AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Komandantat e uēk es donin te behen te paret

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Komandantat e uēk es donin te behen te paret   Sam 9 Jan - 18:44

Publikuar mė: 8 Janar, 2016
Lajmi Kryesor / Debate |

Kush ishin hartuesit e listave tė vdekjes? ‘Thaēi ishte legjendar pėr taktikat e tij tė pamėshirshme’


Shpėrndaje kėtė
Tags
Kush ishin hartuesit e listave tė vdekjes, a janė sot ata njerėz tė lirė, dhe a po e kontrollojnė sot fatin e Kosovės? A mos ndoshta ėshtė bėrė e pamundur qė forcat e errėta qė e kanė kapur shtetin tė largohen qė andej? Kėto janė disa nga dilemat, qė nuk e ka tė qartė se si ti zgjidhė edhe bashkėsia ndėrkombėtare sot.
Nė mes tė akuzave pėr korrupsion e krim tė organizuar dhe paqes sė pretenduar qėndrojnė si lapidar, akuzat pėr vrasjet politike, askush, asnjė institucion nuk po hap asnjė shteg zbulimi apo hetimi pėr autorėt e listave tė vdekjes.
Pas hapjes sė debatit pėr listat e ekzekutimit, po e risjellim pjesėn mė tė madhe tė njė shkrimi tė The Guardian tė bėrė me 29 qershor 1999, mbi zhvillimet e atėhershme nė Kosovė, kur sipas kėsaj gazete njė numėr i madh i komandantėve tė lartė gjatė luftės u qėlluan pėr vdekje, tė drejtuara nėn komandėn e Hashim Thaēit dhe tė dy zėvendėsit e tij, Azem Syla dhe Xhavit Haliti. / Shqiptari.eu
Nė vijim artikulli i The Guardian.
Asnjė nga zyrtarėt e UĒK-sė apo Thaēit nuk flasin pėr ndihmės tė tij tė ekzekutuar, por burimet e The Guardian tregojnė ose dėshmitarėt, se rivalėt e Thaēit ishin vrarė menjėherė pas ai ose ndihmėsit e tij i kishin kėrcėnuar me vdekje.
“Kur filloi lufta, tė gjithė donin tė jetė i pari,” tha Rifat Haxhijaj, 30 vjeē, njė ish-epror nė ushtrinė jugosllave, i cili u largua nga UĒK-ja nė shtatorin e kaluar (’98) dhe tani jeton nė Zvicėr. “Pėr udhėheqjen, kjo nuk ishte vetėm njė luftė kundėr serbėve – kjo ishte edhe njė luftė pėr pushtet.”
Ndėrsa, pėrfaqėsuesi i Thaēit nė Zvicėr, Jashar Salihu, mohonte akuzat pėr vrasje. “Kėto lloj raportesh janė tė pavėrteta,” deklaronte ai. “As Thaēi, e as dikush tjetėr nga UĒK-ja nuk ėshtė i pėrfshirė nė kėtė lloj aktiviteti. Qėllimi ynė ka qenė pėr tė krijuar njė Kosovė tė lirė dhe asgjė mė shumė.”
Akuzat janė bėrė nė intervistat me njė duzinė zyrtarėt e UĒK-sė apo ish-zyrtarė, dy prej tė cilėve thanė se kishte dėshmuar ekzekutimet e rivalėve z Thaēit; njė ish-diplomat i lartė shqiptar; njė ish-zyrtar i policisė shqiptare i cili ka punuar me UĒK-nė; dhe diplomatėt perėndimorė.
Njė zyrtar i lartė i Departamentit tė Shtetit dhe njė diplomat perėndimor nė Ballkan i kishin thėnė gazetės se ata ishin nė dijeni pėr ekzekutimet e oficerėve tė mesėm, tė dyshuar pėr keq bashkėpunim me serbėt, por se ata nuk kishin prova pėr tė lidhur ato vrasje me zotin Thaēi.
Por, sipas Thė Guardian, njė diplomat perėndimor i kishte thėnė gazetės se zoti Thaēi ishte legjendar pėr taktikat e tij tė pamėshirshme. “Thaēi ėshtė angazhuar nė disa frikėsim mjaft tė pėrafėrt ēe zyrtarėve nė njė parti rivale], por asnjėri prej tyre janė vrarė. Ka pasur arrestimet, dhe viktimat pretendojnė rrahjet. Ne nuk mund tė provojė se. Thaēi, sipas tyre, ka qenė nė Akuza e ekipit qė tė ndaluar ata dhe ishte nė krye tė marrjes nė pyetje dhe personalisht kėrcėnuar ata. ”
“Zyrtarėt e UĒK-sė gjithashtu pretendojnė njė fushatė vrasjesh nė bashkėpunim tė ngushtė me qeverinė shqiptare, tė cilat vendosen agjentė tė policisė sekrete nė dispozicion tė UĒK-sė.
Dy ish-udhėheqėsit e UĒK-sė dhe njė ish-zyrtar i policisė shqiptare, tė intervistuar nė Tiranė, tha zoti Haliti, i cili ėshtė ambasador i z.Thaēi nė Shqipėri, ka punuar me 10 agjentė tė policisė sekrete shqiptare pėr tė formuar njė rrjet tė brendshėm tė sigurisė pėr tė heshtur kundėrshtarėt nė Kosovė”, vazhdon mė tej artikulli.
Nė ditėt e para tė kryengritjes rebele, nė mars tė vitit tė kaluar, ka pasur raporte tė vazhdueshme qė Thaēi ekzekutuar personalisht shqiptarėve tė Kosovės tė cilin ai e kishte quajtur si tors trai apo bashkėpunėtorė. Por nuk ka dėshmitarė qė kanė dalė nė sipėrfaqe.
Kur filloi kryengritja, dhe paratė dhe vullnetarėt pėrmbytur nė Shqipėri nga 700.000 shqiptarėve tė Kosovės jashtė vendit, ata e gjetėn veten nė krye tė dhjetėra miliona dollarėve. Deri nė fund tė luftės, zyrtarė tė UĒK-sė vlerėsojnė, UĒK-ja kishte paguar £ 30m tė zyrtarėve shqiptarė pėr armė.
Gazeta mė tej citon njė vlerėsim gati tragjik tė Bukoshit pėr Thaēin, i cili nė mandatin e kaluar, madje ishte ministėr nė kabinetin e tij.
“Kufomat kurrė nuk kanė qenė pengesė nė karrierėn e Thaēit”, thoshte Bujar Bukoshi, atėherė kryeministėr i Rugovės nė mėrgim.
“Njė diplomat perėndimor ka pretenduar se Thaēi kishte planifikuar njė pėrpjekje tė pasuksesshme pėr vrasjen e z Bukoshi majin e kaluar (’99). “Thaēi ka njė qėllim tė vetėm dhe kjo ėshtė pėr tė promovuar veten e tij, pėr tė qenė nr 1,” thoshte Bukoshi pėr The Guardian.
“Ministri Krasniqi kishte bekimin e z Bukoshi, i cili lejoi ti kaloheshin 3milionė funta UĒK-sė, tė mbledhura nga administrata e zotit Rugova.
Sipas gazetės, policia nė fund tė shtatorit ndaloi Krasniqin dhe ndihmėsit duke ia konfiskuar armėt e tyre. Nė njė pikė kontrolli tė policisė, sipas njė ish-komandant i UĒK-sė, ai dhe dy shokėt e tij u ndaluan pėrsėri. Tre burra me maska tė zeza mbi fytyrat e tyre, duke folur nė njė theks shqiptar qė dallohej nga i shqiptarėve tė Kosovės, urdhėroi dy burrat me Krasniqin tė shtriheshin nė tokė.
“Cila ėshtė ajo?” pyeti njė person i armatosur, sipas njė komandanti tė prirur nė asfalt.
“Ai nė mes”, tha njė tjetėr. I armatosuri, i cili ia mbajti njė pistoletė nė kokė Krasniqit, me njė gjuajtje. Ai shkarkoi dy tė shtėna mė shumė nė krye tė Krasniqit kur ai ra.
Zyrtarėt amerikanė gjithashtu kishte raporte se UĒK-ja kishte vrarė Krasniqin, por tha se ka pasur raporte kundėrthėnėse se ai u vra nga anėtarėt e pakėnaqur tė njėsisė sė tij.
Pas vdekjes sė Krasniqit, njė ish-komandant i UĒK-sė tha se vrasjet, spastrimet dhe arrestimet u pėrshpejtuan.
Pasi nisėn bombardimet e NATO-s, ranė nė Kosovė nė prill, dy komandantėt mė tė njohur, Agim Ramadani, dhe Sali Ēekaj, u vranė, si thuhet nė njė pritė serbe.
Edhe pse njė ish-oficer i lartė i UĒK-sė nė Tiranė, tha se zoti Thaēi ishte pėrgjegjės, njė diplomat perėndimor deklaroi se Ēeku u vra nga njė snajper serb dhe Ramadani nė betejė.
Por, ish-oficeri i UĒK-sė i ka thėnė gazetės se zyrtarėt rebelė i kishin thėnė Ēekajt (Salihut) se ai dhe eprori Tahir Zemaj, duhej tė largoheshin nga UĒK-ja, por Ēekaj kishte refuzuar. Z. Zemaj iku nė Gjermani. “Tahir e dinte se ata ishin tė rėnda, dhe ai doli jashtė,” tha zyrtari. “Saliu qėndroi, dhe ai u vra.”
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Komandantat e uēk es donin te behen te paret
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: