AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ruzhdi Saramati per FARKUN

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ruzhdi Saramati per FARKUN   Mar 19 Mai - 15:09


Nėnkoloneli Ruzhdi Saramati, ish komandant i brigadės 128, tha se tė gjithė kėta ushtarė kanė qenė luftėtarė tė UĒK. ” Absolutisht nuk ėshtė e vėrtetė, se kinse ushtarėt qė kanė luftuar nė Koshare, kanė qenė formacion i tė ashtuquajturit ”FARK”. Tė gjithė ushtarėt janė rreshtuar nėn emblemėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Dhe bėhet fjalė pėr afėr 5.000 ushatėr tė mobilizuar”, thotė ai.
Po japim reagimin e plotė tė Nėn Kolonel Ruzhdi Saramatit, ish Komandant i Brigadės 128, ZOP, UCK, dhe ish Komandant i mobilizimit tė pėrgjithshėm, nė Kukės.
” Kohėn e fundit i kam dėgjuar disa deklarime publike qė po bėhen nė lidhje me tė ashtuquajturin “FARK”. Nuk e kam ndėrmend tė zgjerohem shumė e tė flasė pėr atė qė nuk jam kompetent, por mė intereson tė flas nė lidhje me mobilizimin e pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė Kukės nė periudhėn mars-prill 1999.
Gjatė kėsaj kohe, Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-ės mė pati emėruar pėrgjegjės dhe komandant i mobilizimit tė pėrgjithshėm nė pikėn 1 dhe 2 nė Kukės. Mund tė themi se mobilizimi ka shkuar nė mėnyrė shembullore. Tė gjithė ushtarėt janė rreshtuar nėn emblemėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Dhe bėhet fjalė pėr afėr 5.000 ushatėr tė mobilizuar. Asnjėherė dhe askund nuk ėshtė pėrmendur e as nuk ka ekzistuar fjala “FARK”.

Kėta ushtarė, sapo i kanė kryer stėrvitjet, janė dėrguar nėpėr frontet e luftės brenda nė Kosovė, pastaj nė Koshare (operacioni “Shigjeta”-1), Pashtrik (operacioni “Shigjeta”-2), etj. Tė gjithė kėta ushtarė kanė qenė luftėtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Absolutisht nuk ėshtė e vėrtetė, se kinse ushtarėt qė kanė luftuar nė Koshare, kanė qenė formacion i tė ashtuquajturit “FARK”. Me tė vėrtetė, ky ėshtė njė manipulim me luftėtarėt. Kėtė e di shumė mirė zotėri Rrustem Berisha ish-komandant i Brigadės 138 “Agim Ramadani”, Esat Krasniqi, ish – anėtar i Shtabit tė Brigadės 138, etj. Tashmė, ekzistojnė listat e ushtarėve tė mobilizuar, tė cilėt janė dėrguar pėr luftė nė Koshare nga pikat e mobilizimit nė Kukės. Kjo hallkė ka funksionuar nė mėnyrė zyrtare, dhe nė kuadėr tė strukturės sė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-ės. Kėtė, nuk e di vetėm unė, por tė gjithė anėtarėt e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-ės.
Bile, eprorėt dhe oficerėt e Brigadės 138, qė perceptoheshin si formacion i FARK-ut, janė zotuar para Xheladin Gashit – “Plaku”, komandant i logjistikės sė pėrgjithshme tė UĒK-ės, dhe para anėtarėve tė tjerė tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-ės, se do tė punojnė dhe veprojnė nė kuadėr tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe nėn urdhėrat e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Kėta, qė sot po trumbetojnė pėr tė ashtuquajturin “FARK”, e dinė kėtė punė shumė mirė, dhe ėshtė e papranueshme, tė thuhet diēka qė s’ka ndodhur, citon koha.
Kemi edhe shumė gjėra tė tjera pėr tė thėnė, por me kėtė paraqitje, deshta tė pėrmendi se luftėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, qė kanė luftuar nė Koshare, kanė qenė pjesė e mobilizimit tė pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, dhe ėshtė gabim tė njollosen se kanė qenė tė “FARK”-ut. Unė, njė gjė e di, se i ashtuquajturi “FARK” nuk ka bėrė mobilizim tė ushtarėve, dhe ne nuk kemi pa asnjė emblemė tjetėr, pėrveē asaj tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėrfundon letra e nėnkolonel Ruzhdi Saramatit, ish komandant i Shtabit tė Brigadės 128 S, ZOP, UĒK.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ruzhdi Saramati per FARKUN
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: