AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Alija Izetbegoviqi me preardhje serbe,basgk me Zoran Zingjiq

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Alija Izetbegoviqi me preardhje serbe,basgk me Zoran Zingjiq   Dim 1 Mar - 5:07

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Alija Izetbegoviqi me preardhje serbe,basgk me Zoran Zingjiq   Dim 1 Mar - 5:12

Alija Izetbegoviq

Pse veprimtarisė ndėrkombėtare tė minifutbollit, iu vendos emri Alija Izetbegoviē? Ndonėse 10 vite nga vdekja e tij, Izetbegoviēi trajtohet si njė hero dhe legjendė nga populli bosnjak. Madje kur u ndodhėm nė Mostar, opinioni se : “nėse nuk do tė ishte Alija Izetbegovi, Bosnja do tė tė shuhej”, ishte tejet e kristalizuar. Jeta e tij nisi mė 8 gusht 1925 Sarajevė dhe u shua mė 19 tetor 2003. Ėshtė kryetar i parė i Bosnjės dhe Hercegovinės sė pavarur, themelues dhe kryetar i parė i Partisė sė Aksionit Demokratik. Nė Sarajevė u shkollua dhe jeton qė nga viti 1927. Studimet i filloi pėr agronomi, ndėrsa mė 1954 kaloi nė fakultetin juridik. Diplomohet mė 1956, ndėrsa me 1962 dha provimin e avokaturės. Alija Izetbegoviqi rridhte nga njė familje myslimane, me prejardhje nga Beogradi. Gjyshi i tij Alija, emrin e tė cilit ka trashėguar la Beogradin nė vitin 1868, vit kur tė gjithė myslimanėt braktisėn Beogradin dhe u vendos nė Bosanski Shamac. Ai ishte pėr njė kohė tė gjatė kundėrshtar i flakėt i komunizmit dhe pėr aktivitetet e tij pan-islamike dy herė u burgos nga regjimi totalitar i Jugosllavisė. Herėn e parė mė 1946 si anėtar i organizatės "Myslimanėt e Rinj", me tre vjet burgim dhe mė pas nė proēesin e njohur tė montuar gjyqėsor mė 1983 u dėnua me 14 vjet burgim. Nė vitin 1990 u zgjodh kryetar i Partia e Aksionit Demokratik. Po nė atė vit nė zgjedhjet shumėpartiake kjo parti fitoi mbi komunistėt . Ai u bė president i Bosnjės dhe Hercegovinės. Gjatė holokaustit qė pėrjetuan myslimanėt gjatė viteve '90-'95 Izetbegoviqi qėndroi nė mesin e tyre, pa lėshuar zyrėn dhe apartamentin e tij. Pas presioneve ndėrkombėtare dhe vuajtjeve tė mėdha qė populli i tij po i pėrjetonte, nė nėntor tė vitit 1995, u detyrua tė nėnshkruaj marrėveshjen e Dejtonit pėr paqe qė de fakto ndau Bosnjėn dhe Hercegovinėn. Nė shtatorė 1996 ai u rizgjodh president i presidencės treanėtarėsh tė Bosnjės. Mė 1999, shpalli vendimin e tij pėr dorėheqje nga posti i presidentit tė Bosnjės. Alija Izetbegoviq ėshtė gjithashtu edhe mendimtar dhe shkrimtar i respektuar. Ai ėshtė i mirėnjohur pėr librin e tij "Islam ndėrmjet lindjes dhe perėndimit", qė i cilėsuar si mė i miri i viteve tė 80-tė. Alija Izetbegoviq shumė i respektuar nga bota perėndimore, si ideolog dhe shkrimtar i madh, ėshtė fitues i Ēmimit pėr tė Drejtat e Njeriut i qytetit tė Izmirit (1994), ėshtė dekoruar me medaljen kroate "Mbretėresha Katarina" (1995), mė 1997, Doktor Nderi i Universitetit Marmara tė Stambollit, Doktor Nderi i Universitetit tė Riadit, Medaljen e Lirisė e Republikės sė Turqisė, mė 1998, Medaljen e Pavarėsisė tė Katarit dhe Kartėn e Paqes tė Ligės Ndėrkombėtare Humaniste, shpėrblimin e Forumit "Crans Montana" pėr promovimin e tė drejtave tė njeriut (1999). Pėr nder tė kėtij burri shquar tė Bosnje Hercegovinės, Bashkia e Mostarit organizoi tė parin turne ndėrkombėtar nė minifutboll, ku pati nderin e pėrfaqėsimit edhe ekipi i Erzenit tė Shijakut.

- See more at: http://www.durreslajm.com/speciale/%C3%A7far%C3%AB-nxiti-mememoriali-alija-izetbegovi%C3%A7#sthash.s46wNWTw.dpuf
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Alija Izetbegoviqi me preardhje serbe,basgk me Zoran Zingjiq
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: