AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 ogu;Shqiperine e krijuan nderkombetaret siq deshten

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: ogu;Shqiperine e krijuan nderkombetaret siq deshten   Ven 29 Mai - 15:59

Nė kėtė intervistė mbret Zog flet pėr marrėdhėniet grekoshqiptare dhe pranon qė qytetet e Korēės, Himarės, Dhruvjanit dhe Gjirokastrės janė territore greke. Ai flet pėr miqėsinė historike grekoshqiptare, tė cilėn e sheh tė nevojshmedhe ėshtė pėr respekt reciprok tė integritetit territorial tė dy vendeve. Deklarata e mbretit Zog ėshtė pranim nga ana e Shqipėrisė e zaptimit tė tokave greke. 
 Por Zogu shton nė intervistė se Shqipėria respekton marrėveshjet ndėrkombėtare tė pėrcaktimit kufitar mes dy vendeve”.
Arkiva greke: Ikja dhe shpenzimet e Zogut nė Greqi u paguan nga Athina zyrtare
[size=19]Nė fund tė artikullit nė rubrikėn “Shėnime”, autori grek shkruan: “Zogu sundoi nga 1 shtator 1928-7 prill 1939. Gjatė operacionit italian nė 7 prill 1939 Zogu i tradhtuar nga bashkėpunėtorėt e tij oficerė tė shtetit dhe ushtrisė, iku nga Shqipėria me makinė nėpėrmjet Krystallopigit nė Greqi. Kishte me vete pasuesin e porsalindur, familjen dhe eskortėn nga Kryeministri, Ministri i Punėve tė Jashtme, tė Brendshme, i Drejtėsisė, Financave dhe drejtuesit e tjerė tė lartė, nė total 97 persona. Ata qėndruan nė njė hotel nė Vollos, ku u ndanė pėr nevojat e tyre nė 23 dhoma. Zogu ishte njė mysafir i shtetit grek, tė cilit iu paguan tė gjitha shpenzimet e udhėtimit dhe akomodimit nė Greqi. Para largimit tė tij nga Tirana, kishte dorėzuar nė ambasadėn greke atje, nė ruajtje, mobilie tė ndryshme dhe qilima, tė cilat, pėr shkak se ato ishin pronė e shtetit shqiptar, Ambasada ia riktheu me procesverbal tė rregullt Qeverisė sė Shqipėrisė…”
[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: ogu;Shqiperine e krijuan nderkombetaret siq deshten   Ven 29 Mai - 15:59

Kryetradhėtari qė kėrkonte ti zhdukte shqiptarėt

Admin
396 herė Lexuar
Histori
1931, Ahmet Zogu: Korēa e Gjirokastra janė toka greke


Shkruan: Ardit Rada
“Unė e pranoj qė realisht mbretėria e shqiptarėve ka pjesė greke. Si Korēa, Himara, Dhruvjani, Gjirokastra …”. Autori i kėsaj fjalie-bombė? Ahmet Zogu, dora vetė. Tė paktėn kėshtu pretendon njė autor grek Kostas Maris, i cili citon njė intervistė tė Ahmet Zogut dhėnė nė 1931-shin e largėt gjatė njė udhėtimi drejt Vjenės nė gjendje tė sėmurė. Kostas Maris e ka botuar artikullin e tij ku citon intervistėn e Ahmet Zogut nė vitin 1931, rreth njė muaj mė parė. Shkruan autori grek: “Kjo deklaratėrrėfim duket kaq paradoksale e thėnė nga goja e vetė ish-mbretit tė shqiptarėve, Ahmet Zogu, por ajo ėshtė botuar nė intervistėn e vetė Zogut pėr tė pėrditshmen greke “Elliniki” nė mars tė vitit 1931”.
Rrethanat e intervistimit 
Rrethanat e marrjes sė kėsaj interviste janė vėrtet interesante. Gazetari grek qė ka intervistuar Zogun ishte njėherazi mik i tij i vjetėr dhe ata rastisėn tė dy bashkė nė tė njėjtin rrugėtim drejt Vjenės. Ahmet Zogu ishte nisur drejt Vjenės pėr t’u trajtuar nga ana shėndetėsore nė shkurtin e vitit 1931. Mari shkruan: “Mbreti shqiptar i dha tė njohurit tė tij tė vjetėr, gazetarit grek, njė intervistė tė gjerė rreth marrėdhėnieve Greqi-Shqipėri. Intervista, sė bashku me njė fotografi tė Zogut u botua nė nr. 2176 nė 15 mars, 1931 nė gazetėn e pėrditshme “Greke” tė Athinės. Artikulli ka mbititullin: ‘Greqia dhe fqinjėt e saj’, titullin ‘Me Mbretin Zog’. ‘Pėrmes politikave tė Shqipėrisė dhe marrėdhėniet e saj me Greqinė’ dhe nėntitujt tė tjerė shumė tė rėndėsishėm”.
Pjesa e deklaratės-bombė 
Pjesa e intervistės sė 1931-shit e cituar nga autori grek ėshtė si mė poshtė: “…Pas disa momentesh heshtje, Ahmet Zogu i lodhur nga udhėtimi, mė thotė: “Unė jam i pėrfshirė nga ndjenjat miqėsore pėr Greqinė. Me Greqinė na lidhin sė bashku fatehistorike. Por… Por sigurisht, pėr vetė rrethanat ėshtė e nevojshme ruajtja e miqėsisė, e respektit reciprok, e integritetit territorial tė dy vendeve tona, Shqipėrisė dhe Greqisė. Unė e pranoj”, – thotė mbreti, – “qė realisht mbretėria e shqiptarėve ka pjesė greke. Si Korēa, Himara, Dhruvjani, Gjirokastra. Por kufijtė tanė nė fillim tė shekullit janė vendosur nga ndėrkombėtarėt, kėshtu…”
Komenti i autorit grek 
Pasi e konsideron njė “deklaratė shumė tė rėndėsishme dhe serioze”, Maris nė artikullin e tij e interpreton kėtė citim nga Zogu me fjalėt: “Pjesėt e cituara nga intervista e Ahmet Zogut, pėrbėjnė njė rrėfim publik. Ky fakt tregon se autoritetet mė tė larta tė Shqipėrisė, nė momente ndershmėrie e pranojnė lirisht, me vetėdije dhe pa mėdyshje qė shteti shqiptar posedon toka greke, tė cilat ata edhe i identifikojnė, paēka se Zogu hedh poshtė ēdo pėrgjegjėsi pėr posedimin e tyre, duke cituar marrėveshjet ndėrkombėtare pėr kufijtė mes dy shteteve”.
“Nuk pati pėrgėnjeshtrime” 
Pse i ka thėnė Zogu kėto fjalė? A i ka thėnė dhe a i besonte? Pyetje tė shumta mund tė ngrihen, por autori grek qė ka nxjerrė nga arkivat faksimilen e gazetės sė 1931-shit, flet edhe mbi atė qė ndodhi (mė saktė nuk ndodhi) pas botimit tė intervistės. Shkruan Maris: “…Intervista e Ahmet Zogut dhe pėrmbajtja e saj nuk u sfiduan nga askush. 1- Nuk u pėrgėnjeshtrua nga vetė Zogu, as u kundėrshtua nga qeveria e atėhershme e Tiranės dhe as nga ambasada shqiptare nė Athinė. 2 – Nuk shkaktoi protesta dhe kundėrshti brenda ose jashtė vendit, as nga armiqtė e tij qė ishin tė shumtė. Kjo do tė thotė”, – interpreton Maris – “se mendimi i Zogut gėzoi pranim tė pėrgjithshėm, pra ata pajtohen me deklaratėn publike tė kryetarit tė tyre suprem, duke e pranuar qė shteti shqiptar ka nėn zotėrim territore greke”.
Atentati rriti interesimin e medias sė huaj pėr Zogun
Nė shėnimin qė hap artikullin e Kostas Maris ku citohet intervista e Zogut e 1931-shit, – (artikulli titullohet: “Ahmet Zogu pėr grekėt e Epirit tė Veriut” dhe ka pėr autor gazetarin Kostas Maris)- shkruhet:“…Nė shkurt te 1931 mbreti Zogu u nis pėr nė Vjenė pėr mjekim shėndetėsor. Mė 20 shkurt atij i kishin bėrė atentat, por pėr fat ai shpėtoi pa asnjė lėndim. Pas kėtij atentati mediat e ndryshme tė huaja i kushtuan njė vėmendje qėndrimit tė Zogut nė Vjenė. Gazeta greke “Elliniqi” i mori njė intervistė e cila u botua mė 15 Mars 1931. Nė ballinė tė gazetės, (botimit i ėshtė kushtuar rėndėsi e veēantė – shih faksimilen) ėshtė titulli i madh: “Me mbretin Zog, pėr politikėn e Shqipėrisė dhe marrėdhėniet me Greqisė, nga Tirana deri nė Vjenė”. Nė kėtė intervistė mbret Zog flet pėr marrėdhėniet grekoshqiptare dhe pranon qė qytetet e Korēės, Himarės, Dhruvjanit dhe Gjirokastrės janė territore greke. Ai flet pėr miqėsinė historike grekoshqiptare, tė cilėn e sheh tė nevojshmedhe ėshtė pėr respekt reciprok tė integritetit territorial tė dy vendeve. Deklarata e mbretit Zog ėshtė pranim nga ana e Shqipėrisė e zaptimit tė tokave greke. Por Zogu shton nė intervistė se Shqipėria respekton marrėveshjet ndėrkombėtare tė pėrcaktimit kufitar mes dy vendeve”.
Arkiva greke: Ikja dhe shpenzimet e Zogut nė Greqi u paguan nga Athina zyrtare
Nė fund tė artikullit nė rubrikėn “Shėnime”, autori grek shkruan: “Zogu sundoi nga 1 shtator 1928-7 prill 1939. Gjatė operacionit italian nė 7 prill 1939 Zogu i tradhtuar nga bashkėpunėtorėt e tij oficerė tė shtetit dhe ushtrisė, iku nga Shqipėria me makinė nėpėrmjet Krystallopigit nė Greqi. Kishte me vete pasuesin e porsalindur, familjen dhe eskortėn nga Kryeministri, Ministri i Punėve tė Jashtme, tė Brendshme, i Drejtėsisė, Financave dhe drejtuesit e tjerė tė lartė, nė total 97 persona. Ata qėndruan nė njė hotel nė Vollos, ku u ndanė pėr nevojat e tyre nė 23 dhoma. Zogu ishte njė mysafir i shtetit grek, tė cilit iu paguan tė gjitha shpenzimet e udhėtimit dhe akomodimit nė Greqi. Para largimit tė tij nga Tirana, kishte dorėzuar nė ambasadėn greke atje, nė ruajtje, mobilie tė ndryshme dhe qilima, tė cilat, pėr shkak se ato ishin pronė e shtetit shqiptar, Ambasada ia riktheu me procesverbal tė rregullt Qeverisė sė Shqipėrisė…”

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
ogu;Shqiperine e krijuan nderkombetaret siq deshten
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: