AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Murat Jashari,pytje Xhavit Halitit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Murat Jashari,pytje Xhavit Halitit   Jeu 14 Jan - 16:07

Publikuar mė: 14 Janar, 2016
Lajmi Kryesor / Debate |

[size=36]Murat Jashari: Flitet se ke bashkėpunuar me KGB-nė! Po cila dorė tradhtare shkrepi mbi Sali Ēekun, Agim Ramadanin …[/size]
“Shkrime-kujtime-testament“
Fundi i vitit 1985 dhe fillim viti 1986 bėri njė dimėr shumė i madhė. Nė njė prej atyre mbasditeve m’u lajmėru Rrusta (Mustafa Xhemajli) dhe mė tha: “Nji shok i Organizatės ka mbėrrij nė Itali dhe duhet tė shkosh patjetėr me e marrė. Tė lutem, gjejė disa pasaporta tė moshės 28-35 vjeēarė”, dhe mė dha adresėn dhe nji numėr telefoni fiks.
I telefonova Rashit Rashitit dhe Selim Sejdinit dhe u tregova se sonte na duhet tė udhėtonim gjatė, pėr tė kryer njė detyrė tė Lėvizjes.
Mirėpo, Unė e 
Rashiti nuk i kishim veturat tė pėrgatitura teknikisht pėr kėtė dimėr aq tė ashpėr, ndėrsa Selimi nuk kish fare veturė. Shkuam nė Aeroport tė Cyhrit e muarėm njė veturė Rentakard (me qera). Paguajtėm nja 380 fr zviceriane dhe u nisėm.
Unė Murat Jashari,mbeta aty, jo se nuk kisha pasaportė, por mė tha Rrusta tė mos rrezikoja.
Udhėtari i ri, qė ata sollėn me vete, ishte i moshės time, por nji ēik ma i rritur. Kishte nji mantil e nji “shapkė“ tė „zhelezniēkėve”, si tė atyre qė presin trenat dhe u japin lejen me u nisė. Emrin ia mėsova rrugės. Mė quajnė Zeka, mė tha, dhe unė nuk e zgjata mė tepėr edhe pse e pash qė ishte pseudonim.Zeka ndejtė me mue.Qėndruma nė shtėpinė time nja katėr ditė dhe nė ditėn e pestė e ēova te Rrusta e Muhameti, (Mustafė Xhemajli e Emrush Xhemajli), nė Biel/Bienne.
Nė Celulėn e OMLK-sė kisha dy shokė, Jonuz Musliu dhe Hajrush Ramabaja. Ata nė fund viti shkuan pėr nė vendlindje dhe nuk u kthyen mė. Jonuzin nė fillim tė shkurtit 1986 e arrestuan.
Mė ra nė hise qė nė Celulė tė jem me Ismetin, (Gafur Elshani), dhe Zekėn, (Xhavit Haliti).
[list="margin: -4px 0px 18px 35px; padding-right: 0px; padding-left: 0px; color: rgb(9, 9, 9); font-family: Georgia, 'Times New Roman', Times, serif; line-height: 18.2px; background-color: rgb(255, 255, 255);"]
[*]Si munde tė arratiseshe nga burgu i sigurisė sė lartė pa tė hy as nji gjamb nė kambė, si askush deri atėherė?
[*]Kush tė paralajmėroi se kanė filluar arrestimet?
[*]Arrestimi filloj mė 3 Nėntor 1985, apo…?
[/list]
[list="margin: -4px 0px 18px 35px; padding-right: 0px; padding-left: 0px; color: rgb(9, 9, 9); font-family: Georgia, 'Times New Roman', Times, serif; line-height: 18.2px; background-color: rgb(255, 255, 255);"]
[*]Kush ka qenė ai person nė udhėheqje tė OMLK-sė, qė mbante pseudonimin “Baca”?
[*]Po personi me pseudonimin “Elezi”, kush ka qenė?
[*]Tashmė ėshtė bėrė e ditun se Sabri Novosella pat marrė prej shtetit shqiptar tė Enver Hoxhės gjithsejt 2’ 000.000.- Dollarė, qė sot bėjnė 20. 000.000 Dollarė. A e ke ditė mė herėt kėtė fakt?
[*]Elezi, vjen nė Zvicėr nė fund tė gushtit 1985 pėr tė bėrė koordinimin me degėn e OMLK-sė, apo jo?
[*]A ke qenė nė dijeni pėr kėtė lėvizje tė Elezit (Elmi Reēica)?
[*]Nė kėtė periudhė qė vjen Elezi, Sabri Novosella a e kish ndėrprerė aktivitetin e Organizatės? Po kėtė a e dije?
[*]Dokumentet e Organizatės ruheshin te nji punėtor nė Bulle, kanton tė Fribourgut, a po jo?
[*]Unė kam qenė ai qė luaja rolin e shoferit, a po jo?
[*]Rrusta, Muhameti, I.Kelmendi e… , duke e mėsuar tė vėrtetėn se shteti shqiptar po jipka dollarė, atėherė i japin Elezit listėn me emrat e shokėve tė organizuar, a po jo?
[*]Mė 9 Shtator 1985, ora 18.00, Elezi niset me trenin Cyhri-Vjenė, a po jo?
[*]Se me cilin punonjės tė Ambasadės sė Shqipėrisė ėshtė takuar Elezi nė Vjenė, besoj se e din, a po jo?
[*]Kėta tė gjorė kishin, duke kujtuar se Enver Hoxha nuk ishte mė nė mesin e tė gjallėve, menduan se pushtetit nė Shqipėri po i hyjnė shėrbimet antikombėtare edhe nėpėr ambasada. A ėshtė kėshtu?
[*]Njėsoj si te Qeveria e Kosovės dhe nė bashkėqeverisje nė IRJM, a ėshtė kėshtu?
[*]A ju ka raportuar Elezi, (Elmi Reēica), nė Bazė pėr kėtė?
[/list]
[list="margin: -4px 0px 18px 35px; padding-right: 0px; padding-left: 0px; color: rgb(9, 9, 9); font-family: Georgia, 'Times New Roman', Times, serif; line-height: 18.2px; background-color: rgb(255, 255, 255);"]
[*]a po jo?
[*]Thonė se je Oficerė i lartė i atij shėrbimi, a qėndron?
[*]A mund tė na tregosh se ēfarė grade ke?
[*]Kush tė vuri nė kontakt me DBK-nė?
[*]Mė 16 Dhjetor (e premte) 1988, nė Manedorf tė Kantonit tė Cyhrit, ishe pacient nė Klinikėn Neuropsichihatrike, a ėshtė kėshtu?
[*]Si shef qė tė kisha nė Celulė tė OMLK-sė, tė raportova se dje njė bashkėvendės e kam nisur pėr Kumanovė me nji koferė libra, gazeta Zėri i Kosovės dhe kaseta me incizime tė emisionit tė Radios qė u emitohej nė ēdo tė diel nė Cyhri, qė emrin e kishte emisioni Radio Zėri i Kosovės. A ėshtė kėshtu?
[*]Ti dhashė emrat se tek kush kanė me mbėrrit materialet, kush kish me i shpėrnda, a ėshtė kėshtu?
[*]Mė 19 Prill (e mėrkur) 1989 fillon arrestimi i atyre emrave qė unė t’i dhashė nė Manedorf, dhe ata ishin: vėllau i im Xhemal Jashari (Orizare-Kumanovė), Haxhi Maliqi Likovė-(Kumanovė), Fuat Jashari (Orizare-Kumanovė), Fadil Uka (Podujevė), Die Uka (Podujevė), Haki Rexhepi (Hajvali), Nazmi Musa (Gjilan), Destan Ajdini dėnohet nė mungesė, Sabile Maliqi (Prishtinė) e shumė tė tjerė. A ėshtė kėshtu?
[*]Kush na i dekonspiroi kėta emna qė unė t’i tregova nė mirėbesim si kryetar qė tė kishim, nė datėn 16 dhjetor 1988, nė Manedorf?
[*]Pse duhej tė arrestoheshin, apo ngaqė e dojshin Kosovėn ma shumė se veten?
[*]Cilin person e dojshe dhe e don ti?
[*]A e ke ditur se Hajdin Sejdiu sė bashku me Tahir Zemaj kanė qenė nė Kosovė nė burg pėr drogė?
[*]A e ke ditur se Mira Markoviēi (gruaja e Millosheviēit) ka intervenu me i liru ng burgu ?
[*]Pse atėhere Hajdin Sejdiun e ēove nė Shqipėri, duke i bėrė edhe shoqėri?
[*]Cili ishte qėllimi qė Hajdin Sejdinė e takove me presidentin Ramiz Alia?
[*]Pse nuk i tregove se ky Hajdini ėshtė UDB-ash?
[*]Si mundėt ta realizonit qė nė fillimet e viteve ’90 t’i sulen Shqipėrisė gjithė horrat, kodoshat e dilinxhinjtė e Kosovės?
[*]Shaip Latifin e LDK-sė, nė diasporė, a e ke pasė shok dhe ē’u lidhte?
[/list]

[list=121]
[*]ilegale shqiptare?
[*]A ėshtė e vėrtetė se janė konfirmuar shumė takime sekrete tė Bashkim Gazidedes me Arkanin dhe me tė tjerė?
[*]A ėshtė e vėrtetė se nė krijimin e piramidave fiskalė nė Shqipėri ka gisht Shėrbimi sekret Serb dhe ai Grek pėr tė shkatėrruar dhe dėmtuar edhe njė herė Shqipėrinė dhe se ti e Sali Berisha kishit dijeni pėr kėtė punė?
[*]A ėshtė e vėrtetė se ke patur takime me Apostolos Vavilisin?
[*]Ēfarė roli ka patur Arkani dhe Apostolos Vavilisi nė piramidat fiskale?
[/list]
[list=121]
[*]A ėshtė e vėrtetė se Ramė Mara ėshtė punėsuar nė SHIK nė vitin 1992, bashkė me Raif Gashin (Gollopeni)?
[/list]
[list=121]
[*]217A je takuar nė shumė raste nė Hotel Rogner gjatė luftės me Petrit Amin, shokun e ngushtė tė Arkanit dhe sa herė?
[/list]
[list=121]
[*]219A ėshtė e vėrtetė nė momentin kur populli ikte nga masakrat, ti bėjshe qejf me prostituta? Po Ēekut (Agimit) a i rregullutė njė prostitutė tė tillė (infermiere) kur mbėrriti nė Tiranė?
[/list]
[list=121]
[*]Do tė thotė se ju, SHIK-u, PDK-ja keni vrarė patriotė, keni vjedhur paret e UĒK-sė, keni bllokuar armėt pėr UĒK nė Shqipėri dhe mendoni qė jeni atdhetarė?
[*]Atdhetar ndoshta jeni por jo tė shqiptarėve, a po?
[*]Mos jeni atdhetar tė Serbisė?
[*]Nė Francė, ku keni bėrė konak?
[*]A ėshtė e vėrtetė se nė Paris, Kadri Veseli vendin e kishte te Agron Hyseni, dhėndėri i Petrit Amit (shoku i Arkanit)?
[*]Agron Hyseni i Mitrovicės ėshtė i konvertuar ne fe ortodokse serbe dhe mbanė kryqin serb nė gjoks, apo jo?
[*]Agron Hyseni ėshtė burgosur shume vite pėr drogė, apo jo?
[*]A ėshtė e vėrtetė se Kadri Veseli dhe Bardhyl Mahmuti vendin e strehimit nė Paris e kanė pasur te Agron Hyseni?
[*]A e shihni se ēfarė shoqėrie ka shefi i SHIK-t tuaj!?
[*]Ēdo punė e tyre lidhet me serbė, me serbofila, dhe me shėrbime serbe, apo jo?
[*]Nė Rambuje a ishin Kadri Veseli dhe Ramė Mara?
[*]Nė Rambuje a ishte Frenki Simatoviē (Shėrbimi i brendshėm i Serbisė) dhe bashkė mė tė edhe Xavier de Bou de Marnac (shef i shėrbimit francez DGSE) dhe a u takuan Kadriu dhe Rama me ata?
[*]A ėshtė e vėrtetė se kur Marrėveshja pėr Autonomi u nėnshkrua, Bou de Marnac ka kėrcyer prej gėzimit?
[*]A ėshtė e vėrtetė se Bou de Marnac (tash shef i EULEX-it) ka thėnė se UĒK-nė do ta thyejmė nė kurriz, do t’i vrasim si qentė nėpėr rrugė
[*]sipas Masave tė Ndėrtimit te Besimit, neni XIII?
[*]Pėr tė realizuar Autonominė, a ėshtė deshtė tė vrahen patriotėt, tė arrestohen patriotėt, sepse ata nuk luftuan pėr autonominė, apo jo?
[*]A jeni ju qė keni vrarė patriotė, qė keni vjedhur paret e luftės, qė keni bllokuar armatimin, qė keni pranuar Kosovėn nė kuadėr tė Serbisė, qė keni ēarmatos UĒK-nė, qė keni shti nėpėr burgjet e UĒK-sė atdhetarė e ēlirimtarė?
[*]Nė fund tė marrėveshjes, a shkruet qė kjo marrėveshje duhet rregulohet nė OKB me njė Rezolutė, nėn Kapitullin 7, a do tė thotė e obligueshme, apo jo?
[*]Rambujeja e juaj a ėshtė bėrė Rezoluta 1244, e cila nuk po na le me ngritur kryet, tė cilėn e konfirmoi edhe nji nė datė 24 korrik 2012, Ban Ki Muni?
[*]A ėshtė vėrtetė qė nė Rambuje i kishit pranuar tė gjithat gjatė raundit tė parė tė bisedimeve?
[*]Por ju shkuat nė Kosovė pėr t’i bindur tė tjerėt, si Sulejman Selimin, etj., si dhe pėr me shmang Jakup Krasniqin nga mandatar tė Qeverisė sė Pėrkohshme, sipas kushtit qė pat pranuar Rugova?
[*]A ėshtė e vėrtetė se ju i shkruat njė letėr ministrit tė punėve tė Jashtėm tė Francės Hubert Vedrine mė 23 shkurt 1999?
[*]A ėshtė vėrtetė se nė atė letėr ju pranuat Autonominė?
[*]Tė njėjtėn ditė, mė 23 shkurt 1999, a ėshtė pranuar me u krijua Qeveria e Pėrkohshme?
[*]Ju krijuat bashkė me LDK, LBD qeverinė e pėrkohshme?
[*]Kush e kishte kėtė ide?
[*]Kur ratė dakord me e formu Qeverinė, a ishte prezent Simatoviēi dhe Bou de Marnac?
[*]A ėshtė e vėrtetė se pas Rambujes Kadri Veseli, Ramė Maraj dhe Elmi Reēica kanė bėrė disa trajnime nė Francė?
[*]A kėrkuan paret e fundit, 9 milion franga tė Zvicrės?
[*]A e helmuat Jashar Salihun nė Tiranė?
[*]A morri menjėherė kancerin?
[*]Helmimi i Jashar Salihut a ėshtė bėrė pėr tė mos dhėnė llogari?
[*]Po Xheladin Gashi-Plakun si e helmuat dhe ku?...........................................
[*]Po Xheladin Gashi-Plakun si e helmuat dhe ku?
[*]Zekė, shumė bukė ke ngrėnė te Rexhep Halimi dhe shumė pare xhepi tė ka dhėnė. Po veē njeriu i pa shpirt dhe shumėfishė i shitur tek tė huajt, mund ta bėjė atė qė e ke bė ti! Si tė shkojė mendja me e helmu?!
[*]Shef tė SHP tė UĒK-sė emėruat Byslim Zyrapin, apo jo?
[*]Pse ishe i shėrbimit ushtarak Jugosllavė e serbė, ndaj e emėruat?
[*]Byslim Zyrapi ishte dėshmitari kryesor nė Grupin e Sarajevės kundėr kadetėve shqiptarė, apo jo?
[*]Byslim Zyrapi qė ka tradhtuar gruan dhe tre fėmijėt, a ėshtė kėshtu?
[*]Pėr tė krijuar autonominė e nėnshkruar erdh UNMIK-u, apo jo?
[*].........................................
[*]A ėshtė e vėrtetė se SHIK-u ėshtė munduar nė shumė raste ta likuidon Ramush Haradinajn?
[*]A ėshtė e vėrtet se pas lirimit tė Ramush Haradinajt nga Haga, Hashim Thaēi takoi Boris Tadiēin nė Nju Jork?
[*]A ėshtė e vėrtetė se Hashim Thaēi i kėrkoi Tadiēit qė tė bėjė presion mbi OKB-nė pėr tė rigjykuar Ramush Haradinaj?
[*]..............................
[*]njeriu i Serbisė?
[*]Ti Xhavit ke thėnė se Ramush Haradinaj ėshtė tradhtar sepse ėshtė bėrė me Rugovėn apo jo?
[*]Po kur ju u bashkuat para Ramushit nė njė qeveri me Rugovėn, duke e zgjedhur atė po ju edhe President, kjo a ishte tradhti apo zbatim i detyrave tė vėna nga shėrbimi i fshehtė i Serbisė dhe i Francės, dhe s i tillė nuk bėnte tradhti?
[*]................
[*]Ramushit?
[*]Ju keni thėnė Remzi Hoxha ėshtė spiun i serbėve dhe grekėve, apo jo?
[*].........
[*]Ju keni thėnė Remzi Hoxha ėshtė spiun i serbėve dhe grekėve, apo jo?
[*]Ju keni thėnė Behadin Allaēi, koordinatori kryesor i UĒK-sė dhe anėtari i Komitetit Drejtues i LPK ėshtė spiun i serbėve, apo, jo?
[*]Nė fillim tė muajit korrik, i vitit 1998, tė lajmėrova se Behajdin Allaēi e Shaban Rexhep Shala ishin tė kidnapuar dhe po u mbajshin nė Burgun e Kleēkės, a ėshtė kėshtu?
[*]Ku janė varrosur?
[*]Ndoshta, ngaqė nuk u dihet varri, i kanė hudhur nė Furrė, apo jo?
[*]Ju keni thėnė se Avdyl Krasniqi, baba i Xhevė Lladrovcit, ėshtė spiun, apo, jo?
[*]Ju keni thėnė se baba i Ramush Haradinajt ka patur magazin dhe ėshtė spiun, apo jo?
[*]Por a flet dikush pėr prindėrit e juaj?
[*]Tė flasim pėr heroin tonė Hashim Tadiēin, a ėshtė e vėrtetė se baba tij ishte nė punė te shtetit si rojtar pylli?
[*]A ėshtė e vėrtetė se i ati Hashim Agė Thaēit kishte armė me leje prej kohės sė Rankoviēit?
[*]A ėshtė e vėrtetė se gjyshi i Hashim Agė Thaēit, Sinan Idrizi, ka qenė oficer i OZNA-s, apo jo?
[*]A ėshtė e vėrtetė se gjyshi i Hashim Agė Thaēit Drenicėn e ka sjellė nė gishtė?
[*]Ėshtė e vėrtetė se Hashim Agė Thaēi pe sjellė krejt Kosovėn nė gishtė?
[*]A ėshtė e vėrtetė, kur Ilmi Haradinaj luftonte me familje me gratė e fėmijėt (i vogėl e i madh), ose Shaban Jashari me tanė familjen, baba e vėllezėrit e Hashim Agė Thaēit vetėm shėtitshin?
[*]Xhavit Haliti, a mė thu se sa vėllezėr ke pasur nė luftė?
[*]Pse jo?? Po prej familjes Haliti, sa kanė qenė nė luftė?
[*]Po Hashimi kė ka pas nė luftė prej familjes sė tij?
[*]Ju si SHIK apo si PDK jeni munduar me ēdo kusht tė pėrulni Murat Rifat Jasharin, apo jo?
[*]PDK-ja nuk e votoi Murat Rifat Jasharin nė postin e Avokatit tė Popullit, apo jo? Mund tė na thoni arsyen?
[*]Kjo punė a ėshtė bėrė nga PDK-ja “patriotike”?
[*]Ju bllokuat Lulzim Jasharin, djalin e Adem Jasharit, qė tė qėndronte nė FSK, apo jo?
[*]Dy Gjermanit u bashkuan pėrsėri, apo jo?
[*]Serbia dhe Kosova a do te bashkohen pėrsėri, ose janė tė bashkuar por nuk i thuhet popullit ?
[*]Pse shpallja ėshtė bėrė nė Parlament?
[*]Pse nuk ėshtė bėrė shpallja me Referendum tė Shtetit tė Republikės sė Kosovės dhe ndarja nga Serbia, pas tri vjetėsh, sikundėr deklaruat nga Rambujeja?
[*]Pse nuk keni kėrkuar ndarjen nga Serbia, siē bėri Mali i Zi?
[/list]
[list=280]
[*]helmu?!
[*]Shef tė SHP tė UĒK-sė emėruat Byslim Zyrapin, apo jo?
[*]Pse ishe i shėrbimit ushtarak Jugosllavė e serbė, ndaj e emėruat?
[*]Byslim Zyrapi ishte dėshmitari kryesor nė Grupin e Sarajevės kundėr kadetėve shqiptarė, apo jo?
[*]Byslim Zyrapi qė ka tradhtuar gruan dhe tre fėmijėt, a ėshtė kėshtu?
[*]Pėr tė krijuar autonominė e nėnshkruar erdh UNMIK-u, apo jo?
[*]Pėr t’u krijuar kjo Autonomi, UNMIK-u rekrutoi njerėz lojalė tė Serbisė, apo jo?
[/list]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Murat Jashari,pytje Xhavit Halitit   Jeu 14 Jan - 18:56

Ja lufta e rrept e uēk es duke luftue qetniket serb.

https://www.facebook.com/Ushtria/videos/1623139764605531/?theater
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Murat Jashari,pytje Xhavit Halitit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: