AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Mitet Enveriste shkatrruan kombin shqipetar

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Mitet Enveriste shkatrruan kombin shqipetar   Lun 29 Juin - 13:26

Sistemet totalitare kishin mėnyrėn e njėjtė tė veprimit dhe tė sundimit, kudo qė ishin, ngase kishin burimin e njėjtė ideologjik dhe frymėzues. Pėr ta mbajtur postin pa tė drejt, ata pėrdorin mjeshtėritė perfide, siē ishte kontrolli mbi gjithēka, e nė veēanti mbi artet e letėrsinė, e cila u shėrbente pėr programin, qoftė tė ideologjisė komuniste tė personaliteteve pushtetore. Ata pėr t’i pasur nėn zap, pėrdornin frikėn, dhunėn deri edhe asgjėsimin. Qė mė 1945 filluan aksionet kundėr krijuesve kombėtarė, e disa edhe pse nuk ishin mė ndėr tė gjallėt, i kishin mallkuar zyrtarisht dhe as ata as veprat e tyre nuk guxonin tė ziheshin ngoje. Fatkeqėsia kombėtare ishte e madhe, ngase tė gjithė ata ishin krijues tė temave tė mėdha kombėtare dhe qė e kishin mbajtur gjallė kombėtarizimin brenda e jashtė atdheut politik tė shqiptarėve. Kur anatemohej “Lahuta e Malcis” ne shpirtėrisht varfėroheshim, e kombėtarisht shkonim deri nė zvetėnim. U dėnua liriku i pėrjetshėm Vinēenc Prenushi, u shpall i padėshirueshėm Arshi Pipa, u fye nė dinjitet Ernest Koliqi, iu nėnshtrua ikjes Martin Camaj, la kantierin e dhunės shtypėse Bilal Xhaferi, e qindra tė tjerė, deri nė ditėt e demokracisė, u mbuluan nga terri i propagandės komuniste. Autorėt nuk kishin parasysh vlerat dhe veprimtarinė kombėtare tė tyre, po kėrkesė e pėrgjithshme ishte: ideologjia mbi gjithēka dhe shteti kontroll fizik e shpirtėror i njeriut, madje edhe i krijuesit. Kjo bėri qė pėr pesė dekada mos ta njohim historinė tonė tė vėrtetė, krijuesit tonė madhorė, traditėn tonė tė lavdishme. Fatkeqėsisht tė vėrtetat e fatit tonė, po i njohim me vonesa tė mėdha dhe hutimi para personaliteteve tė imponuara, po na ngadalėsojnė ecjen tonė pėrpara.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Mitet Enveriste shkatrruan kombin shqipetar
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: