_965, usame
20-04-2007, 03:05 #8 Ibėn-el-Xheuzi Ibėn-el-Xheuzi nuk ėshtė i/e kyēur
Anėtarė me Pėrvojė

Data e Anėtarėsimit
27-11-2006
Postimet
245
All-llahu tė shpėrbleftė
29
Falėnderuar 703 herė nė 165 PostimeRep Fuqia
429
Re: A ka lidhje familja e profetit Muhammed Alejhi Selam me shqiptarėt ?
Citat Postuar fillimisht nga Mesudi Shiko Postimin
O vėllzėr kėto janė pyetje tė kota tė cilat nuk ja vlejn me pėrdorė kohė nė ato.

Qfar dallimi do tė ishte nėse njė shqipėtar ka lidhje farefisnore me tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s ... mos ndoshta nuk do e kapte zjarri i xhehnemit... vėllezėr kėtu ku jetoj unė janė dy familje shiia tė cilėt pretendojn se kanė lidhje farefisnore me Muhammedin s.a.v.s dhe vAll-llahin nga mendjelartėsia thojnė : " Besoj se na jemi tė mirė.. gabime nuk bėjmė tė mirė jemi" pra e vlersojn vetėn duke u bazu nė "prejardhjėn" e tyre.

Kshtuqė mė hajr ėshtė me e mėsu njė Hadith ose Ajet Kur'anor sesa me pėrdorė kohė nė kėsi gjanash tė kota.


All-llahu Alem.

Es-Selamu Alejkum
Vella, qe te merresh me histori duhesh ne fillim te admirosh historine e me pastaj te kyēesh ne hulumtime te ndryshme, prandaj sikur mua qe me duket p.sh shume e kote te shikoje sportin, sepse nuk me pelqen, edhe dikujt mund t'i duket e kote te folurit per histori se nuk i pelqen, pra ketu kemi te bejme me prizma te vecante te botkuptimeve te njerezve.

Me thuaj cilat jane demet nese flasim per tema te ketilla?
Pėrgjigje me Citat Pėrgjigje me Citat
21-04-2007, 17:29 #9 Eroll Nesimi Eroll Nesimi nuk ėshtė i/e kyēur
Anėtarė Aktiv

Data e Anėtarėsimit
04-09-2006
Postimet
132
All-llahu tė shpėrbleftė
52
Falėnderuar 742 herė nė 119 PostimeRep Fuqia
758
Re: A ka lidhje familja e profetit Muhammed Alejhi Selam me shqiptarėt ?
ESSELAMU ALEJKUM WE RAHMETULLAHI WE BEREKATUHUH

Vellezer mos i hyni polemikave te kota te historive te ndryshme te cilat nuk na dergojne ne diqka te mire, Allahu xh.sh ka thene: "Ai ishte njė popull qė shkoi, tė cilit i takoi ajo qė fitoi, e juve u takon ajo qė fituat, prandaj ju nuk jeni pėrgjegjės pėr atė qė ata vepruan" ( El Bekare 141)

Pra vellezer a mos do te pyetemi para Allahut xh.sh per origjinen tone apo per kombin shqiptar etj?!!! Le ti lejme keto diskutime te kota vellezer,mjafton vellau i cili e ka vendosur pyetjen ti pergjigjemi se shqiptaret nuk kan lidhje me farefisnin e Muhamedit s.a.v.s. Nese e ka per qellim ne ate kohe. Kurse ne kete kohe Allahu e di me se miri se a ka ndonje lidhje farefisnore apo jo.
Pėrgjigje me Citat Pėrgjigje me Citat
Pėr kėtė postim, ju falėnderohet pėrdoruesi:
Mesudi
03-05-2007, 11:05 #10 ibn Angeloi ibn Angeloi nuk ėshtė i/e kyēur
Anėtarė i Ri

Data e Anėtarėsimit
28-04-2007
Postimet
22
All-llahu tė shpėrbleftė
0
Falėnderuar 19 herė nė 9 PostimeRep Fuqia
0
Re: A ka lidhje familja e profetit Muhammed Alejhi Selam me shqiptarėt ?
Es-selam alejkum,vellezer!
Muslimanet te pare kane ardhure ne trojet e atehershme shqiptare dikund rrethe 1355 dhe ate prej ushtrise osmane.
Pyetja se a ka pasure Profeti s.a.v.s lidhje farefisore me shqiptaret,mendoj se nje gje e tille me siguri duhet me JO te pergjigjet.
Mirepo pyetja tjeter se a kane pasur Sayyed`s lidhje farefisnore me shqipetaret,mendoj se duhet te pergjigjet me PO .
Sa i perket historise se popullit shqiptare,lexova nje citat:..se shqiptaret kane nje histori gjigante!.."
Nuk po e kuptoj se pse shqiptaret paskan nje "histori gjigante" e te tjeret jo?
Edhe dushmanet,kryqmbajtesit e te tjeret kane historin,cdo populle ka historin e vete.
Ne shqiptaret ne 600 vjetet e fundit kemi nje histori te lidhure me flamurin e profetit Muhamed s.a.v.s,gjaku jone eshte i derdhure neper toka krishtere dhe para se te vdesim,neper buzet tona eshte degjuare: ALLAH UEKBER!Amin
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Profeti Muhamed a kishte lidhje me origjin shqiptare   Lun 26 Jan - 8:37

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Profeti Muhamed a kishte lidhje me origjin shqiptare   Lun 26 Jan - 13:47

Mesjeta evropiane kishte informacione edhe pėr kontaktet e tij me persona tė pasionuar fetarė qė ishin mundėsuar gjatė kėtyre udhėtimeve, kėshtu pėr shembull mbi takimin legjendar tė tij me Bahira-n dhe kontaktet e tij me hanif-ėt. Kėto kontakte shiheshin si baza e lidhjeve qė kishte zbulesa kuranike me temat biblike.
Martin Luther-i e cilėson Muhametin si pjellė demoni (djalli), megjithėse pėrēmimi i tij pėr tė nuk ishte aq sa pėr Papėn, meqėnėse Muhameti i luftonte hapur tė krishterėt nga jashtė. Njė vlerėsim mė pak i njėanshėm shfaqet pėr herė tė parė tek humanistėt francezė Guillaume Postel-i dhe Jean Bodin-i, nė Heptaplomeres-in e tij.

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Profeti Muhamed a kishte lidhje me origjin shqiptare   

Revenir en haut Aller en bas
 
Profeti Muhamed a kishte lidhje me origjin shqiptare
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: