AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Shkolla e pare ne gjuhen shqipe

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shkolla e pare ne gjuhen shqipe   Mer 9 Sep - 2:06

Gjuha Shqipe (shkurt Shqip ose Shqipja) ėshtė njė gjuhė qė flitet nga rreth gjashtė milionė banorė tė Ballkanit, tė quajtur shqiptarė. 
Disa shkollarė tė shquar tė gjuhės shqipe kanė qenė Eqrem Ēabej, Aleksandėr Xhuvani, Johann Georg von Hahn, Franz Bopp, Gustav Meyer, Norbert Jokl, Stuart Edward Mann, Carlo Tagliavini, Wacław Cimochowski, Eric Pratt Hamp dhe Agnija Desnickaja.

Libri mė i vjetėr nė Shqip ėshtė Meshari [1] i shkruar nga Gjon Buzuku, njė prift katolik, nė 1555. Shkolla e parė nė gjuhėn shqipe mendohet te ketė qėnė njė shkollė e hapur nga priftėrinj Franēeskanė mė 1638 nė Pdhanė
e njera -tjetren .
Gj t m .Dodon .
N s q eshte ndonje gjuhe qe gjuha Shqipe nuk ka lidhje ,ajo gjuhe eshte Greqishtja . Ku bazohesh ti qe Greqishjta e ka prejardhjen nga Shqipja ?
Greket erdhen ne Ballkan nga veriu ,dhe aty gjeten Pellazget ,keshtu qe eshte e pamundur qe keto dy gjuhe te kene lidhje m


Gabon rend kur thuash se Leka fliste shqipe pasi qe shqipja ne ate kohe nuk ka egzistuar por illirishtja paraardhsja e Shqipes. Egziston mundesia qe Leka te dinte te fliste illirishte por Leka ka luftuar kunder grekeve dhe illireve, ai ka luftuar per Maqedonin dhe e ka folur gjuhen e atij populli i cili nuk egziston tani.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Shkolla e pare ne gjuhen shqipe
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: