AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Naim Frasheri standardizoi gjuhen persishte te Iranit e gjuh

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Naim Frasheri standardizoi gjuhen persishte te Iranit e gjuh   Mar 8 Sep - 14:37


JUL

26
Nuk do tė besoni nė pullėn postare tė cilit shtet ėshtė Naim FrashėriGuhen e vete Naimi e ka knaq.
Poeti ynė kombėtar Naim Frashėri, pėrveē se ka shkruar nė gjuhėn turke dhe greke, ka shkruar edhe nė atė persiane.
Kjo ėshtė dėshmuar nga vepra e tij poetike “Tehajjulat” dhe gramatika e gjuhės persiane, shkruan Sot.
Pėr kėtė arsye, poeti ynė kujtohet e nderohet edhe nė ditėt e sotme nė Iran pėr kontributin e tij nė kėtė gjuhė, i cili e konsideroi njė gjuhė tė ėmbėl nė hyrje tė gramatikės pėrkatėse.
Ndėrkohė, nė librin e tij vihet re njė persishte mjaft e mirė dhe e bukur nė pėrdorim dhe nuk dallon aspak nga persishtja e iranianėve.
Nė shenjė nderimi, shteti i Iranit ka vendosur portreti e tij nė njė nga pullat postare ku lexohet “Na’im Frashėri Albanian Muslim. Persian Speaking Poet”
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Naim Frasheri standardizoi gjuhen persishte te Iranit e gjuh
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: