AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 E drejta e kalimit ilegal neper teritore eshte e garantuar

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: E drejta e kalimit ilegal neper teritore eshte e garantuar    Lun 8 Juin - 3:34

E drejta e kalimit ilegal neper shtete eshte garantuar me norma nderkombetare,por keto te drejta i shkel gadi secili shtet qe ika nenshkruar keto te drejta.

Sipas statistikave tė Komesariatit tė lartė pėr Refugjatė tė OKB -sė, thuhet se mė shum se 50 % tė emigrantėve qė vinė nga vendet e konfliktuara tė Lindjes, kalojnė nėpėr Maqedoni.
Maqedonia, ka nėnshkruar kartėn e garancisė dhe sigurisė sė tranzitimit tė emigrantėve qė duhet tė kalojnė nėpėr territorin Maqedonas pėr nė Austri, ku dhe gjindet qendra kryesore pėr pranim dhe shprndarjen e tyre nėpėr vendet e Evropės.
Nė kampin e pranimit tė rrefugjatėve nė Harburg nė afersi tė qytetit Hamburg tė Gjermanisė Veriore, takuam njė emigrantė nga Siria me familjen e tij, i cili pėr Agjencinė e lajmeve INA rrėfen golgolėtn dhe pėrjetimin e tmerrshėm qė ka pėrjetuar nga Greqia e nė Maqedoni, ndėrsa destinacioni i tij final ishte Austria.
Xhamal Husbaradag, me familjen e tij thotė se kishte pėrjetuar ferrin e vėrtetė nėpėr territorin e Maqedonisė, pėr tė kaluar nė Serbi, dhe tutje pėr nė Vienė tė Austrisė.
“Ishte vjeshtė e vonė, dhe pasi kaluam territorin malorė me Greqinė, u futėm nė Maqedoni. Aty, na priste njė person i veshur me tė zeza, dhe mandej na vendosėn nė njė furgon tė madh ku kishte plotė pula. Pas vozitjes rreth 40 minutshe, furgoni u ndalua, dhe erdhi njė person e hapi derėn nga pas tė furgonit, dhe na detyroi tė zbrisnim nė afėrsi tė njė lumi tė madh me shumė ujė tė turbullt. Ata, na lan aty, dhe u larguan, mbase paguam nga 500 euro pėr person. Pas pak, erdhi njė person tjetėr qė fliste nė gjuhė, qė ne se njihnim, dhe ishte bashkė me tjetėr person tė uniformuar, i cili na mori dhe na dergoi nė njė stallė afėr lumit. Aty afėr, kalonte dhe hekurudha. Pas disa ditė qėndrimi aty, pa ngrėnė, me fėmijė tė vegjėl dhe pa veshmbathje, gjat natės erdhėn tre persona, dhe na thanė tė nisemi pėr nė rrugė. Na ēuan nė afėrsi tė njė stacioni tė vogėl hekurudhor, dhe na futėn nė vagona tė petrolit nė tė cilat kishte mbetrurina nga nafta dhe materie tjera kimite qė janė transportuar me ato. Aty pritėm shumė orė, dhe nga era e papastėrtia, u sėmurė njėri nga fėmijėt e vegjėl. Ashtu tė pa ngrėnė dhe tė lodhur na mbanin aty, dhe na kėrkonin dhe nga 500 euro tė tjera nėse do dėshironim tė iknim tutje. Ne, nuk deshtėm tu japim, dhe njė natė erdhėn dhe na nxorrėn nga vagonet, dhe na kthyen prap nė at stallėn”, rrėfen Xhamali.
Ai thotė se ishte njė maltretim i paparė dhe brutal, ku gjithēka bėhej pazar me jetėn dhe fatin tonė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
E drejta e kalimit ilegal neper teritore eshte e garantuar
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: