AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ballisti,hero apo avanturiste

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ballisti,hero apo avanturiste   Mer 15 Juil - 9:00

Ballisti i Beogradit, hero apo aventurier?
Publikuar: 23:30 / 14.07.2015
Shpėrndaje nė facebook136
Tweet2
Share
Andi Bushati
Andi Bushati
138
shares
komente
136
Share
2
Tweet
0
Share

Shumė nga mediat e sotme i kanė kushtuar njė vend tė madh njė interviste tė gjatė qė gazetari i njohur sportiv, Dritan Shakohoxha, i ka bėrė Ismail Morinės, njeriut qė u bė i famshėm sepse e ngriti dronin me flamurin “Autochthonus” nė Beograd. Nuk ka dyshim qė ky qe njė “scoop” mediatik. Shakohoxha arriti atė qė nuk e kanė bėrė dot shumė TV tė tjera nė vend qė e kanė lutur pėr intervista tė gjata Morinėn. Nga pikėpamja gazetareske intervista ishte gjithashtu interesante.

Ky akt i “Ballistit” (nofka e Morinės), ndėrpreu ndeshjen e Beogradit; ai u shndėrrua nė njė incident diplomatik mes dy vendeve;, ai nxiti deklaratat e ashpra mes Ramės dhe Vuēiqit, jehona e tė cilave shkoi deri nė Bruksel e Berlin dhe tani sė fundi ai u bė shkaku kryesor se pėrse Shqipėria i fitoi pas shumė e shumė mundimesh tre pikėt e asaj ndeshjeje nervshkatėrruese.

Pra, ēdo gazetar do ta kishte ėndėrr tė rrėfente historinė personale tė njė njeriu qė ndikon kaq shumė mbi rrjedhėn e ngjarjeve, qė shndėrrohet papritmas nga njė anonim nė njė personazh tek i cili kthehet e gjithė vėmendja e publikut.

Si fat njerėzor, si donkishotizėm personal, si pjesė e njė drame individuale qė luhet nė sfondin e njė drame shumė mė tė madhe, ajo ėshtė njė histori ekselente pėr t’u rrėfyer. Por, ajo qė mė la njė shije tė keqe nė kėtė intervistė, e sidomos nė komentet online qė e pasuan atė, ishte trajtimi Ismail Morinės si njė patriot i dorės sė parė.

Tė marrurit seriozisht tė deklaratave tė tij se babai e kishte rritur me ndjenjėn qė t’i ngjante Ismail Qemalit; konceptimi i aktit tė tij si njė kulminacion i vetėdijes kombėtare... Unė kam qenė vetė nė stadiumin e Armatės Popullore nė Beograd. Dhe, i kam dėgjuar “live” koret e tmerrshme tė ultrasve serbė me thirrjet: “vdekje, vdekje shqiptarėve”. I kam dėgjuar gjithashtu edhe ata dhjetėra bashkėpatriotė tė mij qė shfrynė tė lehtėsuar: “Ahhhh... kjo duhej tani”, kur panė dronin e Morinės tė ngrihej mbi fushėn e blertė. Megjithatė, kėto ishin reagime emocionale.

Thirrje lehtėsimi tė njerėzve tė ndjerė nėn presion... Ai dron nė qiell u duk si njė filiz shpėtimi pėr ata pak tifozė tė margjinalizuar dhe tė kėrcėnuar nė atė stadium, por edhe pėr qindra-mijėra telespektatorė tė tjerė nė tė gjitha trojet shqiptare qė e shihnin atė dramė nė TV, pa pasur mundėsinė mė minimale pėr tė reaguar.

E, megjithatė, vendimi pėr ta ngritur atė mjet fluturues nė qiell nuk qe as njė akt heroik , as njė vepėr patriotike, dhe as njė shembull pėr t’u marrė. Sado kokėkrisur, “Ballisti” ynė nuk qe as njė Ismail Qemal (ashtu sikurse i kishte profetizuar i ati) dhe as njė Isa Boletin. Duke parė intervistėn e tij tė detajuar, mėnyrėn si kish ndejtur pėr 17 orė i fshehur nė ferra, si ishte ngjitur nė fasadėn e Akademisė ushtarake, si kish vepruar nė konspiracion tė plotė... tė krijohet pėrshtypja se ai ėshtė mė tepėr njė aventurier.

Duke parė edhe njėherė paralajmėrimet qė ai kishte bėrė nė Facebook, video-selfiet qė ai i kish bėrė vetes pėr tė dokumentuar aktin e tij, tė lėnė tė mendosh se ai ka profilin e njė njeriut nė kėrkim tė famės.

Ky shqiptar nga Kukėsi, qė kishte punuar pėr vite tė tėra si vinēier nė Itali, ka dashur tė bjerė nė sy nė Beograd, pak a shumė me tė njėjtėn mėnyrė qė tentoi ta bėnte edhe nė Slloveni, ku njė foto tashmė e famshme e ka fiksuar tė ngjitur mbi njė rrjetė mbi 20 metra lart me flamur nė dorė. Tė gjitha kėto mund ta bėjnė Morinėn njė personazh romanesk, tek i cili mania e protagonizmit e mposht ndjenjėn e frikės, tek i cili ndjenja e aventurės mbizotėron mbi shumė tė tjera. Dhe nga pikėpamja e rrėfimit gazetaresk ato janė tejet interesante.

Por, nga kėtu e deri tek paraqitja si njė vazhdues i veprės sė adashit tė tij tė njė shekulli mė parė, qėndron njė hendek i madh. Patriotizmi shkon shumė pak me spektaklin, ndaj “Ballisti” ynė do ta ketė tė vėshtirė tė hyjė nė librat e historisė. Ai


Pergjigje


Haxhi Kuēi · Top Commenter · Université de Tirana
Nuk kemi te drejte te flasim asgje per ngritjen e dronit,gjere sa Ballisti nuk del me deklarata se a qendron vertete ky,apo dikush tjeter nga serbet.Neqoftese Ballisti vertete e ka bere nje gjeste te tille,atehere me plote shpirt e them se Ballisti Ismail Morina e meriton te shpallet hero i gjalle.Por Pasi nuk ka guxim me deklarue hapur siq po deklarohem une kur e pata mbrojtur flamurin Kuq e Zi nga serbet e sidomos nga gjenerali i Jugosllavise;Nikolla Lubiqiqi,qe i permblodha me grushta e du serbet,Dhe qe une jam promotori i nisjes se demostratave ne menzen e studentave me 11 mars te vitit 1981.Por mjetet e informimit shqiptar nuk kane aftesi patriotike e atdhetare qe ti marrin ne emisione qe ta vertetojne te verten.Me pas qen organizator i demostratave me inciativen e serbeve,mesiguri se mejtet e RTSH e gazetar te pisave me kishin ardhe e me kishin marr ne interviste.Pis i poshter eshte populli shqiptar.Jo vetem pis ,por tradhetar,sepse atdhetaret nuk i adhurone fare.
Reply · Like · Unfollow Post · 5 seconds ago

http://www.telegrafi.com/lajme/ballisti-i-beogradit-hero-apo-aventurier-26-7557.html
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Cerna Ruka   Jeu 16 Juil - 1:02

Hamdi Ndrecaj,serbine e financojne qarqet nderkombetare,per me be ērregullime ne toke.Siq e financojshin dikuri grupin e Gavrillo Principit,te quajtur"Cerna Ruka".Dhe  shkaku tij u nis lufta e pare boterore,qe e vrau princ Ferdinantin ne sarajeve.Po sherbime sekrete interligjence te izraelit ,qe me seli ishin ne angli , e krijuan Vehabizmin,dhe permes kesaj  ja arriten qe ta shkatrrojne perandorin osmane. Hajruš Džemailji, me propagande ja nisin e perfundone me pasoja ne njerez  ne konflikte.
Disa individ perfitojne permes propagandes e disa perfitojne  me lufte.
Te gjitha lufterat qe zhvillohen ne bote,edhe pse  thuhet se po luftohet per ēlirim,apo me zhduke terrorizmin,kane tjera qellime.
Pershendetje .Po te done amerika e zgjidhe qeshtjen e trojeve shqiptare brenda dites.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ballisti,hero apo avanturiste
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: