AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Fundi i njerzimit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Fundi i njerzimit   Mar 14 Juil - 9:47

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Fundi i njerzimit   Mar 14 Juil - 9:48

Shkencėtarėt amerikanė tėrheqin vėrejtjen se klima tanimė ka ndryshuar, dhe se njerėzimi ka kaluar pikėn nga e cila nuk ka mė kthim prapa.
Pasi qė kanė analizuar tė dhėnat shkencore, tė mbledhura gjatė 40 viteve tė fundit, shkencėtarėt nga Universiteti i Kalifornisė tėrheqin vėrejtjen se shkrirja e mbulesės sė akullt nė Antarktikun perėndimor, ėshtė proces i pandalshėm.
Antarktiku perėndimor pėrmban dhjetė pėr qind tė sasisė tė gjithėmbarshme tė akullit nė Antarktik dhe, nėse vazhdon qė tė shkrihet kjo sasi e akullit, atėherė niveli i detit do tė rritej pėr 4.6 metra, gjė qė do tė shkaktonte pėrmbytjen e qyteteve bregdetare. Disa shkencėtarė megjithatė janė mė optimistė, duke thėnė se njerėzimit ende nuk i ka ikur treni i fundit.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Fundi i njerzimit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: