AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kurimi nga kanceri

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kurimi nga kanceri   Jeu 14 Jan - 19:02

[size=36]Bima qė pretendohet se shėron kancerin pėr 16 orė[/size]
GAZETAEXPRESSE martė, 12 Janar 2016 09:43


  • [url=https://twitter.com/intent/tweet?text=Bima q%C3%AB pretendohet se sh%C3%ABron kancerin p%C3%ABr 16 or%c3%ab&url=http://m.gazetaexpress.com/shneta/bima-qe-pretendohet-se-sheron-kancerin-per-16-ore-158972/?utm_source=website&utm_medium=RA&utm_content=Kanceri,Bima,Sherimi&utm_campaign=ITOS&via=gazetaexpress]0[/url]

  • 2Nėse bima pėrdoret e vetme, shkakton reduktim pėr 28 pėr qind tė qelizave tė kancerit tė gjirit, por nė kombinim me hekur, pelini i ėmbėl ia ka dalė qė ta ”fshijė” kancerin nė tėrėsi pėr 16 orė.

Ilaēi i kancerit ekziston edhe jo vetėm njė, por ekziston njė varg i ilaēeve bimore qė me sukses e shėrojnė kancerin.
Por, kjo bimė, pelini i ėmbėl, nė fakt ėshtė zbulim i jashtėzakonshėm nė luftėn kundėr kėsaj sėmundjeje vdekjeprurėse. Edhe pse studimi ekziston, dyshohet qė industria farmaceutike do ta pranojnė ndonjėherė qė njė bimė mundet tė bėjė atė qė nuk do tė mund ta bėjnė mijėra ilaēe sintetike. Pra sipas hulumtimeve tė bėra para pak kohėsh, tė cilat janė botuar nė revistėn shkencore ‘Life Science’, artemisinina, derivat i bimės ‘Sweet Worm-Wood’ (Artemisia Annua L., pėrkthim nga anglishtja – pelini i ėmbėl), e i cili pėrdoret nė mjekėsinė kineze, mundet tė shkatėrrojė 98 pėr qind tė qelizave tė kancerit tė gjirit pėr mė pak se 16 orė!

Nėse bima pėrdoret e vetme, shkakton reduktim pėr 28 pėr qind tė qelizave tė kancerit tė gjirit, por nė kombinim me hekur pelini i ėmbėl ia ka dalė qė ta “fshijė” kancerin pothuajse nė tėrėsi. Pėr mė tepėr, nė qelizat normale dhe tė shėndetshme tė gjirit pothuajse nuk ka pasur aspak ndikim nė kėtė hulumtim i cili, pėr dallim nga kimioterapia, ėshtė revolucionar, sepse pėrveē qė i shkatėrron qelizat e kėqija tė kancerit, ajo e shkatėrron edhe indin e shėndetshėm dhe nė atė mėnyrė e dėmton seriozisht organizmin e njeriut.
Artemisinina nė tė kaluarėn ėshtė pėrdorur si mjet i fortė kundėr malaries, por tani ėshtė dėshmuar se ėshtė efikase edhe kundėr kancerit. Kur pjesėmarrėsve tė studimit u ėshtė shtuar edhe hekuri, i cili shpesh mblidhet nė indin e gjirit, por veēanėrisht nė qelizat e infektuara me kancer, artemisinina nė mėnyrė pėrzgjedhėse i ka sulmuar qelizat e “kėqija”, ndėrsa nuk i ka prekur qelizat e “mira”.
“Nė pėrgjithėsi, rezultatet tona dėshmojnė qė pengimi i faktorit transkriptues E2F1 nga ana e artemisininės ndėrmjetėson nė ndaljen e qarkut qelizor tė qelizave tė kancerit nė mėnyrė kritike transportuese me tė cilėn artemisinina e kontrollon rritjen e qelizave riprodhuese tė kancerit”, thuhet nė konkluzionin e studimit tė laboratorit tė kancerit nė Universitetin e Kalifornisė.
Hekuri mblidhet nė qelizat kancerogjene me receptorė tė veēantė qė u ndihmojnė nė ndarjen e qelizave. Qelizat normale i kanė gjithashtu kėta receptorė, por qelizat kancerogjene i kanė nė sasi mė tė mėdha, dhe sipas kėsaj, mund tė shėnjestrohen me kambinimin e hekurit dhe artemisininės.
Deri tani janė bėrė shumė eksperimente qė dėshmojnė se artemisinina mundet ta mėnjanojė nė mėnyrė efikase sėmundjen me prani tė hekurit.
Ky ekstrakt nė kinė ėshtė pėrdorur pėr mijėra vite kundėr malaries. Paraziti i malaries nuk mundet qė tė jetojė nė prani tė artemisininės, sepse ėshtė i pasur me hekur.
Deri tani ku ekstrakt ka qenė vėshtirė qė tė blihet me ēmime tė volitshme, por me rritjen e interesimit pėr kėtė bimė edhe ēmimi do tė mund tė ishte u pranueshėm.
Kompania prodhuese e ilaēeve ‘Sanofi’ nga Franca ka premtuar se do tė prodhojė 50 deri 60 tonelata artemisininė nė vit, duke shpresuar se do ta plotėsojė nevojėn e tregut botėror.


TEMAT:
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kurimi nga kanceri   Jeu 14 Jan - 19:07

[size=36]Zbulohet bima qė e zhduk kancerin brenda 48 orėve[/size]
GAZETAEXPRESSE enjte, 13 Gusht 2015 07:20


  • [url=https://twitter.com/intent/tweet?text=Zbulohet bima q%C3%AB e zhduk kancerin brenda 48 or%C3%ABve &url=http://m.gazetaexpress.com/shneta/zbulohet-bima-qe-e-zhduk-kancerin-brenda-48-oreve-122199/?utm_source=website&utm_medium=RA&utm_content=Bima,Kanceri,Sherimi,Kura&utm_campaign=ITOS&via=gazetaexpress]0[/url]

  • 2
​Shkencėtarėt pretendojnė se kanė zbuluar bimėn qė shkatėrron rreth 98% tė qelizave tė kancerit tė gjirit pėr mė pak se 16 orė. Lajmi ėshtė publikuar nė revistėn “Life Science”, derivati i bimės “Sweet wormwood” ( Artemisia annua L. – pelini i ėmbėl) artemisinina.

Bima nė fjalė ėshtė pėrdorur nė mjekėsinė kineze kundėr malaries. Nėse pėrdoret si e vetme, ajo mund tė shkatėrrojė rreth 28% tė qelizave tė kancerit, por nė kombinim me hekur “Sweet wormwood”, shkatėrron pothuajse tė gjithė qelizat vdekjeprurėse.
Kur ishte kombinuar me hekurin si mineral, atėherė tė gjitha qelizat kancerogjene i kishte shkatėrruar, por ajo qė lė shpresa pėr kėtė ilaē ėshtė se qelizat e ‘mira’ nuk i dėmton fare. Hekuri grumbullohet nė qelizat kancerogjene me receptorė tė posaēėm, qė ju ndihmon nė ndarjen e qelizave. Edhe qelizat normale po ashtu i kanė kėta receptorė, por qelizat kancerogjene i kanė nė sasi mė tė mėdha.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kurimi nga kanceri   Sam 18 Juin - 9:40


[size=40]y ėshtė ēaji qė shėron kancerin


A ėshtė e mundur qė ekziston njė ēaj i lirė qė mund ta shėrojė kancerin, madje edhe AIDS-in? Nė fakt,njė infermiere nga Kanada, mė shumė se 50 vite ka pėrdorur ēajin “Essiac” pėr shėrimin e pacientėve tė prekur nga kanceri. Deri mė tani nuk e ka refuzuar askėnd. Mirėpo, ajo ka marrė vetėm kritika nga Ministria kanadeze e shėndetėsisė, ndėrsa qė korporatat private kanė refuzuar qė ēajin ta zyrtarizojnė si ilaē kundėr kancerit. Ajo kishte punuar si infermiere nė spitalin kanadez nė vitin 1922, tek e cila kishte shkuar njė paciente e vjetėr qė para 30 viteve kishte mbijetuar kancerin e gjirit. Ajo nuk kishte pranuar operacionin,transmeton gazeta Kosova Sot.
Atje kishte gjetur njė person tė njė fisit tė lashtė, qė ia kishte dhėnė recetėn pėr shėrim dhe i kishte treguar si ta pėrgatiste ēajin dhe si t’i pėrdorte bimėt. Ajo kishte ndjekur udhėzime dhe pas disa muajsh ishte shėruar. Infermierja kishte dy pjesėtarė tė familjes me kancer, e mė pas ka filluar ta aplikojė recetėn nė klinikėn ku kishte punuar nga viti 1934 deri nė vitin 1942, duke shėruar qindra pacientė tė sėmurė nga kanceri. Ajo vetė kishte kultivuar bimėt, prej tė cilave kishte pėrgatitur ēajin. Ajo shpejt ishte “therė nė sy” pėr Qeverinė, por nuk kishin mundur ta arrestonin, sepse kishte pėrkrahjen e kėshillit tė qytetit dhe nga disa mjekė me ndikim, por edhe nga tė gjithė ata qė i kishte shėruar. Pėrkundėr fakteve dhe dėshmive tė shumė pacientėve, publiku pėr njė kohė tė gjatė nuk ka ditur gjė pėr ēajin. Ajo ia kishte dalė ta informonte atė nė vitin 1977, njė vit para se tė vdiste. Ajo kishte bėrė njė marrėveshje me njė kompani, duke menduar se ajo do ta legalizojė ēajin. Mirėpo, kjo kompani nė bashkėpunim me qeverinė, nuk e kishte bėrė kurrė kėtė duke fshehur recetėn. Pėr fat recetėn e ka gjetur njė mjek Geri Glum. Dr. Glum po ashtu ka shėruar shumė pacientė dhe tė sėmurė nga kanceri, pėrfshirė edhe njė djalosh tė sėmurė nga leukemia terminale.
Pėrbėrėsit e ēajit:
6,5 gota rrėnjė tė copėtuara rrodhe (lat. Arctium);
500 g bimė tė thartė (lat. rumex acetosella) pluhur;
125 g rrėnjė tė lisit tė rrėshqitshėm (lat. ulmus rubra) pluhur;
28 g rrėnjė rabarbara turke (lat. rheum palmatum) pluhur.
Nga kjo sasi mund tė pėrfitoni rreth 7,5 litra ēaj. Pėrbėrėsit duhet t’i pėrzieni mirė para se t’i hidhni nė ujė. Masėn ta ruani nė kavanoz nė vend tė errėt dhe tė merrni 30 gramė nė 900 gramė ujė. Ēaji vlohet pa kapak pėr 10-20 minuta, e mė pas e mbuloni dhe e lini gjatė natės. Nė mėngjes e ngrohni, por tė vlojė. 
(Kosova Sot)[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kurimi nga kanceri   Sam 18 Juin - 11:43

http://idata.over-blog.com/4/03/31/38/suite/bardane.jpg
6,5 gota rrėnjė tė copėtuara rrodhe (lat. Arctium);
Kjo bime ndihmon melqin,dhe bubreget,dhe zorret detefiser i madhe dhe pastron gjakun.Sheron ithatet.Eshte kundra baktereve.

500 g bimė tė thartė (lat. rumex acetosella) pluhur;

125 g rrėnjė tė lisit tė rrėshqitshėm (lat. ulmus rubra) pluhur;Vidhi

28 g rrėnjė rabarbara turke (lat. rheum palmatum) pluhur.


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Kurimi nga kanceri   

Revenir en haut Aller en bas
 
Kurimi nga kanceri
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: