AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Azili dhe shkelja e te drejtave njerezore

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Azili dhe shkelja e te drejtave njerezore   Jeu 19 Fév - 15:58

http://www.telegrafi.com/lajme/a-kishte-dezertore-ne-uck-2-58975.html


Michalski: "Bashkimi Evropian financon kampe refugjatėsh nė vende tė treta"
Nė Ukrainė thuhet se janė keqtrajtuar azilkėrkuesit nė burgje tė financuara nga BE. Ky nuk ėshtė rast i veēantė, thotė Drejtori i HRW, Wenzel Michalski, Brukseli i mbyll sytė para abuzimeve.

Wenzel Michalski, drejtor pėr Gjermaninė i HRW
Deutsche Welle: Revista "Der Spiegel" dhe revista televizive e ARD-sė "Report Mainz" bėjnė tė ditur se autoritetet ukrainase i kanė kapur refugjatėt politikė nė rrugė pėr nė BE dhe i kanė burgosur. Burgjet thuhet se tė paktėn pjesėrisht financohen me para tė BE. Si shpjegohet qė BE paguan pėr qendrat ukrainase tė arrestit?
Wenzel Michalski: Nė variantin zyrtar, BE e paguan Ukrainėn, qė t'i dėrgojė refugjatėt nė vendin e saj nė kampe pritjeje nė pėrputhje me tė drejtat e njeriut, nė mėnyrė qė ata tė mos hyjnė nė BE. Por realiteti ka pamje krejtėsisht tjetėr. Human Rights Watch (HRW) ka raportuar qė nė vitin 2010 pėr shkelje tė tė drejtave tė njeriut ndaj refugjatėve politikė. Qė atėherė me sa duket kanė ndryshuar pak gjėra.
Pėr cilat lloje tė shkeljes sė tė drejtave tė njeriut bėhet fjalė?
Po tė nisemi vetėm nga burgosja e refugjatėve kemi tė bėjmė me njė veprim ilegal. Kėtu nuk po flasim pėr persona qė kryejnė akte penale, por pėr azilkėrkues. Sė dyti, autoritetet nė Hungari dhe Sllovaki i kthejnė refugjatėt nga BE nė Ukrainė, pėr tė shpėtuar prej tyre. Kjo shkel ligjet e BE, nė bazė tė tė cilave ēdo azilkėrkues ka tė drejtė pėr njė proces tė rregullt tė azilimit. Dhe sė treti, janė qendrat e strehimit qė i shkelin tė drejtat e njeriut: ushqimi dhe trajtimi mjekėsor janė shpesh nė gjendje tė papranueshme. Dhe herė pas here lexon raporte, qė mund t'u besosh, pėr rrahje dhe tortura sistematike kundėr azilkėrkuesve, qė kryhen nė burgjet e Ukrainės.
Pra BE financon shkelje kundėr ligjeve tė veta?
Siē e thashė, interpretimi zyrtar ėshtė njė tjetėr. Por me sa duket askush nuk i kontrollon rrethanat nė vend dhe tė kujdeset qė standardet ndėrkombėtare pėr strehimet tė respektohen.
Ministri i Brendshėm, Thomas de Maiziere ka propozuar qė tė ngrihen qendra azilimi nė vendet e origjinės. Ēfarė mendoni pėr kėtė?
Ky do tė ishte njė hap me vend. Megjithatė duhet garantuar qė atje refugjatėt tė strehohen nė siguri dhe nė kushte tė pėrshtatshme dhe qė procedurat tė kryhen me pėrpikmėri.
Njė zgjidhje e shpejtė kjo nuk do tė ishte.
Sigurisht jo. Mė shpejt puna do tė ecte nėse shtetet anėtare tė BE do tė jepnin viza nė shtetet e origjinės, tė cilat u japin tė drejtė refugjatėve qė tė udhėtojnė pėr tė paraqitur njė lutje pėr azil. Veē ambasadave dhe konsullatave, nė rajonet pėrkatėse duhet tė ketė disa vende qė japin viza. Me njė vizė tė tillė refugjatėt do tė mund tė udhėtonin fare normalisht, pėr shembull me avion. Kjo do t'u kushtonte tė gjithė pjesėmarrėsve shumė mė pak para dhe do tė ishte krahasimisht mė e sigurtė pėr refugjatėt. Veē kėsaj, kjo do tė eleminonte bazėn e ekzistencės pėr bandat e trafikantėve tė njerėzve.
Wenzel Michalski ėshtė drejtor pėr Gjermaninė i Organizatės ndėrkombėtare tė tė drejtave tė njeriut, Human Rights Watch.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Azili dhe shkelja e te drejtave njerezore
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: