AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Sllavizmi po pergaditet kundra shqiptareve me nje ofanzive

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Sllavizmi po pergaditet kundra shqiptareve me nje ofanzive   Mer 20 Mai - 15:54

CIA: Nė Ballkan po pėrgatitet njė Aleancė Ortodokse kundėr shqiptarėve


Pėlqej
0
 


Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:     Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
[size]
"Nėse Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, pas sulmeve 'terroriste' nė Kumanovė, do tė vazhdojnė me politikėn e tyre tė mbėshtetjes sė pakushtėzuar pėr shqiptarėt dhe nėse BE do tė vazhdojė tė heshtė mbi rigjallėrimin e projektit tė "Shqipėrisė sė Madhe", kjo situatė do tė ēojė nė formimin e Aleancės Ortodokse tė Serbisė, Greqisė, Maqedonisė dhe Bullgarisė dhe ndoshta edhe nė Luftėn e Tretė Ballkanike". 

Kėshtu shkruajnė dy media pranė qeverisė serbe, "Kurir" dhe "Informer".

Sipas tyre, ky ėshtė konkluzioni i raportit mė tė fundit tė CIA–sė pėr situatėn nė rajon. Gazetat theksojnė se janė shėrbimet sekrete ato qė po e paralajmėrojnė administratėn Obama se mbėshtetja e mėtejshme pėr shqiptarėt mund t’i shtyjė vendet ortodokse tė Ballkanit drejt krahėve tė Rusisė.

Analistėt e CIA–s propozojnė qė SHBA tė ketė njė pėrqasje mė tė balancuar nė Ballkan, pasi pėrndryshe rrezikohet formimi i njė Unioni Ortodoks.

"Analistėt amerikanė shkruajnė se shtetet e Ballkanit, territoret e tė cilit preken nga Shqipėria e Madhe” nuk do tė rrijnė duarkryq dhe tė shohin se si shqiptarėt u vjedhin territorin e tyre. Pėr mė tepėr ata janė tė bindur se nė rast emergjence, serbėt, grekėt, bullgarėt dhe maqedonasit do tė bashkojnė forcat nė luftėn kundėr shqiptarėve. Nė kėtė rast, Ballkani mund tė shndėrrohet nė njė rajon si Lindja e Mesme dhe nuk nė interesin e askujt, as tė SHBA–ve", thotė njė burim diplomatik pėr "Informer".

Askush nga qeveria serbe nuk ka pranuar tė komentojė mbi kėto informacione. Nė krahun tjetėr, ekspertėt vlereėsojnė se skenari i Aleancės Ortodokse ėshtė njė variant i mundshėm, por kjo mund tė jetė njė tjetėr gjemb nė sytė e Perėndimit. 

Analisti Djordje Vukadinoviē thotė se bashkimi ėshtė njė reagim logjik i tentativės pėr tė krijuar "Shqipėrinė e Madhe".

"Nėse aleanca krijohet, nuk besoj se SHBA do rrijė ta shohė me qetėsi, sepse ėshtė e qartė qė shqitparėt janė tė preferuarit e tyre. Serbia ka qenė pjesė e njėaleance tė tillė pėrpara Luftės sė Parė Botėrore kur u ndesh me Turqinė", thotė ai.

Cedomir Antiē, nga "Progressive Club", thekson se ideja e bashkimit tė Ballkanitekziston prej mė shumė se njė dekade.

"Nėse ideja nuk do tė zbatohet, do tė thotė se SHBA e kanė parandaluar atė. Megjitahtė, njė aleancė e tillė duhet tė eksiztojė, pasi ajo do tė mbijetojė edhe nė BE dėshton. Jam i surprizuar qė Presidenti Nikolic nuk e nisi atė kur u ftua tė merrte pjesė nė festimet e betejės sė Kumanovės", ėshtė shprehur Antiē. /albeu.com/
[/size]
Shtuar mė 17/05/2015, ora 16:42
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Sllavizmi po pergaditet kundra shqiptareve me nje ofanzive
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: