Kryetari i AKR-sė, Behxhet Pacolli, duke folur pėr vendimin e Gjykatės Kushtetuese nė lidhje me formimin e Asociacionit, tha se ky dokumentacion tashmė ėshtė ndėrkombėtar dhe nuk ka kthim prapa. Veē tjerash Asociacioni sipas tij ėshtė nėnshkruar dhe votuar nga shumica e deputetėve qysh nė mandatin e kaluar.