AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

  Vuēiēin me Ballist Morinėn

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vuēiēin me Ballist Morinėn   Ven 29 Mai - 2:05

JA DETAJET QĖ I LIDHIN BASHKĖ VUĒIĒIN ME BALLIST MORINĖN
Ja detajet qė i lidhin bashkė Vuēiēin me Ballist Morinėn
Posted By: E Vėrteta-al.comon: May 29, 2015In: Opinion2 Comments
 Print[email=?subject=Ja%20detajet%20q%C3%AB%20i%20lidhin%20bashk%C3%AB%20Vu%C3%A7i%C3%A7in%20me%20Ballist%20Morin%C3%ABn&body=Ja%20detajet%20q%C3%AB%20i%20lidhin%20bashk%C3%AB%20Vu%C3%A7i%C3%A7in%20me%20Ballist%20Morin%C3%ABn%20http://www.everteta-al.com/2015/05/29/ja-detajet-qe-i-lidhin-bashke-vucicin-me-ballist-morinen/] Email[/email]

Nga Kastriot Myftaraj 
Kryeministri serb Vuēiē, nė 27 maj, nė Tiranė, gjatė konferencės sė pėrbashkėt pėr shtyp me homologun shqiptar Rama, tha se dronin nė stadiumin e Beogradit gjatė ndeshjes Serbi-Shqipėri e dėrgoi njė shtetas i Shqipėrisė i quajtur Ismail, pėr tė cilin tha se nuk ia dinte mbiemrin. Nuk ka dyshim se Vuēiē e njeh edhe mbiemrin e kėtij Ismailit dhe kjo kuptohet nga informatat e llojit policor qė Vuēiē dha nė Tiranė pėr hyrjen e kėtij personi nė Serbi. Nė tė vėrtetė, media serbe, gazetat dhe televizionet, i kanė dhėn kėto informata tė zgjeruara qė nė ditėt e para pas ngjarjes, duke pėrmendur emrin e plotė tė personit, Ismail Morinaj, moshėn e tij, vendkalimin tokėsor kufitar prej nga ku ai ka hyrė nė Serbi nga Kroacia, kohėn kur ka hyrė etj. Emri “Ismail Morinaj” ėshtė pėrmendur mijėra herė nė gazetat, televizionet dhe portalet serbe. Kėtė emėr e dinė miliona serbė. A thua mund tė besohet se kėtė emėr nuk e di Kryeministri i Serbisė, pikėrisht ai i cili qė prej 14 tetorit dhe deri sot ka folur shumė herė pėr ngjarjen me dronin, duke e quajtur provokim shtetėror shqiptar? Vuēiē nuk donte qė ta thoshte tė plotė identitetin e drejtuesit tė dronit, se si shtetar qė ėshtė e di qė kjo ka implikime juridike, pra mund t’ i thonė se pėrse nuk ka urdhėr arrestimi pėr Morinajn.
Sjellja e Vuēiē nė Tiranė ėshtė qartėsisht nė pajtim me qėndrimin shtetėror serb pėr ngjarjen e tetorit tė kaluar nė stadiumin e Beogradit. Serbisė i duhej njė shqiptar qė ta merrte pėrsipėr dėrgimin e dronit nė stadium, ashtu qė qė Serbia tė mund tė fajėsonte Shqipėrinė pėr ngjarjen. Por Serbisė nuk i interesonte qė kėtė person ta arrestonte dhe ta nxirrte nė gjyq se atėherė duhej tė tregohej sesi ky person mundi ta bėnte kėtė gjė nė rrethanat e masave tė sigurisė tė asaj ditė nė Beograd, nė stadium dhe nė zonėn pėrreth tij. Prandaj, Serbia, nga njėra anė e quan ngjarjen njė akt terrorist, pėr ēka i ka dėrguar njė notė proteste zyrtare Shqipėrisė, nė anėn tjetėr nuk ka lėshuar njė urdhėr arrestimi, aq mė pak ndėrkombėtar pėr Ismail Morinajn. Pėr kėtė arsye, Kryeministri serb Vuēiē e denoncoi dhe e mbrojti njėkohėsisht Ismail (Ballist) Morinajn nė Tiranė, duke i pėrmendur emrin, por jo mbiemrin.
Ismail Morinaj nga ana e tij, qė nė fillim, fshehu emrin e vet (“Ismail”), duke pėrdorur nofkėn “Ballist” dhe publikoi vetėm mbiemrin e vet: “Morina”. Nė fakt, nė Regjistrin e Gjendjes Civile mbiemri i tij ėshtė “Morinaj”. Edhe Morinaj e bėri kėtė gjė nė pajtim me qėndrimin e tij pėr dronin. Ai nuk e ka marrė pėrsipėr publikisht, me thėnie tė drejtpėrdrejta, autorėsinė e ngritjes sė dronit nė Beograd. Ai ka bėrė vetėm aludime, kumte me nėnkuptime nė rrjetet sociale, tė cilėt nesėr mund t’ i interpretojė ndryshe, duke thėnė se ato nuk kanė kuptimin qė ėshtė ai autori i ngritjes sė dronit nė Beograd. Por thėniet e Morinajt janė tė mjaftueshme qė ai tė bėhet “hero” dhe ai vetė e pranuar dhe e ka shijuar kėtė status tė ri shoqėror tė tij, duke bėrė fotografi gjithandej, me mijėra persona, me bannerin e dronit. Nuk mund tė mohohet se Kryeministri serb Vuēiē dhe Ismail (Ballist) Morinaj janė nė bashkėpunim perfekt: Vuēiē i fsheh mbiemrin, Morinaj fsheh emrin.
Morinaj nuk mund tė dalė dhe tė pohojė publikisht se ėshtė ai autori i dėrgimit tė dronit nė stadiumin e Beogradit, jo se i trembet arrestimit me urdhėr tė Prokurorisė sė Beogradit, por se i trembet shpjegimit qė duhet tė bėjė pėr mėnyrėn se si mundi ta kryejė aktin nė rrethanat e masave tė sigurisė. Se Morinaj e ka tė pamundur tė vėrtetojė se e ka bėrė aktin e pretenduar prej tij, pa bashkėpunim me sherbimet e fshehta serbe.
Vuēiē nė Tiranė bėri edhe njė deklarim ogurzi, duke thėnė se droni i dėrguar nė stadiumin e Beogradit kishte edhe qėllime tė tjera, pėr tė cilat nuk foli. Nga kjo kuptohet se shėrbimet e fshehta serbe kanė njė agjendė tė fshehtė pėr pėrdorimin e flamurit tė zi tė dronit nė operacione tė tjera nė tė ardhmen, nė dėm tė shqiptarėve. Nė tė vėrtetė flamuri i zi i dronit ka njė tė ardhme tė madhe pėrpara, dhe historia e tij vetėm sa ka nisur tetorin e kaluar. Njė histori kjo me shumė episode tragjike nė tė ardhmen, pėr shqiptarėt.


http://www.everteta-al.com/2015/05/29/ja-detajet-qe-i-lidhin-bashke-vucicin-me-ballist-morinen/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Vuēiēin me Ballist Morinėn
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: