AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Fakte – Napoleon Bonaparta Shqiptar

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Fakte – Napoleon Bonaparta Shqiptar   Lun 15 Juin - 4:54

http://www.shkupi24.com/…/uploa…/2014/09/281934-62330-46.jpg
Fakte – Napoleon Bonaparta Shqiptar !
Arkiva/HistoriSep 11, 2014
281934-62330-46
Nė librin e tij me titull “Enigma e origjinės dhe gjuhėve tė pellazgėve, arianėve, helenėve, etruskėve, grekėve dhe shqiptarėve”, profesori Robert D’Anxheli thotė se familja e ushtarakut dhe udhėheqėsit tė njohur francez Napoleon Bonaparta ka origjinė shqiptare nga Morea, Ēamėria, qė sot gjendet nė kuadėr tė kufijve tė Greqisė.
Mbiemri i vėrtetė i tij ishte Kalėmiri, pėr shkak se profesioni tradicional i familjes sė tij ishte zbutja e kuajve. Grekėt e ndėrruan kėtė mbiemėr nė Kalomiros, qė d. m. th. “lindje e mirė”, pėr shkak se ata nuk mund ta artikulojnė zanoren “ė”. Kur kjo familje u shpėrngul nė Itali, italianėt e pėrkthyen mbiemrin nė fjalė nė ‘Buonaparte’, qė nė italisht po ashtu d.m.th. ‘lindje e mirė’. Kur Jozef Bonaparta, vėllai i madh i Napoleonit, u bė mbret i Napolit nė vitin 1806, arbėreshėve qė kishin shkuar ta pėrshėndetnin, u kishte thėnė: “Edhe familja Bonaparta ka origjinė arbėreshe”.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Fakte – Napoleon Bonaparta Shqiptar
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: