AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Donika Gervalla nanen Aishe e sillte ne shqipni,gazetari Llu

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Donika Gervalla nanen Aishe e sillte ne shqipni,gazetari Llu   Lun 30 Mar - 6:45

Nėna Ajshe, gjyshja ime, nė fillim tė viteve '90 na vizitonte herė pas here nė Tiranė. Gazetari Llukman Halili e sillte dhe e kthente pėrsėri nė Dubovik.
Gjatė njėrės prej kėtyre vizitave, njė shoqe e imja, tejet e entuziazmuar nga rikthimi nė Shqipėri i sė drejtės pėr tė besuar nė Zot hapur dhe pa pasur frikė nga persekutimi, njė ditė iu "ngjit" Nėnės Ajshe dhe nuk i ndahej, duke i shpjeguar se ndihej shumė e shqetėsuar, ngaqė myslimanėt shkonin pėr Krishtlindje nė kishat e rihapura, tė cilat diktatura komuniste pėr disa dekada i kishte kthyer nė salla sporti ose magazina.
Nėna Ajshe e dėgjoi gjatė dhe me durim, pastaj me buzėqeshjen e saj tė ėmbėl, mė tė ėmblėn nė botė, iu kthye: "Ēika jeme, edhe xhamia, edhe kisha janė shtėpi tė Zotit. Cilėn ta kesh mė afėr, hyr brenda dhe fol me tė. Zoti tė dėgjon nė tė dyjat!"
Kanė kaluar mbi 20 vjet dhe nuk mė hiqet nga mendja ajo pamje. Nėna Ajshe, me shaminė e saj tė bardhė nė kokė, duke i shpjeguar njė vajze tė re me butėsi thelbin e filozofisė tonė kombėtare: Mos shikoni kisha e xhamia, se feja e shqiptarit ėshtė Shqiptaria.
Nė njė ditė tė madhe si kjo, kur Papa vizitoi Shqipėrinė, duke na nderuar tė gjithė shqiptarėt, tė krishterė e mysliman, ateistė e agnostikė, brenda dhe jashte kufijve tė shtetit shqiptar, shqiptarėt me pritjen madhėshtore dėshmuan edhe njė herė jo vetėm tolerancėn unike fetare, por edhe identitetin e tyre evropian.

Po del se ai Gazetar paska pas mardhenje te mira me serbine....
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Donika Gervalla nanen Aishe e sillte ne shqipni,gazetari Llu
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: