AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kadar Naftal Qehaja,kriminelat me emra e mbiemra

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kadar Naftal Qehaja,kriminelat me emra e mbiemra   Ven 20 Fév - 7:36


Kadar Naftal Qehaja
16 février, 16:29 · Modifié ·
Masakrat, plaēkitjet, dhe dhunimet e shqiptarėve nga UĒK-ja e Drenicės
Ti qė e lexove kėtė titull, ndalu pak dhe merr frymė! A je ti nė mesin e atyre qė vazhdimisht mė keni thėnė mua dhe tė tjerėve, se UĒK-ja ka bėrė luftė tė ndershme, se shumė dėshmorė kanė rėnė pėr lirinė e Kosovės me ato armė tė pakta qė kanė pasur, kanė vdekur pėr lirinė e Kosovės dhe tė popullit shqiptar, se ata janė heronj, por dikush po e keqpėrdor sakrificėn e tyre? Ju thonit se keqpėrdorimet janė bėrė dhe po bėhen nga tė gjallt, se ata e kanė dhėnė kontributin e tyre. Unė kaherė kam bėr thirrje pėr publikimin e fakteve tė atyre qė kanė bėrė krime kundėr shqiptarėve njėsoj sikurse ēetnikėt, e ju i keni shpallė ata njerėz pjesėtarė tė UĒK-sė. A jeni normal ju?
Sot, po u sjelli dėshminė pėr njė kriminel tė flliqt drenicak, i quajtur komandant “Murrizi.” Emri i tij i vėrtetė ka qenė Ai kurrė nuk ka qenė nė UĒK pos qė e ka veshė uniformėn pėr tė plaēkitur shqiptarėt. Pjesėmarrjen e tij nė aksione kundėr policisė dhe ushtrisė serbe ia mvesh propaganda e njė drenicaku tjetėr me emrin Ahmet Qeriqi, aktualisht drejtor i Radio Kosova e Lirė. Ahmeti e shpallė atė komandant tė njėsisė speciale “Tigrat e zinj”, dhe krediton se pas hyrjes sė KFOR-it, “dMurrizi” ėshtė futur nė Prishtinė me bashkėluftėtarė, kinse pėr ta ruajtur rendin dhe sigurinė. “Murrizi” me “bashkėluftėtarė” transformohen nė TMK por siē thotė populli, “ujku qimen e ndrron, e zanatin nuk e harron.” E zanati i Besim Malės ishte hajnia dhe plaēkitjet. Edhe pse “bashkluftėtarėt” e tij zyrtarisht ishin pjesėtarė tė njė institucioni, ata vepronin lirshėm kundėr popullsisė shqiptare, nė uzurpime, plaēkitje, dhe krime. Veprimtarinė e tyre e shoqėronin me fjalėt “ne kemi luftuar, ua kemi ēliruar bythėn.” Vetė “Murrizi” nė lagjen “Kurrizi” tė Prishtinės plaēkiste me forcė restorantet dhe dyqanet e shqiptarėve, dhe i dhunonte femrat shqiptare. KFOR-i e kishte bastisur dhe ia kishte marrė armėn por kjo nuk e ndalte “Murrizin” nė veprimtarinė e tij kriminale kundėr qytetarėve tė Prishtinės. Grupi i tij mbikėqyrej nga Rexhep Selimi t cilin Hashim Thaēi e kishte emėruar Ministėr tė Punėve t Brendshme.
Pak mė larg “Kurrizit”, aty pranė postės numėr 3, pėrballė katedrales nėn “Tre Sheshirat” Besimi me bashk hajnin e vet Ferid Berishėn i njohuri si “komandant Shkupi” kanė pasur njė zenkė me pronarin e njė dyqani. Besimi e Feridi si hajna tė pandashėm dalin nė gjah kundėr pronarit shqiptar nga Medvegja tė njė restorani nė qendėr tė Prishtinės. Pronari edhe mė herėt kishte pasė problem me kėta hajna dhe e dinte se ēka e gjėnė nėse i vijnė prap. Ishte pėrgatitur. Vijnė kėta dy hajnat si cara me kėrku haraēin me vonesė dhe t’ia marrin mallin, nė mesditėn e 16 prillit 2000. Pronari ia fut plumb “Magnum 9.1mm” n’kry Besimit duke e lėnė coft si qenin nė trotuar, e po ashtu edhe bashk hajnin e Besimit Ferid Berishėn. Vrasjen e tij nė kokė pr shkak tė haraēit e vėrteton edhe raporti i KFOR-it dhe shumė gazetarė e studiues tė huaj siē janė autorėt Gary T. Dempsey dhe Roger W. Fontaine nė librin e tyre “Fool ’s Errands: America’s Recent Encounters with Nation Building” (Argatėt e Budallės: Konfrontimet mė tė reja tė Amerikės nė ndėrtimin e kombit), botuar nga Cato Institute, 1000 Massachusetts Ave., N.W., Washington D.C., 2001, nė faqe 151. Sipas raporteve dhe hetimeve tė KFOR-it tė cilat i pėrmbledh libri, grupi i Hashim Thaēit, Azem Sylės, dhe Xhavit Halitit kishte filluar likuidimet e komandantėve mė tė aftė dhe mė tė ndershėm qė kėta i shihnin si konkurrentė, si pėr shembull Ekrem Rexha – Drini, njė kundėrshtar i hajnive dhe krimeve tė Hashim Thaēit. “Drini” si komandant i moderuar, sipas anketimeve dhe analizave tė personelit tė OKB-sė, gėzonte respekt shumė tė madh nė Prizren, dhe po qė se do tė garonte pėr prefekt tė Prizrenit, fitorja e tij ishte e sigurt. Nė shtator tė po tė njėjtit vit, Skėnder Gashi , komandant rajonal i TMK-sė dhe ish-oficer i UĒK-sė, ishte gjetur i mbytur dhe me dy duart tė kėputura, thekson raporti i KFOR-it nė bazė t asaj se si oficerėt e KFOR-it e gjetėn ashtu Skėnderin. Vetėm deri nė kėtė periudhė, numri i komandantėve tė UĒK-sė tė ekzekutuar, mbytur, dhe masakruar nga klani i Hashim Thaēit dhe drenicakėt, kishte arritur nė 24. Tė gjithė ata komandantė dhe eprorė tė UĒK-sė dhe TMK-sė qė nuk ishin drenicakė, janė shpallur tradhtar dhe bashkėpuntorė tė shkive. Ndėrsa, hajnat, kriminelėt, dhe terroristėt e Drenicės qė kanė bėrė krimet, masakra, dhe dhunime kundėr shqiptarėve, jan shpallur hero dhe dshmorė. Rolin kryesor nė kėtė propagandė e luan drenicaku Ahmet Qeriqi nepėrmjet propagandės nė Radio Kosova e Lirė. Besimi u vra si qeni nė aksion pėr tė plaēkitur shqiptarėt. Kauza e tij pėr tė cilėn ra, ishte haraēi. Ai ishte bėrė tmerri i banorėve, bizneseve, dhe femrave shqiptare nė lagjen Dardania tė Prishtinės tė cilat i dhunonte, derisa dora e artė e pronarit me origjinė nga Medvegja e vrau si qenin. Vrasjes sė kėtij krimineli dhe hajni i janė gėzuar t gjithė banorėt e lagjes Dardania. Ata ishin mė tė sigurtė pa tė, kėshtu qė hajni tjetėr drenicak ende i gjallė Ahmet Qeriqi, kot prpiqet ta dezinformoj opinionin se Besimi si hajn drenicak kishte ardh nė Prishtinė pėr tė ofruar siguri. Ahmeti po ashtu kot mundohet tė bind ndokėnd se Besimi u qėllua prapa shpine nga agjetė tė serbėve, UDB-s, tradhtarėt, bashkėpuntorėt e okupatorit, e ēka do tjetėr qė thotė hajni i gjallė Ahmet Qeriqi. Besim mala nuk ishte bashkėpuntor i serbėve por thjeshtė njė hajn, kriminel, mut, tė cilin e vrau me plumb “Magnum 9.1 mm” nė kokė dora e njė shqiptari patriot.
Besimit i qoftė i rėndė dheu i Kosovės. Ky lloj muti, hajni, dhe krimineli nuk ėshtė dashur tė varroset por tė hudhet si coftinė pėr qentė si ushqim. Unė nuk isha larg vendit tė ngjarjes kur u vra Besimi dhe si sot e mbaj mend kur dėgjova lajmin pas dy orėve nga disa dėshmitarė, i thash bashkluftėtarit tim: “Hėh! I paskan qi nanėn mutit.” Unė kėtu nga Bostoni do tė vazhdoj tė shpalosi shumė fakte se cila ėshtė e vėrteta pėr hajnat e Drenicės tė cilėt janė shpallur heronj dhe nė realitet kanė qenė hajna dhe mė tė dėmshėm kundėr shqiptarėve se sa shkijet. Unė nuk do tė lejoj qė oficerėt e drejtė dhe tė njerėzishėm qė i ka vrarė klani i Hashim Thaēit tė shpallen nga Ahmet Qeriqi “tradhtarė’, e nė anėn tjetėr nuk do tė lejo qė hajnat, kriminelėt dhe mutat e Drenicės qė kanė vrarė shumė patriotė shqiptarė gjatė dhe pas luftės sė 1999 tė shpallen heronj.
Ahmet Qeriqi ėshtė njė mut i atillė qė synon edhe banorėt ende qė s’kanė lindur t’i shpallė heronj nėse janė drenicakė. Kėtė gjė nuk do ta lejojmė. U betohem se maska e Ahmet Qeriqit ka rėnė komplet dhe mos bini pre e dezinformatave tė kėtij qeni. Ai tjetėr detyrė nuk ka pos tė bėjė propagandė pėr llogari tė hajnave, dhunuesve, masakruesve, dhe reketashėve drenicakė. Ahmeti ėshtė lokalist sikurse tradhtarėt drenicakė tjerė, dhe ai po mundohet me u dezinformu se “Nė Drenicė janė shpallur mė pak dėshmorė se sa ka aktualisht.” Juve si popull nuk duhet t’ju bėjė pėrshtypje kjo qasje e Ahmetit. Kur ai i ka bėrė dėshmorė masakruesit dhe dhunuesit e shqiptarėve vetėm se ishin drenicakė, ju tani e kuptoni se nė Drenicė gjithkush q ėshtė vrarė duke vjedhur ėshtė shpallur dshmorė.
Unė u pershendes dhe nė vijim po u sjelli qyrravitjet e hajnit drenicak Ahmet Qeriqi qė kėrkon mė shumė hajna drenicakė tė shpallen dėshmorė e heronj kombėtar:
http://www.radiokosovaelire.com/archive.php?nav=30,1&id=70
Me nderime
Avni S. Kosumi
Boston, Massachusetts. Isa Mulaj, Our Primeminister Ramush Haradinaj, Adem Adem & Hamėz Jashari, Avni Rrustemi, Moisi Golemi
e-mail: avnikosumi@hotmail.com
Radio Kosova e lire - Arkivi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kadar Naftal Qehaja,kriminelat me emra e mbiemra   Ven 20 Fév - 7:36

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kadar Naftal Qehaja,kriminelat me emra e mbiemra   Ven 20 Fév - 8:09

Isa Mulaj Shume interesant. Nje pyetje. A ka ekzistuar ky far komandant Murrizi, dhe ne cilen fushebeteje ka rene?
16 février, 19:54 · J’aime · 3

Haxhi Kuēi Zotri Avni Kosumi;Si e ka emrin ku komandant Murrizi?Mos eshte Agim.....nje ish polic ne suhareke?Pastaj mundemi me vazhdue ma tutje dialogun.Por a e keni njohur ju lutem Avdi Ibrahimin nje tradhetar,dhe dezertor qe ua ka bere ushtareve te uēk es ne trajnim ne shqiperi?Ky qen eshte kryeudheheqesi i kesaj bandes qe flisni.
32 min · J’aime

Kadar Naftal Qehaja Besim Malės i kan thane Komandante Murrizi, ai ne te vertete nuk kishte luftuar askun ishte nje hajn, shoke i nguhste i rexhep selimit qe vranin edhe dhunonin femna shiptare ne prishtine
15 min · Je n’aime plus · 1

Kadar Naftal Qehaja jo vetem i rexhep selimit aktiviste i VV por edhe i sylejman selimit qe dhunoj femra, per ta mbuluar rastin i vrave 2 djem besim kasttrtatin, edhe dullakun gazetar te bota sot
14 min · Je n’aime plus · 1

Haxhi Kuēi JU lutemi zotri Kadar Qehaja,a e dini kur mbanin mbledhje sekrete kjo band kriminale ne sharrin e Avdi Ibrahimit ne Lubizhde te Prizrenit,mbrapa stacionit te policise.A e organizonte mbledhjen Avdi Ibrahimi?Per ēfare arsyesh Rexhep Selimi kaloi ne vv?E ishte themues i vv Avdi Ibrahimi?Dhe Murrizit a keni mundesi me ja tregue emrin?


Kadar Naftal Qehaja Besim MalA I KAN THENE MURRIZIT KY KA QEN NGA DRENICA JO NGA PRIZRENI
3 min · Je n’aime plus · 2

Haxhi Kuēi JU falimenderit,jo nuk e kisha fjalen per Murrizin qe eshte nga PZ,por nga komuna e lipjanit apo e ferizait,ishte polic ne suhereke dikuri.Nje ish polic antikombetar i veshur si komandant ne uēk.Kesi komandanta kishim ne ēlirim te luftes se mjere.
5 min · Modifié · J’aime
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Kadar Naftal Qehaja,kriminelat me emra e mbiemra   

Revenir en haut Aller en bas
 
Kadar Naftal Qehaja,kriminelat me emra e mbiemra
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: