AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Per Skenderbeun

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Per Skenderbeun   Mar 6 Mar - 12:31


Historia de vita et gestis Scanderbegi Epirotarum Principis. Rome, Bernardinus de Vitalibus.
Date:1508-1510.......................................................................................................
www.diskutime.com/disk/print.php%3Fid%3D261+gruaja+e+rugoves+eshte+nga+fshati&hl=en&ct=clnk&cd=11" target="_blank" rel="nofollow">http://209.85.135.104/search?q=cache:MVAzrKPbuK0J:www.diskutime.com/disk/print.php%3Fid%3D261+gruaja+e+rugoves+eshte+nga+fshati&hl=en&ct=clnk&cd=11


Derničre édition par le Ven 16 Mar - 3:52, édité 13 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Mar 6 Mar - 12:33


http://home.online.no/~bmatos/skenderbeuscanderbeg.cfm
E ema e Skenderbeut ishte sllavo-malazeze , pra Skenderbeu kishte edhe gjak sllavi, se ai kishte lidhje me kristo-sllav gjithashtu deshmojn emrate e familjareve te tij , si Konstadin, Reposh, Mara, Jella, Vojasva etj etj. Gjithashtu ai lidhte miqasi me serbo-sllavet, madje motra Mara eshte martuar me sundimtarin e Malit tė Zi, Stefan Crnojevicin ndersa Kunata e Skėnderbeut Angjelina u martua me Stefan Brankoviēin , biri i Despotit tė Serbisė, Gjergj Brankoviēit, armiq te perbetuar kunder shqipetareve te cilit luftonin kunder fiseve shqiptare ne kosove, ndersa ai lidhte miqasi me ta, sa qe I shtyri vet Dukagjinasit (te krishter) tia kthejn shpaten ushtris anti-shqiptare te skenderbeut!!

Se skenderbeu ishte edhe nje anti-islamist deshmojn faktet historike ku ai ua kushtezojke shqipaterave te rrethit te krujes te cilit e kishin pranuar islamin o ta nderrojn fen o do tu prente kokat dhe me te vertet ai masakroi edhe shqipetar.
"shif historin e Tajar Zavalani"

Ndersa prof. dr. Milazim Krasniqi, gjithashtu shpjegon se ne administraten e skenderbeut, kurr nuk eshte perdorur gjuha shqipe, vetem gjuha sllave dhe ajo latine jane perdorur! Ket madje e konfirmon edhe vet Gjon Buzuku i cili thot pas botimit te librit te par ne gjuhen shqipe ne vitin 1555 se me par nuk kishte perparuar gjuha shqipe


kurkushi

2005-11-23 05:49:39

Une keto te dhena per Skenderbeun i kam thene shkurt dhe shqip me pare,por bagetia shqiptare e sotme nuk i kupton apo nuk guxon ti kuptoje.
Skenderbeu ishte me shume Turk Romak dhe sllav se shqiptar...
E vleresoj larte kete shkrim te Shaikh_alb-it.


Crusader

2005-11-23 10:28:05

Padyshim se armiku me i madh i Skenderbeut ishte turku. Gjate historise sone, sllavet gjithmone kane tentuar te minimizojne rendesine e skendebeut ne historine e popullit tone dhe te rajonit ne pergjithesi.
Edhe tani keto rrymat islamiste-ekstreme "shqiptare" bejne te njejten pune!
Ndoshta prej ketyre te fundit edhe nuk duhet te befasohemi, se keta nuk jane tjeter veqse nje 'bisht' i okupimit turk.
Sidoqofte, ne kemi skenderbeun per kryetrim!
Vepren e tij madhore nuk mund ta perdhos asnjeri nga armiqte e lartpermendur te popullit tone.
Rrofte Skenderbeu dhe populli shqiptar!


Derničre édition par le Ven 16 Mar - 3:59, édité 4 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Mer 7 Mar - 3:53


Derničre édition par le Ven 16 Mar - 4:01, édité 3 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Mer 7 Mar - 15:42

F.W.D.09-11-06, 18:49
kemi degjuar qe te vegjel dhe jemi rritur me idene se skenderbeu eshte nje hero kombetar shqiptar.une personalisht jam takuar me pedagog historian 90 vjecar ne itali i cili jepte mesim ne universitetin e padoves,sapo mori vesh qe isha shqiptar me foli per skenderbeun.ai e kishte studiuar shume historine e skenderbeut dhe kete gje e faktonin librat e panumurt qe kishte ne lidhje me kete ceshtje.duke pohuar se mbeta i cuditur,degjova te verteten e tij ne lidhje me pozicionin e skenderbeut.dhe kishte pak po shume pak te njejta me ate qe dime ne te gjithe.po ju cfare mendoni,keni degjuar ndonje gje te tille?
--------------------------------------------------------------------------------
BoY_KoRcA_09-11-06, 20:15
Ka qen figura me e shquar shqiptare nder shekuj..!! Very Happy
--------------------------------------------------------------------------------
F.W.D.10-11-06, 20:25
kush e tha qe eshte kete boy korca?ata njerez te cilet thone qe populli shqiptar i beri balle pushtuesit italian dhe gjerman ne luften e dyte boterore.po ne te gjithe e dime qe italianet erdhen ne shqiperi per te kalur ne greqi pasi nuk ja dolen nderhyne gjermanet per ti dhene nje dore dhe shqiperia u kthye ner fushe beteje ashtu sic e ktheu skenderbeu per te luftuar turqit qe te mos kalonin ne europe pas paktit te bere me vatikanin(vatikani i ka ofruar aq shume skenderbeut sa ty nuk ta merr mendja)spese nese nuk do ti kishte ndaluar skenderbeu tani europa e gjithe do falej 5 here ne dite.pra jane te tjere ata qe duhet ti bejne nderime dhe ta bejne hero.apo jo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
--------------------------------------------------------------------------------
raul710-11-06, 21:00
kemi degjuar qe te vegjel dhe jemi rritur me idene se skenderbeu eshte nje hero kombetar shqiptar.une personalisht jam takuar me pedagog historian 90 vjecar ne itali i cili jepte mesim ne universitetin e padoves,sapo mori vesh qe isha shqiptar me foli per skenderbeun.ai e kishte studiuar shume historine e skenderbeut dhe kete gje e faktonin librat e panumurt qe kishte ne lidhje me kete ceshtje.duke pohuar se mbeta i cuditur,degjova te verteten e tij ne lidhje me pozicionin e skenderbeut.dhe kishte pak po shume pak te njejta me ate qe dime ne te gjithe.po ju cfare mendoni,keni degjuar ndonje gje te tille?
LOL LOL LOL LOL LOL LOL ky profesori paska qen me i vjeter se une e Skenderbeu.... 90 vjec si ecte ai i shkreti apo me paterica ...
--------------------------------------------------------------------------------
krutonja11-11-06, 05:04
Nuk e di c'te mendoj.
Historia e popullit shqiptar eshte perdhunuar nga aq shume pena dhe njerez, saqe do te ishte gati-gati qesharake per te kerkuar te verteten, aq me teper per histori, kur te gjithe e dime se historia shkruhet nga fitimtaret.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Mer 7 Mar - 15:43

F.W.D.23-11-06, 19:14
sa keq me vika per kete raulin sepse qenka nje ceketi e papare.o raul une e marr mundimin te pergjigjem sepse te vlersoj qe ke ca ideale dhe i mbron aq shume sa je gati te thyesh kompjuterat,por ama te thuash per nje njeri qe eshte kunder luftes qe jeton ne boten e cudirave do te thote qe ti je pro tyre apo jo?shpresoj qe jo sepse i bie me qene dakort me shume gjera te gabuara duke filluar nga "kthimi i lirise irakeneve"sic tha george bush kur nisi luften per te pushtuar irakun.kurse per ate tjetren qe une qenkam breshkaxhi mund edhe te ofendohem por nuk po ta ve re se nuk te njoh,por po te them qe jam po aq shqiptar sa ty dhe se nga te gjithe paraardhesit e mij une kam qene i pari ne vitin 2001 qe kame shkuar ne itali dhe per kete jam i sigurte.ah se harrova ne fund nuk kam nevoje per asnje lloj fjalori per te folur shqip se te siguroj qe e njoh,e flas dhe e shkruaj shqipen nja dy here sa siperfaqja e shqiperise me shume se ty.

http://www.forumivirtual.com/archive/index.php?t-6842.html
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Mer 7 Mar - 15:58

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Mer 7 Mar - 16:49

jetoj dy hapa nga vatikani dhe mund ta them me bindje te plote se feja eshte nj menyre e re nenshtrimi per njerezimin.vec keshtu mund te bejne qe njerezimi te kete nje frike te brendshme gjithmone te pranishme.ēfare tmerrri.ēbanalitet.ēperversitete.nuk do e besoni ēthuhet per kishen prifterinjte e fene ne vetvete.perpara se te thoni po besoj reflektoni ca dhe kthemeni pergjigje.
___________http://209.85.129.104/search?q=cache:E3wjILANCnMJ:forumi.parajsa.com/t5-ekziston-zoti.html+poshte+vatikani&hl=fr&ct=clnk&cd=17&gl=fr_______
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Mer 7 Mar - 17:02

A ka zot?A ka gjallese qe nuk e shohim neve e ai na shehe?
A egzistoi une ?A egziston ti?A rrene?
A shkruhet e verteta?
A ka ligj te vertete?A ka qoban te mire?
A ka njeri qe se preke ?
A e ke baben gjalle?
A e ke gjyshin gjalle?
A e ke stergjyshin gjalle?
Pyetje vend e pavend!!!
Me pas zot,pse disa shtypin njerezin e disa vajtojn masakrat?
Me pas zot pse lejon qe te poshterit te jetojne ne parajsen e vertete e tjeret vdesin per nje kafshat buke?
Me pas zot,sa njerez vdesin per nje pike uje,e tjeret ne vend te ujit pine vene?
Te gjithe keta qe jetojne mire me standarde te larta,pasurin e kan fitue me dredhira duke u marr me droge,me prostitucion,duke marr pjese ne masakra masive e plaqkit te masakruarit,dhe familjet e tyre!!!!

Besim ne zot eshte ne nje menyre e dhunshme,apo shtine frigen ne njerez dhe ata qe nuk besojne skan buke nga qeverija!!!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 1:59

Me 1458 Alfonsi vdiq dhe mbreterine e mori i biri jashte martese, Ferdinandi. Kjo shkaktoi protesta e revolta te feudaleve e princave, te cilet u ndihmuan edhe nga Franca. Kesaj here zbarkoi vete Skenderbeu ne Itali, i ftuar edhe nga Papa Piu II. Me 1461 ai zbriti ne Brindizi me pese mije ushtare shqiptare dhe me kaloresine e tij te shpejte cau rrethimin e Barletes nga ushtrite frengo-italiane. Skenderbeu, i emeruar nga Ferdinandi komandant i ushtrive shqiptaro-napolitane, vazhdoi betejat me tej deri ne fitore. Ai u kthye ne atdhe, ku duhej t’u bente balle sulmeve te njepasnjeshme te ushtrive turke, ndersa shumica e ushtareve mbeten ne Itali, te shperblyer me toka ne Apulia, ne lindje te qytetit te Tarantos. Edhe Skenderbeut iu falen prona te medha ne Foxhia, sepse, mbase, nje dite edhe familja e tij do te ikte nen kercenimin e turqve


Sipas disa shkrimeve: mbreti i Napolit, Alfonsi, i kerkoi ndihme Skenderbeut per te mposhtur disa revolta ne Italine e Jugut. Skenderbeu i dergoi nje toge trupash shqiptare nen udheheqjen e gjeneralit Dhimiter Reres dhe dy djemve te tij. Luftetaret moren me vete edhe grate e femijet e tyre. Mbas luftimeve dhe vendosjes se qetesise, keta shqiptare te njohur si arber,( arbereshe), kerkuan te lejoheshin te banonin aty mbasi ne atdhe kishin mjaft turbullira nga turqit. Ata jo vetem qe u lejuan, por moren si dhurate edhe 12 fshatra per te banuar. Lufterat e vazhdueshme e kishin depopulluar Jugun e Italise. Mbreti Alfons gjithashtu e shperbleu Dhimitrin duke e emeruar guvernator te Kalabrise. Me 1458 Alfonsi vdiq dhe mbreterine e mori i biri jashte martese, Ferdinandi. Kjo shkaktoi protesta e revolta te feudaleve e princave, te cilet u ndihmuan edhe nga Franca. Kesaj here zbarkoi vete Skenderbeu ne Itali, i ftuar edhe nga Papa Piu II. Me 1461 ai zbriti ne Brindizi me pese mije ushtare shqiptare dhe me kaloresine e tij te shpejte cau rrethimin e Barletes nga ushtrite frengo-italiane. Skenderbeu, i emeruar nga Ferdinandi komandant i ushtrive shqiptaro-napolitane, vazhdoi betejat me tej deri ne fitore. Ai u kthye ne atdhe, ku duhej t’u bente balle sulmeve te njepasnjeshme te ushtrive turke, ndersa shumica e ushtareve mbeten ne Itali, te shperblyer me toka ne Apulia, ne lindje te qytetit te Tarantos. Edhe Skenderbeut iu falen prona te medha ne Foxhia, sepse, mbase, nje dite edhe familja e tij do te ikte nen kercenimin e turqve. Kur Skenderbeu vdiq me 1468, vala e trete e shqiptareve u nis per ne Itali, kesaj here jo si luftetare, por si refugjate. Nje vale tjeter e madhe e vershimit te arberesheve ne Itali daton ndermjet 1500-s dhe 1543-se, kesaj here nga brigjet e Greqise, nga luftetare shqiptare, te cilet kishin sherbyer ne ushtrite e princave te ndryshem feudale dhe ishin shperngulur prej pushtimit turk ne vitin 1480.
Pas vdekjes se Skenderbeut me 17 janarte vitit 1446 ne Lezhe,ike per ne Itali edhe gruaja e Skenderbeut,dhe vajza e Skenderbeut martohet me fisnikun e Napolit................,dhe vajza e Skenderbeut behet princesha Bignato.Dhe ndikon ne ardhjen e refugjateve nga shqiperija duke u dhene toka pasi u vendoseshin aty.
Ndersa djali i Skenderbeut ishte martue me Irene Pallaolgusen nga familja bizante,edhe ky u arratise ne itali,ku vazhdoi luftera kundra turqise ,por me dobet se babai i tije.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:08

Flamuri i Skenderbeut

Flamuri shqiptar e ka prejardhjen nga nga njė vulė e heroit kombėtar shqiptar Gjergj Kastriot Skėnderbeu, i cili i udhėhoqi shqiptarėt nė njė kryengritje tė pėrbashkėt nė shekullin XV kundėr perandorisė osmane duke i sjellė trojeve shqiptare pavarėsinė pėr njė kohė tė shkurtėr (1443-1478). Shqiponja ishte pjesė e emblemės sė familjes Kastrioti e cila e ka zanafillėn nė perandorinė bizantine.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:09

Shqiponja me dy krerė ėshtė pėrdorur si simbol qė nė shekullin VII para erės sonė nė Turkmenistan. Shqiponja e zezė me njė kokė ėshtė pėrdorur si simbol nė perandorinė romake dhe me pėrhapjen e Krishtėrimit u pėrdor edhe nga kisha katolike.

Shqiponja dykrenare ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė nga perandori me origjinė iliro-shqiptare, Kostandini (306-337), themelues i Kostandinopojės, duke i krijuar perandorisė romake dy qendra administrative; Romėn dhe Kostandinopojėn dhe shqiponja simbolizonte keto dy vende. Gjatė sundimit tė perandorit iliro-shqiptar Justiniani I (527-565) u bė bashkimi i dy kishave dhe si simbol i pėrbashkėt kishtar u bė shqiponja dykrenare, prandaj gjendet si simbol nėpėr kishat mesjetare tė Shqipėrisė dhe Ballkanit. Nė shekullin XX nė Perandorinė Bizantine shqiponja dykrenare shfaqet me krahė gjysmė tė hapur dhe vazhdoi tė shfaqej ashtu.

Nė Shqipėri, si simbol pushteti, shqiponjėn e kanė pėrdorur familjet sundimtare shqiptare tė mesjetės si Kastriotėt, Arianitėt, Muzakajt, Topiajt, Gjurashėt, po ashtu edhe Ēernojoviēėt e Malit tė Zi. Duke pėrdorur shqiponjėn si simbol tė pushtetit tė tyre, dėshmohet se kėto familje kanė qenė funksionare tė larta gjatė Perandorisė Bizantine.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:12

Me shembjen e Perandorisė Bizantine nė vitin 1453, shohim qė nga Skenderbeu u pėrdor edhe ngjyra e flamurit tė Bizantit dhe me kėtė donte tė tregonte se ishte vazhdues i pushtetit paraosman, megjithėse i bėri dallime qoftė stemės dhe flamurit, pėr ta dalluar nga ai i Bizantit. Nė vulėn e Skėnderbeut, ku ėshtė shqiponja dykrenare, ndėrmjet dy krerėve tė saj ėshtė vendosur njė yll me 6 cepa. Mbi kėtė yll ėshtė njė yll tjetėr me 8 rreze. Kurse nė stemėn e Kastriotėve qė ėshtė gdhendur 2 herė nė varrin monumental tė nipit tė Skėnderbeut, Kostandin Kastrioti, ylli ėshtė me 8 cepa dhe mbi krerėt e shqiponjės janė dy kurora mbretėrore. Me kėto simbole Skėnderbeu tregonte pretendimin se kishin prejardhje nga Aleksandri i Madh, gjė qė e kemi tė shprehur nė epigrafin e Alfonsit nė njė kishė tė Valencias nė Spanjė. Pra shqiponja dykrenare ėshtė pėrdorur masivisht nga sundimtarėt si simbol pushteti dhe mund tė konsiderohet traditė romako- bizantine.


Gjatė kohės sė Rilindjes, aktivistėt e saj tė tė gjitha feve e grupeve punonin dhe vepronin nėn hijen e kėtij flamuri edhe pse ai nuk ishte i standardizuar deri nė kohėn e krijimit tė shtetit tė parė shqiptar. Me kthimin e Ismail Qemailit nė Vlorė, dhe krijimin e shtetit tė parė tė shqiptarėve bėhet edhe standarizimi i flamurit kombėtar shqiptar i cili ishte gjithashtu edhe flamuri shtetėror i qeverisė sė parė tė Shqipėrisė. Ky flamur llogaritet si njė ndėr elementėt kryesore tė kombit tė tyre. Nė Shqipėri dhe Kosovė janė bėrė disa ndryshime tė flamurit kombėtar dhe janė pėrdour si flamuj shtetėror apo administrativ nga qeveri e sisteme tė ndryshme.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:25

HISTORIA E SKENDERBEUT

I pari autor i jetėshkrimit tė Skėnderbeut ka qenė Martin Barleti, i cili jetonte nė nji kohė me fatosin tone kombėtar. Barleti ishte nji prift katolik nga Shkodra
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:26

Biografin e Skėnderbeut ai e shkrojti nė gjuhėn latine dhe e botoi nė Romė nė fillim tė shekullit tė XVI. Nji shekull ma vonė, G.Bienuni, nji prift italian nga Brescia, gjeti nji tjetėr biografi tė Skėnderbeut tė shkrojtun prej nji auktori anonim prej Tivari, tė cilin Imzot Fan Noli e pagėsoi Tivarasi. Dorėshkrimi origjinal i veprės sė Tivarasit, qė mbante datėn 1480, ka humbė pėrjetė dhe njifet vetėm nga referencat dhe citatat qė pėrmban libri i Biemmit "Istoria di Giorgio Castrioto Scander-Begh".

Mbas disfatės qė pėsoi nga dora e Turqve mė 1423, Gjon Kastrioti u detyrue me i dėrgue Sulltanit si peng tė katėr djemt e tij. Barleti shkruen se Gjergji ishte vetėm 6 vjeē. Kurse shifrat qė dhamė ma sipėr tregojnė se duhet tė kenė qenė 18, domethanė nji djal qė kuptonte nga bota dhe qė nuk mund tė asimilohej* krejt nė ambjentin e ri tė Oborrit tė Sulltanit. Biografėt ma tė vjetėr janė dakord se Skėnderbeu kaloi gadi 20 vjet si peng nė duert e Turqve para kthimit tė tij dramatik nė Krujė mė 1443. Domethanė se ishte nji burrė i pjekun 38 vjeē kur ngriti flamurin e luftės sė shenjtė kundėr shkelėsit otoman. Tue shkelė zotimin qė kishte dhanė, Sulltan Murati detyroi tė katėr djemt e Kastriotit tė pranojnė fėn muhamedane. Mandej, iu ndėrroi emnat tur quejtė Gjergjin Isqender-Bej, qė u kthye shqip nė Skėnderbe. Ky asht njė emėn simbolik qė iu dha Skėnderbeut pėr kujtim tė Lekės sė Madh, tue qenė se nuk ekziston ndėr emnat muslimane.

Nė oborrin e Sulltanit Skėnderbeu u vue nė shkollėn e kadetve tė Pallatit. Pėrveē truqishtes ai mėsoi edhe disa gjuhė tė tjea dhe sidomos italishten


Derničre édition par le Dim 11 Mar - 3:32, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:29

Gjergj Kastrioti lindi nė Kruje mė 1405, mbas biografis sė Barletit, mė 1412 mbas mendimit tė Fan Nolit. Legjenda popullore, qė u thur mbas gojėdhanės, thotė se e ama, Princesha Vojsava, kur priste fėmijėn pa nė andėrr se i dha jetė nji dragoi qė ishte i madh sa e tanė Shqipnija dhe pėrpinte Turqėt me shumicė. Gjergji kishte, kur lindi, shenjėn e nji shpatė nė krahun e djathtė. Qė i vogėl ai tregoi nji interesim tė ēuditshėm pėr armėt e luftės dhe i pėlqente me luejtė si ushtar me vllaznit dhe me djemt e tjerė tė moshės sė tij.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:33

ndėrsa vllaznit e tij duket se u mbytėn nė nji mėnyrė qė nuk dihet mirė.

Skėnderbeu u ba komandant kavalerije nė ushtėrin otomane dhe muer pjesė nė disa luftra tė Sulltanit n'Evropė dhe n'Azi. "Nė rrethimin e nji fortese n'Anadoll, - shkruen Fan Noli, - Skėnderbeu, si Leka I Madh, u ngjit majė murit, ngriti sanxhakun dhe hyni i pari nė qytet". Mbas ēdo spedite Skėnderbeu kthehej ngadhnjyes dhe sillte n'Edrenė robėr dhe plaēkė pa masė. Fama e tij rritej dita-ditės; ushtėrija e adhuronte; komandantėt e tjerė e kishin zili.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:36

Rastin e volitshėm pėr tė prue betimin e tij nė vend Skėnderbeu e gjeti mė 1443. Ai ishte tue marrė pjesė nė nji speditė ushtarake drejtue kundėr Kristianve t'Evropės, tė primun prej Vojvodės sė Hungaris, Jonash Hunjadi. Beteja ndėrmjet tė dy ushtėrive u zhvillue nė Konovicė afėr Nishit. Skėnderbeu, i cili komandonte nji krah tė ushtėris turke, pushoi sė luftuemi dhe Hunjadi duel fitues. Skėnderbeu, i cili kishte ba mend me u kthye nė atdhe pėr tė librue tokat arbnore, detyroi qatipin e Sulltanit me i dhanė nji ferman pėr guvernatorin e Krujės qė t'i dorzonte kėshtjellėn. Porsa mėrrijti nė Krujė, Gjergj Kastrioti u kthye nė fen e tė parve dhe proklamoi luftėn e shenjtė kundėr invaduesve muhamedan. Ky epizod dramatik i kthimit tė Skėnderbeut nė Krujė, asht pėrshkrue nė historin e Barletit dhe asht pėrjetsue nė vjershėn "Skanderbeg" tė poetit amerikan Longfellow. Peshkop Fan Noli shpall se epizodi i kthimit tė Skėnderbeut nė kėshtjellėn historike asht pjella e imagjinatės sė Barletit. Pikpamja e tij asht se, mbas kapitullimit tė Gjon Kastriotit, Skėnderbeu qėndroi pranė babes sė tij dhe vetėm kohėmbaskohe shkonte me luftue pėr Sulltanin nė krye tė nji fuqije shqiptare.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:40

Fan Noli shpall se epizodi i kthimit tė Skėnderbeut nė kėshtjellėn historike asht pjella e imagjinatės sė Barletit. Pikpamja e tij asht se, mbas kapitullimit tė Gjon Kastriotit, Skėnderbeu qėndroi pranė babes sė tij dhe vetėm kohėmbaskohe shkonte me luftue pėr Sulltanin nė krye tė nji fuqije shqiptare.

Kėt thezė tė rė Imzot Fan Noli e zhvillon nė historin anglishte tė Skėnderbeut qė botoi mbas lufte. Po tė jet e vėrtetė kjo, atėherė del se Skėnderbeu nuk u muer peng nga Sulltan Murati. Kurse tė gjith auktorėt e asaj kohe thonė me siguri se Skėnderbeu kaloi disa vjet nė oborrin e Sulltanit.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:46

Skėnderbeu nė mes tė Turqve dhe Venedikut
Mbasi ngriti flamurin kuq e zi mbi kėshtjellėn e Krujės dhe shpalli luftėn e shenjtė kundėr invaduesve mysliman, Skėnderbeu shtini nė dorė pikat e forta tė principatės sė Kastriotve ku Sulltani kishte vendosė garnizone ushtarake tė pėrhershme. Randėsin ma tė madhe nė mes tė tyne e kishte Stefigradi, nė kufinin linduer tė Shqipnisė, qė shėrbente si nji kullė vėshgimi pėr tė diktue afrimin e ordhive anmike, tė cilat aviteshin gjithnji nga ai drejtim. Tė gjith Turqėt dhe Shqiptarėt qė ishin kthye muhamedanė u ftuen tė pranojnė fen Kristjane. Ata qė refuzuen Skėnderbeu urdhnoi qė tė griheshin pa mėshirė. Kjo ishte e para gjakderdhje qė i dha shkėndijė luftės 25 vjeēare qė Skėnderbeu bani kundėr dy Sulltanve osmanlli. Nji valė e bujshme enthuzjasmi nė tanė Shqipnin shoqnoi kthimin e Skėnderbeut nė Krujė
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:50

Kushtrimi i tij u ndigjue dhe nji kuvend kombėtar u mblodh nė Llesh, qė ishte ndėn sundimin e Venedikut. Nė kuvėnd muerėn pjesė krenėt e familjeve ma tė fuqishme shqiptare, ndėr tė cilėt ma tė ēquemit ishin: Pal Dugjakini, Pjetėr Shpati, Gjergj Ballsha, Andrea Topija, Theodor Muzaka, ashtu edhe Stefan Cėrnojeviē i Malit tė Zi. Ata u mblodhėn mė 2 Mars 1444 nė kathedralėn e Shėn Kollit dhe formuen Lidhjen e Princave Shqiptar, tue zgjedhė njizanit Skėnderbeun si kryekomandant. Ēdo antar i Lidhjes rezervoi tė drejtėn me caktue numrin e ushtarve qė do t'epte si kontribut drejt qėllimit tė pėrbashkėt. Ndėrsa Skėnderbeu kishte likuidue garnizonet turke nė tokat e principatės sė Kastriotve, kėshtjella dhe qytete tė tjerė tė Shqipnis ndodheshin akoma ndėn okupatėn e anmikut. Kjo bahej sambas rregullave tė luftės mesjetare, kur nji prijės lokal, i cili kapitullonte pėrpara Sulltanit, detyrohej me pague nji haraē tė pėrvitshėm, me i dhanė peng nji a ma tepėr pjestarė tė familjes sė tij dhe me pranue vendosjen e nji garnizoni turk nė nji qytet ose kėshtjellė tė principatės sė tij. Kur Gjergj Kastrioti proklamoi luftėn e shenjtė kundėr Sulltan Muratit, garnizone turke kishte nė Vlonė, Kaninė, Gjinokastėr, Berat dhe Elbasan. Ndėrsa nė Shqipni u organizuen fuqit pėr ndeshjen supreme me nji anmik qė nuk dinte me u ndale, ne shtetet fqinj kishte marre fund gadi krejt ēdo rezistence e orgamzueme Qysh me 1389, Serbia ishte ba nji provincje otomane me Despotin Gjergj Brankoviē si vasal te Sulltamt, te cilit i ishte dhane dy djem si peng dhe te bijen si grue.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:53

I vetmi udheheqes kristian qe luftonte kunder Turqve ishte Jan Hunjadi I Hungaris Ai kishte perkrah kandidaturen e Mbretit Ladislav i III te Polonis, me qene edhe mbret i Hungaris Mbas instalimit te tij ne fronin e Shen Stefanit, Ladislavi kishte emnue Hunjadin Vojvode te Transilvanis dhe komandant te forteses se Belgradit Pikerisht gjate nji lufte te Hunjadit kunder Turqve, Skenderbeu gjeti rastin, sikunder e pame ma nalt, me u kthye kunder Sulltanit.


Boten Kristiane te Perendimit e perfaqesonte ne Shqipni Venediku qe okupcnte skelat e Tivarit, Ulqinit, Lleshit dhe Durresit Qysh diten e pare qe Turqet shkelen kambe n'Evrope, venedikasit filluen me ba nji politike me dy faqe mbas tradites se Dandolos, tue synue vetem e vetem mteresat e tyne egoiste Qendrimi I Republikes se Shen-Markut gjate Kuvendit te Lleshit ilustron ma se mirit ket politike oportuniste qe kishte per parim me i la duert kur punet shkonin keq.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:57

Sulltan Murati e priti lajmin e "dezerhmit" te Skenderbeut si nji ofeze personale qe duhej ndeshkue pa vonese.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 3:58

Ne Qershor te vitit 1444 nji ushten turke prej 25 000 vetesh, shumica kalores, u nis nden gjeneralin Ali Pasha per me I dhane fund "rebelizmit" te Shqiptarve Por pa kalue shum kohe, Sulltan Murati muer haberin se ushteria e Ali Pashes ishte sulmue befas dhe shpartallue nga trimat e Skenderbeut ne nji lugine te Dibres se Poshtme Beteja, sado e shkurte, kishte qene e rrepte tue i shkaktue anmikut 7000 te vrame Nga ana e Shqiptarve te vramit ishin afro 2000
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 4:00

Skėnderbeu u ba gadi me u shkue nė ndihmė aleatve tė tij, mirpo Despoti I Sėrbis, Gjergj Brankoviē, ndaloi kalimin e ushtėris shqiptare nėpėr tokat e tij. Ai vuni si shkak armėpushimin pėr dhjet vjet qė ishte nėnshkrue nė mes tė Hungaris dhe Sulltanit nė Czegedin mė 12 Korrik 1444. Nė bazė tė atij traktati Murati i II i kishte njoftė si sundimtar nė principatėn e tij. Kurse i dėrguemi i Papės Kardinal Cesarini e kishte bindė mbretin Ladislav me e shkelė armėpushimin. Atėhere Polonija dhe Hungarija i shpallėn luftė Perandoris Otomane. Sulltan Murati, i cili ishte tėrheqė nga jeta aktive, u kthye me vrap nė Edrenė dhe muer komandėn e ushtėris turke. Beteja u zhvillue afėr Varnės. Armata Kristiane pėsoi nji disfatė dėrrmuese dhe Kardinali Cesarini bashkė me mbretin Ladislav mbetėn tė vramė nė sheshin e betejės. 1 pikėlluem nga pamundėsijė me mbajtė premtimin, Skėnderbeu i dha nji mėsim Despotit Brankoviē tue ba kėrdin nė tokat serbe pranė kufinit.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   Dim 11 Mar - 4:01

Skėnderbeu muer premtimin se Republika e Shėn Markut do t'i paguente nji subvencjon tė pėrvitshėm prej 1400 dukatė dhe nji hua prej 1500 dukatė pėr tė marrė pjesė me Hunjadin nė luftėn kundėr Turqve. Ky farė armėpushimi, jo shum I sigurtė, vazhdoi deri mė 1463 kur Venediku vet ishte nė luftė me Turqėt dhe, tue pasė nevojė pėr krahun e pathyeshėm tė Skėnderbeut, vrapoi me firmue nji aleancė me tė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Per Skenderbeun   

Revenir en haut Aller en bas
 
Per Skenderbeun
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: