AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Petrit Ame,nip i Gazidedes,shkaperderdhi uēk ne iliride

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Petrit Ame,nip i Gazidedes,shkaperderdhi uēk ne iliride   Jeu 22 Oct - 3:10

Per ēfare qellimi me akuzon mua Reshat Badallaj e Avdi Ibrahimi,kinse kam ba shoqeri gjate luftes me kasapin e shqiptareve Arkanin ?
Ku e kane dhembin keta njerez te OZNES ?
Haxhi Kuēi Izet Haxhia nuk eshte i sigurt fare se cila variant eshte e saket per vrasjen e Remziut!!!!Ne njeren variant thote se ;Trupi i Remziut u transportua nė det afėr Lezhės me lundėr dhe u hodh atje dhe, i dyti, qė kufoma u dogj dhe u varros diku nė anėn e pasme tė Dajtit”.Remziu paska pasur inqizime qe paska inqizue Sali Berishen ne mbledhje me Milloshin dhe inqizimin e Gazidedes me Arkanin.Bashkim Gazidede ishte djalė i tezes sė Petrit Ames nga Dibra e Madhe, kurse Petriti ishte shok i ngushtė i Arkanit…”.Po mua per ēfare qellimi me akuzon Avdi Ibrahimi e Reshat Badallaj kinse paskna ba shoqeri me Arkanin,qe as ne gjume kurr se kam pare e leje qe kam ba shqoeri e masakrue femra e shqiptar ???Thojne nje fjale sulmi eshte forma ma e perdsosur me gjunjuzue atdhetarin.

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Petrit Ame,nip i Gazidedes,shkaperderdhi uēk ne iliride   Jeu 22 Oct - 3:10Fillimi | LAJME | Shqipėri | Izet Haxhia, letėr Ardian Hoxhės: Kufoma e Remziut u hodh nė det. Je rritur pa babanė, ashtu si fėmijėt e mi pa mua, pėr shkak tė tė njėjtit person
[size=32]Izet Haxhia, letėr Ardian Hoxhės: Kufoma e Remziut u hodh nė det. Je rritur pa babanė, ashtu si fėmijėt e mi pa mua, pėr shkak tė tė njėjtit person

[/size]
Madhėsia:  
[size]Izet Haxhia i ka dėrguar njė letėr tė hapur nė gazetėn DITA Ardian Hoxhės, djalit tė Remzi Hoxhės veprimtarit nacionalist tė zhdukur pa gjurmė nė 1995. Remzi Hoxha u mbajt dhe u torturua nė bazėn e Vainit nė Lezhė.
Haxhia, ish-shoqėrues dhe njeri i afėrt i Sali Berishės nga fillimet e pluralizmit deri nė grushtin e shtetit tė shtatorit 1998, thotė se trupi i Remzi Hoxhės pas vdekjes nė tortura ėshtė hedhur nė det. Trupin e babait tuaj e kanė hedhur nė det – i shkruan Haxhia, Ardian Hoxhės.
Mė poshtė pjesė nga letra e z.Haxhia botuar sot nė DITA:
“Ardian, lexova intervistėn tėnde nė gazetėn DITA dhe ndihem i prekur. Ti je rritur pa babain tėnd, ashtu si fėmijėt e mij janė rritur pa mua. Unė ju drejtohem juve si njė baba qė ka me vite qė nuk takon fėmijėt e tij, pėr shkak tė njėjtit person qė juve ju ka bėrė tė kėrkoni tė drejtėn mė tė ligjshme nė botė, njė varr.

Izet Haxhia duke folur pėr DITA
Babain tėnd Ardian, e vrau shteti amė dhe veglat e shėrbimeve sekrete fqinje. E vranė sepse ishte njė nacionalist. Dhe mė e tmerrshmja, pasi e vranė nė tortura mizore, trupin e tij tė pajetė e hodhėn nė det. Remzi Hoxha ishte njė dėshmitar i tradhėtisė sė tyre ndaj atdheut dhe shqiptarizmit.
Unė nuk gjej fjalė t’ju ngushėlloj juve, por vetėm njė apel kisha pėr shtetin shqiptar sot: Kumbaron dhe Sefgjinin t’i ēojė para drejtėsisė qoftė edhe me statusin e tė penduarit. Vrasja dhe zhdukja e kufomės sė Remzi Hoxhės ėshtė njė njollė e zezė nė historinė e shtetit shqiptar. Ėshtė nė nderin e kėsaj qeverie qė tė vejė nė vend sadopak dinjitetin e kėtij shteti duke e zbardhur kėtė krim makabėr…”
Mė herėt nė intervistat e tij nė DITA, Haxhia ka folur mbi vitet qė shenjuan rritjen e UĒK-sė dhe sjelljen e shtetit shqiptar ndaj lėvizjes sė armatosur qė kulmoi me pavarėsinė e Kosovės.
“Nė atė kohė ishte njė blasfemi e madhe tė ishe pjesėtar i kėtyre grupeve. SHIK u kthye nė njė gjuetar shtrigash ndaj tyre. Nė njė moment u bė i pamundur vazhdimi i veprimtarisė sė kėtyre nė Shqipėri dhe shumica u detyruan tė largoheshin ilegalisht nė Kosovė apo nė Perėndim.

Berisha 1996
Vetėm vite mė vonė, kur filloi lufta ēlirimtare, njerėz qė qarkulluan atė kohė nė Shqipėri dolėn haptazi qė ishin pjesė e UĒK-sė. Mė pėrpara kishin frikė e druheshin se dekonspiroheshin nga SHIK-u shqiptar.
Berisha ka qenė pengesa kryesore pėr veprimtarinė e tyre. Kur lufta ēlirimtare e UĒK-sė u bė e njohur nė gjithė botėn e fitoi dashurinė e gjithė shqiptarėve, edhe Berisha e ktheu pllakėn – dėshmon Haxhia.
Nė dėshminė e parė tė Haxhiajt pėr DITA mbi fatin e Remzi Hoxhės nė 30 prill 2015, ish-truproja thotė:
“Arrestimi i Remzi Hoxhės ėshtė bėrė me urdhėr tė Gazidedes, kjo ėshtė e sigurt. Atėherė mes nesh flitej se Remzi Hoxha kishte filmuar njė takim tė Berishės, Gligorovit e Millosheviēit nė vilėn Viljana nė Ohėr.
Qė ka pasė njė takim Berisha-Gligorov nė atė vilė, kjo ėshtė e vėrtetė. Nuk di pėr Milosheviēin, por ajo qė mė ka bėrė pėrshtypje nė atė takim ėshtė se asnjė nga shoqėruesit e Berishės nuk ėshtė lejuar tė futet nė brendėsi tė kėsaj vile.
Gjė qė nuk na ka ndodhur kurrė nė asnjė takim tjetėr ndėrkombėtar, madje as nė Shtėpinė e Bardhė… Remziu ka vdekur nga torturat nė qelitė e SHIK-ut. Atė kohė qarkulluan nėn zė dy variante pėr trupin: njėri, qė u transportua nė det afėr Lezhės me lundėr dhe u hodh atje dhe, i dyti, qė kufoma u dogj dhe u varros diku nė anėn e pasme tė Dajtit”.

Ēfarė dinte Remzi Hoxha?
Nė intervistėn e tij nė DITA botuar numrin e djeshėm, Ardian Hoxha lidhur me kėtė deklarim tė parė tė Haxhisė thotė se veē kėtij takimi Remziu posedonte prova edhe pėr njė takim tjetėr:
“Jam nė dijeni pėr kėtė deklaratė dhe ai vetėm se ka konfirmuar diēka qė ne e kemi ditur qė nė datėn kur ka ndodhur, pra me 31 maj, 1993, ditė e hėnė.
Ky ka qenė njeri fakt pėr tė cilin ėshtė zhdukur babai im, dhe tjetri ishte takimi i Bashkim Gazidedes me Arkanin, dorėn e djathtė tė Sllobodan Millosheviēit, kryekriminelin serb, qė masakroi me mijėra burra, gra e fėmijė shqiptare nė Kosovė.
Bashkim Gazidede ishte djalė i tezes sė Petrit Ames nga Dibra e Madhe, kurse Petriti ishte shok i ngushtė i Arkanit…”.
Ardian Hoxha ka pohuar gjithashtu 4 vite mė parė se Berisha mori dijeni mbi provat qė kishte Remzi Hoxha prej Pjetėr Arbnorit.
“Urdhri pėr zhdukjen e babait tim ka ardhur nga udhėheqėsit mė tė lartė shtetėrorė tė asaj kohe.

Ardian Hoxha duke folur pėr DITA
E gjithė kjo u bė qė tė mos dalin nė publik bizneset sekrete nė mes udhėheqėsve tė lartė shtetėror tė Shqipėrisė dhe atyre tė Serbisė, qė mė vonė i bėri publike edhe ish-kryetari i Malit tė Zi, siē ishin furnizimet me naftė, armatim, etj.
Ēfarė do tė kishte skandal mė tė madh se Sali Berisha duke i shitur naftė dhe armatim Sllobodan Millosheviēit, ose takimit tė Bashkim Gazidedes me Arkanin?
Kėto informata i shkuan Sali Berishės pėrmes Pjetėr Arbnorit, qė ishte mik shumė i mirė i babait tim, dhe zyrės sė LDK-sė nė Kosovė, tė cilėn e kishin njoftuar pėr kėto takime.
Njė lajm i tillė pėr publikun nė Shqipėri do tė rrezikonte pafund karrierėn politike tė udhėheqėsve tė asaj kohe…” 

[/size]
[size]
Shtoni nė Facebook | [url=http://www.furl.net/storeIt.jsp?t=Izet Haxhia, let%C3%ABr Ardian Hoxh%C3%ABs: Kufoma e Remziut u hodh n%C3%AB det. Je rritur pa baban%C3%AB, ashtu si f%C3%ABmij%C3%ABt e mi pa mua, p%C3%ABr shkak t%C3%AB t%C3%AB nj%C3%ABjtit person&u=http://lajmpress.com/index.php?news=77286] Furl[/url] |  Digg | [url=http://www.myspace.com/Modules/PostTo/Pages/?t=Izet Haxhia, let%C3%ABr Ardian Hoxh%C3%ABs: Kufoma e Remziut u hodh n%C3%AB det. Je rritur pa baban%C3%AB, ashtu si f%C3%ABmij%C3%ABt e mi pa mua, p%C3%ABr shkak t%C3%AB t%C3%AB nj%C3%ABjtit person&u=http://lajmpress.com/index.php?news=77286] Myspace[/url] | [url=https://favorites.live.com/quickadd.aspx?marklet=1&mkt=en-us &url=http://lajmpress.com/index.php?news=77286&title=Izet Haxhia, let%C3%ABr Ardian Hoxh%C3%ABs: Kufoma e Remziut u hodh n%C3%AB det. Je rritur pa baban%C3%AB, ashtu si f%C3%ABmij%C3%ABt e mi pa mua, p%C3%ABr shkak t%C3%AB t%C3%AB nj%C3%ABjtit person&top=1] Windows Live[/url] | [url=http://myweb.yahoo.com/myresults/bookmarklet?t=Izet Haxhia, let%C3%ABr Ardian Hoxh%C3%ABs: Kufoma e Remziut u hodh n%C3%AB det. Je rritur pa baban%C3%AB, ashtu si f%C3%ABmij%C3%ABt e mi pa mua, p%C3%ABr shkak t%C3%AB t%C3%AB nj%C3%ABjtit person&u=http://lajmpress.com/index.php?news=77286&ei=UTF] Yahoo MyWeb[/url] |

 Komente (0 dėrguar):


gjithsej: | shfaqen:

Dėrgoni komentin 

[/size]
Emri:


e-mail adresa juaj:


website-i juaj:


Shto komente:
[size]

Shkruani kodin e fotos:

[/size]
Foto:
[size]

[/size]
Code:
[size]Te fundit - Shqipėri

[/size]


[size]


Mė tė lexuara
[/size]
[size]
Mė tė komentuara
[/size]


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Petrit Ame,nip i Gazidedes,shkaperderdhi uēk ne iliride
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: