AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Shkruar nga ERALD SELCA ,baces Adem Demaqi

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shkruar nga ERALD SELCA ,baces Adem Demaqi   Mer 18 Fév - 18:16

Shkruar nga ERALD SELCA

I dashur Baca Adem Demaēi!
I dashur kolosi i kombit shqiptar!
I dashur Baca Adem, Ti je jo vetėm njė ikonė kombėtare por edhe botėrore si simbol rezistence dhe frymėzimi antiserb,anti Tito, anti Rankoviē!
Ti ishe udhėrrėfyesi ynė pas tė pavdekshmit Enver Hoxha, ishe motiv pėr breza tė terė atdhetarėsh nė trojet shqiptare nėn pushtimin ish jugosllav.

Baca Adem unė tė kam dashur dhe te dua Ty si sytė e ballit, unė mburrem me Ty,me veprėn Tende epokale ,por baca Adem, Ti re nė burg i frymėzuar nga lavdia e luftės antinazifashiste, Ti admiroje Enverin, Shqipėrinė dhe nė kazamatet serbe ku pėrjetove torturat mė ēnjerėzore serbofashiste, Ti i dole zot Shqipėrisė dhe Enverit dhe bėre mirė sepse Komandanti legjendar Gjeneral Kolonel Enver Hoxha ėshtė figura mė e ndritshme e Kombit shqiptar dhe burrėshtetas i pėrmasave botėrore!

Baca Adem u korite me Enverin ,me Enverin tonė,
me ajrin tonė, ADN-tonė kombėtare, kur the Enveri nė 1946 na turpėroi nė Beograd, e Edi tash na zbardhi fytyrėn sepse Ti e dinė tė vėrtetėn bac!
Enveri mu nė mes tė Beogradit kėrkoi trojet shqiptare ti rikthehen Shqipėrisė.
I tha nė sy kriminelit Tito. Kosova ėshtė pjesė e Shqipėrisė dhe trojet tjera etnike nėn pushtimin jugosllavė dhe grekė .

Por Baca Adem, ishin Titistet dhe tradhtaret shqipefoles qė ty tė kalben burgjeve, bac qė deshėn Jugosllavinė ,kujtojmė Kuvendin e Prizrenit 1945-1948 pėr informim Prizreni atėbotė ishte si qėnder politike-administrative .

Bac sulmet ndaj Enverit janė sulme ndaj veprimtarisė Tėnde ,ndaj Jusufit ,Kadriut Rexhep Males Nuhi Berishės Afrimit dhe Fahriut e mijėra heronjėve tė rėnė e tė gjallė.

Baca Adem ti e din se Enveri ėshtė baba i kombit shqiptar, themeluesi, ruajtėsi, frymėzuesi, katalizatori, gardiani i kombit shqiptar.
Ti baca jonė i madh e din qė Enveri kurrė nuk nėnshkroi karten e Helsinkit ,Enveri na ka nderuar kurdoherė bac, me punėn dhe veprėn e tij monumentale. Ai nuk ju pėrkul kurrė asnjė shteti nė botė, as Jugosllavisė armike e as Greqisė, po me 1949 nė luftimet 5 ditore me grekėt ne lamė tė vrarė bac qindra grekė!

Shqipėria Enveriane ishte kala e pamposhtur pėr armiqėt e brendshėm dhe tė jashtem, si dhe pėr mbeturinat zogiste, legaliste dhe aventurierit Mithat Frashėri etj .
Enver Komandanti ishte fitimtar i Luftės sė dytė botėrore, themelues i shtetit modern shqiptar.
Bac me armėt e Enverit na dolėm maleve, me emrin e Tij nė shpirt e nė zemėr, dėbuam Millosheviēin dhe Serbinė.
Me kuadrot e Tij bemė luftėn dhe me ndihmen epashoqe tė qeverive socialiste!

Tri luftra Ēlirimtare i bemė me respektin pėr Enverin bac, e pėr Ty.
Enveri ishte kudo nė SHP UĒK-sė dhe Zona tjera operative, Enveri ishte te Thaēi ,Ramushi ,Kadriu, Rexhepi, Ali Ahmeti ,po tash janė berė edhe politikana kinse djathtista dhe shtyhen kush ėshtė ma anti -Enveristė .
Enveri ishte nė kėnge nė male me ne, nė pushkėt tona kur emri Tij pėrmendej ne rrėnqetheshim nga emocionet dhe besa na kanė tradhtuar edhe lotėt pėr atė kolos pėr ajrin e shqiptarizmes .

Bac Ty nuk do doja kurrė tė tė kritikoja, vogėlsia ime se gafet janė normale bac ke mbėshtetur dhe sha Rugovėn,Berishen Nanon, nė rregull varesisht si e ke analizuar situatėn po tė rreshtohesh si anti-Enverist nuk tė bėn nder se kur je liruar nga burgu pėr revisten DANAS ke thenė Enver Hoxha mbetet njėshi i Kombit .

Bac reflekto dhe kėrko ndjesė publike ,na jemi dhe miq vjetėr tė kam mbrojtur e do tė mbroj gjithė jetėn nga Titistet Rugovistat ,Mark Krasniqi, Bota Sot ,Bota Press shtypi i Saliut dhe Lulit, por tė lutem shqiptarisht vėllazerisht vogelsia ime, mos hy nė valle tė Titistave dhe UDBASHAVE xhelatave tuaj dhe tonėt, sepse po tė mos ishte Enver Hoxha, Shqipėria as nė hartė nuk do ishte e ne do ishim si ēergashėt ti e din kėtė baca im i shtrenjė . – avec Gazeta Zeripopullit Faqja Zyrtare, Zeri Arberit, Portali Infosot et 17 autres personnes.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Shkruar nga ERALD SELCA ,baces Adem Demaqi
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: kulture-
Sauter vers: