AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Qerim Kelmendi jep regjistrin e njerezve qe duhej ti pushkat

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Qerim Kelmendi jep regjistrin e njerezve qe duhej ti pushkat   Ven 8 Jan - 19:40

Lajme
0Ja njė kopje e listės qė kishte 101 emra shqiptarėsh nė krye me Presidentin Rugova pėr tu likuiduar

by Alkoill Tetova · 08/01/2016
Alkoill FB

lista1

Gazetarė dhe opinionistė vazhdojnė tė sjellin dhe risjellin provat pėr ekzistencėn e listave tė vrasjeve politike, ku nė krye tė tyre gjithherė gjendej presidenti Ibrahim Rugova. Ndėrsa, pasohej nga Fehmi Agani dhe tė gjithė bashkėpunėtorėt e tij tė ngushtė shumė prej tė cilėve u ekzekutuan.

“Ja njė kopje e listės qė kishte 101 emra shqiptarėsh nė krye me Presidentin Rugova pėr tu likuiduar. Nė vitet 1999 kjo listė ishte shpėrndarė edhe nė qarqe tė caktuara nė Zvicėr nėpėr grupet e LPK sė qė thirreshinj nė UCK, nėnshkrimi ishte nga Kolonel Bislim Zyrapi nė listat likuiduese!!! Andaj ai Q. Kelmendi nuk po rren por po kallxon drejte se ishin hartues tė listave, disa u likuiduan e disa shpėtuan…”, shkruan gazetari Xhevat Rexhaj nė postimin e tij.

lista2

Ish-shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Bislim Zyrapi, ka dėshmuar edhe nė rastin “Kleēka”, nė tė cilin ishin tė akuzuar Fatmir Limaj dhe nėntė ish-bashkėluftėtarėt e tij.

Pėr Zyrapin ishin rezervuar dy ditė qė ai tė merrej nė pyetje nga ana e prokurorit Maurizo Salustro, kryetari i trupit gjykues, dhe pala mbrojtėse.

Gazetari Milaim Zeka kohė mė parė ka deklaruar se do tė ishte i akzuar edhe Hashim Thaēi e udhėheqės tė tjerė tė UĒK-sė pėrfshirė Zyrapin, dhe njėra prej akuzave ėshtė se ata kanė pranuar ekzekutime, sipas hartimeve tė listave tė vrasjes.

“Burime tona tė informacionit, na bėjnė me dije se, lista e cila ėshtė pėrpiluar ndaj atyre tė cilėt do tė akuzohen pėr krime lufte, ėshtė mbajtur top sekret, nga tė gjithė vendorėt, po edhe ndėrkombėtarėt, pėr aresyen e vetme, se duke u nisur nga ekspriencat e hidhura tė sė kaluarės, askush nuk donte qė ky proces tė dėshtoj.

Kėshtu qė njeriu nr .1, i cili do te akuzohet, nėn dyshimet se ka kryer krime tė luftės ėshtė:
1.Agim Ēeku, ish shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, si dhe ish kryeministėr i Kosovės.

2, Azem Syla, ish komandant i UĒK- sė.
3.Hashim Thaqi, drejtor nė Drejtorinė Politike tė UĒK -sė. Kryetar i PDK-sė, ish kryeministėr, dhe aktualisht Ministėr i

Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Kosovės.
4.Kadri Veseli, ish shef i Sherbimit Informativ Kombėtar tė UĒK -sė, aktualisht Kryetar i Parlamentit tė Kosovės, dhe nėnkryetar i PDK- sė, partisė mė tė madhe nė vend.
5.Xhavit Haliti, ish antar i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, pėrgjegjės pėr Shqipėri, dhe ndėrlidhės i kėsaj organizate me organizmat e ndryshėm ndėrkombėtar. Aktualisht, nėnkryetar i Parlamentit tė Kosovės.
6.Dr. Shaip Muja, ish pėrgjegjės pėr Shendetėsi pranė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK -sė, aktualisht deputet i pavarur nė Parlamentin e Kosovės, por qė vjen nga radhėt e PDK -sė.
7.Ajvaz Berisha, komondant i njesiteve speciale tė UĒK -sė, profesor I Universitetit Publik, aktualisht konzull nė Frankfurt.

Kėta ishin nga radhėt e PDK- sėlista1 lista3

Nga radhėt e AAK- sė:
1.Daut Haradinaj, ish komandant i UĒK- sė, i akuzuar pas luftės pėr krime lufte, ku ka vuajtur disa vite dėnim me burg. Aktualisht, deputet i Parlamentit tė Kosovės.
2.Blerim Kuqi, ish komandant i UĒK- sė, ish kryetar Komune nė Suharekė.
3.Lahi Ibrahimaj, ish anėtar i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK se, i akuzuar nga Tribunali i Hagės, sė bashku me Ramush Haradinaj. Aktualisht, deputet nė Parlamentin e Kosovės.

Nga Vetėvendosja
1. Rexhep Selimi, ish antar i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK- se. Aktualisht, deputet nė Parlamentin e Kosovės.

Nga Partia Nisma:
1.Fatmir Limaj, ish antar i Shtabit tė Pėrgjithshėm, ish ministėr nė Qeverine e kaluar. Aktualisht kryetar i partisė Nisma, dhe deputet nė Parlamentin e Kosovės.

Dhe krejt nė fund: Bislim Zyrapi, ish shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK -sė, tė cilin e zėvendėsoi Agim Ēeku.

Kjo ėshtė lista A, nė listėn B, do tė akuzohen poashtu komandant tė rangut tė lart, kryesisht nga zona e Drenicės, mirėpo pėr hir tė mos dėmtimit tė hetimeve, listėn do ta publikojmė mė vonė.”, shkruante Zeka./shqiptari
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Qerim Kelmendi jep regjistrin e njerezve qe duhej ti pushkat   Ven 8 Jan - 19:48

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Qerim Kelmendi jep regjistrin e njerezve qe duhej ti pushkat
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: