AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat Badallaj shok i Xhavitite Ali Ahmetit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat Badallaj shok i Xhavitite Ali Ahmetit   Mer 19 Aoū - 11:18

HYRJE » LAJMET » KOSOVA »

Badallaj: Shpifjet rreth emrit tim dhe vrasjes se Ahmet Krasniqit
on Nėntor 23, 2011 11:01 pm / {num} komente

Reshat Badallaj, nje aktivist i dalluar i ēeshtjes shqiptare dhe te Kosoves nga periudha studentore dhe protestave te 1981, ne radhet e UĒK-ve e deri ne ditet e aktiviteteve kombetare ne diaspore. Ai diteme pare pas nje shkrimi te publikuar autorial, ishte akuzuar permes nje komentuesi rreth vrasjes se ish-shefit te FARK-ut gjate luftes ne Kosove, Ahmet Krasniqi. Por Badallaj e rrefen te verteten dhe akuzon shpifesin, qe permendet ne kete rast Kadri ManiKush eshte Reshat BADALLAJ ?Reshat BADALLAJ u lind me 14 gusht 1958 ne Zhur te Prizrenit. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje,ndersa te mesmen ne Prizren. Ne Prishtin vazhdoi Fakultetin e Shkencave Natyrore-Seksioni i Gjeografise. Ne pranvere te vitit 1981 arrestohet nga kryeshefi i milicise ne Zhur, Muharrem Mehmetaj dhe dergohet ne doren e UDB-ashit Zenel Celina ne Prizren. Nderkaq, me 1982, serish arrestohem pikerisht ne diten e Flamurit. Ne janar te vitit 1984, arrestohem pershkak te skenarit te dasmes se vellaut qe valonin flamujt me shqipenme dykrere dhe pse nuk mora flamurin e pushtuesit Jugosllav. Perkete shkroi NIN dhe “Vjesnik” i Zagrebit. Autore ishte Nadira Avdic-Vllasi, gruaja e tradhtarit te kombit Azem Vllasi.

Me 1998, ne Zhur, organizova protesten dhe me rrethe 2000 vete futemi ne Prishtine.

Ne shkurt te vitit 1989, futemi ne horizontin e tete e te nente ne “Trepce” per t“i dhene perkrahje minatoreve. Me 28 mars te vitit 1989, diten e marte, dola ne organizim te demonstrates me te pergjakshme kunder policise gjakatare serbiane dhe tradhtareve shqiptare. Ne kete perleshje vriten tre kusherinjt e mi, njeri nxenes i klases se peste i fillores… Nje jave me vone, per te ndriēuar rastin, shkruaj Pamfetin famoz qe e botuan gazetat me prestigjioze boterore, duke i vizituar spitalet dhe varret ne Zhur. Kam dhene intervista te shumeta ate bote.

Per keto vepra “armiqesore” u arrestova tradhtisht me 4 maj 1989, nga udbashi i kombit Rustem Ramosaj, ky gjaksor u dekorua memedaljen per trimeri nga Borisav Joviqi, kryetar i kryesise te Jugosllavise te asaj kohe. Bakshishin per arrestimin tim dhe vrasjen e shqiptareve e dorzoi ne dore Ēoloviqi e Bajram Selani, faksimili origjinal ne librin tim te trete. U akuzova sipas nenit 114 lidhur me139, qe parashihej denimi prej dhjete vjetesh deri me vdekje. Jam themelues dhe kryetar i Shoqates Atdhetare “GRYKA E LUMES” me seli ne Hanover, shoqata me aktive ne kohen e luftes. Deri me tani kam te botuara kater libra, te pestin e kam perfunduar.Emri juaj lidhet me emrin e Ahmet Krasniqit, ku ju akuzohuni, ashtu siē pohoni?Reshat BADALLAJ: Shkrova nje shkrim me titull:”Presidenti i ardshem i Republikes se Kosoves duhet te jete Baca Adem Dema­ēi”, me daten 21/10/2011 ne disa portale dhe agjenci informative. Ky ishte ne fund te fundit, mendim i imi, por nuk ka asgje te keqe edhe ata qe nuk pajtohen. Per mua eshte krejt normale dhe se jam shume i hapur ne kritike dhe i pranoje me kenaqesi. Por eshte befasuese nje koment i ardhur nga Kadri Mani me nje koment poshte shkrimit tim ne nje nga faqet e internetit ku ishte publikuar shkrimi im. Dhe aty  nis nje polemike e imja me Manin, i cili njihet si nje person vulgar dhe aty sqarohen shume ceshtje se ēfare ne te vertete jane akuzat e bera.Kush ju akuzon juve dhe perse ky konfikt mes juve?Reshat BADALLAJ: Thash me larte me akuzon njefare Kadri Mani, nje njeri shume i dyshuar per tradheti. Kete nuk po e them une, kjo shkruhet flitet dhe me film mund te shikohet. A ka qe me te shemtuar se te mos kesh fare autoritet. Ta zeme, kush iį hapi dyerte, kush i afroi nje shkam, merreni me mend qe nuk e len te shkel as pragun e shoqates te te burgosureve politike. Dhe sa eshte e vertet te provoj dhe te kandidoj dhe e sheh sa gram burreri ka ky shpifes. NUK ESHTE LEHTE TE AKUZOHESH SIC THOTE KY MATUF:”LIRISHT MUND TE AKUZOHEN RESHAT BADALLAJ E ADEM DEMACI PER VRASJEN E KOLONEL AHMET KRYSNIQIT MIDIS TE TIRANES!!” A e kupton ky se cka do te thote kjo. Si mund te thuhet lirisht… Ku i ka faktet. Me kete shpifje u shqetsuan shume anetare te familjes, miqe e shoke ane e mbane globit. Deri ne Amerike qe e kam edhe vajzen te martuar. Por i falenderoj me mijera qe me japin perkrahje te madhe…A keni qene pjese e strukturave te UCK-es ne luften e vitit 1999 ?Reshat BADALLAJ: Kam qene i autorizuar nga Shtabi i Pergjithshem i Ushtrise Ēlimtare te Kosoves, bile edhe Ushtrise Ēlirimtare Kombetare. Kete mund t“ju argumentojm me shkrim e me vule.Me cilin nga kreret e UCK-es jeni njohur apo me te FARK-ut?RESHAT BADALLAJ: Po, me themeluesin e UCK-es, NAHIT HASANIN, ky eshte themeluesi i UCK-es, neqoftese nuk ka degjuar kush, medhendrin tim Mehe Uken, tani hero i kombit, trupi i tij ne bronz eshte ne shesh te Mitrovices, deri sa isha ne Kosove, qe futsha aletet nga Shqiperia. Per Mehen kam shkruar edhe librin e dyte. Meha, ishte ndermjetsuesi mes nesh ne Verri, komandantit legjendar Adem Jasharit dhe LKĒK-se. Me prof.dr. Mujė Rugoven, keshilltarin e UĒK-se te atij viti, tani rektor. Me djalin e komandantit legjendar te ADEM JASHARIT, Lulzimin. Me Xhavit Halitin, vetem njehere jam takuar ne aeroportin e Prishtines, shkurtimisht, bile ja dhash librin tim te trete. Me Bedri Islamin,kryetar i LPK-es, qe ishte ne oborrin e brendshem te UCK-es,Me komandant “PETRIT KODREN”-Remzi Ademajn,tani hero i kombit,krahun e djathte te Jusuf Gervalles dhe te Adem Demacit. Jo se Remziu ishte zhurian ai,e zhurian une. Me komandant SHEND DRAGOBINE-RUZHDI SARAMATIN QE TE DY NGA STRUKTUARAT E LARTA TE UCK-es. Me Ibrahim e Muhamet Kelmendin vetem qe jam takuar nepėer tubime ne Gjermani e hiq me shume… Nderkaq, perUCK-en ne Maqedoni, po ja le Juve amanet vetem ta pyetni XHEVAT ADEMIN,krahun e djathte te ALI AHMETIT. Xhevati, eshte edhe redaktor i dy librave te mi…

Me te FARK-ut,vetem konfikt me Tahir Zemen, erdhi nga Berlini ne Hanover, dhe mes dy shtepive publike, per te kuptuar me mire populli “TE PUFAT” luante bixhoz, jo vetem qe luante por ky ishte kapo i bandes. Une shkrova ne “KOHA DITORE” dhe ati i kerceu teli…Si e cilesoni sot situaten e krijuar ne Kosove?RESHAT BADALLAJ: Aspak te mire, Tejet i deshpruar. Kete deshprim ne letren e hapur ja drejtova kryeministrit, Hashim Thaci, qe o botua ne shume mjete elektronike e te shkruara… i shkrova se keni larguar atdhetaret dhe aty rrutull keni hajdut. Te gjithe te interesuarit mund te gervishin ne google ne adresen time…Une angazhohem per bashkimin e trojeve shqiptare ne nje trung. (INA)

Pas disa komente te pa hjeshme Badallakj redaksis kosovalbaner.com ja dergonė disa dokumet fakte tecilat po i botojmė nė vazhdim


[url=http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com/t3202-reshat-badallaj-akuzon-shpifje-pa-ju-shpifur-kadri-mani?highlight=pse me shpifesh o kadri mani per ahemt krasniqin#top][/url] [url=http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com/t3202-reshat-badallaj-akuzon-shpifje-pa-ju-shpifur-kadri-mani?highlight=pse me shpifesh o kadri mani per ahemt krasniqin#bottom][/url]
    
Perparimi
Admin


Numri i postimeve: 12244
Registration date: 29/04/2006

Titulli: Re: Reshat Badallaj akuzon shpifje pa ju shpifur Kadri Mani   Wed 3 Jun 2015 - 12:30   


Burimi i shkrimit pėr biografinė e tij,  forum.al.

 
Tahir Zemaj, ishte i lindur mė 28. 12. 1952 nė fshatin Strellc i Epėrm tė Komunės sė Deēanit. Ushtarak me profesion. Ka kryer Akademinė Ushtarake (Drejtimi i kėmbėsorisė) nė Beograd nė vitet (1970-1974). Ka punuar si oficer i ushtrisė jugosllavė nė vende tė ndryshme tė Jugosllavisė me detyra tė veēanta. Ka shėrbyer njė kohė nė Zajeēar, Knjezhevac dhe Negotin. Nga viti 1983-84, caktohet me detyrė kryesore nė Prishtinė, ku pėr disa vite ka qenė kryeshef i Qendres sė Mbrojtjes Territoriale nė Hajvali, i emėruar nga ana e serbėve, nė krizėn mė tė madhe pėr Kosovėn. Tahir Zemaj ka qenė Komandant i Njėsisė Speciale tė policisė jugosllavė me veprim nė Kosovė, pėr shtypjen e "nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar". Ishte ndėr oficerėt shqiptarė mė tė privilegjuar nga qeveria serbe. Kryesisht ka punuar nė linjėn e KOS-it me Projektet e Klubit tė Ushtarakėve Serbe "Shigjeta e vdekjes".

Kjo ishte edhe arsyeja pse Tahir Zemaj shėrbente nė Kosovė. Si i tillė Tahir Zemaj nė krye tė Njėsisė Speciale tė policisė tė merr pjesė nė drejtimin e operacionit per vrasjen e Rexhep Malajt dhe Nuhi Berishės nė Prishtinė.

Tahir Zemaj ishte i martuar serbe. Gruaja e parė quhej Gordana Travicėn - Zemaj; ndėrsa e dyta Liljana Stankoviq - Zemaj. Pas lufte ai mori edhe njė shqiptare, si grua te tretė.

Krahas detyrave speciale ushtarake Tahir Zemaj nė fund tė viteve 80-ta lidhet ngushtė me nėntokėn jugosllave nė Gjermani, duke hyrė thellė nė rrjetin e trafikimit tė drogės qė i sillte fitime tė mėdha, rrjet ky qė edhe sot ėshtė funksional.

Pėr kėtė, mė, 04. 05. 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte ngritur aktpadi kundėr grupit tė Tahir Zemajt dhe Daut Kadriovskit, tė cilėt e mbanin linjėn kryesore tė kontrabandės me drogė nė relacionin Stamboll - Prishtinė - Beograd - Madrid - Itali. Destinacioni Bazė i kėsaj vije tė trafikimit tė drogės ishte Italia. Nė aktakuzėn e shpallur publikisht mė 14 deri mė 19 korrik 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte shpallur publikisht aktgjykimin kundėr 24 tė akuzuarve nga Kosova, pėr ēka Tahir Zemaj burgoset, por pas njė kohė tė shkurtėr nė rrethana misterioze i mundėsohet "ikja" nga burgu i Dubravės sė Istogut pėr tė kryer detyra tė veēanta.

Kalon nė Republikėn federale tė Gjermanisė dhe shumė shpejt i bashkohet prapė mafias nė Hamburg e Berlin, ku nė shėrbim tė vetin e kishte edhe bandėn e drejtuar nga Musajt e Strellcit. Atje vepron deri nė korrik tė vitit 1998 kur hyn ne Kosovės, me detyra tė sabotimit dhe dėshtimit tė luftės sė UĒK-sė. Gjatė qėndrimit dymujor nė Kosovė, Tahir Zemaj nė muajin gusht tė vitit 1998 dy herė kishte kontaktuar pėrmes OSBE-sė,me oficerin serb Vllastimir Gjorgjeviq - RAXHA, Shef i resorit pėr Sigurim Publik nė Kosove. RAXHA karrierėn policore e filloi nė Zajeēar. Punoi nė Beograd me detyra tė veēanta, ku brenda njė kohė tė shkurtėr u gjet nė detyra tė larta tė shėrbimit policor serb. Ishte i ngarkuar pėr ēėshtje tė Kosovės, sidomos pėr ta shtypur kryengritjen e UĒK-sė. Mė vonė e shohim me detyra edhe nė Kosovėn Lindore. Vllastimir Gjorgjeviq, ishte edhe nė Isniq, kur u bė dorėzimi i armėve dhe iniciator pėr formimin e tė ashtuquajturės "lokalno obezbedjenje" (polici lokale), tė pėrbėrė nga shqiptarėt lojalė tė Serbisė. Ne operacionin pėr eliminimin e UĒK-sė nė Rrafshin e Dukagjinit morėn pjesė mbi 15,000 tė policisė, ushtarė e paramilitarė serbe.

Nė kuadėr tė kėtij plani Tahir Zemaj organizoi dorėzimin masiv tė armėve tė fshatrave tė Rrafshit tė Dukagjinit nė Isniq dhe formimin e "policisė tė lokale serbe", ku pjesa dėrrmuese e njerėzve qė i kishte caktuar Tahir Zemaj nė kuadėr tė Mbrojtjes Territoriale pas 15 gushtit 1998 pėr t'iu bėrė baraspeshė UĒK-sė nėpėr fshatra, nė shtator policia serbe nuk t'i emėrojė pėrgjegjės nė radhėt e "policisė tė lokale serbe" personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muēaj, Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj. Gjatė gjithė qėndrimit tė Tahir Zemajt nė Kosovė, i vetmi veprim (antiveprim) "ushtarak" ishte Lėvizja e tij dhe ushtarėve tė tij nga Prapaqani deri Pėrtej kufijve tė Kosovės.

Mirėpo shumicėn e ushtarėve i braktisi nė Bjeshkėt e Nemuna, ndėrsa vetė me njė grup tė ngushtė prej 7-8 vetash, me ndihmėn e Ramiz e Sadik Muriqit, pėrmes Ministrit tė Punėve tė Brendshme tė Malit tė Zi kaloi nė Shqipėri pėrmes pikės kufitare nė Han ne te vetmin tė Hotit, kur, rast nė histori dekorohet tradhtia.

Pėr veprimet dezertuese dhe shkatėrruese tė UĒK-sė, Tahir Zemaj dekorohet nga kolonel Ahmet Krasniqi, me gradėn kolonel. Edhe pas pėrfundimit tė luftės (kur njė kohė qėndron nė Shkup) Tahir Zemaj, vazhdon veprimtarinė e vet, duke qėndruar nė krye tė kriminalitetit tė organizuar nė Kosovė, por njėkohėsisht duke pėrdor tė gjitha mjetet pėr shkatėrrimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė. Duke organizuar marrjen e deklaratave tė ndryshme me dhunė, por edhe me Pagesa tė majme deri nė 100 mijė marka gjermane, kinse persona tė caktuar tė UĒK-sė kanė kryer vrasje tė ndryshme gjatė luftes.

Tahir Zemaj bashkė me Sadik Musajn e kane patur mik tė ngushtė zėvendės-komandantin e policisė te rajonit te Pejes, i cili ishte nga Jordania. Po ashtu Tahir Zemaj ka patur lidhje tė ngushta me policin ndėrkombtar, Vahid pakistanezin, me shėrbim nė policinė rajonale tė Pejės, i cili bashkė me pėrkthyesin Rifat Berisha nga Klina, nė Pejė gjatė viteve 1999 -2001 kanė marrė para tė majme pėr pranimin e njerėzve nė polici, duke tentuar me ēdo kusht mospranimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė nė SHPK, por tė njerėzve tė shėrbimeve serbe. Edhe femrat qė janė pranuar nė SHPK pėrmes kėsaj linje sė pari ėshtė dashur tė kalojnė nėpėr "duart" e Vahidit, Veselit e Rifatit, duke paguar edhe tarifėn prej 500 - 1000 DM, varėsisht prej pamjes fizike tė tyre. Dhe nuk ėshtė cudi qė pėrqindjen mė tė madhe tė vendeve nė SHPK nė rajonin e Pejės, e zėnė Pikėrisht ato femra qė janė tė njohura pėr historitė e tyre me policinė, sigurimsa e paramilitarė serbe. 5.1. 2013.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Reshat Badallaj shok i Xhavitite Ali Ahmetit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: