AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kryetari i veteranve te uēk es i pergjigjet Halil Qadrakarit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kryetari i veteranve te uēk es i pergjigjet Halil Qadrakarit   Mer 23 Sep - 18:32

Kryetari i Kėshillit pėr Mbrojtjen e Veteranėve tė UĒK-sė, Xhevdet Qeriqi i ėshtė kundėrpėrgjigjur Halil Ēadrakut, i cili njihet si njėri prej militantėve tė PDK-sė. Ky i fundit pati akuzuar Qeriqin qė tė mos thirret nė emėr tė vlerave tė luftės, transmeton zeri.info
“Pėrgjigjja ime pėr tė ėshtė se tė kota janė kėto shpifje, rrugėtimi i jonė nuk do tė ndalet. Ne as nuk merremi me politik as nuk akuzojmė askėnd, pėr ne lufta e UĒK-sė dhe luftėtarėt e saj janė tė shenjt dhe pėr secilin prej tyre ne jemi tė gatshėm qė nė ēdo kohė ti dalim pėrkrah tij. Pėr mua, paraja apo interesi aspak nuk ka vlerė. Ti ndoshta je shitur pėr njė kock apo ndoshta ke pėrfituar ndonjė pozitė duke u thirrur nė luftėn e UĒK-sė dhe i harron bashkėluftėtarėt dhe dėshiron qė ata ti shohėsh ne njė gjendje tė mjerueshme e ke gabim madje tepėr gabim. Pėr kėtė do te vjen koha qe do te pendohesh vet ti”, ka shkruar Qeriqi nė reagimin e tij nė “Facebook”.
Postimi i plotė, origjinal:
Bashkėluftar tė mi tė nderuar dhe shumė tė respektuar.
Ėshtė njė kohe bukur e gjatė qė kur njė bashkluftar I yni me emrin Halil Qadraku po mundohet qė tė na marrė nėpėr gojė ne luftarėve qė po kėrkojm tė drejtat tona ligjore qė jemi duke I kėrkuar.Nuk ėshtė nė natyren time qė as tė merrem me askėnd as tė shpif ndaj dikujt,krejt qka unė bashk me ju jemi duke kėrkuar tė drejtat tona ligjore qė do tė duhej moti tė na takonin si ēlirimtar.Por krejt ēka kam vrejtur tek ky ėshtė se ai me ēdo kusht po mundohet pėrmes shpifjeve ndaj nesh qė tė arrij qė tė na pėrqaj dhe tė vazhdojn veteranėt tė jetojn nė njė gjendje ēfare janė sot pra si duket atij aspak nuk po I pengon qe edhe pas 16 viteve nje pjes e veteranėve po jetojn ne nje gjendje tė rėnd ekonomike dhe sociale.As vetėvrasjet e dhjetra veteranėve dhe fėmijve tė tyre nuk po I pengojn,nuk po i pengojn as ikjet e fundit tė veteranėve tė UĒK-sė tė cilet tė deshpruar me gjithqka ne ket vend te deshpruar me trajtimin qe ju ba nga shteti rrezikuan jetėn e vet dhe tė familjarėve tė tyre pėr tė marrė rrugėn e mėrgimit.atij po I pengojn protestat tona po I pengojn te drejtat tona qe po I kerojm, sepse me sa duket po e pelqen ket gjendje te rėnd ti shohė veteranėt edhe pėr njė kohė tė gjatė.Krejt nė fund pergjigjja ime pėr tė ėshtė se tė kota janė kėto shpifje rrugėtimi I ynė nuk do tė ndalet ne as nuk merremi me politik as nuk akuzojm askėnd pėr ne lufta e UĒK-sė dhe lutarėt e saj janė tė shenjt dhe per secilin prej tyre ne jemi tė gatshėm qė nė ēdo kohė ti dalim perkrah tij.Pėr mua paraja apo interesi aspak nuk ka vlerė.Ti ndoshta je shitur pėr njė kock apo ndoshta ke perfituar ndonjė pozitė duke u thirrur nė luftėn e UĒK-sė dhe I harron bashkėluftarėt dhe dėshiron qė ata ti shohesh ne nje gjendje tė mjerueshme e ke gabim madje teper gabim per ket do te vie koha qe do te pendohesh vet ti.Sikur te isha unė si ti tė mendoja pėr vete dhe familjen time I kam pasur ofertat e hapura per te perfituar dhe vazhdoj ti kam edhe sot por kurren e kurres nuk do ta bej nje punė tė till, janė bashkėluftarėt e mi qė falė tyre sot jam I gjallė ata ma shpėtuan jetėn dhe sot unė I kam 16 vite jo mė shumė ēdo minut qe jetoj e kam shperblim nga shokėt e mi tė luftės pas plagėve qė kisha marrė nė betejėn e 14 djetorit 1998 dhe sot asgjė nuk do tė kursej pėr ta dhe pėr tė drejtat e tyre ata pėr mua janė tė shenjėt.Kemi qenė dy anėtar nga familja ime nė luftė por nuk e kemi bėrė luftėn qė pas lufte tė thirremi nė emėr tė luftės dhe tė pėrfitojm,as unė e as vllau nuk punojm askund nė punė tė shtetit por as edhe njė familjar I yni nuk punon askund luftėn e bėmė pėr liri dhe pėr ti a kthyer buzėqeshjen tė gjithė shqipėtarėve bėm luftė aq sa mundem brenda mundesive tona.Juve si duket asgjė nuk po ju pengojke as gjendja e veteranėve dhe as gjendja e qytetarėve tipa si ju I dėshpruat jo vetėm veteranėt por ju a mbytet shpresat e jetės rinisė tė kėtij vendi tė dėshpėruar dhjetra mijėra djem dhe vajza ikėn jasht vendit kjo ndoshta juve nuk ju pengon por mua po.Mos u mundoni qė mua tė mė etiketoni me deklarimet e dikuj tjetėr sepse qendrimet e tyre nuk janė edhe qendrim I imi nuk merrem me gjėra tė tilla dhe as qė mė intereson tė merrem me to unė kam vetėm njė qendrim dhe ai dihet cili ėshtė qė jam I vendosur ti kėrkoj tė drejtat e veteranėve dhe nė kėt mision nuk do tė ndalem kurrė po ta them edhe njėher kurr do tė vazhdoj kėt rrugė deri nė fund asnjėher nuk do tė dorėzohem pavarėsish presioneve kėrcnimeve dhe shantazheve nuk do tė ndalemi.Ata qė flasin dhe dalin jasht asaj ēfar ne po kėrkojm as nuk e kanė mbėshtetjen time as nuk do ta kenė asnjėher.Ne po kėrkojm qė secilit veteran ti kthehet buzėqeshja tė ndihet krenar me luftėn e tij qė ka bėrė poashtu po kėrkojm qė atyre fėmijėve jetim tė veteranėve qė kanė mbetur tu a sigurojm njė mbėshtetje Institucionale dhe mos tė jetojn me lėmosh por edhe qytetarėve tė kėtij vendi tu kthehet buzėqeshja dhe mos tė ikin jasht vendit turp ėshtė pėr kėto institucione ēfar kanė bėrė pėr ta deri mė sot.Krenari pėr ne ėshtė kur secilin qytetar e shohim tė lumtur.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kryetari i veteranve te uēk es i pergjigjet Halil Qadrakarit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: