AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kush ishte Mehe Uka?

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 18:09

 Dardania.de Politika & Shtypi Politika

User NameRemember Me?
Password
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Page 1 of 2712311>Last »
 Thread Tools Display Modes 
 27-12-07, 00:32  #1
Dilaver
 

 
Join Date: 29-09-03
Posts: 2,294

 Kush ishte Mehė Uka


[size]
I burgosur politik si anėtar i LPRK-sė.
Nė vitin 1996 ėshtė vra.
Shtabi i UĒK-sė e ka shpall hero i popullit tė Republikės sė Ksovės, i ka ndarė gradėn e Gjeneral Major, e njė brigadė e UĒK-sė mbante emrin e tij, (Ukė Meha).

Ka disa spekulime se pas hyrjės sė forcave tė NATOS i janė marrė tė gjitha dekorimet/nderimet.
A ėshtė e vėrtetė kjo?


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.[/size]
  
[left][left]
Nyje Interesante
[/left]
[/left]

 28-12-07, 00:24  #2
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 

 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662

 Titulli: Kush ishte Ukė Meha?


[size]
Quote:
[/size]
Originally Posted by deshira
Edhe ti temen qe e paske hap tani, une nuk e di cka ka ndodh pas hyrjes se NATO-se me te por e di qe.

Ka qen njeri i UDBES e edhe gjat qendrimit ne burg edhe kur ka dal prej burgut ka qen i ngarkuar pėr percjelljen e Adem jasharit, besoj se te mjafton kaq.
[size]

a ka mundsi ma shum informata ku ishte i lindur qka ka punue ma heret se une per her tė par po ndegjoj per ket emer
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin[/size]
  

 28-12-07, 08:11  #3
luan_i
 
Join Date: 08-12-05
Posts: 1,842

 Titulli: Kush ishte Ukė Meha?


[size]
Quote:
[/size]
Originally Posted by deshira
Edhe ti temen qe e paske hap tani, une nuk e di cka ka ndodh pas hyrjes se NATO-se me te por e di qe.

Ka qen njeri i UDBES e edhe gjat qendrimit ne burg edhe kur ka dal prej burgut ka qen i ngarkuar pėr percjelljen e Adem jasharit, besoj se te mjafton kaq.
[size]
dėshira. Nga i ke ti kėto informacione? Tė lutem zgjerohu pak mė shumė. Respekt[/size]
  

 28-12-07, 15:32  #4
gjini
 

 
Join Date: 13-11-04
Location: Midis Europes
Posts: 3,091

 Titulli: Kush ishte Ukė Meha?


[size]
Quote:
[/size]
Originally Posted by deshira
Edhe ti temen qe e paske hap tani, une nuk e di cka ka ndodh pas hyrjes se NATO-se me te por e di qe.

Ka qen njeri i UDBES e edhe gjat qendrimit ne burg edhe kur ka dal prej burgut ka qen i ngarkuar pėr percjelljen e Adem jasharit, besoj se te mjafton kaq.
[size]
Nese e keni fjalen per MEHė Uken ju tregoj se kjo qka shkruan ti ketu eshte rrene e kulluar e nese shkruani per ukė mehen ate nuk e njof.[/size]
  

 28-12-07, 18:36  #5
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 

 
Join Date: 11-12-03
Location: StAteS Of GjAkOvA
Posts: 12,416

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Une e di se nje Brigad e UCK-s e mban emrin e Mehė Ukes e sdi se mundet me kon njeri i UDB-s kur brigada e UCK e mban me krenari emrin e tij!!!
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....[/size]
  

 28-12-07, 18:47  #6
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 

 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Quote:
[/size]
Originally Posted by MemphiSx
Une e di se nje Brigad e UCK-s e mban emrin e Mehė Ukes e sdi se mundet me kon njeri i UDB-s kur brigada e UCK e mban me krenari emrin e tij!!!
[size]

me sa mė kujtohet kjo brigad ka qen nė zonen e SHALES
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin[/size]
  

 28-12-07, 20:01  #7
sunshine
 

 
Join Date: 29-11-06
Location: Gjermani
Posts: 328

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Pėr Dilaverin,
Nėse kėrko informata pėr Mehė Ukėn, mund tė gjesh nė njė libėr tė shkruar nga Reshat Badallaj, ku pėrshkruhet e tėrė jeta e tij!

Quote:
[/size]
Originally Posted by deshira
Edhe ti temen qe e paske hap tani, une nuk e di cka ka ndodh pas hyrjes se NATO-se me te por e di qe.
Ka qen njeri i UDBES e edhe gjat qendrimit ne burg edhe kur ka dal prej burgut ka qen i ngarkuar pėr percjelljen e Adem jasharit, besoj se te mjafton kaq.
[size]
Unė nuk e di se ku qenke informuar qė paska qenė njeri i UDB-ės, i ndjeri Mehė Uka?
Mehė Uka ka qenė njė atdhetar dhe veprimtar i madh i ēėshtjes kombėtare. Ai ka qenė njė urė-lidhėse para lufte nė mes faktorėve ushtarak dhe atyre politik (jo LDK-sė, se ata nuk kanė pranuar oferta tė tilla!). Ai ėshtė vrarė nė pritė nga policia serbe duke shkuar nė Shalė tė Bajgores nė njė takim me disa ushtarakė tė UĒK-sė.
Andaj, nuk do ishte mirė tė ia futėsh kot, kur nuk di gjė pėr tė!
__________________
E gjithė Bota mundohet tė na tregojė se nuk ka Pavarėsi pėr Kosovėn, por ka vetėm Bashkim Kombėtar, por ne nuk jemi duke i kuptuar![/size]
  

 28-12-07, 21:01  #8
Murgesha
 

 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Quote:
[/size]
Originally Posted by sunshine
Pėr Dilaverin,
Nėse kėrko informata pėr Mehė Ukėn, mund tė gjesh nė njė libėr tė shkruar nga Reshat Badallaj, ku pėrshkruhet e tėrė jeta e tij!
[size]
Kam pas rastin te lexoj monografinė e Reshat Badallaj kushtuar Mehė Ukės. 

Kėtė monografi e bajnė tė plotė Kujtimet e shoqes sė Mehės, Resmije Badallaj.
Ajo qė kam kuptuar nga kjo monografi ėshtė se nė te Meha paraqitet si veprimtar i madh i ēėshtjes kombėtare, por qė mjerisht lihet tė nėnkuptohet; Meha u vra nga policia serbe por ishte ose ishin shoku/ėt e tij qė e hodhėn nė pritė tė tyre. Mjerisht as vet Resmija nuk i din cilėt ishin apo me kė ishte Meha ditėn e vrasjes sė tij.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde![/size]
  


Derničre édition par Perparimi le Sam 16 Jan - 19:00, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 18:09

[left]
 28-12-07, 23:41  #9
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 

 
Join Date: 11-12-03
Location: StAteS Of GjAkOvA
Posts: 12,416

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Ne kete intervist te Rexhep Selimit dhene Gazetes Qlirimi si organ i LKQK-s,shihen disa perqarje dhe jon disa elemente te atentateve qe kan ndodh nga ky klan qe e mori ne dor UCK-n,dmth eliminoi udheheqesit kryesor te UCK-s,per t'u futur ne Kosove Hashim Thaqi pas marsi te vitit 98,ose pas Vrasjes(atentatit te pergatitut nga po kta njerz) se Adem Jasharit.

Lexoni eshte shum interesante,ka gjasa se edhe Mehe Ukes i eshte pergatitur atentat!!

DOSSIER
Intervisė me Rexhep Selimin
Idealistėt (unė) krijojnė njerėz tė mėdhenj (Hashim Thaēin) dhe shpeshherė janė viktima tė tyre
Intervistuar nga Shkėlzen Gashi
Kur kanė filluar saktėsisht negociatat pėr arritjen e marrėveshjes mes UĒK-sė dhe LKĒK-sė?
Ndonėse kanė shkuar dhjetė vite kjo nuk do tė thotė se janė harruar ngjarjet. Unė nuk dua t’i quaj negociata sepse natyra e punės qė kemi bėrė nuk mė lejon t’i quaj negociata, por do t’i quaj pėrpjekje pėr t’u bashkuar njerėzit nė luftėn qė e kishte nisur UĒK-ja. Kjo ka ndodhur fillimisht nė fundin e vitit 1996. Kanė qenė disa rrethana tė caktuara qė kanė bėrė qė unė tė jem protagonist i kėsaj ngjarjeje. Nė tetor tė vitit 1996, pas shumė aktiviteteve si pjesėtar i UĒK-sė, mė ėshtė dashur tė kaloj nė arrati sepse pėr mua ėshtė lėshuar fletarrest nga Serbia. Prej asaj kohe kam qenė nė zona tė ndryshme, kryesisht nė Prekaz dhe kam pasur kontakte tė pėrhershme me Adem e Hamėz Jasharin, por edhe me Sahit Jasharin dhe shokėt tjerė. Sahit Jashari mė ka njoftuar se ka ardhur njė njeri nga LKĒK-ja nė njė fshat nė afėrsi tė Skenderajt, nė fshatin Klinė. Me kėtė njeri Sahit Jashari kishte lidhje familjare. Ky njeri ishte Mehė Uka. Mehė Uka kishte ardhur qė tė bie nė kontakt me dikė nga UĒK-ja pėr tė biseduar me ne pėr njė ēėshtje tė madhe. Ne jemi dakorduar qė tė kontaktojmė dhe unė mezi s’kam pritur qė tė takohemi me LKĒK-nė dhe atė pėr dy arsye: e para, sepse kemi dashur qė tė bashkohemi nė mėnyrė qė lufta jonė tė ketė pėrmasa mė tė mėdha dhe tė jetė mė e organizuar dhe, e dyta, tė sqarohemi rreth qėndrimit tė LKĒK-sė pėr luftėn dhe organizimin e UĒK-sė, tė cilin qėndrim ata e patėn shprehur nė njė numėr tė jashtėzakonshėm tė gazetės “Ēlirimi”, i cili shkrim nuk mė ėshtė dukur me vend...
Ky shkrim pėr tė cilin po flisni ju nuk ėshtė botuar nė kėtė kohė sepse “Ēlirimi” i jashtėzakonshėm ėshtė botuar mė vonė...
Nė atė kohė ėshtė botuar sepse unė po flas pėr fundin e vitit 1996...
Po pra! E “Ēlirimi” i jashtėzakonshėm ėshtė botuar nė janar tė vitit 1997, kurse ju keni bėrė pėrpjekje qė tė bashkoheni nė fund tė vitit 1996...
Ndoshta nuk ka qenė ashtu. Mund tė gabohem. Sidoqoftė, shkrime tė vazhdueshme nė Ēlirim ka pasur. Nė kontaktin e parė me Mehėn jemi dakorduar qė tė dy qė tė bisedojmė se ēfarė mund tė bėjmė nė tė ardhmen. Meha ėshtė prezantuar si i dėrguari i Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LKĒK-sė pėr tė bėrė njė takim tė nivelit tė lartė mes UĒK-sė dhe LKĒK-s dhe ky takim tė ketė karakter tė njė bashkėveprimi nė terren kundėr forcave tė okupatorit serb. Jemi dakorduar pa asnjė rezervė dhe menjėherė kemi filluar tė diskutojmė se ku dhe kur duhet tė takohemi. Takimi mė i lehtė do tė ishte nė njė zonė tė lirė, pra nė Prekaz sepse Prekazi qė nga viti 1992 ka qenė zonė e lirė ngase ne kemi vepruar dhe qėndruar hapur nė Prekaz dhe ka mundur qė shumė lehtė ta zhvillojmė kėtė takim nė Prekaz. Po-ja ime nė kėtė rast, kuptohet me mandatin e shokėve tė mi, ka qenė ‘po’ pa rezervė. Kemi pasur nevojė pėr njerėz dhe lufta jonė ka pasur nevojė qė tė zhvillohet edhe mė tutje. Pra, ky ka qenė takimi i parė me Mehė Ukėn, do tė thotė nė nėntor tė vitit 1996. I kam thėnė Mehė Ukės se ne jemi tė gatshėm qė t’ju presim nė Prekaz. Pas njė jave ai ėshtė kthyer me shumė entuziazėm prapė tek ne dhe na ka thėnė qė shokėt e LKĒK-sė kanė kėrkuar qė takimi tė mbahet diku tjetėr, por jo nė Prekaz. Ne jemi ēuditur pse diku tjetėr, e pse jo nė Prekaz. Dhe pas disa takimeve duke u pėrpjekur qė ta ndėrrojnė vendin e takimit, Meha vjen sėrish nė Prekaz dhe thotė: a mund tė takohemi nė Mitrovicė. Unė jam habitur dhe kam thėnė pse duhet tė takohemi nė Mitrovicė dhe tė kemi shqetėsim sigurinė tonė gjatė takimit, kur njė takim tė tillė mund ta mbajmė nė Prekaz. Por, pėr shkak tė rėndėsisė sė takimit, pas konsultimit me shokė jemi dakorduar, pra kemi thėnė po, ndonėse nuk kemi menduar se ka qenė forma mė e mirė qė takimi tė zhvillohet nė Mitrovicė pėrkatėsisht nė Shipol. LKĒK-ja nuk na tha vendin saktė se ku duhet tė takohemi, me siguri pėr shkak tė konspiracionit, por, ata e morrėn pėrsipėr sigurinė tonė. Ka qenė shumė rrezik sepse atė kohė unė kam qenė njėri ndėr njerėzit mė tė kėrkuar nga Serbia. Ne e planifikuam sigurinė tonė gjatė rrugės. Mė 29 dhjetor 1996, nė ora 18:00, Mehė Uka vjen te shkolla nė Prekaz tė Epėrm. Ka qenė e paraparė qė unė dhe Sahit Jashari tė jemi nė veturėn e Mehė Ukės, kurse njė veturė tjetėr me shokėt tonė tė jetė para ose pas nesh, ku ka qenė paraparė tė jetė Sylejman Selimi, Mujė Krasniqi dhe Musa Jashari. Ka qenė dimėr dhe ka pasur shumė borė. Diku rreth orės 15:00 Sahit Jashari pėrafėrsisht 2-3 kilometra larg shtėpisė sė tij plagoset aksidentalisht shumė rėndė nga njė shok i tij, i cili tash nuk jeton mė. Pra, plagoset nė kėmbė dhe nga ajo plagė qė ka marrė atėherė vuan edhe sot. Unė kam qenė nė shtėpinė e Sahit Jasharit. Mė thėrrasin pėrmes radio lidhjes qė tė shkojė te Sahit Jashari (diku 2-3 km larg shtėpisė sė tij). Kemi shkuar dhe e kemi parė Sahit Jasharin tė plagosur shumė rėndė nga qiftja do tė thotė arma e gjuetisė. Ka qenė i plagosur nė kėmbė dhe njėrin asht tė kėmbės e ka tė kėputur. Ėshtė dashur qė ta dėrgojmė menjėherė nė shtėpi, t’ia japim ndihmėn e parė dhe ta kėrkojmė mjekun. Jemi angazhuar qė tė gjithė – Ademi, Hamza, unė dhe tė tjerėt – rreth Sahit Jasharit duke ia lidhur kėmbėn ngase ka pasur gjakderdhje jashtėzakonisht tė madhe. Nė ndėrkohė kemi marrė masat pėr ta gjetur njė mjek. Sylejman Selimi dhe Asllan Selimi e kanė gjetur mjekun nė Mitrovicė, dr. Bajram Rexhepin. Derisa kėta e kanė kėrkuar mjekun, unė kam kėrkuar prej Mujė Krasniqit dhe Bashkim Jasharit qė tė dalin nė Prekaz nė ora 18:00 te shkolla dhe tė takohem me njė njeri me syza dhe t’i thuhet se pėr rrethana tė caktuara nuk mund tė takohemi sonte ngase Xhema (ky ka qenė pseudonimi im para Mehė Ukės) ka njė problem, pra nuk kam dashur t’i them se Sahiti ka problem pėr shkak tė afėrsisė familjare qė Mehė Uka ka pasur me Sahit Jasharin. 
Pse nuk ke shkuar nė takim?! Ju mjek nuk keni qenė?!
Mjek nuk kam qenė, por meqenėqė ėshtė shtyrė tri-katėr herė takimi nuk prishė punė qė tė shtyhet edhe njė herė. Kjo ishte hera e parė qė ne kėrkonim tė shtyhej takimi. Dhe, nė fund tė fundit, roli im ka qenė vendimtar sepse po tė mos isha unė ndoshta nuk do tė gjendej mjeku. Sidoqoftė, Mujė Krasniqi dhe Bashkim Jashari janė takuar me tė dhe i kanė pėrcjellė porosinė. Meha ka thėnė se nuk prishė punė. Takohemi ndonjėherė tjetėr. Pastaj ka ardhur Bajram Rexhepi dhe ėshtė bėrė sanimi i plagės dhe ka sugjeruar qė tė operohet. Cfarė ka ndodhur tash?! Atė natė ne nuk kemi marrė vesh asgjė. Tė nesėrmen kemi marrė vesh se Mehė Uka duke u kthyer pėr nė Mitrovicė ėshtė vrarė. Lajmi i parė te ne ka ardhur se ėshtė vrarė, kurse te familja ka shkuar lajmi se ka pasur aksident dhe ėshtė vrarė. Pas vrasjes sė Mehė Ukės, njė kontakt indirekt, e mė vonė edhe direkt, e ka mbajtur motra e Mehė Ukės, nė shtėpinė e sė cilės, siē e kam marrė vesh mė vonė, ka qenė e paraparė tė mbahet takimi. Pas disa ditėve, prej familjes sė Mehė Ukės kemi marrė vesh se ėshtė vrarė Mehė Uka. Shokėt qė i kemi pasur nė Prekaz tė Epėrm na tregojnė se diēka e madhe ka ndodhur ngase nė rrugėn Broboniq-Shipol ka pasur lėvizje tė mėdha tė forcave serbe dhe ka pasur fishekzjarrė. Bile-bile, thonė ata, kemi shkuar nė vend tė ngjarjes dhe kemi gjetur kėto mjete ushtarake: bomba, gryka tė trombllonit, lloj gazi helmues (prodhim i ushtrisė jugosllave apo ruse) dhe pastaj edhe vetė banorėt e fshatit Lushtė dhe Shipol kanė dėshmuar se ka pasur forca tė mėdha. Makina me tė cilėn ėshtė kthyer Mehė Uka nuk ka qenė e dėmtuar sikur tė ketė pasur aksident trafiku sepse vetėm nė derė e ka pasur njė vijė nga njė makinė pėr pastrimin e borės. Sido qė tė jetė, unė kam pritur javėn e parė, por edhe javėn e dytė qė tė vijė dikush nė Prekaz dhe tė pyes se ēka nuk ėshtė nė rregull, dhe tė pyesin se si ėshtė vrarė shoku i tyre, nė ēfarė rrethana ka ngjarė njė gjė e tillė dhe deri ku kanė shkuar punėt rreth takimit e kėshtu me radhė. Kjo jo qė nuk ka ndodhur atėherė, por, ēuditėrisht, njė gjė e tillė nuk ka ndodhur asnjėherė. Kėtė ngjarje jam pėrpjekur ta lė tė shkruar edhe gjatė luftės qė sė paku tė dihet se ēfarė ka ndodhur me vrasjen e Mehė Ukės, ndonėse atė kohė ėshtė konsideruar si vrasje enigmatike. Kėtu nuk ka asnjė pikė enigme. Ne jemi takuar me motrėn e Mehė Ukės mė pas, e cila e kishte ditur se ne do tė shkojmė nė shtėpinė e saj dhe qė kemi pasur tė takohemi me krerėt e LKĒK-sė. Prapėseprapė kam bėrė pėrpjekje qoftė edhe pėrmes saj tė takohem me dikė tė LKĒK-sė dhe t’ia shpjegoj se ēfarė ka ndodhur dhe si ka ndodhur dhe tė vazhdojmė kontaktet pėr bashkimin tonė. Deri nė prill tė vitit 1998 nuk ka pasur ndonjė shenjė pėr tė vazhduar pėrpjekjet pėr bashkimin tonė. Gjatė kėsaj periudhe UĒK-ja ėshtė rritur shumė.
Nė kėtė kohė, pra nė mes tė vitit 1998, UĒK nuk ka qenė mė e madhe se LKĒK-ja...
Nuk e di! E di se ne nė vitin 1998 jemi rritur shumė. Nė maj kemi rėnė nė kontakt – me iniciativėn e tyre - me krerėt e LKĒK-sė. Jemi takuar nė maj tė vitit 1998 nė fshatin Aēarevė. Qėndrimi i LKĒK-sė ka qenė qėndrim parimor. Shumė korrekt. Ju pata thėnė se ata ėshtė dashtė ta mbėshtesin UĒK-nė tė parėt. LPK-ja veē e kishte mbėshtetur UĒK-nė...

Vazhdon....
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....[/size]
  
 28-12-07, 23:44  #10
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 

 
Join Date: 11-12-03
Location: StAteS Of GjAkOvA
Posts: 12,416

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Pse nuk ka pasur pėrpjekje mė herėt pėr t’u bėrė bashkė, pra pas 30 dhjetorit tė vitit 1996 dhe para 11 majit tė vitit 1998...?!
Nuk dua t’i shmangem pyetjes, por mbase kėtė pyetje ėshtė mė mirė t’ia shtroni atyre ngase ata e kanė ditur se ku ėshtė adresa e UĒK-sė, ndėrsa unė nuk e kam ditur se ku ėshtė adresa e LKĒK-sė...
A mos ka ndikuar “Ēlirimi” i jashtėzakonshėm qė ju tė mos afroheni?! 
Tek unė dhe te bashkėluftėtarėt e mi “Ēlirimi” i jashtėzakonshėm nuk ka pasur as ndikimin mė tė vogėl. Kemi bėrė punė tė madhe qė numri i “Ēlirimi”-t tė jashtėzakonshėm tė mos ketė ndikim. Mua nuk mė ka pėlqyer ajo qė ėshtė shkruar nė “Ēlirimi”-n e jashtėzakonshėm.
Pse s’t’ka pėlqyer?
Nuk mund tė them se ėshtė dėnuar lufta e UĒK-sė, por nuk ėshtė pranuar forma e veprimit tė UĒK-sė dhe ėshtė quajtur formė terroriste...
Ju mendoni se nuk ka qenė terroriste forma e veprimit tė UĒK-sė nė fillim?!
Pse ju mendoni qė ka qenė terroriste?
Unė po ju pyes juve: mendoni se nuk ka qenė terroriste forma e veprimit tė UĒK-sė nė fillim?!
Tė them tė drejtėn unė nuk kam nevojė ta arsyetoj se a ka qenė terroriste a jo. Objektivi i UĒK-sė dhe forma e veprimit nuk ka pasur tė bėjė asgjė me terrorizėm. Ti ndoshta nuk e kupton se ēka do tė thotė terrorizėm. Objektivi i UĒK-sė kanė qenė forcat policore dhe ushtarake tė Serbisė.
Objektivi ka qenė nė rregull, por, s’mund tė thuhet se edhe forma ka qenė nė rregull...
Edhe forma ka qenė nė rregull. Ma thuaj ti njė veprim qė s’ka qenė nė rregull!
Ka pasur raste kur ju keni sulmuar objekte qė e keni ditur se janė me civilė...
A ėshtė varrė ndonjė civil?!
Kjo nuk ėshtė me rėndėsi! Me rėndėsi ėshtė qė ju keni sulmuar dhe ka mundur tė vritet ndonjė civil...
Raste tė tilla ka pasur! Nė fakt, nuk ka pasur!
Pėr shembull, aksioni nė shkollėn e mesme tė mjekėsisė “Dr. Ali Sokoli” nė Prishtinė, tė cilin aksion UĒK-ja e ka marrė pėrsipėr dhe dihet fare mirė se aty ka pasur vetėm civilė tė nacionalitetit serb...
Ne e kemi marrė pėrsipėr atė aksion dhe ne e kemi bėrė atė aksion. Nė oborr tė shkollės nuk ka pasur asnjė njeri, pra bomba ėshtė hedhur nė oborrin e shkollės dhe nėse iu kujtohet komunikata qė ka nxjerrė UĒK-ja ka qenė njė mesazh pėr kolonėt serbė qė janė kthyer nga njė luftė nė njė luftė tjetėr. Ky nuk ka qenė akt terrorist, por njė manifestim politik. Kėto gjėra ndodhin...
A e keni ditur ju qė nė atė objekt ka pasur vetėm civilė dhe a e keni ditur se nė bazė tė Konventės sė Gjenevės tė vitit 1949 nuk keni tė drejtė tė sulmoni nė njė objekt ku ka civilė... 
Mua mė ka interesuar liria ime. Dhe mė ka interesuar qė tė pėrdor mjetet dhe format mė tė mira dhe prapėseprapė mendoj se e kemi bėrė punėn mė tė duhur. A ėshtė terrorizėm pse ata e kanė dėgjuar njė krismė?
Ju e keni ditur se aty ka civilė dhe keni hedhur bombė! I keni shqetėsuar! I keni terrorizuar!
Punė e madhe nėse janė shqetėsuar! Ata njerėz kanė ardhur nga njė luftė, pra nga Kroacia dhe Bosnjė Hercegovina dhe njė krismė mė shumė pėr ta nuk ėshtė asgjė.
Mė e rėndėsishme ėshtė liria jonė! S’ka rėndėsi se a e terrorizojmė dikė pėr ta arritur lirinė?!
Po pra!
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....[/size]
  
 28-12-07, 23:45  #11
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 

 
Join Date: 11-12-03
Location: StAteS Of GjAkOvA
Posts: 12,416

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Ok, kthehemi te 11 maji i vitit 1998! Ēfarė ėshtė bėrė mė 11 maj?! Ēfarė keni nėnshkruar?!
Nė takimin e Shtabit tė Pėrgjithshėm qė ėshtė mbajtur nė Likoc disa ditė para se tė arrihet marrėveshja UĒK-LKĒK, e kam njoftuar SHP pėr idenė e LKĒK-sė qė tė bashkohemi. E kam marrė mandatin e tyre qė tė takohem me LKĒK-nė – nė atė kohė unė kam qenė shef i drejtorisė operative – dhe nė pėrputhje me detyrėn time e kemi bėrė marrėveshjen, e cila, nė fakt, ka qenė marrėveshje teknike. Kjo marrėveshje mė vonė do tė implementohet nė aspektin operativ, pra nė aspektin ushtarak. LKĒK-ja ka insistuar qė tė bėjė njė marrėveshje nė dy segmente: nė aspektin ushtarak dhe nė aspektin politik. Jemi dakorduar dhe kemi bėrė njė marrėveshje, tė cilėn unė nuk e kam sepse nė atė kohė e kam dorėzuar nė SHP, pra nė G1, do tė thotė nė arkivat e UĒK-sė. Pra kemi bėrė marrėveshje vetėm nė aspektin ushtarak dhe i jemi pėrmbajtur plotėsisht tė dyja palėt. Kurse nė aspektin politik unė s’kam pranuar tė bisedoj ngase nuk ka qenė lėmi imja. Kemi lėnė rrugėt e hapura qė ata t’i vazhdojnė bisedimet me Drejtorinė Politike pėr arritjen e marrėveshjes nė aspektin politik. Nė aspektin ushtarak marrėveshja ėshtė realizuar plotėsisht. Aty shkruan fare qartė se tė gjitha efektivat qė ka LKĒK-ja i bashkėngjiten njėsiteve mė tė afėrta tė UĒK-sė dhe futen nėn komandėn e UĒK-sė. 
Ēka ka pėrmbajtur pika e dytė, pra aspekti politik?
Afėrsisht ka qenė ndėrtimi i njė pėrfaqėsimi politik mes UĒK dhe LKĒK-sė. Nė atė kohė kjo s’m’pat pėlqyer, por si formė ka mundur qė tė bėhemi bashkė...
Ju keni nėnshkruar se do ta bėni pra Frontin Politik Ēlirimtar?!
Nuk ėshtė e nėnshkruar. Ne kemi nėnshkruar pėr aspektin operativ dhe kėtė e kemi realizuar. Nė marrėveshje thuhet se do tė hapet rrugė pėr realizimin e pėrfaqėsimit politik. Pjesėn time tė marrėveshjes e kam realizuar. 
Vetėm pak: marrėveshja ka dy pika: aspektin ushtarak dhe aspektin politik. Ėshtė nėnshkruar nga tė dyja palėt, pra nga Rexhep Selimi nė emėr tė UĒK-sė dhe nga Sabit Gashi nė emėr tė LKĒK-sė. Pika e dytė e marrėveshjes po thotė se duhet krijuar Frontin Politik tė Luftės, i cili do tė angazhohet nė mėnyrė intensive pėr bėrjen e politikės sė luftės dhe se rreth ēėshtjes sė Frontit Politik tė Luftės u vendos qė tė punohet intensivisht nga tė dy palėt pėr tė realizuar sa mė parė kėtė objektiv prioritar tė luftės sonė tė pėrbashkėt. Pse nuk ėshtė realizuar pika e dytė?! Ju keni nėnshkruar se duhet bėrė Frontin Politik!
Aty po thuhet u vendos qė tė punohet intensivisht nga tė dy palėt pėr tė realizuar sa mė parė kėtė objektiv prioritar tė luftės sonė tė pėrbashkėt. E tash a ėshtė punuar intensivisht apo jo nuk dua tė paragjykoj. Kjo nuk i pėrket lėmisė sime. Tė sugjeroj qė nė intervistat tjera t’u drejtohesh atyre qė kanė qenė pėrgjegjės pėr politikė nė UĒK. 
Ti nuk mban pėrgjegjėsi pėr pikėn e dytė tė marrėveshjes?!
Absolutisht jo!
Dhe po pajtohesh qė kjo pikė nuk ėshtė realizuar fare?!

Pika e dytė nuk ėshtė plotėsuar!
Pse nuk ėshtė plotėsuar?!
Nuk e di, por e di se prej kur ėshtė nėnshkruar marrėveshja mes UĒK-sė dhe LKĒK e deri nė Konferencėn e Rambujesė ka pasur kontakte mes kėtyre dy subjekteve pėr realizimin e pikės sė dytė tė marrėveshjes...
Prej kur ėshtė nėnshkruar marrėveshja mes UĒK-sė dhe LKĒK e deri nė Konferencėn e Rambujesė, Drejtoria Politike nuk ėshtė takuar asnjėherė me pėrfaqėsuesit e LKĒK-sė edhe pėrkundėr pėrpjekjeve tė kėtyre tė fundit... 
Kjo nuk ėshtė e vėrtetė!
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....[/size]
  
[/left]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 19:01

 28-12-07, 23:46  #12
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 

 
Join Date: 11-12-03
Location: StAteS Of GjAkOvA
Posts: 12,416

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Kėshtu po thonė tė gjithė anėtarėt e LKĒK-sė qė kam intervistuar pėr kėtė problem: Fatmir Humolli, Sabit Gashi, Agim Kuleta...
Kėshtu po thotė Fatmir Humolli?!

Kėshtu po thonė tė gjithė! Kanė shkuar pėr t’u takuar me SHP dhe ata s’kanė dalė nė takim...
Kujtojau njė takim para Konferencės sė Rambujesė, pra pasi qė ėshtė marrė vendimi qė tė merret pjesė nė Konferencėn e Rambujesė...
Po, por nė kėtė takim nuk ėshtė biseduar rreth krijimit tė Frontit Politik Ēlirimtar...
Mirė de, mė lejo ta pėrfundoj tash unė. Kujtojau atyre qė nė Lladroc kanė pasur njė takim ku ėshtė biseduar edhe pėr Rambujenė edhe pėr pėrfaqėsimin politik tė UĒK-sė dhe ėshtė biseduar edhe pėr mosangazhimin rreth krijimit tė Frontit Politik tė UĒK-sė. Nuk qėndron fakti se LKĒK nuk ėshtė takuar kurrė prej majit 1998 me Drejtorinė Politike tė UĒK-sė. 
Prej majit tė vitit 1998 e deri nė shkurt tė viti 1999 nuk ėshtė takuar asnjėherė! Dhe nė takimin qė ėshtė mbajtur nė shkurt tė vitit 1998 nuk ėshtė vendosur gjė rreth krijimi tė Frontit Politik Ēlirimtar... Pėr mė shumė, UĒK-ja e ka shkelur kėtė marrėveshje tė cilėn ti e ke nėnshkruar nė emėr tė UĒK-sė. Shkelja e parė ėshtė emėrimi i zėdhėnėsit tė UĒK-sė...
Ne jemi marrė vesh qė tė angazhohemi rreth krijimit tė frontit politik...
Por ju s’jeni angazhuar...
Ku e di ti qė s’jemi angazhuar?!
S’jeni angazhuar sepse prej 11 majit tė vitit 1998 deri nė shkurt tė vitit 1999 nuk jeni takuar asnjėherė... 
O vėlla, UĒK-ja ka qenė faktor. UĒK-ja ka pasur strukturė. Nė kėtė kohė ka pasur mijėra njerėz duke i strukturuar nė radhėt e saj. Nė kėtė kohė, ju e dini, UĒK-ja ka pasur njė ballafaqim tė tmerrshėm me forcat serbe. UĒK-ja edhe pse ka qenė faktor, nuk i ka nėnēmuar faktorėt tjerė. UĒK-ja nuk ka pasur mundėsi qė nga Drenica tė thotė: kujdes mos ta bėjmė drejtorinė politike sepse nuk e kemi pyetur LKĒK-nė...
Po pse atėherė keni nėnshkruar marrėveshje pėr krijim tė frontit politik tė pėrbashkėt...
Formimi i Drejtorisė Politike ka qenė qėndrim nė pėrputhje me rrethanat shumė rapide qė janė zhvilluar nė atė kohė. Ne jemi angazhuar qė tė bashkėpunojmė me tė gjithė, pėrfshirė LPK-nė, LKĒK-nė dhe me partitė politike nė Prishtinė...
Nuk ėshtė fer qė tė nėnshkruash marrėveshje pėr krijimin e frontit politik bashkė me dikė dhe mė pas tė krijosh vet frontin politik! Shumė mė korrekte do tė ishte sikur ju t’i kishit thėnė LKĒK-sė se ne kemi nėnshkruar marrėveshje me ju pėr krijimin e frontit politik, por po e prishim kėtė marrėveshje sepse po duam ta krijojmė vetė frontin...
Nė kėtė marrėveshje shkruhet shumė mirė, nėse ju dini tė lexoni, qė merret vendimi pėr shkrirjen ose bashkėngjitjen e tė gjitha trupave tė LKĒK-sė nė UĒK dhe kjo ėshtė zbatuar, kurse hapi tjetėr s’ka mundur tė arrihet...
Pse s’ka mundur tė arrihet?
S’ka mundur tė arrihet! Tė dy palėt nuk janė angazhuar nė mėnyrė tė mjaftueshme!
Pse po thua nuk janė angazhuar dy palėt nė mėnyrė tė mjaftueshme?
Kjo marrėveshje nuk ka qenė obligative pėr UĒK-nė sepse nuk ėshtė e specifikuar se ēfarė duhet tė bėjė UĒK-ja...
Askund nuk shkruan qė kjo marrėveshje nuk ėshtė obligative pėr UĒK-nė!
Aty shkruan qė duhet tė angazhohemi pėr frontin politik.
Dhe s’jeni angazhuar pėr krijimin e kėtij fronit sepse nuk keni pranuar tė takoheni me LKĒK-nė dhe ta krijoni kėtė front...
Ajo pjesė qė mė ėshtė dashur mua nė terren ėshtė kryer dhe pėr kėtė pjesėn tjetėr as qė mė ka interesuar...
Nuk tė vjen keq qė e keni mashtruar LKĒK-nė?! Ata ndihen tė mashtruar dhe thonė se ėshtė dėmtuar interesi nacional me kėto veprime tė SHP tė UĒK-sė...
Ndoshta ndihen tė mashtruar, por unė nuk mendoj kėshtu...
Mendon se ėshtė mė mirė qė nuk jeni bėrė bashkė me LKĒK-nė...
Mos mė thuaj mua kėshtu sepse unė kam qenė i vetmi qė jam angazhuar dhe kam arritur diēka. Nė rastin e parė kemi dėshtuar, dhe ky dėshtim na ka kushtuar me jetė njeriu, pra, me jetėn e Mehė Ukės. Ne kemi arritur tė bashkohemi nė aspektin ushtarak... 
Sabit Gashi thotė se nuk ke pasur ndikim pėr realizimin e pikės sė dytė se sikur tė kishe pasur ndikim atėherė do tė bėhej edhe Fronti Politik... Bile-bile, Sabit Gashi thotė se njė anėtar i SHP tė UĒK-sė (Azem Syla) mė ka thėnė se po tė ishim ne nė Kosovė nuk do ta kishim lėnė Rexhep Selimin ta nėnshkruante kurrė njė marrėveshje tė tillė...
Nuk dua ta komentoj kėtė! Pėr pikėn politike duhet t’i referoheni Drejtorisė Politike!
Ti e ke nėnshkruar kėtė marrėveshje nė emėr tė UĒK-sė. Pika e dytė e kėsaj marrėveshjeje nuk ėshtė respektuar. A ndihesh keq para kėtyre njerėzve qė kjo marrėveshje qė e ke nėnshkruar ti ėshtė shkelur?!
Tė them tė drejtėn po! Tė them tė drejtėn po! Pėr shkak se unė mendoj qė ėshtė dashtė qė ne tė jemi shumė mė tė zotė dhe qė asnjė forcė politike mos ta kontestojmė. LKĒK-ja ka qenė shumė konstruktive. Edhe pas kėtij mosrealizimi, prapėseprapė, LKĒK-ja nuk ka qenė destruktive sepse e ka marrė shumė seriozisht luftėn e popullit shqiptar pėr liri. Unė nuk jam ndier mirė qė nuk ka vazhduar angazhimi pėr krijimin e frontit politik dhe qė sot tė mos jetė temė kjo... 
A mendon se sikur tė mos bėhej kjo marrėveshje do tė kishte luftė vėllavrasėse? 
Nė asnjė mėnyrė! Asnjė ushtar i UĒK-sė nuk ka pasur armė pėr LKĒK-nė dhe anasjelltas. Krejt ēfarė do tė bėhej sikur tė mos bashkoheshim ėshtė se anėtarėt e LKĒK-sė do tė ballafaqoheshin me pushtuesin serb nė mėnyrė mė tė pavarur. Unė i kam takuar anėtarėt e LKĒK-sė nė shumė zona dhe ata kanė qenė djem dukat dhe kurrė ata nuk do tė bėnin luftė vėllavrasėse... 
Shumė anėtarė tė LKĒK-sė mė kanė thėnė se ka pasur shumė probleme nė terren. Shumė anėtarė tė UĒK-sė kanė tentuar t’i ēarmatosin anėtarėt e LKĒK-sė...
Unė nuk kam njohuri pėr gjėra tė tilla. Luftė ka qenė. Megjithatė unė nuk besoj se do tė kishte luftė vėllavrasėse. Pa marrėveshje do tė ishte mė keq, por luftė vėllavrasėse... 
Shumė herė anėtarėt e UĒK-sė kanė tentuar t’i ēarmatosin anėtarėt e LKĒK-sė... Madje-madje, gazeta “Ēlirimi” nuk ėshtė lejuar qė tė shpėrndahet nga anėtarėt e UĒK-sė... Paramendo gazetat qė janė nxjerrė nė Prishtinė janė lejuar tė shpėrndahen, por jo edhe njė gazetė qė ėshtė nxjerrė nė mal – “Ēlirimi”...
Kjo nuk ėshtė e vėrtetė! Nė terren ėshtė zhvilluar gjithēka! Puna jonė ka qenė qė t’i strukturojmė kėta njerėz nė radhėt e UĒK-sė... Unė jam shumė i vetėdijshėm qė kjo marrėveshje ka sjellė shumė tė mira nė terren. Ka mundur qė kėta njerėz tė ndalohen dhe tė pyeten se kush janė dhe ēka janė e nga po shkojnė. Nė ushtritė mė tė rregullta ndodhin kėto gjėra. Ka mundur tė ketė incidente. UĒK-ja ka qenė faktor. UĒK-ja ka qenė e fortė nė terren. Urdhėr qė tė ēarmatosen ushtarėt e LKĒK-sė nė terren nuk ka pasur. 
Ėshtė shqetėsuese qė gazeta “Ēlirimi” ėshtė ndaluar nė shumė zona tė luftės, kurse gazetat nga Prishtina janė shpėrndarė pa asnjė problem...
Nėse ėshtė ndaluar “Ēlirimi”, unė po them se ėshtė gabim! Unė nuk kam informacion se ėshtė ndaluar. Ne kemi pasur nevojė pėr mė shumė informata...
Drejtorinė Politike e kanė themeluar njerėz qė kanė ardhur nga perėndimi, pra jo njerėz qė kanė qenė brenda, dhe jo njerėz qė kanė kontribuar nė terren...
Hashim Thaēi nuk ka qenė jashtė! Hashim Thaēi ėshtė futur nė Kosovė diku nė mars tė vitit 1998, pra pas vrasjes sė Adem Jasharit, ndonėse edhe mė herėt ka qenė nė Kosovė, pra ka lėvizur, kurse nė mars tė vitit 1998 ka ardhur pėrfundimisht nė Kosovė. Drejtoria Politike ėshtė formuar nė qershor...
Po pra, ka ardhur nė Kosovė pėr ta futur nėn kontroll UĒK-nė...
E ke gabim! Hashim Thaēi ka ardhur si tė gjithė luftėtarėt...
Pse s’ka ardhur para 5 marsit?! Pse s’e ka pasur para 5 marsit mandatin pėr themelimin e Drejtorisė Politike tė UĒK-sė...?!
Deri nė qershor tė vitit 1998 nuk ka qenė pėrgjegjės pėr Drejtorinė Politike, por vetėm shef i njė departamenti pėr informim publik...
Kush ka qenė pėrgjegjės pėr politikė nė UĒK para Hashim Thaēit?! Ke qenė ti?!
Jo! S’ka qenė askush! Struktura e SHP nuk ka paraparė drejtori politike. Strukturė politike nuk ka asnjė shtab ushtrie nė botė... Drejtorinė Politike e ka themeluar SHP. Ne kishim dy drejtori: drejtorinė politike dhe tė policisė ushtarake. E kemi vėrejtur se na ka munguar pėrfaqėsimi politik prandaj dhe e kemi themeluar drejtorinė politike...
Mua po mė intereson pse Hashim Thaēi nuk ka tentuar tė krijojė Drejtori Politike para datės 5 mars tė vitit 1998?! 
Mos thuaj e ka krijuar! Thuaj e keni krijuar!
Ju e keni caktuar Hashim Thaēin pėrgjegjės pėr politikė?
Ndoshta e kam pasur ndikimin tim pėr ta caktuar, pra, ndoshta i kam kontribuar faktit qė Hashim Thaēi tė jetė drejtor i Drejtorisė Politike tė UĒK-sė...
Pse jeni pajtuar qė Hashim Thaēi tė jetė shef pėr politikė?
Na ėshtė dukur njeriu mė i pėrshtatshėm nė atė kohė...
N’ē’kuptim i pėrshtatshėm?! Dukej bukur?!
Jo, por, kemi qenė dakord qė tė jetė shef pėr politikė dhe qė ta udhėheq delegacionin shqiptar nė Rambuje dhe qė ai tė jetė Kryeministėr i Kosovės, dhe nė tri kėto drejtime kam investuar...
Edhe s’mendon qė ke bėrė gabim...?
Luftėn e UĒK-sė e kanė bėrė njerėzit idealistė. Nė mesin e tyre kam qenė edhe unė. Do tė thotė idealistėt bėjnė punė tė mėdha...
Dhe bėjnė gabime sikur puna jote qė ke ndikuar qė Hashim Thaēi tė jetė shef pėr politikė i UĒK-sė...
Ky ėshtė qėndrimi yt! Idealistėt bėjnė punė tė mėdha. Nė kėtė rast, idealistėt edhe krijojnė njerėz tė mėdhenj...
Doni tė thoni se ju e keni bėrė Hashim Thaēin njeri tė madh?!
Ushtarėt e UĒK-sė bashkė me mua e kanė bėrė. Idealistėt krijojnė njerėz tė mėdhenj dhe shpeshherė idealistėt janė viktima tė frytit tė tyre. Mos mė pyet mė pėr Hashim Thaēin!
Ke pėr tė shtuar edhe diēka pėr nė fund?
Unė e kam kuptuar qysh herėt dhe e pranoj formėn e intervistimit tėnd sepse kjo ėshtė produktive. Ėshtė produktive mė shumė pėr ty se sa pėr atė qė e interviston, por mendoj se e rėndėsishme ėshtė qė tė dal nė shesh e vėrteta qė ti po pretendon dhe s’ėshtė e rėndėsishme forma qė e pėrdorė edhe pse forma qė pėrdorė ti ėshtė unikate. Mendoj se kemi kaluar mirė nė kėtė intervistė.
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....[/size]
  
 18-03-08, 11:34  #13
qifti_mf
 
Join Date: 23-08-07
Posts: 12

 Titulli: Kush ishte Ukė Meha?


[size]
Deshira Me intereson te di ku e ke marre ti kete informacion , dhe me intereson ta di a je ne gjendje edhe para mediave ta proklamosh nje gje te tille , se kojo qka thua ti nuk eshte loje, Mehe Uka ka lene 4 Femije mbrapa duke flijuar jeten ,dhe eshte gjaku i tije qe te muneson sot te jetosh e lire.
Mendoi se u a ke borxhe ter jeten femijeve te Mehe Ukes nje sqarim apo nese ke genjy duhet qe pa tjeter te ju kerkojsh falje.
[/size]

[size]
Last edited by qifti_mf; 18-03-08 at 11:35.
[/size]
  
 19-03-08, 16:16  #14
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 

 
Join Date: 11-12-03
Location: StAteS Of GjAkOvA
Posts: 12,416

 Titulli: Kush ishte Ukė Meha?


[size]
Quote:
[/size]
Originally Posted by qifti_mf
Deshira Me intereson te di ku e ke marre ti kete informacion , dhe me intereson ta di a je ne gjendje edhe para mediave ta proklamosh nje gje te tille , se kojo qka thua ti nuk eshte loje, Mehe Uka ka lene 4 Femije mbrapa duke flijuar jeten ,dhe eshte gjaku i tije qe te muneson sot te jetosh e lire.
Mendoi se u a ke borxhe ter jeten femijeve te Mehe Ukes nje sqarim apo nese ke genjy duhet qe pa tjeter te ju kerkojsh falje.
[size]

Shko pyete Rexhep Selimin per keto fjale qe i ka thene ne interviste! Nuk eshte informacion,por interviste dhene gazetes Qlirimi!
Kerkoje mund ta gjesh Intervisten!
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....[/size]
  
 21-03-08, 08:18  #15
qifti_mf
 
Join Date: 23-08-07
Posts: 12

 Titulli: Kush ishte Ukė Meha?


[size]
Nuk e kame une fjalen per intervisten e Rexhep Selimit por per fjalet qe i ka shkru Deshira, Rexhep Selimi nuk e quan Mehe Uken tradhetar , Une kam vetem pytje per njerzit qe Mehe Uken padrejt e degradojne duke i dhane epitete qe vetem shkiet jane ne gjendje te prodhojne prandaj une jame i sigurte se "DESHIRA" jeton dhe enderron serbisht. 
Mem-pis-x lexo textin ma mire, apo e ke perkthyesin e dobet.[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 19:03

21-03-08, 13:02  #16
gjini
 

 
Join Date: 13-11-04
Location: Midis Europes
Posts: 3,091

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Kush eshte kjo deshira qe don kaq keq ta njollose fytyren e ketij patrioti te madhe dhe te pa nadalur te qeshtjes kombetare.

Mehė Uken, e kam njoft ne ditet ma te veshtira te jetes se tij dhe ate ne kazamatet e shkaut, ku Meha ishte si shembull per qendrimin e tij ndaj dhunes dhe torturave qe na e bojshin UDB-et e serbise.

Pra mallkua qofshin ata qe rrezojn gure ne punen dhe vepren e Mehė Ukes[/size]
  
[left][left]
Nyje Interesante
[/left]
[/left]
 23-03-08, 00:09  #17
beku
 
Join Date: 01-10-04
Location: gjermani
Posts: 286

  
 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Mehė Uka, i Shalės

Nuk e di sa ja vlen per kėtė temė me u zgjėru:
Nuk mund tė pajtohem , se pėr Mehė Ukėn duhet tė flitet negativisht . Ay ka qenė njė aktivist qe unė e kam takuar si njė bashkėqytetar, biles e kam pasur edhe njė bisedė me tė, fatkeqsisht qe e shkurtėr. Mė kujtohet shumė pak nga ajo bisedė qe e bėm tek kafenet e qytetit, pas "Shtėpisė sė Mallrave", aty fshihej e strukej "elita" e kohės. Ka qen njė djlosh i pashėm, shumė konspirativė, biles pėr tu bėr jo superlativ i mbante sa letra te formatit "A4", qė nė atė kohė, po ti zinte milicia, do ti rraste nė gojė.
M.Uka ka vdekur aksidentalisht me njė veturė te milicisė qe mė pasė ju dha tretmani i njė heroi qytetar. qe pėr mua akom fuqishėm qėndron fakti se ay nuk bėri diē tė madhe. Dokrrat tona pėr ti bėrė, njerzit e mėdhėnjė pa e dhezė as njė plumb mbi shkaun akoma nifestojnė kulturėn tonė. Nėse do tė duhej tė ngritej njė lapidar i tipit te Mehė Ukės, siē i ėshtė vėnė nė qender te qytetit ky hero do te ishte Artim Jashari. i cili vrau dy policė dhe plagosi disa nė ditet mė tė vėshtira. nė ditėt kur ky qytet pati shumė lepuj...

me nderime beku[/size]
  
 25-03-08, 09:00  #18
qifti_mf
 
Join Date: 23-08-07
Posts: 12

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Mehe Uka nuk ka qene vrases, por nje Ideolog i Lirise, njeri qe me intelektin e tije te ka ber te jeshe krenare qe je shqipetar, prej vitit 1981 deri ne vitin 1989 ka qene i burgosur politik,.Ne vitin 1989 serbet banje nje amnesti ku i liruan 114 ish te burgosur politik si Adem Demaqin, Hydajet Hysenin ... e nder ta ishte edhe Mehe Uka, Kure doli nga bugu ne nje tubim per pajtimin e gjaqeve qe u mbajten atehere, Meha pate thene:
Kosova e paska fitu Lirine sepse kure kam hy ne burg shqiptaret kane degju ma shume muzike serbisht se shqip ndersa neve te burgosurve na quanin njerz te serbise, kurse sote mendoni te gjithe si ne te burgosurit prandaj edhe na kane liru ne, pra te burgosurit politik ia kish arrite qellimit te tyre,neve qka ishim pro serb e ne ate kohe ishim te gjithe te na kthejne ne rrugen e lirise, dhe per mua mjafton kjo veper e tije qe ti ngritet nje Lapidare. Por Meha nuk u ndale ai ishte nder te paret qe organizio mbledhjen e nenshkrimeve per shpalljen e pavaresise nga parlamenti i atehershem i kosoves ku dh pasoi deklarata e pamvaresise dhe ndarja perfundimtare me pushtetin serb. Ishte kryetari i pare i Unionit te pavarur te studenteve te Prishtines, te cilet ishin avangarda e levizjes kombetare.Meha ishte edhe ne ate kohe ne Ilegalitet kishte rene ne kontakt me LKCK dhe me UCK si dhe me grupin e Hasit ku ai mundohej qe ti bashkonte forcat ne nje ushtri tew vetme ku edhe ne keto perpjekje e humb jeten. Humbja e tije ka qene nje fitor e madhe per Serbet sepse ata ia arriten qe njerzit siq je TI BEKU ti bindin se ka qene aksident , sepse ne nuk bente ta marrin veshe se shqiptaret po organisonin lufte te armatosur kunder Serbise.Meha ka qene njeri enigmatik ai edhe sote eshte i tille. por ne qe e kemi njohur jemi krenare qe kemi pase rastin te jetojme dhe bisedojme me njeriun me komplet te asaje kohe.[/size]
  
 25-03-08, 19:06  #19
Dilaver
 

 
Join Date: 29-09-03
Posts: 2,294

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Ish shefi i Sigurimit Shteteror nė Kosovė Zoran Stijoviq prezenton librin ”Kosmet, dėshmia ime”.
”Stijoviq zbulon se nė Sigurimin Shtetėror serb kishte mbi 200 spiun tė cilėt nė shėrbimin sjellnin informata drejt nga burimet. Njeni i cili shėrbente me emrin ’Jagliq’ ishte i infiltruar nė udhėheqjėn e UĒK-sė nė Gllogjan. I dyti ’Moravac’, ka ofruar pėr shum vite tė dhėna tė rėndėsishme pėr veprimet e terroristėve. ’Ris’ dhe ’Zoran’ ishin tė inkuadruar nė krye tė levizjeve separatiste. Disa pėr sherbimin kan punuar qysh si tė burgosur nė RSFJ. – Kur qeveria federale nė vitet 90 solli vendimin pėr lirimin e tė gjith tė burgosurve politik, nė liri u gjendėn tė gjithė anėtarėt e LPK, projekti i tė cilėve ishte UĒK, rrėfen pėr ngjarjet qė kan pasuar Zoran Stijoviq. Nė mesin e tė liruarve ishin edhe ideologėt kryesor: Adem Demaqi, Hidajet Hyseni, Mehmet Hajrizi, Bajram Kosumi, Ismet Hardinaj…. Shėrbimi furnizohej me informata nga spiunet ’Moravac’ dhe ’Jagliq’…………………………
Mehė Uka, i burgosur politik, ish anėtar i LPRK i cili edhe si i burgosur punonte pėr Sigurimin Shteteror tė Serbisė: - Ka shėrbyer me emrin ’Moravac’, e kur ėshtė liruar sė bashku me tė tjerėt, detyrė ka pas tė pėrcjellė grupin e Adem Jasharit. Ka pėsuar me vdekje nė njė aksion nė vitin 1996. Shtabi suprem i UĒK-sė e ka shpall hero i popullit tė Republikės sė Kosovės, i ka ndarė gradėn Gjeneral Major, e njė Brigadė e UĒK-sė ka mbajt emrin e tij. Pas terheqjes sė policisė serbe nga Kosova ne vitin 1999, ėshtė kuptuar kush ka qenė ai. E ka zbuluar njė operativc shqiptar nga Mitrovica e Kosovės, i cili ka mbet posht pas terheqjes tonė……dhe pasi ėshtė zbuluar mbrenda nate i jan hek dekoratat” Pohon Stjoviq nė librin e tij……….
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.[/size]
  
 25-03-08, 19:20  #20
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 

 
Join Date: 08-06-07
Location: In the battle of Love...
Posts: 2,082

 AW: Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
keta qe po thojne e kena njoft Mehe Uken -Moravacin garant duhet mi pas njoft edhe Jagliqin o Risin e Zoranin. Gjini mos shkruj ma ne teme edhe ti beku te paski njoft shpiuna te shkijeve jo konspirativ njani shkrun, jo shembull i qendreses tjetri.[/size]
  
 25-03-08, 20:32  #21
gjini
 

 
Join Date: 13-11-04
Location: Midis Europes
Posts: 3,091

 Titulli: AW: Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Quote:
[/size]
Originally Posted by >>{SpOnGeBoB}<<
keta qe po thojne e kena njoft Mehe Uken -Moravacin garant duhet mi pas njoft edhe Jagliqin o Risin e Zoranin. Gjini mos shkruj ma ne teme edhe ti beku te paski njoft shpiuna te shkijeve jo konspirativ njani shkrun, jo shembull i qendreses tjetri.
[size]
Per mos me shkrue nuk mundesh me than, por ti duhet te dokumetosh ate qka e fol dhe poqese ke ndonje fakt se Mehe Uka eshte kan i till athere do te kerkoj faljepor nje fakt me lene te jem shum i sigurt se serbia ne te gjithe ata qe ka pas frige nga ta i ka quajt pastaj si njerz te UDB.
pra ska gje ne ate qka shkruan ky dyllaveri se shkijet kan shkrua per hesapet e tyre dhe po qese ishte kan ai i njeri i UDB nuk do ishte vrar menjiher pasi qe eshte kthyer nga drenica do thote eshtre vrare ne prite edhe ai qe te mbete si aksident.
Keto jon faktet njeher pernjihere.

Pra ai fare shkau qe ka shkrua e ka dite se sa jemi na te zotet te njohim faktet dhe Dinakerin e serbise ne lidhje me shqiptare.

me te mira.[/size]
  
 25-03-08, 20:36  #22
jadore
 

 
Join Date: 23-08-05
Location: universe
Posts: 7,225

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Quote:
[/size]
Originally Posted by Dilaver
I burgosur politik si anėtar i LPRK-sė.
Nė vitin 1996 ėshtė vra.
Shtabi i UĒK-sė e ka shpall hero i popullit tė Republikės sė Ksovės, i ka ndarė gradėn e Gjeneral Major, e njė brigadė e UĒK-sė mbante emrin e tij, (Ukė Meha).

Ka disa spekulime se pas hyrjės sė forcave tė NATOS i janė marrė tė gjitha dekorimet/nderimet.
A ėshtė e vėrtetė kjo?
[size]


.. pasha Zote'n , une nuk e dij..!![/size]
  
  
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 19:03

 25-03-08, 20:38  #23
jadore
 

 
Join Date: 23-08-05
Location: universe
Posts: 7,225

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Quote:
[/size]
Originally Posted by Dilaver
Ish shefi i Sigurimit Shteteror nė Kosovė Zoran Stijoviq prezenton librin ”Kosmet, dėshmia ime”.
”Stijoviq zbulon se nė Sigurimin Shtetėror serb kishte mbi 200 spiun tė cilėt nė shėrbimin sjellnin informata drejt nga burimet. Njeni i cili shėrbente me emrin ’Jagliq’ ishte i infiltruar nė udhėheqjėn e UĒK-sė nė Gllogjan. I dyti ’Moravac’, ka ofruar pėr shum vite tė dhėna tė rėndėsishme pėr veprimet e terroristėve. ’Ris’ dhe ’Zoran’ ishin tė inkuadruar nė krye tė levizjeve separatiste. Disa pėr sherbimin kan punuar qysh si tė burgosur nė RSFJ. – Kur qeveria federale nė vitet 90 solli vendimin pėr lirimin e tė gjith tė burgosurve politik, nė liri u gjendėn tė gjithė anėtarėt e LPK, projekti i tė cilėve ishte UĒK, rrėfen pėr ngjarjet qė kan pasuar Zoran Stijoviq. Nė mesin e tė liruarve ishin edhe ideologėt kryesor: Adem Demaqi, Hidajet Hyseni, Mehmet Hajrizi, Bajram Kosumi, Ismet Hardinaj…. Shėrbimi furnizohej me informata nga spiunet ’Moravac’ dhe ’Jagliq’…………………………
Mehė Uka, i burgosur politik, ish anėtar i LPRK i cili edhe si i burgosur punonte pėr Sigurimin Shteteror tė Serbisė: - Ka shėrbyer me emrin ’Moravac’, e kur ėshtė liruar sė bashku me tė tjerėt, detyrė ka pas tė pėrcjellė grupin e Adem Jasharit. Ka pėsuar me vdekje nė njė aksion nė vitin 1996. Shtabi suprem i UĒK-sė e ka shpall hero i popullit tė Republikės sė Kosovės, i ka ndarė gradėn Gjeneral Major, e njė Brigadė e UĒK-sė ka mbajt emrin e tij. Pas terheqjes sė policisė serbe nga Kosova ne vitin 1999, ėshtė kuptuar kush ka qenė ai. E ka zbuluar njė operativc shqiptar nga Mitrovica e Kosovės, i cili ka mbet posht pas terheqjes tonė……dhe pasi ėshtė zbuluar mbrenda nate i jan hek dekoratat” Pohon Stjoviq nė librin e tij……….
[size]
me pelqej kjo qe solle Dilaaver, 
ja nje shembull konkret , ne gati qe mbytemi mes veti se cili me atedhetare dhe patriot se tjetri eshte .... e faktet e dhembshme shume here flasin ndryshe..
[/size]

[size]
Last edited by jadore; 25-03-08 at 20:38.
[/size]
  
 25-03-08, 21:02  #24
gjini
 

 
Join Date: 13-11-04
Location: Midis Europes
Posts: 3,091

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
jadore, kush je spo e di por mos u gezoni dhe mos u bazoni ne te dhenat e nje shkau qe munden te jene edhe te dhan me qellim vetem sa me diskreditue personin e Mehe Ukes.
Pra, mos u ngutni se arkiva ende nuk eshte hapur qe te dihet se kush eshte dhe kush qka ka qene ne te kaluaren.
Nje gje mundem me te sigurue se Ky Mehe Uka ndjes paste nga ana ime ne kohen e burgut este mbajt si burr dhe per kete askush ska dyshue kurr as ne burg e as ne liri.
Kan dal disa zera qe dojne tja nderrojne kahjen krejt levizjes se athershme.
pra lutje mos shitni rrena te shkijeve ketu ne kete Forum.[/size]
  
 25-03-08, 21:08  #25
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 

 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
edhe pas lufte po shitet lufta psikologjike e serrbis
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin[/size]
  
 25-03-08, 21:14  #26
jadore
 

 
Join Date: 23-08-05
Location: universe
Posts: 7,225

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Quote:
[/size]
Originally Posted by gjini
jadore, kush je spo e di por mos u gezoni dhe mos u bazoni ne te dhenat e nje shkau qe munden te jene edhe te dhan me qellim vetem sa me diskreditue personin e Mehe Ukes.
Pra, mos u ngutni se arkiva ende nuk eshte hapur qe te dihet se kush eshte dhe kush qka ka qene ne te kaluaren.
Nje gje mundem me te sigurue se Ky Mehe Uka ndjes paste nga ana ime ne kohen e burgut este mbajt si burr dhe per kete askush ska dyshue kurr as ne burg e as ne liri.
Kan dal disa zera qe dojne tja nderrojne kahjen krejt levizjes se athershme.
pra lutje mos shitni rrena te shkijeve ketu ne kete Forum.
[size]
gjin bre , mos te keqkuptohemi , anjerin nuk e njoh e as kete Mehe-n , 
perderi sa ka dhe ka pas vrasje tek ne per qeshtje politike , del qe tek ne ka pas dhe njerze te infletuar nga armiku ...
..e dine ku me dhemb mua , prap e perseris
ne jemi ne gjendje te vritemi njeri me tjetrit ,vetem te deshmojme mes nesh cili eshte me patriot se tjetri ...[/size]
  
 25-03-08, 21:23  #27
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 

 
Join Date: 08-06-07
Location: In the battle of Love...
Posts: 2,082

 AW: Titulli: AW: Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Quote:
[/size]
Originally Posted by gjini
Per mos me shkrue nuk mundesh me than, por ti duhet te dokumetosh ate qka e fol dhe poqese ke ndonje fakt se Mehe Uka eshte kan i till athere do te kerkoj faljepor nje fakt me lene te jem shum i sigurt se serbia ne te gjithe ata qe ka pas frige nga ta i ka quajt pastaj si njerz te UDB.
pra ska gje ne ate qka shkruan ky dyllaveri se shkijet kan shkrua per hesapet e tyre dhe po qese ishte kan ai i njeri i UDB nuk do ishte vrar menjiher pasi qe eshte kthyer nga drenica do thote eshtre vrare ne prite edhe ai qe te mbete si aksident.
Keto jon faktet njeher pernjihere.

Pra ai fare shkau qe ka shkrua e ka dite se sa jemi na te zotet te njohim faktet dhe Dinakerin e serbise ne lidhje me shqiptare.

me te mira.
[size]
jo me kerku falje nuk ke nevoj askujna, po ata bashkpuntoret nuk jon kane te mbshtjellun me qarshaf qe nuk ke mujt me i pa. Ke mujt me taku diten e naten ai shoqi ka shkue ne stanice edhe ja ka krise ashtu keshtu, keshtu ashtu edhe te nesermen patriot u mbet.[/size]
  
 25-03-08, 23:21  #28
gjini
 

 
Join Date: 13-11-04
Location: Midis Europes
Posts: 3,091

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Ju gjithqka mundeni me than ketu dhe aty por nje gje nuk mundem me i besue ketu askujt per `Mehe Uken, kur e tham kete e zbukuroj me nje thenje se nuk besoj qe MEha ka qene i till. Kesaj i thon sikur ajo pyetja qe ja kan drejtue hocxhes:
O hoxhe a bon vaki me ra bajrami ne ramazan? hoxha ish kon pas ngushtue se e pyeten mbi njeqind here e pastaj aj ju tha se nese bjen bajrami ne ramazan kemi me ja lujt e kemi me e hanger .
keshtu eshte edhe kjo puna me kete fare marifeti qe nje budall e gjuan nje guri e tash ne bajme ketu luft ne mes vete se kush e ka ma mire dhe kush ka te drejt
ai apo ajo qe ka hape kete teme nuk besoj se do jet vete i paster dhe üpara se ti thot dikush atij apo asaj doli e thot se Meha qenka shpijun e serbise.

me duket shum e pa kapshme por asgje e pa mundur.[/size]
  
 26-03-08, 08:39  #29
qifti_mf
 
Join Date: 23-08-07
Posts: 12

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Dilaver po me intereson te dije si te lindi ideja qe te lexosh nje liber te nje shkau se qka shkruan per shqipetaret, apo mos ke frig se e gjene emrin tend dikun pari, une nuk e di se kush je ti por jam i bindur se ke qene ne sherbim te serbeve. 
Nese pret qe shkiet bijte tane qe kan vdekur dhe jane kalb neper burgjet serbe, te na i lavdojne dhe te na i quajn heronje , ateher mund te them se ti je nje Idiot dhe nje vrases i shqipetarve, Une e kam njoft Mehen shume mire dhe e di edhe si u vra, jame i bindur se njeri nga ju qe po shkruani kunder tije, keni qene bashkepunetor i serbeve, dhe keni gisht ne vdekjen e tije, nga friga se do zbuloheni, po mundoheni qe edhe per se vdekuri ta mbyteni.
Njerzit si Meha jane te pa vdekshum. eshte turp per ju more Gomare te shkruani diqka te tille kur dihet se ai ka lan 4 femije qe neser do ju kerkojne llogari per keto qka po i shkuani.
Nje njeri qe rrine 10 vjet ne burgjet e serbise Ai kurre nuk behet shpijun.
Edhe diqka Dilaver Meha ka ra Me Jasharajt vone ne kontakt per ti spijunu ata, shkiet i kan pas shpijunat per Jasharajt shume ma heret e ti e dine fort mire se kush kan qene ????? prandaj edhe interesi i yte ne librat e fashistve serbe, per te gjete te verteten shqiptare, qfar poshtersije.....[/size]
  

 26-03-08, 10:19  #30
cinos
 
Join Date: 26-03-08
Posts: 2

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Mehe Uka ka qene trim dhe i menqur .
Sa i perket asaje se ka qene sherbetore i serbise, harrojeni, nese ai ka qene sherbetor i serbise ju jeni te bijet e Sveti Saves.
[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 19:19

 28-03-08, 18:34  #37
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 

 
Join Date: 08-06-07
Location: In the battle of Love...
Posts: 2,082

 AW: Titulli: Kush ishte Mehė Uka
[size]


Quote:


[/size]
Originally Posted by gjini
Po ju drejtohem edhe njehere ketyre besnikve te shkijeve qe ju besojne pordhve t shkije dhe rrinė pas böthve te tyre se qka te pordhin ata keta e marrin si te vetet.
pra, une ju siguroj se Mehen e kom pas shok te burgut dhe se per te mundem me than vetem nje se ja kom pas lakmi se qfare qendimi ka pasur .
Mehes nuk i humb merita nese dikujt i teket me than se aj ka qene bashkepuntore i serbise e as nese dojne me qdo kushte tja humbin meriten e tij ne lidhje me qeshtjen kombetare.
Ju qe i percjellni pordhet e shkije rrini ju aty pas se ndoshta pas pordhve del edhe naj send e siguroni darken.

kaq sa per juve qe keni hapur kaq me inat kete hesap dhe ju mallkoft zoti nese ka dhe ju vraft reja ne diten me diell juve qe mundoheni me e njollose nje figur te till si MEHA.
Po nje pyetje e kom per keta qe ju marrin ere pordhve te shkijeve ?
po mos jeni ju ata qe e qitet ne prite kete trim pasi qe keni pas frige se do ju merr pushtetin apo keni ba marifetlleqe sikur me rastin e Zahir pajazitit ku "rastesisht " ra ne prite me dy trima te tjere#

pra ketu eshte krejt marifeti i kesaj pune se eshte dasht te likuidohen disa njerz qe do kishte pas probleme nese ata jesin gjalle dhe ne liri nuk do ken mundesi me dal ne siperfaqe e keshtu ma se miri likuidoj e pastaj shpalli heroj e kur as heroj nuk ju duhet i shpallin tradhtare qka mos ma keq.

kaq dhe e kisha lute shum moderatoret qe mos ta ngacmojne ma shum kete familje e ta len te qete se dikur humb durimi dhe dalin gjerat tjera ne fush dhe duhet dikush me dhan pergjegjesi per kete pisllek qe kan shkrua dikush ketu

mos mendoni ju disa qe mundeni te mbeteni anonim nese shkruani ketu dhe thuani qka te doni .
ikni nga forumet shiptare ju te mallkuar e shkoni ne ate te shkijeve ka mjaft. aty e gjeni veten.
[size]


kallezo drejt gjin cilla shifer je kon ti. Per morravacin e morem vesh jane mete edhe tri tjera me dalen. Mos u tut se nuk jemi tu detyru me kallezu shifren. Po mos ja fut llaf badihava, Serbia nuk ti ka vra do njerez te medhaj e te fort kombetar. Ti vjen kallezon per Zahir Pajazitin.

O ti njeri 1997 ke mujt me kerr me shku ne prishtine me pi naj kafe a naj birre o je nis dikund me pi qaj dikund masdarke edhe rruges kane qellue policia te dehun ta kan jap kallash, heeeeeeeee e tani mule ta shpallim heroj lufte. Bile edhe ti me pas qellue ne vend tyne sot ishe kane heroj edhe ta kishin ngrite lapidarin 20 metra ne midis prishtine.

A po kupton qitash !!!!


[/size]
GURI SYLAJ
Moderator
 

 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka
[size]


sqarim:
Mehe Uken nuk e kam njohur !
Shkrimi im nuk ka te beje me personin por me dukurin e cila edhe si trajtohet e edhe si heshtet meriton kritike. Ose ,mungon guximi dhe trajtimi profesional i problemeve te tilla qe nuk jan te pakta.Nuk eshte vetem Meha qe perflitet por ka edhe te tjere qe dikush nuk priton t'i etiketoj si bashkpuntor te udb-se bile edhe njerez qe kan emer dhe rrespekt sot ne Kosove guxojn te mirren me thashetheme te tilla.
Ky problem eshte i ndieshem dhe kerkon qasje te guximeshme por edhe me nje rrespekt te vecant!??
Kur del dicka sikur enigme qon shume pluhur kurse per ata qe dihej bterisht dhe qe merrnin rroga te majme nga (sekretariatet e puneve te brendeshme e te jashtme te serbise) askush nuk merzitet dhe nuk nxjerre asnje shkrole ketu!
Sa qudi!??Apo ndoshta miqesite i kan fajet!!?
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.[/size]
  


 31-03-08, 16:36  #39
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka
[size]


Po t'lojn ment ty gjini,,, edhe Nga kush do t'paguhen, bashkpuntoret e tij ?.....

Me intereson te di se Mehe Uka, a beri vetvrasje apo dikush ja heki flamen ? 
Nese dikush, at here cilja pal ishte ? Shqiptaret apo serbet ?
E nese vet'vrasje siq deklaronte familja e tij at here PSE ?
Cilet ishin arsyet qe i ftoj ushtaret e uck-ės ne Mitrovic e nuk u mbajt ky takim simbol i bashkimit si ghithemon ne Prekazin e lirė ? 

ps: gjini, si ta pash edhe nihere, boni t'fala nga une. Smile[/size]
  
04-10-08, 20:24  #41
AGIM FERATI
 
Join Date: 04-10-08
Posts: 3

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
KUSHE ISHTE MEHE UKA AI ISHTE NJE SHALJANE QE NUK DIJTI QKA ESHTE FRIKA I CILA E FOLI HAPTAZI DHE E THA SE PA NJE USHTRI KURR ZDO KEMI LIRI SHKAU E DI VETEM GJUHEN E PUSHKESE E JU SHPIJUNET E UDBse QE PO SHKRUANI KUNDER MEHE UKESE PRA NGA KUSH I KENI JU KETO INFO QE PO E DITKANI SE NE CFARE VETURE ESHTE VRARE MEHE UKA KREJTE ESHTE NDRYSHE ATE DITE ISHA UNE KUR E KERKOJE MEHA VETUREN TEK NJE PERSON ME EMRIN M-H NE ,MTROVICE PO ATE DITE KISHTE TAKIM SHUME TE RENDESISHEM NE PREKAZE DO VENDIME TE RENDESISHME PO ATE DITE JANE VENDOSE NE TE KTHYER NDODHI QKA NDODHI KUSH E QITI NE PRIT KUR U DERGUA ME NDIHMEN E SHPEJT NGA MITRO PER NE PRISHTIN SIGURIMI SECRET I SERBISE I KA BERTIT VOZITESIT NGADALSO DERI SA TE LESHON SHPIRTI NE GHUHEN SERBE I KA THENE UNE ZDUA TA FLASE NJE GJUHE TE FELLIQURE VOZITESI ISHTE SHQIPTARE ME EMRIN O-J EDHE HOXHA ESHTE DESHMITARE SE MEHE UKA E KISHTE NJE PLUMBE NE GJOKESE SE SERBIJA JA KISHTE FRIKEN KETI TRIMI TE TRIMAVE QE SHUME RRALLE DO I KEMI NJE GJE DUHET TA DINI SE I VETMI NE NJE KOHE E KA PERKRAHURE REXHEP QOSJA DHE NE ATE KOHE GJATE STUDIMEVE NE PR PER MEHEN ESHTE THENE SE ESHTE NJERI MBI INTELIGJENCEN E TI BEKU E GJINI JU JENI NJEREZ TE TURPRUARE E SHPIUNE TE SERBISE VETE SE PER ATE QE E MBAJTI EMRIN E TE MADHIT MEHE UKA ZONA OPERATIVE E SHALESE SE BAJGORESE EDHE I DHA VULEN E UCK NE KOMBET E BASHKUARA NE KS DHE NE GJITHE BOTEN SE UCKja ESHTE USHTRI E RREGULLET QE I RESPEKTON TE GJITHA NORMAT NDERKOMBETARE E LIGJET E LUFTESE E JU QE PO SHKRUANI SJENI KERKUSHI VEQ NJEREZ TE HUMBURE E TE HARRUARE MEHE UKA ISHTE EDHE IDEOLOGU I TRI SHKRONJAVE TE UCKse E KJO ESHTE KUSH ISHTE MEHE UKA TRIM I TRIMAVE LUME TOKA SHQIPTARE PER KESI TRIMA LUM NANA QE E PAT DJALE E LUM NE QE LUFTUAM ME EMRIN E TE MADHIT MEHE UKA QYTETI PO SHKELQEN QYTETI NDRIQON ME PERMENDOREN E TE MADHIT MEHE UKA NE ME EMRIN E TE MADHIT MEHE UKA I HAPEM DYER E TE GJITHA DIPLOMACIVE BOTRORE SE NE JEMI UCK E VERTET EDHE QYSH NA E MESOJE I MADHI MEHE TE LUFTOJMI PER CLIRIMIN E TE GJITHA TROJEVE SHQIPTARE LUFTA ENDE VAZHDON AMANETI I MEHE UKESE ENDE SESHTE KRY JO JO BAC SU KRY MOS RRENI
[/size]

[size]
Last edited by Bond; 05-10-08 at 15:11.
[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 20:03

  #62
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Nė qoftė se MEHė UKA KA QENė I BURGOSUR POLITIK at'her le te del dikush e le TE thot cili gjykats e ka denuar
cili gjygj ėsht mbajtur nė vitin 1981 
un pėr vete di me tregu me daten 9 prill 1981
jam arrestuar dit e mėrkurė KA QEN DIT ME DIELL NE MITROVICė 
NE GJYGJ JAM DAL NE FILLIM TE KORRIKUT POR KA ZGJAT PROCESI DISA HER EDHE ME 29 QERSHOR JAM DAL NJIHER PRA KA VAZHDUAR DERI NE VENDIMIN PERFUNDIMTAR 
gjykats hetues ishte regjep kaqaniku ne krejt procesin e landes hetuese te gjygjit politik
Mė ka mbrojtur avokati Gjuran Demaj 
dibran NGA DIBRA E MAQDONISė 
qė ushtronTE avokaturen ne Mitrovicė qe sa vite MA PARė 
ndersa disa shokė tė mi TE DENUAR NE AT KOHė
ne vitin 1981 i ka mbrojt i Ndjeri 
Bajram Kelmendi 
te cilin e kan vra me dy te bijt gjat masakrave te fundit ne kosov ne vitin 1999

Tė gjith ne tė burgosurit politik jemi gjallė POR GJALL JAN NJERZIT MITROVICA E RRETHINA
PER DIQKA TE TILL NUK MUND TE GENJEHET 
SEPSE NUK ESHT MIZė KJO GJė POR QESHTJE GJYKIMI KU ISHIM ME VJET TE DENUAR 

E gjith kta qe ishim te denuar ne at grup 
pra grupi i parė qė u denua nė MITROVICė DHE ME DUKET SE EDHE NE KOSOV NGA NE KAN FILLUAR NUK E DI SE A U DENU NDONJI GRUP PARA NESH A JO VEQ E DI SE GJYGJI I MITROVICES ME DUKET KA PAS FILLUAR E MANDEJ KOMUNAT TJERA ME DENIME TE BURGOSURVE POLITIK
MANDEJ DIKUND NE GUSHT APO NE SHTATOR JAN DENUAR GRUPE TJERA NGA KOMUNAT TJERA 
NE JEMI TE DENUAR me aktakuza ne secilen fletė dhe vendim burgimi E paraburgimi
ekziston emri dhe mbiemri i te burgosurve
politik te vitit 1981 
ne krye me te akuzuarin e parė Xhelal Ferizi--- Me nickun liriku ktu ne forumin dardania 
kėshtu fillon aktakuza 
un at aktakuzė nuk e kam formulu 
vet por gjygji i qarkut nė Mitrovicė

dhe nuk mud te bejm histori tė pa qenė 
e te qesim emra qka nuk ishin e njerz qe nuk ishin nuk kemni nevoj te rreh jm e te genjejm 
un flas vetem realitetin dhe nuk mund te fus njerz ne
ne proces gjygjsor njerz qe nuk ishin
Meh Uka mund te jet denuar ne vitin 1984 ose 1986
POR ME GRUPIN TON NE VITIN 1981 NUK ISHTE 
MA VONė NUK E DI ASPAK SE KAM HARRUAR SA NJERZ JAN DENUAR NE VITET PAS VITIT 1981 POR PER TE DENUARIT XHELAL FERIZI 8 VJET E 6 MUAJ BURG PER ORGANIZIM DEMOSTRATASH NE MITROVICė ME RRETHINė UJKAN ZENELI 8 VJET BURG SKENDER HAJREDINI 7 VJET E 6 MUAJ SABIT VESELI 7 VJET dhe NAZMI SHAQIRI i 6 VJET E 6 MUAJ BURG 
TE VITIT 1981 PER ORGANIZIM DEMOSTRATASH NE MITROVIC DIREKT ISHIN KETA PERSONA
PRA SHTYPI I ATHERSHEM TELEVIZIONI AKTET DOKUMENTET QYTETI SHTETI NJERIT EDHE SOT JAN DESHMITARė NE KET VIT NUK ESHT NDEGJUAR PER EMRIN E MEH UKES NE MITROVICė KUSH DON TE KRIJOJ HISTORI TJETER QE NUK ESHT E VERTETė AI RRENė SHUM RRENė 
UN NUK EKAM PER ASGJA POR KJO NUK ESHT E VERTET DHE NESE THEMI NE SE ISHTE EDHE MEH UKA I DENUAR ME NE NE RREJM VETVETEN DHE JA ULIM EDHE ATI VLERAT SEPSE NUK MUND TE THEMI SE DETI ESHT KODER AS BJESHKA ESHT KOPSHT AS E BARDHA ėSHT E ZEZė
VETEM MANJAKT Q EMUNDOHEN ME QDO KUSHT PER SHKAK TE SMUNDJES SH IZOFRENE Tė LAVDISė MAJNAK GENJESHTARė MUND TE KRIJOJN HISTORI TE PA QENA EDHE NESE NE 
E KRIJOJM KET HISTORI TE PA QENė PROCESET DHE DOKUMENTET JAN GJALLė DHE NE NUK MUND TE KRIJOJM AKTE TE PA QENA AS NGJARJE TE PA QENA KETU DUA TE DAL E AS QE E KAM NDERMEND TA ULI VLEREN E DIKUJT AS ME INTRESON TE JA ULI DIKUJT VLEREN DHE NESE E KA VLEREN DHE MERITEN E FAKTIN AS KUSH AS UN NUK JA ULIN DOT VLEREN
AS NUK KA KUSH QELLIM ME JA UL VLEREN 

MA VONė SE QKA U BA NE VITIN 1982 KUSH U DENUA NE MITROVICė ME RRETHINė 
nuk e di sepse un ather kam qen ne vuajtje te denimit i transferuar ne repuBliken e sllovenis 
me daten 14 nentor autobusi i njisiS speciale sllovene ka ardh e na ka marr NE te burgosurve politik

qe kan pas me u transferu me urdher te sekretariatit krahinorė ne prishtinė me duket se ather ishte 
vesel latifi ISHTE ATHER KRYETAR ne jurispondencė ne prishtinė nenshkruante per te burgosurit 

i cili dha urdher te gjith te burgosurit politik nga kosova 
te transferohen ne republika tjera te ish jugosllavis
dhe u transferuam
Un as gjė nuk thash per keq per Meh Uken 
un nuk mud te them se e kan njoft skenderbegun 
nese nuk e kam njoft 
se rrej rrej ATHER AQ shum aq shumm RRej E GJITH BOTA QESH ME MUA MANDEJ 
sa qe edhe qielli bjen posht ė ME RREJT ASHTU 
me than e kam njoft skenderbegun pa e njoft hiq 
E ME THAN E KAM NJOFT JUL CZARIN 
rrena i ka kamt e shkurta 
me ja nis me rrejt tani mozomakeq shum keq esht me rrejt 

E DISA PO RREJN SE PO MUNDOHEN ME NGRIT KATUNDIN E VET MOZOMAKEQ 

kta pes e mra i tha TELEVIZIONI ATHER EEDHE GAZETA RILINDJA E ASAJ KOHE 
E ILUSTROVANA POLITIKA DANASI E TE GJITHA GAZETAT E JUGOSLLAVIS ATHER 
I THAN KTA EMRA si te denuar PER DEMOSTRATA TE VITIT 1981
kta pes emra qe i shkruajta ktu
e po i shkruaj edhe nji her QE TA DIN KY QORRI I BARES 
se shum keq esht me rrejt jashtzakoionisht keq esht me rrejt
ma shizofreni se me rrejt nuk ka 
pra Xhelal ferizi Ujkan Zeneli Skender Hajredini Sabit Veseli dhe Nazmi Shaqiri
meh uka nuk ishet askund hiq ne ket grup te denuarish 
meh uka mund te jet denuar ne vitin 1994 ose 1996 as nuk edi ne cilin gjygj as me qfar grupi eshtdenuar as ku e ka mbajt burgun ka qen dikund ne sremska mitrovicė ne burg kshtu kamndegjuar 
ka qen i burgosur por nuk kam njohuri se ku dhe cili gjygj e denoi me kend ishte ne grup
me kend veproi kur u denua per qfar aktiviteti konkret pergjigjej e qka shkruante e per qka engarkonte aktakuza me cilin grup dhe kush ishin emrat kush ishin avokatet cila gazet shkruajti 
---------------------------------------------------------------------------------

un nuk thash asnji te keqe per Meh Uken
sepse nuk di e di s e mbas vitit 1981
gjenerata e parė e te burgosurve qe jemi denuar
Mmė pas taj nė vitin 1982 ka vazhduar dėnimi i njerzve ne Mitrovicė
JAN DENUAR GRUPE TJERA por ata jan te denuarit e gjeneratave tjera 
pra jan te vitit 1982 1983 1984 85 e me 
radhė 
Un ne burg e kam pa Bali Uken NE VITIN 1981 vllaun e Meh Ukes profesorin tim TE HSITORIS 
e di se e kan marr ne pyetje per disa dyshime KAN DYSHUAR NE BALI UKEN DIQKA E KAN MARR NE PYETJE E KAN LIRUAR MA VON PAS DISA DITESH NUK DI A DY JAV A TRI KA NDEJT NE BURG SAKT NUK E DI NUK DUHET ME RREJT DUHET ME PYET EDHE NJIHER VET PROFESOR BALIUN SA E MBAJTEN DHE QKA EKAN PYET NE SEKRETARIAT E DI SE E KAN PAS MARR DIQKA SI TE DYSHIMT PER QEWSHTJE POLITIKE POR NUK I KAN GJET NDONJI FAKT DHE KAN LIRUAR
E DI S ENJERZIT I MERNIN I MBANIN DISA DIT NE IZOLIM I PYESNIN E I LIRONIN
DISA I MBANIN NE ne burg NGA TRIDHJET DIT PER KUNDERVAJTJE 
Duke dalė nė oborrin e burgut kur na qojshin ne vizita kur na vinin familjet 
ose kur na qojshin me u rru te berberi i burgut e kam pa me sy te ballit vet Bali Uken 
PROFESORINTIM TE HISTRORIS 
DHE BILE PATA MENDU VET ME VETE PER QKA THASH E KAN MARRE E QKA E PYESIN 
dhe e kam pa ne burg profersorin e historisė Bali Uken EDHE NJIHER PO THEM BALI UKA ESHT VLLAU I MEH UKES PREJ NANE E PREJ BABE PER MEH UKEN NUK DI 
NUK PO RREJ SE KEQ ESHT ME RREJT SHUM B VON KAM NDEGJU PER KET PERSON
NDERSA BALI UKA ISHTE PROIFESORI I HISTORIS 
Qė Mė KA DHANė MSIM Nė VITIN 1975 1976 Nė SHKOLlEN TEKNIKE boris kidriq
nė Mitrovicė ne degen e elektroteknikes EKAM NJOFT SHUM MIR PROFESOR MA TE GJITH PROFESORT E MI I KAM NJOFT SE NUK PO RREJ NUK JAM BUDALL KY QORRI I BARES EDHE BUDALL PO KQYR ME ME BA UN SHQIP PO SHKRUAJ E SHQIP PO THEM NUK EKAM NJOFT MEH UKEN AS NUK ISHTE MEH UKA I DENUAR I VITIT 1981 NE GRUPIN TONė QE U DENUAM
NE AT KOHė PO THEM MUND TE KET QENė I DENUAR MA VONė AS NUK JA DI MOSHEN ATIJ NJERIU QFAR GJENERATE ESHT DIKUSH DUHET TE DIJ PER KET NJERI DO TE DEL NE SHESH GJITHQKA 
KRYESORJA UN NUK PO FLAS ASGJE PER TE SE NUK DI ASGJE PER KET NJERI
[/size]

[size]
Last edited by Bond; 11-10-08 at 19:38.
[/size]
  
 12-10-08, 12:11  #63
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Quote:
[/size]
Originally Posted by Dilaver
I burgosur politik si anėtar i LPRK-sė.
Nė vitin 1996 ėshtė vra.
Shtabi i UĒK-sė e ka shpall hero i popullit tė Republikės sė Ksovės, i ka ndarė gradėn e Gjeneral Major, e njė brigadė e UĒK-sė mbante emrin e tij, (Ukė Meha).

Ka disa spekulime se pas hyrjės sė forcave tė NATOS i janė marrė tė gjitha dekorimet/nderimet.
A ėshtė e vėrtetė kjo?
[size]


Antarė i lprk s a ėsht e vertetė kjo 
u vra ne vitin 1996 
disa thonė u vra duke shkuar ne prekaz disa thonė u vra
duke ardhur andej 
MEH UKA E PASKA PAS MOTREN TE DHANUN NE FSHATIN KLINė TE DRENICES 
DHE KA SHJKUAR TE MOTRA E NEPERMES MOTRES PASKA TENTUAR TE KONTAKTOJ
ME DISA AKTIVIST ANDEJ SIQ PO LEXOJ KETU TE DISA NJERZ QE PERFLASIN E SHKRUAJN POSHT E PERPJETė PA KURFAR KRITERESH PRA PO SHIHET SE KURFAR INFORMIMI TE SAKT NUK KA SEPSE NUK ESHT TRADIT TE NE SHQIPTART NEPERMES MOTRES ME KONTAKTU ME DIKEND E ME I THAN MOTRES E PASTAJ AJO TI THOT DIKUJT KJO ME DUKET QESHARAKE SE QKA KAN SHKRUAR DISA NJERZ DHE MENDOJ S EPIKRISHT PER MEH UKEN DUHET
TE MERREN MA HOLLSISHT NJERZ TE J KOHES S E TI QE E DIJN MA HOLLSISHT VEPRIMTARIN E KTI NJERIU
Nė kohen e millosheviqit rrugėt ishin plot me pika policore 
kahdo qė levizte njeriu ishte rrezzik jete nė qdo hap
Nė at kohė un isha emigrant i vendosur qė nga viti 1989 nė gjermani
nė gazetat e pėrditshme qė i blenim ne banhof kshtu quhej stacioni i qytetit ku shiteshin gazetat e ne lajme te ndryshme percillnim situaten nė kosovė qdo vrasje e qdo #
padrejtesi masaker burgosje ketrajtim e qdo detal tejeter qė bėhej ndaj shqiptarve ne at kohė pra ishim te informuar nepermes lajmeve shtypit .

LPRK levizja popullore per reepubliken e kosoves ne te cilen ka qen edhe Hashim Thaqi Gjavit Haliti NE FAKT GJAVIT HALITIN EKAM PA NJIHER NE NJI TUBIM NE GJERMANI
POR HASHIM THAQIN JO KURR NE JETEN TIME ASNJIHER AS QE NJIHEMI AS QE E KAM PA PER DSE AFERMI DIKUND 
PRA LEVIZJA POPULLORE KISHTE EDHE LIBREZAT E ANTARSISSė 
nėnshkrimin e shefit te partisė dhe caktonte edhe pergjegjsit e zonave
dhe kishte kshillin dhe seksionet e saja neper regjione
pergjegjsit e regjioneve 
le te dokumentohet tash kjo 
LE TE DOKUMNTOHET EDHE PER MEH UKEN ME FAKTE
E SA I PERKET SI ISH I DENUAR NE VITIN 1981 NE ;MITROVICė
MUND TE DAL NE TELEVOZION PARA GJITH BOTEES E TE DESHMOJ SE NE GRUPIN TON TE DENUARVE NUK ISHTE POR JO VETEM UN POR LE TE DALIN TE GJITH QYTETART E MITROVICES QE E DIJN SE KUSH ISHIN TE DENUARIT NE AT KOHė PRA TE MOS QOHET PLUHUR KOT E TE KRIJOHEN LEGJENDA TE GJALLA NGA QORRAT E BARES PA KURFAR DOKUMENTIMI PA KURFAR FAKTI E PA KURFAR TE VERTETE
ku u antarsua dhe kur kush dinte pėr Meh Uken ku e kishte te caktuar regjionin e veprimtarisė kujt i jepte llogari kush ishin ata antar te lprk e te lkqk qe e dijn ket 
fakt te gjallė kush jan ata dėshmitarė
Po nė mitrovicė kush e din se ai ishte ne oret e para aty ne vitin 1981 dhe se ishte i burgosur i ati“viti ne gjygj apo dikund
Vrasja e MEH UKES ėSHT KREJTSISHT E PA KJARTė[/size]
  
 14-10-08, 12:05  #64
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Nuk pask qenė ti XHELAL FERIZI NE VITIN 1981 NE DEMOSTRATA thot ky Agim Barja pa kurfar turpi 
por paska qenė Mehė Uka nė vitin 1981 I ORVE TE PARA NE QYTET IN MITROVICė 
Ky agim barja paska dalė me e rrejt krejt Mitrovicen e gjith boten arkivat shtetrore
e tė gjitha dėshmitė e njerzve 
e ngjarjeve 
dhe vetėm pse M eh Uka qenka nga regjioni i ti
tash vrap ta heqim faktin
ta heqim ta spostojm grupin e Xhelal Ferizit e ta vendosim Meh Uken PER VITIN 1981 Nė Mitrovicė
Ky ėsht turp i pa shembullt qė nuk ka shembull nė histori o Agim Barja
po me tė vėrtetė njerzit krahinarist si ti nuk paskan pas kurfar fytyre 
dhe kėtu haptas po dalin gjelozi dhe inate krahinore FISNORE .
Pas lufte nė Mitrovicė linden pėrmendore si kėpurdhat menjiher 
por kur erdhi nė pyetje tė ndertohet nji bust i 
Adem Jasharit nė at qytet ku adem jashari edhe ka vepruar u kundėrshtua nga klanorėt antikombtarė
nga fisnorėt 
me forcė dhe me hata tė jashtzakonshme
thue se ėsht fjala pėr nji hata mbi dhe 
zhurma qė bėhej e piskama kunder bustit tė Adem Jasharit 
trondiste sallen nė MITROVICė njejet si nga klanet e errsires fisnore nė prishtinė
dhe merret me mend se kush vepron kėshtu
le ta dij e gjith bota se ky komb nuk del prej verbrive klanore fisnore krahinore 
se ka shum qorra e sakata si ky Agim Barja .
Nė Mitrovicė ka vite e vite qė bėhet tendencė e jashtzakonshme pėr spostimin e tė gjith atyre njerzve qe jan nga zona tjera nuk jan andej kah krahi i atyre qe tentojn te sundojn me fise si ne kohen e Mahmut Pashes 
PO PROVOHET qė tė ju shuhet gjurma e historia komplet edhe si banorė aty 
tė qytetit tė dėnuarve tė vitit 1981 nė mitrovicė 
vetė m e vetėm qė qorrat si ky agim barja 
po mendoj qorrat si ti o agim barja 
e qiftat tu mohues
qė nat e dit grryejn themelet e atdheut
e shkaktojn pėrqarje e pezm nxitje klanore
por asgjė tė shėndoshė kombtare nuk ndertoni
-----
Edhe ai Sabit Idrizi Qorri klanorė nga katindi cerajė njeri fisnorė me vetedije fisnore 
u bė pėrgjegjsi per kulturė nė Mitrovicė gjoja poet ky i madh 
qė nuk eka pa ma par ė qytetin e Mitrovices 
kurr nė jeten e ti deri pas lu fte tha:
Asnji varg POETIK I XHELAL FERIZIT Tė MOS QITET nė librin me titull Fjalė dhe Valė 
asnji tha KY FISNORI 
asnji varg te poetit xhelal ferizi te mos qitet NE LIBER 
urdher i prerė i qorrit nė krye me qorrat TJERė UZURPUES TE POSTEVE TE KOMUNES SE MITROVICES 
Ata kan uzurpuar gjithqka nė QYTETIN e Mitrovices KAN ARDH PREJ KATUNDEVE TE THELLA MALORE E KURR NUK KAN KONTRIBUAR ASGJė PER QYTETITN E MITROVICES 
VETEM PERFITUAN NGA SITUATAT E TRUBULLTA TE KOHES 
dhe vetem klani dhe krahu i tyre mund tė shkruaj TASH NE LIBRIN FJALė DHE VALė
VETEM ATA GRUPI I TIJ mund te jet aty nė at liber qė financon fondi i komunės s ė varfėr tė Mitrovices .
Ja kush jini ju qorrat dhe fytyra e juve gjeloze me zemer bloze e katrani qe nuk duroni askend tjeter jashta mahalles tuaj fisnore u pa fytra juaj e zezė hijanetizmi juaj fukarallak ne shpirtė kishit maskrallak
[/size]

[size]
Last edited by Bond; 14-10-08 at 12:33.
[/size]
  
 14-10-08, 12:30  #65
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Te ura e gjakut u vra ball per ball me qetnik u vra Selman vajvoda nga llausha mori plumbin nė lule te ballit 
e Sadullah Dibrani PJSEMARRS AKTIV I DEMOSTRATAVE TE VITIT 1981 LUFTAR I UQK S 
ME MUSTAQE SI TE ADEM JASHARIT 
bashk me t e nipin U VRA DUKE LUFTUAR NE KATINDIN VAGANIC AFER MITROVICE 
duke luftuar heroikisht si oso kuka deri ne fishekun e fundit U VRANė NIP E AGJė NDERSA E GJITH FAMILJA DIBRANI LUFTOJ ME PUSHK NE DORė DHE TENTOJN TI SPOSTOJNė TI ANASHKALOJN ė PERMENDEN VETEM DISA QE JU INTRESON KLANORVE 
FAMILJA DIBRANI ISHIN TE NGJAJSHEM SI FAMILJA JASHARAJ E HARADINAJ 
POR PO TENTOHET TE SPOSTOHEN ME QDO KUSHT NGA KOMUNA TE MOS JUN JEPET ASNJI MERITė PER VIKTIMAT Q ė DHAN E KONTRIBUTIN 
KA S ATE DUASH KSI QE PO SPSOTOHEN TE FILLOJ MENJIOHER EMRIMI TASH NE MITROVICė NGA KUSH BėHEN KTO MARIFETE TE TURPSHME KUSH JAN ATA FIOSNORė PISA KATILA QE DUAN TE SPOSTOJN QDOI GJė ATDHETARE TE VEPRIMTARVE 
ndersa djali i tij tjetri I FAMILJES DIBRANI NGA GRADICA TE ARDHUR NE MITROVICė hodhi bomba mbi s e rbian kur shumkush e ikte prapanicen per te shfrytzu pastaj rastin me u fry pas lufte me marr poste per se gatshmi 
PO KUSHERIRI i Adem Jasharit 
ARTIM JASHARI 
qė u vra fyt pėr fyt me serbian heroikisht duke vra e plagos polic serb 
ne lagjen tavnik te mitrovices 

nji vdekje e lavdishme heroike e tij te gjith kta nuk po meritojkan permendore nė mitrovicė 
apo jo 
Agim Barja 

As AGIM HAJRIZI i njohur VEPRIMTARI MITROVICAS qė vdiq trimrisht 
u masakarua me gjith djalė e nanen e vet pa ju tremb syri
intelektuali i rrallė 
veprimtari dhe aktivisti i shkelqyeshėm i kohes kryetar i sindikatave te asaj kohe 
as Latif Berisha 
profesori i njohur nė MITROVICė 
qė kishte nji aktivitet te jashtzakonshėm e u masakrua nga serbet 
por as nuk bėri ah as oh tregojn dėshmitart PER TRIMRIN E TI 

pėrse kėta njerz qė historia e tyre ėsht aq heroike e famshme 
perse nuk po meritojkan buste PERMENDORE NE QYTETIN E MITROVICES 
dhe duhet tė shuhen nga historia dhe gjurmėt e qytetit 
DHE HESHTET PER TA NE MENYRAT MA KLNORE E FISNORE 
sepse ne qytet erdhen uzurpatorė NJERZ Tė PA DREJT QE NE SHPIRT NUK E KAN NDJENJEN KOMBTARE POR KLANORE MAFIOZE HIJANETE 
qe kurr nuk kan vepruar ne at qytet
e nuk i ka njoft kush pėrveq bullicat e dHitė e veta nė aher Nė STALLė TE FSHATTIT
A po do me na bė budall neve nji qytet budall ti Agim Barja 
jo jo agim barja shum gjėra duhet te pastrohen e te sqarohen
se kshtu nuk do te shkoj kungulli mbi ujė
nuk po lufton populli shqiptar per klane hijanete 
por pėr komb atdhe e liri 
drejtesia duhet te dal nė shesh
mjaft ma me padrjtesi te poshtra klanore me perbuzje spostiome anakronizma
me uzurpime postesh nga njerz te pa aft klanorė qė hiq asgjė nuk bėjn per qytettin
PRANDAJ KOSOVA DHE MBAR SHQIPTARIA DUHET TA DIJ S ENE DUAR TE KUJT KA MBET QYTETI I MITROVICES E QKA PO ZIHET ATY EKUSH E KA NE DORė E PSE NUK ECET ASNJI MILIMETER PERPARA AS NUK NDRYSHON GJENDJA NE MITROVICė AS NIK KTHEHEN SHQIPTART NE SHTEPI TE VETA ANDEJ URE 
SEPSE KLANORT NUIK BėJN ASGJė PėR QYTETTIN PER VEQ PER DISA NJERZ TE MAHALLES S E TYRE FISNORE
[/size]

[size]
Last edited by Bond; 14-10-08 at 12:33.
[/size]
  
 14-10-08, 12:34  #66
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Deri mė tani kemi besuar nė drejtėsi kur i kemi pa disa padrejtėsi nė fillim na jan dukė tė rastit
por tash po e shohim se gjithqka u bė me plan me poshtėrsi te hijanetve gjelozve tė sėmurė
tė cilėt jashta mahalles se vet nuk duan ta shohin kend me sy edhe ne qoftė ADEM JASHAR 
Mjaft ma he qena te bushtrave me padrejtesi se po me shtini me than tipat si ju e mertoni me ua ba kshtu e kshtu nanes shkjau se ua njohin fytyren juve e zemren qorre se ju jeni lindur me ja hanger hakun njeriut por zoti nuk ja han hakun jo
[/size]

[size]
Last edited by Bond; 14-10-08 at 12:37.
[/size]
  

 14-10-08, 12:54  #67
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
KA ARDH KOHA TI DAL ZOT VETES
TASH 
E NUK ME INTRESON FARE A ME DEL ZOT KUSH A JO
SE PREJ QYQARVE NUK KAM PRIT KURR DIKQA
POR PO E THEM --PA MARR PARA SYSH 
SE QKA FLITET-- E QKA SHKRUHET-- PER GRUPIN E XHELAL FERIZIT 
DHE SE EKZISTON TENDENCA NE KOMUNė TE NA SPOSTOJN NGA KOMUNA 
E BILE DESHTEN TE NA SHLYEJN NGA AKTET MEZI E KAM GJET NJI DESHMI QE JAM BANOR ATY 
E MUA MA KISHIN RRėXU EDHE MURIN E OBORRIT
E U MUNDUAN ME MAR R EDHE ATA PAK OBORR HISE QE MA LA BABA NE MITROVIC
E NJI SHTEPI TE VOGEL KAH RREXOHET 
PO JU THEM HAJNAVE SE KOT E KAN E PERGOJSAVE E 
LLAFAZANAVE E FALCIFIKATORVE TE HISTORIVE E NGJARJEVE 
SE EDHE PSE PO MUNDOHEN TA SPOSTOJN GRUPIN E XHELAL FERIZIT NGA NGJARJET NE MITROVIC NE VITIN 1981 EKET PO E BEJN ME KEMBNGULJE 
NUK DO TE ARRIJN
VETEM FTYREN E TYRE E TREGOJN 
SE U MUNDUAN NE FILLIM TE MOS NA REGJISTROJN AS SI BANORė Tė QYTETIT 
QE JEMI LINDUR ATY 
POR ME SHUM MUND ARRITA Tė REGJISTROHEM 
NE KOMUNė 
DUKE ME NDIHMUAR DISA TE NJOFSHEM DHE VLLAU IM 
NE VITIN 2002 DHE MORA PASPORTEN E UNMIKUT POR ME SHUM MUNDIME 

SE PO TE MOS ISHIN DISA NJERZ TE NJOFSHEM E MUNDI I VLLAUT TIM
QE KA SHUM TE NJOFSHEM NE AT QYTET 
UN AS QE ISHA REGJISTRU NE KOMUNė SI BANORė 
A S NUK KISHA MARR PASAPORT TE UNMIKUT 
NE VEND SE TE NA PRISNIN SI ISH TE BURGOSUR POLITIK VENDAS 
QE NUK NA KAN PA QE NJIZET E MA TEPER VJET 
PO MUNDOHEN TE NA SHUAJN TE NA FSHJIJNė NGA FAQJA E DHEUT 
POR NUK PASKA SKEJ A S FUND E KEQJA BRE 
HAJT SHQIPTARI HAJT S E KE ME JA PA VETI HAJRIN ME KTO SJELLJE 
GRUPORE FISNORE KLANORE DUKE JA HANGER HAKUN GJITHNJI TE MUNDUARIT 
PADREJTESIA BESA PO BEHET SOT LIGJ TE SHQIPTART DAL NGADAL E DO TE BEHET KULT 
MOZOMAKEQ ISHALLA PO PSHTOJM O MILETI I MEMLEQETIT SE SI JAN ARDH PUNET
NUK PO DIHET KUSH ESHT RROGTAR E KUSH ESHT MBRET U PERZI PAZARI 
E DERI SA TE QEROHET PUNA E HANGER UJKU VATANIN
[/size]

[size]
Last edited by Bond; 14-10-08 at 16:30.
[/size]
  
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 20:15

 15-10-08, 12:16  #68
agim__barja
agim__barja
 

 
Join Date: 14-10-08
Location: veriu i shqiperise etnike
Posts: 54

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
PERSHENDETJE LIRIK PO TE PERGJIGJEM EDHE UNE KESHTU ME DISA FJAL TE MIRA SE KAM DITE KUSH JENI MIR PASKE BA QE PASKE NGA PER REPUBLIKEN E TITOS PASKE HIJEK BOLLE UNE STE PASNA NJOFTE SE JAM KREJT PER TJETER SEN PER BASHKIMIN E TE GJITHA TROJEVE SHQIPTARE KU MA KA MESUARE KETE MEHE UKA DHE BETIMI IME I DHENE ESHTE DERI NE VDEKJE SE JAM LINDUR E RRITURE NE FSHTAT ATY KU GJITHEQKA MESOHEHET SE SI TE LUFTOHET PER BASHKIM KOMBETARE ATY KU UKSHIN KOVAQICA BERI NAM MBI SHKIE ATY NE ATO FSHATRA KU U LINDEN TRIMATE QE ZDIJTEN QKA ESHTE FRIKA DHE JA NGRITEN ZERIN SHQIPERISE EDHE PERTEJE OQEANIT TI LIRIK TE KOKE NJERI I SEMURE NE KOKE ASE VET SPO DI SE QKA PO SHKRUN PO I NJOLLOSE FIGURAT KOMBETARE E SIDOMOS ATA DJEMET SHALJAN PASKE ORATORI DIPLOMATIKE ME MJESHTRI PO DIJSHE PO NUK PO TE SHKO ZERI KERKUN HIQ E TI MUA SME NJEHE TI RRI ATJE MIR TE KOKE PASKE KQYR LUFTEN E SHEJT TE UCKse NE TV E TASH PO MAN VAJZE NEPER INTERNETA KUSH ESHTE MEHE UKA EDHE SELMAN VOJVODEN PO E PERMEND E TI [PER TA HIQ SKI QKA ME TREGON SE KAME PAS FATIN ATE DITE DIKU I TRETI RENDE ISHA NE DEMOSTRAT PO EDHE AI VORRIMI I TI ISHTE AQE I MADHE SA QE ME BEHEJ ZEMERA MAL DHE THOJE LUM UNE QE I TAKOJE KETI KOMBI ISHA UNE ME 4 VELLEZERIT E MI E TI PO MI SILLE DO FAR PERALLASH PO I NJOLLOS NJEREZIT PER TY SABIT IDRIZI ESHTE AKADEMIK E TI PO I URREJSHE PERSE ESHTE VETEM SHALJAN EDHE PER ARTIMIN TI MOS SHKRUJ FORT PREJ STAMI SE NA JENA KETU KENA QEN BASHKE NE NJE PARTI ATEHER NE PARTIN REPUBLIKANE KU UNE ISHA PER REGJIONIN TIME EDHE SEKRETARE I PARTIS REPUBLIKANE SKENDER HOTI KRY..
[/size]
 15-10-08, 17:05  #71
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

ata ishin mozomakeq shpijuna hafije 
por nganjiher disa shtihoheshin aq shum dreqi i marrt 
qe un mendoja se po ju dhemb shpirti per qeshtjen kombtare
qe besa boll shum her jam therr edhe un i shkreti edhe pse boll 
largpams mundohesha me qenė e me u ruajt por ishte shum veshtir se kisha pun me shum njerz 
mozomakeq sa e zorshme ishte jeta luftė krejt luftė kjo jetė ishte
 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
E sa per at sabit idrizin
mozomakeq 
u tut sabiti i shkreti 
se mos po dal nė sipėrfaqe
kur shkova ne zyren e ti
i thash veq nja dy a tri poezi me i qit ne librin me titull fjalė dhe valė 
libri qe del ne Mitrovicė i poetve 
dhe financohet nga komuna e mitrovices jo nga sabit idrizi 
kur shkova me tha pyftyrsisht e rreencakrisht tė kan humbė poezitė 
nuk i ke ma te un nuk di ku jan 
qehren mashtruese e kishte kapadai mendjen hu pėrpjetė
veq e shikova me qudi 
[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 20:25

askend
Ne shalė kemi marrė e dhanė shum bija vajza e agjes tim ishte e dhanun ne terstenė 
e tri vajzat e vllaut jan te martauar per djem shaljan
ndersa nji ėsht e martuar nė ferizaj 
me pas daSht un nuk ishte ba kjo punė
po mos shit pallavra fshatareske injorante 
por dsiskuto PER DREJTESI mos ja jep kodrave bregut pa lidhje +#
e koncentrou aty ku po tė them re drejtesia 
Mua nuk me pelqen tė krijoj kulte por me peklqen realiteti
natyrisht kjo qė ma ka shkaktuar sabit idrizi dhe tė tjerėt mė kan shkaktuar lėndime neveri 
jo vetėm mua por shumkuj
me ato sjellje injorante klanoro centriste tencencioze.

Prandaj mbaje gojen e mos flliq Pa ldihje
se kjo ėsht akuzė e randė dhe kėt po e shpifė ti
Un nuk te thash ty pse eurren ket apo at prandaj koncentrou te drejtesia e fakti 
sa pėr sponzorizimin qė thua ti 
qenke nji dhelpėr e vėrtetė qe po mundohesh me luajt me fjalė por ne kurtha po bjen vet 
por me mua e ke tė veshtirė pak 
ti e paske pa qe sa kohė se un kam nevojė per sponzoor
e paske fut bishtin nėn shalė pra 
si i thonė nji fjal popullore ne shqipri
e kam ndegjuar
te ne ne kosovė thon bisht ndėr kėmbė

pra ti qenke sjellė indfierent si behgjet pacolli gjon berisha veton surroi 
e shum tjerė qė e dijn rastin tim 

heshten per gjithqka ti nuk paske dasht pra me me sponzorizu 
nga urrejtja dhe gjelozija veq pse nuk jam prej shale apo jo a te them 
tash edhe un ty kshtu si te duket hė 
------
un i kam gjykuar ne vargjet e mia dukurit negative agjenturat wehabizmin katolikocentrizmin klanocentrizmin fundmantalizmin e qdo veprim tejete r te dėmshėm e ksaj nuk i shpetojn as kta pshtjellsat ne mitrovicė qe po gabojn tash s avjet e po shihet me sy veprimi i tyre i njianshem 
nuk ekursej un askend mos hyfsh ne vargjet e mia s ebahesh pishman 
edhe ata karrieristat e shum kend i kam gjaujtur me shtiza 
e shigjeta kritike pra secilen dukuri begative ndersa ti per me pshtue me bisht te perdrdhur po ma qet ne teren tjeter mos po te peshperit t e veshi sabit idrizi e ramadan kelmendi e disa tjer klnocentrist aty 
Pėr gabimet e tyre KATATSROFALE nes e dikush ua terheq vrejtjen ti menjiher me intrighen e kalbur 
thuaj tash se edhe ata jan prej shale e per ata po i gjuan me fjal te kqija 
jo jo zotri u trashė shum zullumi prandaj e jo per tjeter as pse ky esht andej e ky kendej por per shkka te padrejtesive 
djalo une edhe me re te qiellit kapem e ngatrrohem per princip e per drejtesi 
e mos ngjit te zeza ktu 
se un ne asnji rast nuk e kam cekė askund konkret
se eurrej dikend nuk jam un antikombtarė
qė tė u rrej fshatra e krahina
por kur ua them tė verteten dikujė po i djeg fort 
e nuk po din si me u mbrojt 
e hajt hidhja nji fjalė lirikut ta nervozoj si serbia per shembull masakroi e bėri me miljona te zeza e kur u moren masat ndaj sajė krejt botes i tho po na urreni veq qe jemi serb 
jo jo zotri bota nuk te urren per ata po per veprimet tua qnjerzore 
Por publiku me qenė real e shohin ktu s e ku kam shprehė un urrejtje kshtu SI thua ti
ASKUND NE ASNJI RRESHT PRA VEQ POSHTERSIA JOTE QPIFI KET ETIKETė
un kam shum shokė prej atyre anėve 
DHE MBETEMI SHOKė TE PERJETSHEM 
dhe kjo qka thua ti nuk qendron aspak 
POR NUK JE NJERI QE EPERBALLON KRITIKEN 
po hajt te gjuj fjalen si lopa baglen ja qėllova s ja qėllova hajt te them diqka por veq veten po e pasqyron se ka njerz ktu qe dijn me analizu eme gjyku kush po flet per drejtesi e kush per urrejtje
un edhe baben tem e vllaun e gjykoj
nese nuk punon drejt 
e vepron shtremt e keq e padrejtesisht
  
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 20:53

E SA I PERKET Fadil Shytit mona e agrigorei ka vite qe un atyra u kam kushtuar vargje 
dhe kam thanė per qdo njeri qe tregon kshtu zell e vrull ne publicistikė e i diskrediton
armiqt si ti Fadil shyti si ti o Mona
edhe pse me bindjet politike me fadilin ndryshojm 
ai esht enverist 
e un nuk jam
por prap ne ato sfera ku ka kontribuar fadili 
nuk ja kam ngranė hakun
MEQENSE PO E NJIFSHE FADIL SHYTIN ti Agim Barja
PO MUSTAF SHYTI PSE NUK KA PERMeDdORE Nė MITROVICė 
EDHE PSE ėSHT I FSHATTIT Tė RETHIT TE MITROVICES
PREJ OSHLANI
A KA MA VDEKJE HEROIKE SE E TI 
AI VDIQ ME PUSHK NE DORė SI TRIMAT DUKE LUFTUAR 
PA 

PSE NUK GUXON AS Tė PERMENDET Nė MITROVICė AS EMRI I TI S E LE MA TI NGRITET PėRMENDORE 
PERGJIGJU NE KET PYTJE PSE 
kush po ja bėn kėt gjamė Mitrovices 
ndersa sa i perket meritave te Mustaf Shytit As tė emrohet ndonji rrugė me emėr tė ti 
NE MITROVICė 
DHE SA TE FILLOJ NJI INICIATIVė E TILLė dalin sabotatorėt menjiher e anulojnė
kush po i bėn kto maskrallaqe nė Mitrovicė Qė nga viti 1988 kur u lirova nga burgu 
erdha ne shtepi 
dy javė--
kam prit njerz pėr vizita ---
menjiher 
ma kan qu thirrjen per shėrbim ushtarak nė nishė
donin direkt nė kazermė me mė dėrgu
dhe un kam dal nė ilegalitet 
kam shkuar te shoku i burgut shefki shatri nė katundin tomoc te istogut

kam ndejt gjith diten aty 
e kam ngran pak buk 
shum pak pare kisha me vete 
nana e shefki shatrit qante se ja kishin vra djalin e madh nė sarajevė
pikrisht kur ky e kishte kry shėrbimin ushtarak duke dal te kapija 
i kishin than ktheu se kemi diqka me te pyet e ksihin vra masakruar
siq tregonte nana e tij vllaun e shefkiut e kishin mbyt e kishin masakru 
me bajoneta gruaja i kishte mbet e vejė me fmi
ME KUJTOHET NANA E SHEFKI SHATRIT ME FOTOGRAFI TE DJALIT PEPRARA QANTE PA NDERPRE ISHTE JANAR I VITIT 1989 NE GJAKOVė
TEMERPARTURA MINUS 25 GRADė
E MA TEPER PO SILLESHA NEPER QYTET TE GJAKOVES 
ISHTE JANAR VITIT 1989 ISHA NE ARRATI 
pOE KERKOJA NJI TE BURGOSUR POLITIK SHTJEFEN MIRDITA SHOK BURGU 
QE KAM NDEJT ME TE NE BURG NE SLLOVENI SHTJEFNI KA QEN ME GRUOIN E ABEDIN BALAJT
TE DENUAR NE USHTRI DHE TEPER TE MALTRETUAR 

Kisha nevojė per qetsi e gjumė PER BUK E PAK PARE 
E ME NGRAN NDOJ COP BUK
Kur pas nji mundimi te madh e gjej shtepinė ESHTJEFNIT 
disa kojshi te ti me thon shtjefni ka dal diku jasht shteti
ka ik se e kan keRku policia baba e nana i kan vdek 
e ka veq nji moter 
nese don te qojm te motra e ti
nuk pranova 
dhe deshta te nisem per katUndin dollashaj
te MALSIS SE gjakoves e ta takoj Hasan Kurtin
njeriun me te cilin kam ndejt ne burg

Duke bredh posht e perpjet nuk arrija ti takoj njerzit qe me duheshin per te me ndihmuar 
s e kishin ik nga ndjekjet kishn halle per vete 
mendova te shkoj ne prizren te nipi im nga polaci i drenices Regj Veliqi 
NE AT KOHė Regja studjonte anglishten ne prizren 

dhe merdhihej per vete NE KUSHTE TE KQIJA 
as nuk kishte para as dru me u nxe 
ndejta tri dit aty 
TE REGJA 
duke u munduar te bie ne kontakt me shokt te burgut NGA prizreni
asim badallaj nga zhuri e disa tjer q e nuk i gjeta
se kishin dal dikah jasht shteti DIKUN NE ZVICER SIQ ME KUJTOHET 

U NISA nga prizreni per prishtin
pasi askend nuk e njifsha ma 
dhe nuk isha i sigurt ne njerzit qe nuk i
njifsha
se qellimin e kisha me lshu jugosllavin e me dal ne shqiperi

E DIJA SE SI TE ME KAPIN ME DERGOJN NE KUFI E ME VRASIN 
ISHTE KOHA
e tmerrit ather 
Nejse vi ne prishtinė me autobus 
kam meNduar te ndalem ne suharekė te shoku i burgut Gjemajl Sadiku 
nga mushtishti 
por nuk shkova shkova 
arsyet nuk po i ceku pse 
n e prishtinė nė kam ndejt banesen e Isak Dibranit NGA GRADICA E DRENICES 
aty kam ndejt disa dit i strehuar
kam hanger buk 
Isak dibrani ishte ather student 
ne kishim miqsi me dibrant e gradices katund ky nė Drenicė 
ATY E KISHA EDHE NIPIN 
Halit Hasani
qe studjonte medicinen NE PRISHTINė 
HALITI nga fshati kuqicė drenicė
TASH ESHT I PARALIZUAR INVALID NE QERRZE NE KELN TE GJERMANIS
QE SHUM VITE NGA NDESHJA AUTOMOBILISTIKE NE GJERMANI

MBAS DISA DITE KAM IKė NGA PRISHTINA Nė MITROVICė 
JAM STREHUAR NATEN NE SHTEPIN TIME 
NJA DISA DIT 
POR DUKE FJET NE NJIFAR SHUPE
EMA TEPER PERJASHTA JO LARG SHPISė
POR BUK KISHA ME HANGER 
SHUPA KA QEN E NDAR NGA SHTEPIA
KAM FJET NE MES TE FSHISAVE 
NGANJIHER HER KAM FJET TE VLLAU Q E KISHTE BANESEN NE MITROVICėMė vjen QUDI SA keq si shprehet ky agim barja
DUKE THAN se un gjoja nuk kam kaqik te jem dikushi
e ku ta di un se qfar flet ky
E PER QKA PO DASHKAM UN TE JEM DIKUSHI NE CILEN SFERė U N PO KONKUROJKAM TE JEM DIKUSHI

MUA NUK M INTRESON ME QEN DIKUSHI
SIKUR TE KISHA LUFTUAR TE JEM DIKUSHI NUK DO TE ISHA NE KET POZI CION Q E JAM 
NDRYSHE DO TE ISHTE PUNA IME
POR NJERZIT PO TE URREJKAN KUR FLET DREJT KJO ESHT E VERTETA 
TE JEM DIKUSHI PSE 

FJaLES POSHT E PERPJET pa kurfar koncentrimi ne nji fakt as temė vetem e vetem pse
thash nuk e njoh MEH UKEN
PO DON ME EBA TE VOGEL THA TI THEMELUESIN E UQK S SE PO I URREJSHE SHALJANT
shihe ti qfar logjike e smurė katastrof 

UN FLAS SHUM REALISHT DHE DREJT
JAP VREJTJE DHE PO TREGOJ PER JETEN DHE TE 
KALUEREN TIME SHUM SINQERISHT
ME QFAR FAKTI ME THOT K Y NUK KE KAQIK
S E PO DASHKE ME U BA DIKUSHI 

16-10-08, 07:35  #83
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
pėrshėndetje agim barja

du me shkru krejt me germa tė vogla se po mė bėn problem tastatura e mandej kur po del prek t vogles po me qet telashe
prandaj te mos me sheh kusur lexuesi
ti bre djal agim barja po me vjen shum keq por po vuajshme shum prej kompleksit shaljan
po shyqyr qe po te shohin ktu e po binden te gjith lexuesit se me qfar njerzish ka punė mitrovica
ka kshtu shum si ti shyqyr zotit qe nuk jan krejt por nji numer bukur i mir kshtu si ti telashe jan duke e ba qytetitn 
njerz t smut si ti jan ata poq ysh po mundesh ti me thanė qdo qdo gja fjelne eparė qe 
e qet prej goje menjher thu po i urrejshe djem shaljan 
njeriu nuk po guxojka asnji vrejtje asnji gabim me u a thanė bre mozomakeq
po njeriu kur ka gabime duhet me qen autokritik bre mozomakeq[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 21:07

16-10-08, 10:56  #90
agim__barja
agim__barja
 

 
Join Date: 14-10-08
Location: veriu i shqiperise etnike
Posts: 54

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
z:lirik une po te pergjigjem ne disa pytje ashtu siq mi ke bere per Mustafe SHytin eshte e vertet qe nuk po dojn me ni edhe per shume te tjere a e di se familja e Mustaf SHytit ska ende vendstrehim e keta kauboja qe po thojn jemi dikushi nuk jan ne gjendje te bejn diqka per ket familje te nje deshmori te nje mesuesi te mje dijetari te nje pende nuk jan ne gjendje te ja ndajn nje banes une si veteran i uck jam shume i zhgenjyer per shume sene qe ase ne enderr skisha mundur ti shohe kete sot cfare po ndodhe ska emrime te rrugeve ska kush sot qe do i mbrone njerezit e penes ja shife se cfare po ndodhe sot. une e kam thene perse po rri e heshtur akademia shqiptare perse e mbajn dijuni te burgosure po ne te kunderten e them edhe vet kujt ti flet sot nje akademike ati me nje shkolle te mesme edhe ati me nje diplom qe e ka marr neper kafe te tiranes pa u ule asnje minut ne fakultete eshte e vertet kur eshte fjala per te mehe uka ju nuk po i dini senet se sa eshte bere zhurum per kete deshmore te kombit e kam pare se dikujt po i pengojke permendorja e ti edhe per ate ishim te vendosur qe pa tjeter duhet veq ajo te jet aty ku duhet te jet dhe ku eshte sot kan shkuajtur njerezi te nivelit te ulet propaganda cfare jo me nje gjuhe urrejtje ndaj atyre qe e dhane me te shtenjeten vetem e vetem qe te gezojm lirin e sot behen dhe pyesin kush eshte ky per deshmoret e kombit e une per juve nuk thash qe te etiketoje diqka apo me qellime te caktume se nuk ju njofe edhe skam qka kunder teje asgje vetem se me vrau ajo kur the kam ndejtur me bali uken e spo di per mehe uken une e mora kete nje si diqka jo te mire edhe mu gjuve ne fshatin bare ska patur kurr burra luftare e ase qe kan kontribuare per atdhetarizum gabim e ke kur nuk i di historikun e dikujt mos shkruj se ska pas asgje ndoshta e kam gabim une e kam kuptuare ashtu po nese nuk eshte keshtu te kerkoj falje veq le te vlersojn te tjeret e une per ju nuk di asgje se a ju duhet sponzorizim apo jo se te verteten po ta them nuk te njofe e ase qe kam lexuare diqka nga ju pse jam i deshpruare pse jam aqe sot dua te them edhe pak nervoz per nje liber me poem keta komunaret e mitrovicese nuk jan kan ne gjendje ta ndajn nje cent ishte fjal per librin Kaloresi i Lirise kushtuare Mehe Ukese e tani pyeta vehten dhe me shume shoke qe i kame sot edhe jemi perse kjo diqka dikujt po i dhembe a po po atyre qe ja benen mbrapa shpine po ju dhembe emri i mehe ukese dhe sot skan fort deshire te shohin shkrime per te e ase sot nuk ka perkraheje per ata qe e meritojn te respektohen apo diqka ne forma te ndryshme te nderohen apo te ndihmohen te pakten kan mundur perkraheje morale te ju ipet atyr qe sa do pak nese kan kontribue diqka ne interes te kombit nuk pres diqka me mire sot.nuk jam kunder askujt por nuk lejoje askend te na e humbase ate cfare e meritojmi po pamarparasyesh me cfare qmimi duhet ta mbrojmi te verteten e verteta sot spo shihet gjithekush sot thot si une ska veq une kame qen .a e vertet eshte se kemi reaguare ne se nuk mundet te rendite agim hajrizi ne ate rang me Mehe Uken se Mehe Uka renditet ne rangun shume me te larte E ketu deshten te ngrisin permendore sipase partive te tyre e ka dikush qe nuk i len me be kush qka do po veq sa e meriton edhe aqe do bejmi a e di ti zoteri lirik prishtina sot krejt qka jane nuk jan duke u brengosure fare per rrivarimin e herojit tone kombetare Isa Boletinit a eshte kjo e drejte me thuaj tani kjo eshte deshte te ndodhe moti po kjo eshte turp i turpit per ata qe nuk po e lodhin koken behen sikurse asgje spo ndodhe a e di ti zotri lirik se ne shale te bajgores asgje nuk po investohet perse vetem se jan njerezit e smur ne koke ne krye e ska asnje te kesaj ane ne prishtin edhe per ate jemi ku jemi e ketu deshta te tregoje se kush po bene ndasi me regjione edhe kush e ndau mitrovicen kush ti po i di senet me trego perse zona jone nuk bene te qendroje ne pjesen veriore kush tha zben se anje pjestar i UCKse po te gjithe u deshte te shkojn ne burgun e smrekonic veq nje po te them e vertet une skam thene e ase shoket e mi asnje permendore nuk eshte ne shale te bajgorese e kur i pam senet se cfare po duhet me veprue edhe veprum si burrat qysh duhet edhe e qitum permendoren e Mehe Ukese se do tjeter gjuhe zdeshten te marrin vesh e tash ndalu dhe mendo pak e benu i sinqert e thuaje te verteten a eshte kjo drejtesi a po behen ndasi keni kohe te mendoni veq nje sen ma trego te mire cfare kane bere mbas te gjithave cfare ka be per kete pjesa veriore e shqiperise etnike keta njerezit dyftyrsha qe jan betuare para flamurit tone kombetare se do luftojn per clirimin e te gjitha trojeve shqiptare dhe sot e harruan betimin e dhen dhe e perqafojn nje flamur nje lecke te ri i cili eshte vizatuare neper kafehane me 6 ylla nje ngjyr e kaltert e harruan se e kemi flamuri une them me i shtrejti ne bote se sa gjaku eshte derdhe per ket flamur sikur te kishte folur toka shqiptare edhe guret do te ja plasnin vajit une kete se bera lorik po gjithmon jam dhe do jem se kurr e kurres nuk do i lejoje te shkilen emrat e heronjeve tan dhe kurr zdo i rri i buzqeshur keti flamuri te kafehaneve me 6 ylla e tash po i dij kush cka eshte e une skam qellim te caktume ndaj tje asgje por edhe kush shkruan diqka qe nuk ja vlen une do i pergjigjem dhe nuk lejoje kush cka ti teket te flas dijt e pa dijt tung lirik a jame i kjaret tani
[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 21:09

-10-08, 10:56  #91
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Tė gjitha argumentet qė po i jap
PO MUNDOHESH ME U BULU FAJIN EMADH STYRE NJERZVE QE TE INTRESON TY
por jo ata kan shum faje e dijm ne se qka po bėn edhe Ramadan Kelmenid me shokė ne MITROVICė
POR TI menjiher po kalon ne akuzė
thuaj tash qė po e urrejsha edhe drenicen se nuk e pakam njoft Adem Jasharin thuaj se po e urrej me e ba te vogel per shkak se ėsht i drenices 
Un mendoj se ti lidhje nuk ke me realitetin o agmi barja lidhje me kry nuk paske ti flet vetem nga pozitat e inatit un nuk eurrej kombin tim as MEH UKEN AS ASKEND NUK E URREJ NESE Meh Ukes i del veprimtaria le ti del hallall i qoft edhe i lehgt i qoft dheu i kosoves por po e them e edhe ne sahat te dekes edhe para zotit e them un nuk i kam njoft AS meH uKEN as Adem Jasharin
AS HAMZEN AS RIFATIN ekam fjalen per ma heret ne vitit 1989 e as ne vitet 1981 e ma parė
Mua m♪7 VJEN SHUM MIR Qė JASHARAJT R PREKAZIT po rrijn urt e qetė e nuk po bejn
shum llafe kshtu e kan burrat ata nuk po lavdrohen as nuke shtojn ate qka nuk e kan vetem ate qka e kan askuj nuk ja han hakun POR AS NUK ESHT MIR ME UA HANGER HAKUN DIKUSH ATYRE[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 21:19

16-10-08, 11:36  #96
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
JO JO GURI SYLA ATY RRETH TEMES PO SILLEMI
KONFLIKTI NE MES TE MEJE E AGIMIT RRETH MEH UKES LINDI
Sepse Agimi tha se meh uka ishte ne vitin 1981 e un thash nuk qendron kjo hiq
nuk esht j hiq e vertet ne vitin 1981 ne Mitrovicė nuk ishte i denuar as Meh Uka as Adem Jashari
por Xhelal Ferizi dhe gruoi i ti nese kjo e vertet spostohet per qellime pse don dikush 
ne ather si popull 
jemi te mbaruar 
kemi me dal rrencat ma te mdhej ne botė dhe me qesh e gjith bota me ne 
PRANDAJ DUHET TE JEMI OBJEKTIV dhe real 
Nuk ishte Meh Uka ne vitin 1981 kjo nuk esht e vertetė le te hulumtohet se ne cilin vit ishte
MEH UKA I DENUAR DHE ME CILIN GRUP E KU
LE Tė DIHET SAKT E Tė MOS FALCIFIKOHET HISTORIA E ASKUJ
NESE DIKUJ I DJEG MIZA NEN KAPUQ UN NUK MUND TA THEM JO BESA ISHTE FILANI E NUK ISHTE KY TJETRI NE NUK MUND TE THEMI SE ISHTE MEH UKA E ADEM JASHARI 
ATA QE SHPALLI PAMVARSINė Nė VLORė 
SE BASHKU ME ISMAIL QEMALIN ME 1913 
E GJITH BOTA DO Tė QESHTE ME NE E DO TėNA THONIN JAN KRISUR SHQIPTART 
E NUK JAN Nė VETE NUK PO DIJN QKA PO FLASIN'
PO ATY ISHTE ISA BOLETINI E ISMAIL QEMALI E JO ADEM JASHARI E MEH UKA
MENDOJ SE HALA NUK JAN QMEND NJERZIT TI FALCIFIKOJN NGJARJET VETEM PSE JA DO QEJFI DIKUJ[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 21:21

FLIJIMI
Hieneva te nates
lemeri e frike:
c'na zuri belaja
me keta petrite

ne zemerat sketerre
s'kish vend trimera,n'shpirtin e tyre kazma
dominon tradhetia

fet fet shpirtzinjete
tradhtine pergaditen, 
trimin e lirise,
mu ne kurth e qiten
vendin e mbuloi zia,
katilet e zinj
trimit jeten i moren.
nata ra ne heshtje
kudo zi e terr,
trimeria e Mehes
per armiqte tmerr.
ne fshatin lushte,
medet, ndodhi krimi,
nga shpirtzinjte
pabesisht u vra trimi.
nata e acarte,
nate dhjetori,
kumti i vdekjes
kudo dhen e mori.
nena gjylie

do ta marr hakun.
nusja e mehes,
bije e malsise,
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 21:26

 16-10-08, 12:04  #99
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
GJITHQKA DIHET NE CILAT KOHRA E DATA KA FILLUAR KUR ISHTE ADEM JASHARI
I DENUAR NE MUNGESė ME NJIZET VJET DHE KUR FILLOJ NDJEKJA E TI
KUR U AKTIVIZUA 
PER HIR TE VERTETES E HISTORIS DESHMOJ SE NE SKENDERAJ NE VITIN 1981
NUK KISHTE DEMOSTRATA PRANDAJ DRENICASIT U KONCENTRUAN NE DISA QENDRA TJERA
NE PRISHTIN GLLOGOFC SOT DRENAS NE VUQITERN MITROVICė
Drejtoria e vuqiternes e skenderajt trepqes stari tėrgut zveqanit ka qen gjithmonė nė Mitrovicė
kjo dihet historisikisht keto vende kan gravituar ketu gjithmon prej se eksziston historia e u formua njeriu e trojet tona pra ndersa gllogofci epodujeva elipjani me prishtinė
gjakova ka qenė nen drejtorinė e pejes suhareka nėn at tė prizrenit e kshtu me radhė
PRA SI per kah burgu si per ka h sigurimi i shtetit si per kah tatimi planifikimi e pergjegjsia skenderaj ka qen gjithmon ne drejtorin rajonale tė Mitrovices 
EDHE KOMUNAT QE I PERMENDA MA PAR
ADEM JASHARI NJIHET PER HER TE PARė TE BETIMI I VORRIT T ETAHIR MEHES 
NE MAJ TE VITIT 1981 kur ka luftuar heroi trimi Tahir Meha me ushtrin dhe njisin speciale tė serbisė
por meqense Ne skenderaj nuk ka pas demostrata Adem Jashari Nuk njihet ne vitin 1981 si i burgosur politik
ma vonė fillon e del ne skenė besoj s e po e them nji te vertet e kjo vlen edhe per Meh Uken
per tė cilin duhen edhe do fakte sepse vrasja e meh ukes po del ne rrethana ma te pasqaruara
ketu dua te precizohem objektivisht
ne edijm tash se Zahir Pajaziti u vra NE PESTOV ne arat e misrit po thuhet
sepse nuk ka dasht ti ndlet policisė vet fakti se u vra ne ara dhe nuk ka dasht ti ndalet postbllokut
flet se zahiri ishte aktiv dhe merrej me veprimtari ilegale ai e ka nuhatir se nese ndalet do te vritet sepse e ka dit s e me qfar veprimtarie po merret prandaj nuk i esht dorzu policis ashtu leht
jan vra aty edhe hakif zejnullahu edhe edmomd hogja
Simbas te gjitha gjasave kta do te ken qen ne prekaz per bashkpnime dhe kordinime veprimesh
nuk perjasjtohet mundsia qe edhe Edhe MEH UKA TE KET QENė NE PREKAZ
Deri sa dihet s ene prekaz ishte dhe komandant remi gjith kohen me lushtakt e me jshart
ai esht end andej rreth nji vit
PRA SIQ SHIHET VET SITUATA LEVIZJET QE JAN KORDINUAR ANDJE ESHT PROVUAR DHE ESHT PUNUAR Qė TE FORMOHEN CELULAT E UQK S SEPSE KA QEN INTERESI I VLELZERVE TE NJI GJAKU SHQIPTARė QE TE NDZET FLAKA ELIRIS NE TE GJITHA TROJET NE TE GJITHA ANET E KOSOVES TE THEMELOHEN CELULAT E UQKS
NE KKREJT KOSOVEN PREKAZI ISHTE QERDHJA E LIRISė ZONė EPA PREKSHME PER KET FAKT DUHET TE BINDEN TE GJITH PRA ATY JAN SJELL EDHE GECT EDHE REGJEP SELIMI EDHE DAUT HARADINAJ EDHE TE GJITH PRA EDHE MEH UKA E ZAHIR PAJAZITI BESO S E PER KėT QELLIM
JAN SJELL ANDEJ THEMELIMI I CELULAVE TE UQKS DHE NISJA E KRYENGRITJES KA QEN CAK
POR PA DYSHIM MERITA I TAKON ADEM JASHARIT VET LEVIZJET NE PREKAZ NGA TE GJITH E DESHMOJN KET 
MEH UKA MUND TE JET VRA NGA PRITA E ARMIKUT SERB POR TE HABIT FAKTI SE SI ASNJI MJEK SHQIPTAR NUK E VERTETON KET NE AT KOHė SE MEHA U VRA NGA PLUMBAT
KJO VDEKJE E KTI NJERIU TASH KA SHKKAKTUAR PA KJARTSESI e probleme 
ARMIKU TE VRET DHE TII HUMB GJURMT
KERI I MEH UKES E PASKA HUMB DREJTIMIN KY VARIANT MUND TE JET SHUM I BESEUSHEM
SHUM INTRESANT ESHT EDHE PLAGOSJA E SAHIT JASHARIT MU AT DIT 
QUDIRA NDEGJON NJERIU TE SHQIPTART HAJR ISHALLA 
Kush q eju bjen ne fije punve tona nuk ka por nes e MEHA KA QEN I BURGOSUR POLITIK
dUHET TE DIHET JU LUTEM ME CILIN VIT DHE NE CILEN DATė E TE MOS SPOSTOHEN NGA 
GJENDJA FAKTIKE TE BURGOSURIT POLTIK GRUPI I XHELAL FERIZIT NE VITIN 1981
PRECIZIMI I KOHES KUR U DENUA MEH UKA KA SHUM RENDESI DHE NESE ESHT VRA AI NJERI NGA DORA E ARMIKUT PER VEPRIMTARI KOMBTARE ATHER KY NJERI ėSHT DėSHMORė[/size]
  

 16-10-08, 15:51  #100
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Nuk ėsht fjala pėr konflikt Agim 
por me ato sulmet dhe etiketimet tua teper ngjitse dhe aspak reale 
se un gjoja i urrej regjionet e djelmninė shales 
e kso far inatesh 
ishte ky nji gabim i yti shum tejet i randė
aq i randė sa s ka dhe teper etiketues 
qe nu pepruthet aspak me realitetitn
fjalet tua fyese 
tua qe lshon ti 
ne ket drejtim me kan lenduar shum
meqense e paske nip Meh Uken
krejtsisht gabimisht je 
me ke akuzu 
se un edhe qielli ne tokė me ra veq ajo qka esht tjeter nuk flas as nuk them
perveq qka esht e ti dole ne shum terene
teper armiqsore te ndasive me ke bė akuza tė rėnda dhe tė pa baza

fjalen e sinqert ma neperkembe 
deklarimin se un nuk e kam njoft meh uken e quajte armniqsi rajonale
#dhe tė paska prek shum se un kam thanė per baren nuk njihet me ndoj kontribut
te veqant per patriotizem un po ta them edhe nji diqka qe ti te bindesh
Mikushnica nga esht babai im dhe fisi im esht ne mes te prekazit dhe galices por 
nuk ka njerz me za siq ka pasm prekazi Ahmet DElia Murseli Emin Lati 
Tahir Meha Adem Jashari e shum tjer ė dhe mua nuk me jet hatri hiq nese mukishnica nuk esht e njohur sa prekazi e galica Se galica kishte AZEM BEJTEN 
pra ka disa fshatra qe kan dhanė njerz t e mdhej ne kemi plot katune qe nuk kan ksi njerzsh
e pse me te mbet hatri ty e mu Mikushnica esht ma pak e nbjohur edhe pse esht afer prekazit 
a po e sheh pra se un flas vetem sinqerisht 
pER SHEMBULL DOBERLLUKA KATUNI doberlluk a kqiq a pantina a ka pas ndojher Azem Bejt a Ahmet Deli jo pra kan q en fshatra bujqsore dhe nuk kan ndonji histori luftrash te veqant
nuk duhet me i mbet hatri askuj secili duhet ta di se sa ka vepruar e sa ka dhanė per qeshtjen kombtare dhe askuj nuk duhet me i mbet hatri aq sa punon njeriu per atdhe aq i shkruhet
e permendet me ket nuk dua ta fyej askend me ke keq kuptu un flas vetem realisht kush 
njihet nga fshatrat historike per kontribut kombtarė ne histori prandaj nuk ke pse me 
u idhnue aspak 
UN DO TE ISHA HIDHRU ME MA HANGER HAKUN POR NESE KATUNI IM NUK E KA KONTRIBUTIN SI PREKAZI PSE PO U DASHKA UN ME PLAS PREJ INATI JO HE BURR 
GJITHKUJ JA KA DHAN ZOTI TALENTIN E VET 
DIKUJ I VJEN ASI SOJ HISTORIA E SHANSI ME U TREGU NDOSHTA ME QEN I ORGANIZUAR KATUNI IM SI DUHET E ME I ARDH RASTI EDHE AI LEN NAM E HISTORI POR JA QE 
NUK KA LAN PER SHEMBULLL E QKA TASH TA KRIJOJM NJI HISTORI ME ZOR A 
jo qe besa nuk pajtohem asnjiher me diqka qe nuk ishte 
pra un fjalen nuk e pata te asnji lloj fyreje por te everteta cili fshat shquhet per veprimtari qe e njeh opinioni historia 
KETU E KISHA D FJALEN E TI FILLIM EMBARIM JA KE DHAN DALLASHES NGA TURRI MENJOIHER KALOVE NE TERENIN E URREEJTJEVE NDASIVE NUK U KONCENTROVE PER QKA E KISHA UN FJALEN
DHE MOS E MBROJ ASKEND VLLA NESE E KE E NES E PUNON SHTREMT
Se vargjet emia me qellim jan mohuar si shumqka tjeter qe po behet qellimisht ne mitrovicė
pra gjykoj te shtremtat e veporimet e kqija te cilat shkaktojn paknaqsi
MOS HARRO NE JEMI TE GJITH VLELZER NGA TE GJITHA ANET KAHDO QE JAN SHQIPTART POR KUR VLELZRIT FILLOJN E BAJN PADREJTESI NJERI TJETRIT E PUNA SHKON KEQ 
ATHER CILIT VLLA JA MAN KRAHUN NATYRISHT ATI Q EKA TE DREJT 
Mua me kujtohet rinia im e kur mbk lidheshin te ne me luajt shah kusheri vlelzer e nipa por qe besa jum mbetke hatri disave e dikush i gjuante figurat se njiher thoshin s ka me fol e mandej u perziejshin
e i kthejshin figurat e me pyteshin mua a je tue more ti 
po valla thosha epash me sy te ballit ti ke faj ja thosha nder sy hiq nuk ja majsha krahun te shtremtes vlla vlla po ja maj krahun vllaut te drejt e jo vllaut te shtremt[/size]
  
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 21:37

VDEKJA E QDO GJėJE PATRIOTIKE ATDHETARE PARAQET RREZIK PER NE RREZIK POTENCIAL

 16-10-08, 16:42  #103
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Nė qoftė se edhe jasharajt ne ket menyr u perbuzen u mohuan u shkelen ku nji permendore per ta anulohet me poshtersi nji rrugė nji shesh kjo esht vula e turpit per jet te jetve per kosoven
dhe kjo esht tapia e perjetshme e marres nuk ka njeriu ma ku shkon pertej kti zhgenjimi per tej
ksaj pa ftyrsie
e pashembullt esht kjo sjellje 
ne gjith historin njerzore
Jasharajt ne te gjitha qytetet e kosoves edhe ne shqiperi do te duhej ta kishin sheshin e permendoret[/size]
Kopili qe 
qenka Agim Bajra,si i perkthelet si dhepera
16-10-08, 22:12  #104
agim__barja
agim__barja
 

 
Join Date: 14-10-08
Location: veriu i shqiperise etnike
Posts: 54

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
o zoteri lirik nuk vuaj une nga kompleksi shaljan po e kam drejtesin ne shpirt e ne zemer po qka une zdi skam frike e them nersy edhe snij per kerkon e po du me te thene deri tash kemi nejt te heshtur e tash ma spo bejke keshtu se drejtesi nuk ka une krejt po te them se pabesit spo ndalen po vrahen njerezi e atdhetarizmit po shkilet mbi mundin e tyre perse keto dweri sot pse heshtja eshte pajtim e tash ma pa komandant spo bejke me nejt po u dufke gjithe me kan i veshun se ata lahperat qe po mundohen me perfitue mbi gjakun e deshmoreve atyre nje dit duhet me ja u ngre veshet edhe me i than trus se ketu jemi na e jo ju e ma ska falje edhe ma ska kauboja se per ato pune do jemi na vete e qysh na u kane vra me te miret ne pabesi dikush duhet me pague edhe te falun ska e ase shpetim edhe ne birucen e minit po te hynte kena me nxirr se nuk kemi vdek se nuk jam veq une po ketu po flase ne emere te shume shokeve edhe qielli mu rrutullue e me u bashkue me toke se skena me lane pa e zbulue kush e qiti ne prit Mehe Uken se kete e kan bere tradhetaret qe ja kishin friken e qe po mundohen te shiten patriota kete dikush duhet ta dije dikush edhe ka me pjell deri sa te thote te verteten po du me ta tregue nje gje mos e merr per nenqmim kete merre me mende aktakuza ndaj Adem Jasharit e shume shokeve te ti edhe nder ta edhe Ali Jonuzit shkruhet edhe numrat e armeve edhe sa fishek i kan pase serbia e kishte diture edhe me cfare armatim dhe kush ku do te sulmoje e ketu diqka nuk eshte ne rregulle evlija serbia su kan me i dite e me i pa edhe numrat e armeve e qka me thane sot kujt me i besue edhe rasti i Mehe Ukese diqka nuk eshte krejt oky a ka vende per bashkepuntore te serbis qe kane marr pjese ne atentatin ndaj nje trimi qe vetem qe e deshti kombin te bashkuare e jo ne pes shtete te ndare po sikur te ishte MEHE UKA e ZAHIR PAJAZITI e ADEM JASHARI do kudra skishin lehe sot ase zerin sja u kishe ndegjuare qe jane te gjalle ku ishin ate nate kur u vran familja e legjendarit tone ADEM JASHARIT shume do do qe po i thojn veti kemi qen bashke me te a fole burr thuaje mos ja ki friken askujt e kjo qe heshtet eshte pajtim e une kurr nuk heshti e nuk pajtohem se ADEM JASHARI ska luftue per kete qka na e beren sot po per bashkim kombetare e per clirimin e te gjitha trojeve shqiptare perse vella sot keta trima po pajtohen dhe po betohen para nje flamuri qe eshte vizatuare neper kafehanet e prishtines kjo eshte turp i turpit per te gjithe ata qe e shkelen betimin e dhene fole burr thuaju shkurt e shqip se perte nje shpirti ska kush qka te merr kete e kemi dijtur edhe ne kohen e luftes jan dokumentacioni se nuk pajtohemi me marveshjen e rambujese se asgje ska te beje me luften tone te shejt e per qellimet tona vella ma thuaj a jemi te tradhtuare sot kete per zonen e shalese po flase veq qka di sjemi pajtuare edhe nuk e kemi perkrahur kete marveshje kete cungim kete ndarje te trojeve tona se krejt me kohe i kemi thene senet se e kemi dijt cfare do na ndodhe sot po sna pyeten pse i deshten kotlluqet harruan se miliona 1 milion shqiptare u shperngulen nga shtepit e tyre e mija vete u vran e mija motra tona u dhunuan e qindramija shtepi u dogjen e mija e mija te burgosur politike ne menyren me baarbare jane jane maltretuare neper burgjet serbe ku nder ta ishe edhe ti respekt per kete z:lirik e mija vete te vrare e te plagosur e mija vete ende te pa gjetur e sot nga kush po presim a sa do te thote nje nate per nje nene shqiptare eshte qe nuk dijn agje per fatin e djemeve te vet a je prin ti si do e kishe ndije vehten te mos dijsh diqka per evladin tend a o zot na e qet ne rruge te mbarre se sjemi askunde e dikush ppes lek si jep ase qe e lodhe kryet per kete pune a pse e kane rroke interesin e vet personal qysh me be luxe e jet femijet e tyre shkojn neper shkolla me kerre te blinduara e me truproje deri sa te mbarojn ora e mesimit e femijt e deshmoreve duhet te rrijn e te presin kush bene rahmet me ja u shtri doren dikush diqka me ju dhen nje banes ka tri vite e kame kerkuar per familjen e deshmorit tone kombetare MEHE UKA nuk jane ne gjendje te ja u dhejn pse duhet me marr ata te cile skan bere agje e kush po thote se ne jemi per interesat kombetare e per deshmore jo jo z: lirik ketu eshte krejt ndryshe ketu ska me ja be rrafsh e me lemue thuaje drejt se ja kemi borgj te thojmi te verteten dhe drejtesin per te gjith ata qe dhane me te shtrenjeten per kombe e per atdhe[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 21:42

agim__barja
agim__barja
 

 
Join Date: 14-10-08
Location: veriu i shqiperise etnike
Posts: 54

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
edhe diqka perse u shty takimi ne prekaze ate nate kur shkoji MEHE UKA perse nuk dolen te ja thojn ata te cilet u deshte te bisedojn perse doli krejt tjeter kush e i tha MEHE UKESE se nuk ka mundesi takimi te mbahet sot ku ishin ata me te cilet eshte deshte MEHE UKA te kontaktoje refuzimi i takimit ishte te nje dyqan ne prekaz aty kan dal dhe i kane thene se per disa arsye qe MEHESE nuk ja kane then nuk ka mundesi te zhvillohet ky takim perse bashe ne te kthyer MEHA vritet po mos harro se edhe Bajram Rexhepi diqka dine kush ishin ata tre persona ne stom rruge ne lushte me maska qe e priten MEHEN sa ka pasure te shtena e dijn krejt ata qe i kan pas shtepit afer vendengjarejes dhe sot ata diqka dijn te thojne dhe nuk do rrijn te heshtur ketu ka vende per te thene se ju ka be MEHE UKES PUSI NE DIJMI MUNDEMI DHE DO JA DALIM ATA NJE DITE DO E MARRIN CMIMIN E MERITUARE
[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   Sam 16 Jan - 21:43

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Rasti i Mehe Ukes   Dim 17 Jan - 20:36

askend
Ne shalė kemi marrė e dhanė shum bija vajza e agjes tim ishte e dhanun ne terstenė 
e tri vajzat e vllaut jan te martauar per djem shaljan
ndersa nji ėsht e martuar nė ferizaj 
me pas daSht un nuk ishte ba kjo punė
po mos shit pallavra fshatareske injorante 
por dsiskuto PER DREJTESI mos ja jep kodrave bregut pa lidhje +#
e koncentrou aty ku po tė them re drejtesia 
Mua nuk me pelqen tė krijoj kulte por me peklqen realiteti
natyrisht kjo qė ma ka shkaktuar sabit idrizi dhe tė tjerėt mė kan shkaktuar lėndime neveri 
jo vetėm mua por shumkuj
me ato sjellje injorante klanoro centriste tencencioze.

Prandaj mbaje gojen e mos flliq Pa ldihje
se kjo ėsht akuzė e randė dhe kėt po e shpifė ti
Un nuk te thash ty pse eurren ket apo at prandaj koncentrou te drejtesia e fakti 
sa pėr sponzorizimin qė thua ti 
qenke nji dhelpėr e vėrtetė qe po mundohesh me luajt me fjalė por ne kurtha po bjen vet 
por me mua e ke tė veshtirė pak 
ti e paske pa qe sa kohė se un kam nevojė per sponzoor
e paske fut bishtin nėn shalė pra 
si i thonė nji fjal popullore ne shqipri
e kam ndegjuar
te ne ne kosovė thon bisht ndėr kėmbė

pra ti qenke sjellė indfierent si behgjet pacolli gjon berisha veton surroi 
e shum tjerė qė e dijn rastin tim 

heshten per gjithqka ti nuk paske dasht pra me me sponzorizu 
nga urrejtja dhe gjelozija veq pse nuk jam prej shale apo jo a te them 
tash edhe un ty kshtu si te duket hė 
------
un i kam gjykuar ne vargjet e mia dukurit negative agjenturat wehabizmin katolikocentrizmin klanocentrizmin fundmantalizmin e qdo veprim tejete r te dėmshėm e ksaj nuk i shpetojn as kta pshtjellsat ne mitrovicė qe po gabojn tash s avjet e po shihet me sy veprimi i tyre i njianshem 
nuk ekursej un askend mos hyfsh ne vargjet e mia s ebahesh pishman 
edhe ata karrieristat e shum kend i kam gjaujtur me shtiza 
e shigjeta kritike pra secilen dukuri begative ndersa ti per me pshtue me bisht te perdrdhur po ma qet ne teren tjeter mos po te peshperit t e veshi sabit idrizi e ramadan kelmendi e disa tjer klnocentrist aty 
Pėr gabimet e tyre KATATSROFALE nes e dikush ua terheq vrejtjen ti menjiher me intrighen e kalbur 
thuaj tash se edhe ata jan prej shale e per ata po i gjuan me fjal te kqija 
jo jo zotri u trashė shum zullumi prandaj e jo per tjeter as pse ky esht andej e ky kendej por per shkka te padrejtesive 
djalo une edhe me re te qiellit kapem e ngatrrohem per princip e per drejtesi 
e mos ngjit te zeza ktu 
se un ne asnji rast nuk e kam cekė askund konkret
se eurrej dikend nuk jam un antikombtarė
qė tė u rrej fshatra e krahina
por kur ua them tė verteten dikujė po i djeg fort 
e nuk po din si me u mbrojt 
e hajt hidhja nji fjalė lirikut ta nervozoj si serbia per shembull masakroi e bėri me miljona te zeza e kur u moren masat ndaj sajė krejt botes i tho po na urreni veq qe jemi serb 
jo jo zotri bota nuk te urren per ata po per veprimet tua qnjerzore 
Por publiku me qenė real e shohin ktu s e ku kam shprehė un urrejtje kshtu SI thua ti
ASKUND NE ASNJI RRESHT PRA VEQ POSHTERSIA JOTE QPIFI KET ETIKETė
un kam shum shokė prej atyre anėve 
DHE MBETEMI SHOKė TE PERJETSHEM 
dhe kjo qka thua ti nuk qendron aspak 
POR NUK JE NJERI QE EPERBALLON KRITIKEN 
po hajt te gjuj fjalen si lopa baglen ja qėllova s ja qėllova hajt te them diqka por veq veten po e pasqyron se ka njerz ktu qe dijn me analizu eme gjyku kush po flet per drejtesi e kush per urrejtje
un edhe baben tem e vllaun e gjykoj
nese nuk punon drejt 
e vepron shtremt e keq e padrejtesisht
  
me ke be pytjen si mundet te pusohet s...arifi ne komune une me te vertet nuk dije se nuk punoje n komune ate duhet ta dije kryeministri duhet ta dije se kush ku duhet te jet i punsuare nashta edhe i lidhe diqka hiq nuk dihet une veq nje po ta them per shoket e mi qe nuk kan shance per momentin te punsohen se nuk kan qef fort me nga e shoket e mi burgosen nga keta flliqnaket me aktakuza te rreme siq ishte shoku ime shume i madh nje atdhetare nje strateg qe deshti ta bashkoje mitrovicen dhe ne fund ja pregaditen kurthen dhe e burgosen SALI VESELIN se gjoja e paska vra komandant DRININ dhe u denua me 10 vite burg mbase 5 viteve vuajtje denimi i thojn na fale se gabim edhe gjate kohese se vuajtjes se denimit ne burg per ta thyer e per ta vrare ne shpirt e kan lene ne nje dhome me ate personin qe e kishte dhunuare qiken e vellaut te vet dhe ne fund e ka mbyte AI ISHTE DIKU TE VITIA APO SPO ME KUJTOHET SAKESISHTE nga cili vend veq po du me then edhe ne burge kete ja kane bere nje gjenerali nje burri nje atdhetari te pashoqe e per s...arifin edhe nje tjeter zejnullah shalen shume me i rrezikeshem se keta qe i permende po han e po pin ne prishtin me te medhenje edhe itibare sa mendja sta merr o Z: lirik edhe nje po dua ta them ky pseodonim qe e ke te kisha propozue ta ndrojshe pse ne faqen dervina ishte nje chat i shpejt nje pseodonim me kete emer lirik tash nuk po te them ty qe je po ska lan te zez te zotit pa na thene se aty shkruajshum edhe info te shpejt dhejshim dhe u detyruan ta nderpresin se su bajke qka nuk thojke deri flamurin tone kombetare ma ka sha dhe e vertetuam se ip e tij ishin nga zvicra ne lucern po saktesisht kush se djtum me emer e me mbiemer perveq qytetit dhe shteti nga na shkruajke mos e merr per diqka te keqe kete po dikush qe e mban mende kete do mendon ndryshe pa keqkuptime
po mė vjen mirė qe dole e po flet edhe per zenullah shalen 
e di se ai ishte nji nder gjarpijt e rrezikshem te udb s se asaj kohe
por mbi tė gjitha pis i madh ishte faruk mehmeti
kryeshefi shefi ma i larti ne udb 
sigurimi i shtetit per mitrovicen me regjion
ja pra se nuk kam dasht te fyej askend i nderuar agim por kam pas hall me te vertet se un i njoh shum rrethanat e i njoh shum pisat lkura ime e din se qka ka hjek prejh tyre e brezat tonė familja ferizi qe nga stergjyshi qe treqind vjet e ma teper qysh prej turqve kjo familje duke u ndjekė
Per Meh Uken jo pra as per adem jasharin as per kerkend nuk qesin lule kta Mitrovicen ekan fut ne shenjester aty esht plani q ete shuhet gjithqka kombtare shqiptare dhe ju tremben pranisė s enjerzve qe ju dhemb shpirti per progres e perparim shoqror e kombtar qe juan tre sinqert e qe dojn ta qojn shoqerin shqiptare perpara
Sylejman arifi ka qen aty ne komunė gjoja si i pnsuar i thjest ne komunė por a e beson kush ket jo jo ai ka luajtur role shum ma te zeza antiokombtare aty 
Te gjitha pervejtoret e MEH UKES ADEM JASHARIT E TE GJITH TJERVE
NE AT QYTET ME TE KALUAR TE BUJSHME HISTORIKE po mundohen ta shuajn ne menyr qe te mos ekzistoj fare historia e ati qyteti prandaj mohohet secili hero aty e secila rrug e secili njeri pozitiv
q emund te kontriboj per atdhe ka aq shum padrejtesi aty sa q emund esh me ldir njerz me vagona prej aty te cilet pengojn qe ti them emrat e te gjithve nuk ja vlen se nuk i kam kraht e Mic Sokolit
ME LUFTU ME NJI BATALION NJERZISH QE PUNOJN SHUM PADRJTESISHT 
NUK PO MUNDEM ME U NGATRRU ME NJI DYNJA S E AS NUK JAM ASKUND I MBROOJTUN VEQ TE ZOTI AS NUK KAM KURFAR MBSHTETJE AS PERKRAHJE AS NUK KAM PAS KURR AS NUK DO TE KEM SE UN I NJOH SHUM NJERZIT E RRETHANAT JAM NJERI ME PERVOJ TE GJATė I KAM PROVUAR NE KURRIZ PADREJTESIT DINAKE E PRAPASKENAT
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Kush ishte Mehe Uka?   

Revenir en haut Aller en bas
 
Kush ishte Mehe Uka?
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: