AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Si ra heroikisht Sali ēeku

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Si ra heroikisht Sali ēeku   Ven 8 Mai - 16:33

[*]

Agim Gashi: Nė shenjė rrespekti pėrkujtoj 10 vjetorin e ...

www.zemrashqiptare.net/news/id.../Printo.html


[size]
Traduire cette page
18 avr. 2009 - Agim Gashi: Nė shenjė rrespekti pėrkujtoj 10 vjetorin e rėnjės sė heroit-Komandantit Sali Ēekaj. ... Dhe nėse janė vrarė nga pusia, shtrohet pyetja se kush ivrau. ... Shpeshherė dėgjohet se Salihu ėshtė vrarė me njė plumb nė qafė prej ... 195-196) Pėr komanantin Salih Ēeku, ish ushtari e tij Flamur Kajtazi  ...[/size]
[*]

Rrėfimi pėrfundimtar: Ja si u shpartalluan forcat ushtarako ...

www.tvkamenica.com › Lajme


[size]
Traduire cette page
11 avr. 2015 - Aty Fadili e ka sjell njė veturė qė kishim marr nga ushtria serbe dhe i ka... Posa i kemi dėrgua nė spital menjėherė jemi kthyer mbrapa pėr tu ndalur sė ... edhe kjo ditė ju kushtoj me dhjetėra ushtarė serb tė vrarė dhe tė plagosur. ... Arif Maloku, bashkėluftėtar i Agim Ramadanit dhe Sali Ēekut, nė rrėfimin e .[/size]
[*]

Rrėfimi i britanikut Harrison pėr luftėn e Koshares - Telegrafi

www.telegrafi.com/.../rrefimi-i-britanikut-harrison-pe...


[size]
Traduire cette page
6 janv. 2014 - Nga Britania e Madhe erdhi nė Koshare pėr t'iu bashkuar Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. ... UĒK-sė, si i pari ushtar i huaj qė e bėri njė gjė tė tillė nė Koshare. .... nga ushtarėt tė cilin e kishim stėrvitur ne, ishte vrarė nga bombardimet e... shtėpinė e Sali Ēekut, shkuam nė shtėpinė e komandant Ramadanit,  ...[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Si ra heroikisht Sali ēeku   Ven 8 Mai - 16:34

[size=40]http://botasot.info/kosova/402401/ushtari-i-cobrave-tregon-si-u-vra-sali-cekaj-dhe-ushtaret-e-tjere/[/size]

[size=40]Ushtari i “Cobrave”, tregon si u vra Sali Ēekaj dhe ushtarėt e tjerė[/size]
Bota Sot | 08.05.2015 10:13 • Nehat SHAQIRI
Share on facebookShare on printShare on emailShare on twitterMore Sharing ServicesRrėfimi i luftėtarit tė UĒK-sė, Jeton Pajaziti, sot po i vjen fundi. Bashkėluftėtari i dėshmorit Fadil Maloku “Mortaja”, nė rrėfimin e tretė pėr gazetėn “Bota sot” rrėfen ngjarjet e fundit pas vdekjes sė shumė bashkėluftėtarėve tė tij. Ai thotė se, me 19 prill 1999 ishte nėn komandėn e komandant Naseri Vllasit “Cobres” nė drejtim tė Oplazit, dhe nga ana e poshtme janė pėrgatitur qė ti sulmojnė nga prapa forcat serbe tė cilat gjendeshin aty.

Jeton Pajaziti
“Deri nė afėrsi kemi arritur nė kolonė pėr njė duke mbajtur distancėn nė gjendje gatishmėrie pėr luftime, posa jemi ofruar pozicioneve serbe e di se komandant Naseri ka bisedua me Antonin nė radiolidhje dhe ėshtė kėrkua qė tė kthehemi sa mė parė nė Rrasė pasi aty zhvilloheshin luftime tė ashpra. Menjėherė jemi nisur, mirėpo trashėsia e borės ishte nė disa pjesė akoma mbi 1 metėr. Pasdite kemi arritur te Rrasa me qėllim qė ti lajmėrohemi Veteranit-Saliut, mirėpo askush nuk dinte ku gjendej ai. Njė ushtar i thotė Naserit se ėshtė njė komandant i ri “Bjeshka”. Naseri ka kėrkua me dėrgua tek ai, posa kemi arritur tek ai e kuptuam se bėhej fjalė pėr Fadil Haderxhonajn, derisa Naseri insistonte qė ta takoj Saliun. Fadili i kėrkonte qė ta bėj tėrheqjen e njė ushtari tė rėndėsishėm qė ishte vrarė gjatė ditės, kurse Saliun e arsyetonte se ka shkuar nė Tiranė dhe i kėrkojė Naserit se ai duhet me tėrheq trupin e ushtarit tė vrarė, sipas tij tė rėndėsishėm. Naseri me njė nervozė i tha - pasi po i dallon ushtarėt tė rėndėsishėm dhe tė parėndėsishėm, unė s’do ta tėrheq”, rrėfen Pajaziti.
Ai thekson se, mė pas kanė hėngėr darkė dhe kanė shkuar pėr tė pushuar, ndėrsa nė mėngjes Fadili e kishte dėrguar njė ushtarė qė ta thėrras Naserin dhe i ka kėrkuar qė ta bėjė pėrsėri tėrheqjen e ushtarit tė vrarė, por Naseri e kishte dhėnė tashmė pėrgjigjen dhe na ndaloj tė gjithėve qė mos tė shkojnė me Fadilin.
“Pastaj, Fadili na ka marr me vete gjoja se po shkojmė nė vėzhgim, duke arritur nė drejtim tė pozicioneve serbe afėr nesh bie njė predhė serbe dhe plagoset rėndė nė pjesėn e kėmbės Xajė Ēelaj. Menjėherė i kemi dhanė ndihmėn e parė me qėllim tė ndėrprerjes sė gjakderdhjes dhe e kemi tėrhequr deri te rruga e Rrasės sė Koshares. Aty ka ardhė njė automjet i cili e ka marr pėr ta dėrguar pėr trajtim nė spital, ndėrsa ne menjėherė ju jemi kthyer nė luftime.
Ne mbrėmje pėrsėri ne “Cobrat” jemi bė bashkė dhe tė nesėrmen mė datė 21 prill nė mėngjes prapė arrin njė ushtar pėr tė na njoftuar se ka arritur ushqimi pastaj kemi shkuar. Kėtė mėngjes Fadili ndahet me Naserin pak mė lartė dhe bisedojnė diēka dukej njė bisedė ndryshe, mirėpo Fadili shkoj pėr njė kohė ti vizitoj ushtarėt nė vijėn e parė dhe pas njė gjysmė ore u kthye, prapė biseduan me Naserin dhe pėrnjėherė Naseri kėrkoj nga ne qė tė pėrgatitemi menjėherė tė shkojmė tė tėrheqim ushtarin e vrarė mė 19 prill. Bashkė me ne erdhi dhe Fadili pasi e dinte afėrsisht vendin ku gjendej trupi i ushtarit tė vrarė”, tregon ushtari.
Sipas tij, ajo ditė ishte me mjegulle tė kohėpaskohshme dhe riga shiu duke bėrė mė tė lehtė afrimin deri tė trupi i ushtarit tė vrarė. “Fati deshi qė unė tė arrij i pari pranė trupit tė vrarė. Unė u vendosa afėr tij rreth 10 metra nė pozicion luftimi qė shokėt tė afrohen tek trupi i tij, dhe kontaktin e parė me ushtarin e vrarė e kishte Isni Rma, pastaj ka arritur Naseri, Afrimi me Fadilin – Bjeshkėn, kurse Arbeni u vendos nė pozicion luftimi por nė anėn e kundėr.
Raketa pasi e kthej trupin nė shpinė menjėherė ka fillua tė qajė dhe ka thėnė kuku po Komandant Saliun e paskan vra dhe e pėrqafonte, dhe aty u kuptua qė prapa ushtarit tė rėndėsishėm qėndronte Komandant Saliu. Pasi qė ishim shume afėr pozicioneve serbe njė nga ushtarėt e ka heq qantėn e shpinės dhe gjitha gjėsendet e Saliut ēka janė gjet i ka vendosur nė qantė me qėllim qė ti dorėzohen familjes, kurse kallashin e Saliut e ka marr Komandant Bjeshka”, vazhdon rrėfimin Pajaziti.

Ai tregon se nga vendi ku ka rėnė dėshmorė i kombit Saliu, nė krahun e majtė pėr jelek dhe kėmishė e ka kap Naseri dhe nė tė djathtin Isniu deri sa Pajaziti edhe me tej me shokėt bėnin sigurinė gjatė tėrheqjes.
“Posa kem hyrė nė brendinė tonė nė zonėn e lirė Naseri u kthye me marr snajperin 12.7mm qė e gjeti mė herėt nė njė nga pozicionet e luftimeve tė datės 19 prill 1999, e ne tė tjerėt vazhduam tėrheqjen e trupit tė Saliut, madje Raketa e qitke dhe nė shpinė trupin e Saliut. Posa kemi arritur te rruga e Rrasės sė Koshares me trupin e Saliut pėrnjėherė Raketa e nxjerr njė flamur kombėtar nga gjoksi dhe e mbulon trupin e Saliut me tė, nė vijėn e par u hapė zjarr nga pozicionet tona dhe pėrnjėherė kanė filluar edhe granatimet serbe mbi pozicionet tona. Ne menduam se serbėt kishin kuptuar se ėshtė bėrė tėrheqja e trupit tė Saliut andaj kanė filluar ti garantojnė pozitat tona nė Rrase deri nė Gomure. posa kanė pushuar pak granatimet ka arritur njėsia pėr tėrheqjen e tė rėnėve dhe kanė vazhduar mė tej me bartjen e trupit tė Saliut pėr varrezat e Bajram Currit, kurse ne ju kemi kthyer luftimeve nė vijėn e parė. Gjatė luftimeve pėrpos qė luftoja ballė pėr ballė me armikun serb kohė pas kohe kėrkohej qė tė kthehem te pozicioni i Topit 75mm nė Rrasė tė Koshares qė gjendej Milaimi me shokė”, tregon ai.
Ai thotė se, mė 28 prill ėshtė kėrkua nga ai qė tė lajmėrohet nė bazėn komanduese pasi qė kishte informacionin qė familja e tij njė pjesė kishin kaluar nė Shqipėri gjegjėsisht ishin vendosur nė qytetin e Durrėsit e pėr njė pjesė tė familjes nuk dihej fati i tyre, pasi qė i kishin ndaluar forcat serbe.

“Me tregu drejt e kisha njė parandjenjė se ka ndodhur diēka e keqe me ta pasi nė fytyrat e komandantėve tanė vėrehej sikur dinin diēka se me lehtėsi pranuan dhe insistuan qė tė vizitoj unė njė pjesė tė familjes time qė ishin tanimė nė Durrės edhe pse e dija se do tė ju mungoj shokėve tė mi pėr disa ditė nė luftime. Mu mė lejuan 5 ditė, por unė nė ditėn e tretė jam kthyer nė front me tė kuptuar se 18 anėtarė tė familjes time e nė mesin e tyre ishte vrarė nga forcat serbe dhe babai im me kushėririn e parė, mosha e te vrarėve ishte nga 14 deri nė moshėn 60 vjeēare qė nga familjarėt dėgjova se i kishin ndarė nga familja nė fshatin Meje, komuna e Gjakovės dhe i kanė pushkatuar posa janė ndarė nga ta. Gjaku mė vlonte dhe vendosa qė menjėherė ti kthehem luftimeve nė Koshare. Me tu kthyer nė luftime pothuaj se kishin kuptuar gjithė shokėt se familjes time i kishte ndodh tragjedi pasi i kisha humbur 18 anėtarė me babanė, ata mė ngushėllonin dhe mė bėnin edhe mė tė fort. Pėr mua ishte dhe njė arsye mė shumė qė luftėn ta vazhdoj deri nė ēlirimin e vendit”, tregon Pajaziti, derisa shton se pėr tė tashmė nė rend tė parė ishte ēlirimi i Kosovės qė tė ia sjellim lirinė popullit shqiptarė.
Pajaziti tregon se luftime kishte ēdo ditė, dhe moti kishte filluar tė pėrmirėsohet, pasi siē thotė ai, tri javėt e para tė luftimeve ishte njė mot shumė i ligė. Ai tregon se forcat serbe mundoheshin tė pajtohen me disfatėn, andaj me njė luftė tė kombinuar mundoheshin qė tė kthehen prapė nė ofenzivėn e tyre pėr ti rikthyer pozicionet, por UĒK-ja ishte mė e forcuar dhe mė mirė tė pozicionuar, por edhe numri i ushtarėve ishtė rritur dukshėm sa pėr ti pėrballuar ēdo sulmi tė armikut.
“Sipas mendimit tim, luftimet e 11 majit kanė qenė vendimtare dhe ja kanė bėrė me dije ushtrisė serbe qė UĒK-ja i del Zot tokės sė vet, ku ketė ditė falė qėndresės tonė nė Rrasė tė Koshares e sidomos nė pjesėn e gomureve prej kroit deri lartė qė luftonim ne “Cobrat” serbėt pėrkundėr angazhimit tė forcave te shumta u thyen dhe pėsuan disfatė ku e kuptuan se e kanė humbur definitivisht luftėn.
Ditėn e 11 Majit 1999 nga njėsi jonė “Cobra” ka ra dėshmori i kombit Izet Beqiraj “Baballoqi 2” nėn komandėn e Naser Vllasit, ky dhe ishte ushtari i parė qė bie dėshmor nėn komandėn e tij dhe disa tė plagosur. Atė ditė ishim tė rrethuar nga tri anėt qysh herėt pa aguar mėngjesi filluan granatimet mbi forcat tona pėr ti lehtėsuar depėrtimin forcave tė veta, tentuan tė depėrtojnė me2 tanke ku njeri tank ka vazhduar nė drejtim tė Abaz Thaēit, tjetri pėrball pozicioneve tona, mirėpo terreni ishte i tillė ku ne e paaftėsuam njė tank. Ishte ditė e rėndė dhe as vet nuk e di se si i kemi pėrballu luftimet nė pjesėn ku gjendeshim ne “Cobrat”, pasi nė ēdo cep ku ishim ne ishte granatur nga ushtria serbe, kurse luftimet kanė vazhduar deri nė orėt e pasditės rrėth orės 16:00.
Me 11 maj ishin hedhė dy raketa nga aviacioni te depoja fushore te pėrroi i Padeshit, ku kishte pas tė vrarė dhe tė plagosur, mė pas gjatė luftimeve, Pajaziti thotė se kanė qenė tė bombarduar nėpėr pozicionet e tyre nė Rrasė, poashtu edhe me 15 dhe 16 maj gjatė natės nga aviacioni ka pas bombradime ku ka pasė tė vrarė dhe tė plagosur. Mė 16 maj nga njė plumb ėshtė rėnė dėshmor Abaz Thaēi nga Drenica.
Pas plagosjes sė Naserit me ne ishte zėvendėsi i tij Arben Sejdiu i cili vazhdoj deri nė pėrfundimin e luftės, pasi Naseri ishte nė kurim nė spitalin e Tiranės. Por, dua tė thekson se isha shumė i kėnaqur qė tashmė isha pjesė e njėsisė “Cobra”, pasi asnjėherė nuk mė ka munguar vullneti pėr luftė”, tregon Pajaziti.
“Falė njė lufte tė mirėfilltė tė disiplinuar, mirė tė pėrgatitur nga eproret tanė dhe organizuar e komanduar nga komandantet e sidomos atyre qė qėndronin me ushtaret ballė pėrball nė luftime kundėr armikut serb dhe ndihmės ajrore tė aleateve tanė ja kemi arritur qė ta largojmė armikun shekullor nga toka jonė dhe tua sjellim lirinė popullit tonė tė shumė vuajtur qė kurrė me ēizmja e barbareve serb mos tė shkel mbi gjakun dhe tokėn tonė. Pas largimit tė agresorit serb nga Kosova jemi vendosur nė Junik ku kam vazhduar deri nė demobilizimin e UĒK-sė. Ky ishte njė rrėfim i imi nė pika tė shkurta dhe ishte privilegje pėr mua tė jem ushtar i Sali Ēekut, Agim Ramadanit, Xhemajl Fetahut dhe gjithė dėshmorėve tė rėnė pėr lirin qė kemi sot pa dalluar bashkėluftėtarėt e mi. Poashtu ndihem krenar qė pata fatin tė jam ushtar i Brigadės 138 “Agim Ramadani” ku fati dashi qe tė mbijetoj dhe ti mbaj kujtimet dhe dhimbjet nė shpirt pėr tė gjithė ata qė ranė pėr kėtė vend. Uroj qė kurrė mė mos tė shkelet assesi mbi gjakun e derdhur, mos ti harrojmė tė rėnėt e kombit, mos tė luajmė me vlerat e gjithė atyre qė kontribuuan pėr kėtė ditė, se mallkimi vjen nga vet ne".FUND

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Si ra heroikisht Sali ēeku   Ven 8 Mai - 17:40

[size=15]Agim Gashi[/size]
[size=15]Nė shenjė respekti pėrkujtoj 10 vjetorin e rėnjės sė heroit-Komandantit Sali Ēekaj[/size]
[size=15]Shkeputur nga libri: "Nė themelet e traditės kombėtare Shqiptare"
Te autorit: Xhafer Leci
[/size]
[size=15]BETEJA E LAVDISHME E KOSHARES DHE VRASJET E DYSHIMTA NGA PUSITĖ
 
Po bėhen gati 6 vjet nga vrasja e komandantėve legjendarė Salih Ēekaj dhe Agim Ramadani. Flitet se dikush i vrau nga pusia nė pabesi? Kėtė s’mund ta besojė askush. Dhe nėse kjo ėshtė e vertetė, atėherė pse  nuk flitet haptazi. Pse heshtin shokėt e tyre tė luftės, tė cilėt ishin afėr tyre kur u vranė!? Sepse ėshtė e pabesueshme qė askush tė mos dijė tė vėrtetėn se si dhe nė ēfarė rrethanash janė vrarė dy komandantėt mė kryesorė tė betejės mė tė lavdishme tė luftėtarėve shqiptarė kundėr ushtrisė serbe gjatė luftės sė fundit, siē ishte ajo e Koshares. Dhe nėse janė vrarė nga pusia, shtrohet pyetja se kush i vrau. Ata qė dinė mė shumė pėr vrasjen e tyre duhet ta thonė tė vėrtetėn ashtu siē ka qenė dhe pa ngurrim. Historia e njė populli duhet tė shkruhet drejt. Andaj u bėj thirrje tė gjithė atyre qė kanė informata rreth mėnyrės sė vrasjes sė S. Ēekajt dhe A. Ramadanit ta thonė fjalėn e tyre publikisht, sepse mbajtja fshehtė e tė sė vėrtetės nuk sjell asgjė tė rėndė-sishme nė historinė e luftės sė Koshares, pėrkundrazi e dėmton shumė atė, sidomos nė aspektin politik tė saj. Sa mė gjatė qė tė heshtet e vėrteta rreth kėtyre aq mė i rėndė do tė bėhet kujtimi pėr kėta dy komandantė tė UĒK-sė. Shpeshherė dėgjohet se Salihu ėshtė vrarė me njė plumb nė qafė prej njė gjuajtje anash. Vrasėsit, nėse janė shqiptarė, familjet e tyre u farofshin. Ata askujt nuk i kishin borxh, por dikush ua kishte frikėn, se ata do mbeteshin heronjė e komandantė tė gjallė. 
[/size]

[size=15][size=12]Pėr komanantin Salih Ēeku, ish ushtari e tij Flamur Kajtazi sjell kėtė kujtim: Po mė kujtohet me njė rast njė armė qė e patėm zanė kėtu tė okupatorit, e cila quhej 20 mm. Dhe e tėrhoqėm prapa nė kėtė pjesėn kėtu. Vend mė i sigurt. Dojshim me e pastrua. Filluem me e pastrue por na ishim ushtarė tė rinj. Arritėm me e pastrue, por nuk mujshim me e montue taman pėr me e pėrdorė. Si mė duket aq u mėrzit komandant Salihu dhe nuk mujsha me paramendue se ka pasė merzi mė tė madhe se ate moment dhe shkoi tė kolegėt e tij Fadil Hadėrgjonaj, Milazim Maraj tė cilėt ishin naltė atje. Kur erdhi mė tha; ēka u ba Istog, se Istog mė quante ashtu. 
Ēka po ta merr mendja se a asht gati pėr zjarr. I thash ma merrė mendja se u ba. Si sot e dij kur a kanė aty. A kanė njė ulėse. E kam fillue me qitė atje. Nuk di ēfarė gėzimi mė tė madh ka pas nė jetėn e vetė. Aq shumė sa nuk ua merr mendja juve as ēdonjerit. 
[/size][/size]
[size=15][size=12]Mė kujtohet mirė Salih Ēekaj mu nė kėte vend. Vetėm unė jam konė me tė. Kur erdhėn dhe e kėrkuen pėr ndihmė. Se kishin nevojė pėr te nė Rrasė, atje naltė. Dhe po e pyes se isha vetėm unė me tė. Dhe i thash; komandant ēka me ba tash. Qysh me i ba? Kemi ēka me ba boll. Tha, ti duhet tė rrijsh kėtu dhe nuk guxon asnjė shka me u ngjitė pėr grykė tė Botushės. Ēdo gja duhet me e pasė nėn kontroll. Kjo pikė nuk guxon me u lėshue. 
Unė, tha po shkoi atje naltė dhe menjeherė kthehna. E dij si sot qė ka pasė diēka tue ngranė. Mė ka lanė aty dhe mė tha; Flamur qeta asht pėr ty. E ka marrė armėn qe e ka posedue. Nė dorė armėn dhe a nisė pėrpjet. Ndėrkohė kam pritė me u kthye...Por...ma nė fund komandant Salih Cekaj, por...nuk arriti. Kish ra...Heshtje...Kushedi a thirri. Dėshmitarė ka e nuk ka?! Ndoshta thirri e thirri, sa ushtoi e gjithė bjeshka e Koshares der te Rrasa e Zogut. 
Gjeravica a dėgjoi? Pushka e tij habertare po jepte kushtrimin e lirisė. Por njė thirrje tjetėr tinzare bashkė me njė plumb ia prenė udhėn drejtė lirisė. Ishte pushka e armikut shekullor qė qėllonte panderprerė nė lulet mė tė bukura tė Kosovės. Ajo pushkė e shtriu pėr toke Salih Ēekajn. Pėrsėri zbrazje pushkės. 
Mė nė fund ai pėrsėri po bėnte pėrpjekjet e fundit qė tė nisej drejt shokėve mė kėngė e me krisma si nė luftė, se luftė ishte. Luftė pėr ēlirimin e Kosovės. Pra, mbi Rrasėn e Koshares disa plumba ia prenė udhėn qė e kish nisur tash e mbi 100 vjet edhe gjyshi i tij, kaēak mali. Salih Ēekaj ra nė vlugun e ecjes sė tij drejt tokės sė Kosovės qė shihte mė mirė se kushdo tjetėr dritėn e lirisė. 
Gjaku skuqi tokėn e lirė. Jehuan bjeshkėt, por gjėma e plumbave dhe mortajave nuk u ndal. Trimi kishte rėnė pėrmbys duke pėrqafuar dheun e tij tė ri e tė lashtė. Ra me armė nė dorė! Sa e kishte dashur armėn? Gjatė gjithė jetės dėshironte tė ishte me tė bekuarėn qė tė vriste vetėm armiq tė kėtij trolli. 
Nė vendin ku ra heroi Salih Ēekaj, lulet e zbukuruan bjeshkėn dhe Rrasėn e Koshares. Nė rrėnjėt e gurit u poq pema e lirisė. Lejlekėt u trėmbėn dhe bashkė me shqipet sollėn lajmin se njė pranverė e re po lulėzonte nė Kosovėn e mbuluar nga tymi e flaka.
[/size][/size]
[size=15][size=12]...........................................................................[/size][/size]

[size=15][size=12]Tjeter artikull[/size][/size]
[size=15][size=16]Bota sot", z. Berisha, pėr herė tė parė, ka shpalosur shmėēka nga ajo qė di pėr luftėn. Veē kėsaj, ka shprehur edhe brengat e tij pėr tė kėqijat qė ia kanė sjellė lėpėkėstėt kėsaj lufte, dhe popullit. Po ashtu, ka shprehur edhe reagimet e tij ndaj disa pjesėve tė intervistės sė Xhavit Halitit dhėnė ditores "Zėri". Xhemajl Berisha ka hedhur poshtė edhe disa deklarata tė Bajram Kosumit, tė cilat i ka cilėsuar tepėr cinike. Po ashtu ka vėrtetuar, me kėtė intervistė, tė gjitha fjalėt qė i ka thėnė kohė mė parė, po nė kėtė gazetė, bashkėveprimtari i tij, Saim Tahiraj nga Belegu i Deēanit. Pėrmes z. Berisha, lexuesit do ta kenė edhe mė tė qartė figurėn e madhe kombėtare tė Sali Ēekut, dhe tė grupit tė tij prej 33 pjestarėve. Lexuesit do tė dinė disa detaje tė panjohura deri mė tani, pėr legjendarėt Adem Jasharin e Sali Ēekajn. Dhe shumė e shumė gjėra tė tjera, gjatė rrėfimit tė tė cilave, Xhemajl Berisha shkėput rrjedhėn e tyre, pėr ta shfryrė mllefin dhe mallkimin e vet nė ata qė sot Adem Jasharin e quajnė njeri tė LPK-sė, qė Sali Ēekajt nuk duan t'ia pranojnė rolin e vet tė madh nė historinė kombėtare, qė vrasin natėn e vajtojnė ditėn, qė kanė vrarė njerėz edhe gjatė luftės dhe pas saj, nė emėr tė atdhetarizmit tė rrejshėm etj…
[/size][/size]

[size=15][size=16]Mė 29 dhjetor '91-s, nė mėngjes, shtėpia e Saim Tahirit, po ashtu, u rrethua nga policia serbe. Dhe tri shtėpi tė tjera nė Kodrali tė Deēanit. Samiu ėshtė zėnė nė shtėpi, Shkėlzen Gjonaj nė Kodrali, ndėrsa Hasan Ferizi kishte arritur tė ikte. Osmani s'ka qenė nė shtėpi, andaj edhe ky arriti tė ikte. Saimi kishte ikur nė mėngjes, me njė djalė tė axhės-Zymer Tahirajn. Bashkė me tė, kanė ardhur te unė nė Pozhar. Kur e pashė Zymer Tahirajn, u tremba mos kishte vdekur kush, ose mos kishte ndodhur diēka tjetėr. I shqetėsuar i thashė se ē'kishte ndodhur. " E ka burgosur policia Samiun ", mė tha ai. E pyeta pastaj pėr Saimin. Pėr tė, mė tha se ishte andej shtėpisė sime, por se nuk kishte ardhur deri kėtu, sepse kishte menduar mos ishim rrethuar edhe ne. U tregova se e kam dėgjuar njė tanks, por se nuk e kisha ditur ē'ishte duke ndodhur. Kisha menduar se, si zakonisht, ishte duke u sjellė policia. Pritėm, i thashė. U bėmė bashkė me Saimin. Ai kėrkoi nga unė tė shkoja nė Kodrali, ose ta dėrgoja dikė tjetėr pėr tė shikuar se ēka ishte duke ndodhur. Pranova, dhe e pyeta pastaj se ku duhej tė takoheshim. "Nė shtėpi tė Isuf Zymerit,[/size][/size]
 

[size=15][size=16]"Xhavit Haliti provakator[/size][/size]

[size=15][size=16] delegati " i parė qė na erdhi ishte Xhavit Haliti. Nė vilė, ku ishim unė, Saimi, Demė Berisha, Bajram Pozhari e shumė tė tjerė, Xhavit Haliti m'u ka drejtuar me kėto fjalė: "Tungjatjeta, Xhemajl Berisha!". " Tungjatjeta", ia ktheva. Nuk mė bėri pėrshtypje. " Mė duket se s'po mė njeh ? ", vazhdoi Xhaviti. " Mė fal,- i thashė-, se s'po tė njoh. Ka kaluar kohė e gjatė e s'mė kujtohesh". Ai ma ktheu: " Tė kujtohet atėherė me Ramė Lulin nė Burgun e Pejės ? ". " Ahaaa,- i thashė-, po, po tash po e di ". Mua s'mė kujtohej aspak veē i thashė ashtu. Nejse e vazhduam bisedėn. "Pse ke ikur, ēka ka ndodhur? ", mė pyeti: " Apo pėr biznes diēka?". " Pse, tregtar tė dukem a, apo po tallesh me mua?", iu drejtova. "Vėrtet fola", m'u pėrgjigj. Nejse. I rashė shkurt. "M'i ka zėnė ca shokė policia, andaj ika, sepse kishte mundėsi tė mė montonin ndonjė gjė".
[/size][/size]

[size=15][size=16]...................................................................[/size][/size]

[size=15][size=16]Bedri Islami njeri i sigurimit te Enver qenit qe ka marr ne pyetje kosovaret gjere ne ēmendje[/size][/size]

[size=15][size=16]" delegati " i parė qė na erdhi ishte Xhavit Haliti. Nė vilė, ku ishim unė, Saimi, Demė Berisha, Bajram Pozhari e shumė tė tjerė, Xhavit Haliti m'u ka drejtuar me kėto fjalė: "Tungjatjeta, Xhemajl Berisha!". " Tungjatjeta", ia ktheva. Nuk mė bėri pėrshtypje. " Mė duket se s'po mė njeh ? ", vazhdoi Xhaviti. " Mė fal,- i thashė-, se s'po tė njoh. Ka kaluar kohė e gjatė e s'mė kujtohesh". Ai ma ktheu: " Tė kujtohet atėherė me Ramė Lulin nė Burgun e Pejės ? ". " Ahaaa,- i thashė-, po, po tash po e di ". Mua s'mė kujtohej aspak veē i thashė ashtu. Nejse e vazhduam bisedėn. "Pse ke ikur, ēka ka ndodhur? ", mė pyeti: " Apo pėr biznes diēka?". " Pse, tregtar tė dukem a, apo po tallesh me mua?", iu drejtova. "Vėrtet fola", m'u pėrgjigj. Nejse. I rashė shkurt. "M'i ka zėnė ca shokė policia, andaj ika, sepse kishte mundėsi tė mė montonin ndonjė gjė".
[/size][/size]

"Sė bashku me tė tjerėt, ishin vendosur nė Shtėpinė e Oficierėve, siē quhej nė atė kohė". As kjo s'ėshtė aspak e vėrtetė, sepse Ademi mė 1991 s'ka qėndruar nė atė shtėpi, si thotė Xhaviti, por ka bėrė ushtrime me shokėt e tij nė Malin e Dajtit, nė Surrel. Xh. Haliti thotė:" ...normalisht s'kishim asgjė tjetėr se ē'tė bėnim, pos qė rrinim sė bashku nė njė ēajtore, ku mblidheshim dhe bisedonim".

Fatkeqėsia ėshtė se tash, kur dikujt i duhen poena politikė, e hap
gojėn pėr ta bėrė tė afėrt komandantin legjendar Adem Jasharin[size=15][size=16].....................................................................................................................[/size][/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Si ra heroikisht Sali ēeku   Jeu 17 Sep - 13:50


 • J’aime · Répondre · 2 · 10 septembre, 21:18
 • Haxhi Kuēi Ramiz Kastrat;Ju lutemi me tregue te verteten a e thyet vertete ju kufirin shqiptaro shqiptar,apo e morret te gaqem si enveri kur i mirrte per siper vrsjet e gjermaneve nga ana e aeroplanave te tyre.Rasti e vrasjes se Sali Qekut a e dini?Kush e terhoqi kufomen?Nese e dini ju besoj qe keni qen ne lufte.
  J’aime · Répondre · 1 · 10 septembre, 21:37
 • Ramiz Kastrati Haxhi Kuēi -Po e tham te verteten dhe vetem te verteten pa i shtue apo hjekun kurrgja ngjarjeve se si ashte thye kufiri Shqiptaro Shqiptar me 9 Prill 1999.Perveq forcave te UCK-se te Brigades sone e qe numeronim hiq ma shume se 150 luftetare kemi arrit...Voir plus
  Je n’aime plus · Répondre · 3 · 10 septembre, 22:23 · Modifié
 • Avni Ademi Isa po ti paske shum imformat tsakta pse nuk pe lajmron ne polici o qysh jeni bo ju kuku per juve jo ma qoj rusija jo serbija qa jon kto fantazina o shqiptar zeza kush esht i mir per juve i keni votu kriminelat mat mdhaj po ju udhheqin jau shiten kosoven e hoxhallart e ngrat qe luftun sod ju doken spiuna te rusis phu zoti ju marroft
  J’aime · Répondre · 3 · 10 septembre, 22:38
 • Haxhi Kuēi Ramiz Kastrati ;Pra pa ndihmen e Topave te shqiperise,nuk do ja kishit dalur mbare,keshtu po me duket,besa edhe aeroplanet e NATOS ma vone.Ju na tregoni se pasket qen 150 ushtar;Sa keni pasur force me mbajte frontin,apo ate teritor te ēliruarNeqoftese do e kishit thye kufirin Po mos keni harrue me cekur per terheqjen e Sali Qekut,mos ishte komandant Cobra qe e beri terheqjen.Po edhe vellau i Aziz Kelmendit ka deklarue se e ka ba terheqjen e kufomes se Sali Qekut.Cobra ma jep numrin e ushtareve te uēk es shume ma te madhe se sa ju qe na tregoni.ēka mendoni a ishte ndonje kurthe e bame ndaj Sali Qekut ?Para se te hyne ne sulm ate dite,mos valle e kane rendue e etiketue enveristat me fjale fyese?Si qellim qe ta humbi kontrollen si nje komandant i persosur.
  J’aime · Répondre · 3 · 10 septembre, 23:00
 • Ramiz Kastrati Cili Cobra e ke fjalen bre Naser Vllasin a ?Hajt bre burre se hiq kerkah me informata nuk qenke,po cfar Naser Vllasi qfar bakrraqi,as aty nuk ka qene,e per me ta vertetue kete mundem me te sjellun deshmitar sa te duesh e as vllau i Aziz Kelmendit te
  Je n’aime plus · Répondre · 2 · 10 septembre, 23:37
 • Ramiz Kastrati Haxhi Kuēi Cobra e ke fjalen bre Naser Vllasin a ?Hajt bre burre se hiq kerkah me informata nuk qenke,po cfar Naser Vllasi qfar bakrraqi,as aty nuk ka qene,e per me ta vertetue kete mundem me te sjellun deshmitar sa te duesh e as vllau i Aziz Kelmendit Besimi te cilin e kam edhe kojshi
  J’aime · Répondre · 1 · 10 septembre, 23:38
 • Haxhi Kuēi Ramiz Kastrati ,por po genjejn te dyte sipas juve.Mire,ju lutem nese ke deshmitar nuk kishte me qen e keqe me deklarue ore vella se na mbyten me rrena.
  J’aime · Répondre · 2 · 10 septembre, 23:38
 • Ramiz Kastrati Rrena jane edhe ta garantoj une ndersa deshmitaret ti shkruej neser me emer e mbiemer dhe se thirre ti Naser Vllasin le t“ma thote para syve kete deshmine e tij apo cilindo tjeter.
  J’aime · Répondre · 1 · 10 septembre, 23:40
 • Haxhi Kuēi Une ti tregova dy komandanta qe po genjejne e ju ,nese keni mundesi tregoni ore vella e ta qesim drejtesine ne siperfaqe,se na shkatrruan pseodopatriotat,eh medet po vuan populli e tradhetaret po pasurohen,e ne po heshtim.Heshtja eshte tradhetia ma e medhe ndaj popullit dhe familjes ne fjale.
  J’aime · Répondre · 3 · 10 septembre, 23:52
 • Haxhi Kuēi Ramiz Kastrat,ku e lam e ku na mbeti muhabeti?Naser Vllasi cobra,Anton Quni,A. Kelmendi,.Rrustem Berisha,Ruzhdi Saramati,Azem Perllaku....
  J’aime · Répondre · 1 · 12 septembre, 19:43
 • Ramiz Kastrati Haxhi Kuci-nji gja duhet dijtu ti qe,edhe pse kam shume respekt per familjen Kelmendi dhe se jane nji familje me shume vlera veqse,Besim Kelmendi nuk ka qene kurrfare Komandanti.Ta garantoj une kete.Te tjeret le te vijne ketu dhe e diskutojme kete pune deri ne fund
  Je n’aime plus · Répondre · 2 · 12 septembre, 19:45
 • Ramiz Kastrati Antonin mos e fto se tash ashte ba i madh e nuk pergjigjet émoticōne wink
  Je n’aime plus · Répondre · 2 · 12 septembre, 19:47
 • Ramiz Kastrati A e ke pyet Naser Vllasin a e mban mend Raketen ?Pyete per Raketen
  Je n’aime plus · Répondre · 2 · 12 septembre, 19:53
 • Haxhi Kuēi Shume me vend e keni per disa fjale Ramiz Kastrati.Besim Kelmendi ka deklarue se e ka pare me syt e vete duke gjuajte mbrapa Sali Qekun nje ushtarak serb me automatik,,dhe e ka pare duke ra per toke.Dhe deklarone se e ka be terheqjen e tij.Ndersa Naser Vllasi deklarone se e kane ftue qe tju vjen ne ndihme dhe ka arritur ne momentin e duhure dhe ky e bene terheqjen e kufomes.Saiperket per punen e Raketes nuk don te pergjigjet ,sepse eshte hidherue diēka.Nese ke mundesi na spjegoni ju ju lutemi.Ai me deklarone se ka inqizime te radiolidhjeve mes serbeve .Keto inqizime ua ka dhene Rrustem Berishes dhe Anton Qunit.Anton Quni nuk e panone nje gje te tille,me thote se jane theshe themjePor perflitet se ato inqizime ja kane marr te LPK es;Ne duart e Sabitit,Limes,e Halitit,por nuk e pranojne as njeri as tjetri.Ka humben keto inqizime te radiolidhjeve.?
  J’aime · Répondre · 1 · 12 septembre, 22:12 · Modifié

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Si ra heroikisht Sali ēeku   Jeu 17 Sep - 13:57


 • J’aime · Répondre · 1 · 10 septembre, 21:37
 • Ramiz Kastrati Haxhi Kuēi -Po e tham te verteten dhe vetem te verteten pa i shtue apo hjekun kurrgja ngjarjeve se si ashte thye kufiri Shqiptaro Shqiptar me 9 Prill 1999.Perveq forcave te UCK-se te Brigades sone e qe numeronim hiq ma shume se 150 luftetare kemi arritun me i marre 15 kilometra vije kufitare brenda 3 diteve.Ndihma e vetme e huej kane qene disa dhjetera vullnetar Gjerman,Hollandez,Danez,Marokan,Italian,Francez etj hiq ma shume se 20 veta dhe poashtu Tankset e Armates Shqiptare qe i kemi pasun ne dispozicion ne rast nevoje.Sa per aeroplanet e NATO-s,ata jave ma vone kane fillue me aktivitetet e tyre bombarduese ne zonen e Koshares.Sa per Sali Qekun,une ne fakt kam qene ushtar i tij qysh prej dites se pare ne Drejtimin Operativ 777 Rrasa e Koshares dhe se sa t“jem gjalle kam me e kujtue si luftetarin ma trim qe m“ka rastis me takue ndonjihere ne jete.Me nji dore gjuante me Kalashnjikov perderisa ne doren tjeter mbante radiolidhjen dhe jepte urdhera se si duhej te vepronin te gjitha njesitet.Kurre shtrire nuk e kam pa.Kufomen e kane terhjekun disa bashkeluftetar te mij,jo une personalisht edhepse cdo dite sikurse edhe ate dite kemi qene se bashku ne luftime.Nji nder ata qe e kane terhjekun kufomen ka qene Shehu Shkelzen nga Juniku.Dhe se nuk kam nevoje qe ti me m“besue ose jo a kam qene ne Koshare apo jo,as une me t“genjye nuk e kam ndermend.Pershendetje
  Je n’aime plus · Répondre · 3 · 10 septembre, 22:23 · Modifié

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Si ra heroikisht Sali ēeku   

Revenir en haut Aller en bas
 
Si ra heroikisht Sali ēeku
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: