AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Per Mehe Uken Rexhep Selimi e Agim Barja

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Per Mehe Uken Rexhep Selimi e Agim Barja   Dim 17 Jan - 10:47

Murgesha
28-12-07, 21:01
Pėr Dilaverin,
Nėse kėrko informata pėr Mehė Ukėn, mund tė gjesh nė njė libėr tė shkruar nga Reshat Badallaj, ku pėrshkruhet e tėrė jeta e tij!
Kam pas rastin te lexoj monografinė e Reshat Badallaj kushtuar Mehė Ukės. 

Kėtė monografi e bajnė tė plotė Kujtimet e shoqes sė Mehės, Resmije Badallaj.
Ajo qė kam kuptuar nga kjo monografi ėshtė se nė te Meha paraqitet si veprimtar i madh i ēėshtjes kombėtare, por qė mjerisht lihet tė nėnkuptohet; Meha u vra nga policia serbe por ishte ose ishin shoku/ėt e tij qė e hodhėn nė pritė tė tyre. Mjerisht as vet Resmija nuk i din cilėt ishin apo me kė ishte Meha ditėn e vrasjes sė tij.MemphiSx
28-12-07, 23:41
Ne kete intervist te Rexhep Selimit dhene Gazetes Qlirimi si organ i LKQK-s,shihen disa perqarje dhe jon disa elemente te atentateve qe kan ndodh nga ky klan qe e mori ne dor UCK-n,dmth eliminoi udheheqesit kryesor te UCK-s,per t'u futur ne Kosove Hashim Thaqi pas marsi te vitit 98,ose pas Vrasjes(atentatit te pergatitut nga po kta njerz) se Adem Jasharit.

Lexoni eshte shum interesante,ka gjasa se edhe Mehe Ukes i eshte pergatitur atentat!!

DOSSIER
Intervisė me Rexhep Selimin
Idealistėt (unė) krijojnė njerėz tė mėdhenj (Hashim Thaēin) dhe shpeshherė janė viktima tė tyre
Intervistuar nga Shkėlzen Gashi
Kur kanė filluar saktėsisht negociatat pėr arritjen e marrėveshjes mes UĒK-sė dhe LKĒK-sė?
Ndonėse kanė shkuar dhjetė vite kjo nuk do tė thotė se janė harruar ngjarjet. Unė nuk dua t’i quaj negociata sepse natyra e punės qė kemi bėrė nuk mė lejon t’i quaj negociata, por do t’i quaj pėrpjekje pėr t’u bashkuar njerėzit nė luftėn qė e kishte nisur UĒK-ja. Kjo ka ndodhur fillimisht nė fundin e vitit 1996. Kanė qenė disa rrethana tė caktuara qė kanė bėrė qė unė tė jem protagonist i kėsaj ngjarjeje. Nė tetor tė vitit 1996, pas shumė aktiviteteve si pjesėtar i UĒK-sė, mė ėshtė dashur tė kaloj nė arrati sepse pėr mua ėshtė lėshuar fletarrest nga Serbia. Prej asaj kohe kam qenė nė zona tė ndryshme, kryesisht nė Prekaz dhe kam pasur kontakte tė pėrhershme me Adem e Hamėz Jasharin, por edhe me Sahit Jasharin dhe shokėt tjerė. Sahit Jashari mė ka njoftuar se ka ardhur njė njeri nga LKĒK-ja nė njė fshat nė afėrsi tė Skenderajt, nė fshatin Klinė. Me kėtė njeri Sahit Jashari kishte lidhje familjare. Ky njeri ishte Mehė Uka. Mehė Uka kishte ardhur qė tė bie nė kontakt me dikė nga UĒK-ja pėr tė biseduar me ne pėr njė ēėshtje tė madhe. Ne jemi dakorduar qė tė kontaktojmė dhe unė mezi s’kam pritur qė tė takohemi me LKĒK-nė dhe atė pėr dy arsye: e para, sepse kemi dashur qė tė bashkohemi nė mėnyrė qė lufta jonė tė ketė pėrmasa mė tė mėdha dhe tė jetė mė e organizuar dhe, e dyta, tė sqarohemi rreth qėndrimit tė LKĒK-sė pėr luftėn dhe organizimin e UĒK-sė, tė cilin qėndrim ata e patėn shprehur nė njė numėr tė jashtėzakonshėm tė gazetės “Ēlirimi”, i cili shkrim nuk mė ėshtė dukur me vend...
Ky shkrim pėr tė cilin po flisni ju nuk ėshtė botuar nė kėtė kohė sepse “Ēlirimi” i jashtėzakonshėm ėshtė botuar mė vonė...
Nė atė kohė ėshtė botuar sepse unė po flas pėr fundin e vitit 1996...
Po pra! E “Ēlirimi” i jashtėzakonshėm ėshtė botuar nė janar tė vitit 1997, kurse ju keni bėrė pėrpjekje qė tė bashkoheni nė fund tė vitit 1996...
Ndoshta nuk ka qenė ashtu. Mund tė gabohem. Sidoqoftė, shkrime tė vazhdueshme nė Ēlirim ka pasur. Nė kontaktin e parė me Mehėn jemi dakorduar qė tė dy qė tė bisedojmė se ēfarė mund tė bėjmė nė tė ardhmen. Meha ėshtė prezantuar si i dėrguari i Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LKĒK-sė pėr tė bėrė njė takim tė nivelit tė lartė mes UĒK-sė dhe LKĒK-s dhe ky takim tė ketė karakter tė njė bashkėveprimi nė terren kundėr forcave tė okupatorit serb. Jemi dakorduar pa asnjė rezervė dhe menjėherė kemi filluar tė diskutojmė se ku dhe kur duhet tė takohemi. Takimi mė i lehtė do tė ishte nė njė zonė tė lirė, pra nė Prekaz sepse Prekazi qė nga viti 1992 ka qenė zonė e lirė ngase ne kemi vepruar dhe qėndruar hapur nė Prekaz dhe ka mundur qė shumė lehtė ta zhvillojmė kėtė takim nė Prekaz. Po-ja ime nė kėtė rast, kuptohet me mandatin e shokėve tė mi, ka qenė ‘po’ pa rezervė. Kemi pasur nevojė pėr njerėz dhe lufta jonė ka pasur nevojė qė tė zhvillohet edhe mė tutje. Pra, ky ka qenė takimi i parė me Mehė Ukėn, do tė thotė nė nėntor tė vitit 1996. I kam thėnė Mehė Ukės se ne jemi tė gatshėm qė t’ju presim nė Prekaz. Pas njė jave ai ėshtė kthyer me shumė entuziazėm prapė tek ne dhe na ka thėnė qė shokėt e LKĒK-sė kanė kėrkuar qė takimi tė mbahet diku tjetėr, por jo nė Prekaz. Ne jemi ēuditur pse diku tjetėr, e pse jo nė Prekaz. Dhe pas disa takimeve duke u pėrpjekur qė ta ndėrrojnė vendin e takimit, Meha vjen sėrish nė Prekaz dhe thotė: a mund tė takohemi nė Mitrovicė. Unė jam habitur dhe kam thėnė pse duhet tė takohemi nė Mitrovicė dhe tė kemi shqetėsim sigurinė tonė gjatė takimit, kur njė takim tė tillė mund ta mbajmė nė Prekaz. Por, pėr shkak tė rėndėsisė sė takimit, pas konsultimit me shokė jemi dakorduar, pra kemi thėnė po, ndonėse nuk kemi menduar se ka qenė forma mė e mirė qė takimi tė zhvillohet nė Mitrovicė pėrkatėsisht nė Shipol. LKĒK-ja nuk na tha vendin saktė se ku duhet tė takohemi, me siguri pėr shkak tė konspiracionit, por, ata e morrėn pėrsipėr sigurinė tonė. Ka qenė shumė rrezik sepse atė kohė unė kam qenė njėri ndėr njerėzit mė tė kėrkuar nga Serbia. Ne e planifikuam sigurinė tonė gjatė rrugės. Mė 29 dhjetor 1996, nė ora 18:00, Mehė Uka vjen te shkolla nė Prekaz tė Epėrm. Ka qenė e paraparė qė unė dhe Sahit Jashari tė jemi nė veturėn e Mehė Ukės, kurse njė veturė tjetėr me shokėt tonė tė jetė para ose pas nesh, ku ka qenė paraparė tė jetė Sylejman Selimi, Mujė Krasniqi dhe Musa Jashari. Ka qenė dimėr dhe ka pasur shumė borė. Diku rreth orės 15:00 Sahit Jashari pėrafėrsisht 2-3 kilometra larg shtėpisė sė tij plagoset aksidentalisht shumė rėndė nga njė shok i tij, i cili tash nuk jeton mė. Pra, plagoset nė kėmbė dhe nga ajo plagė qė ka marrė atėherė vuan edhe sot. Unė kam qenė nė shtėpinė e Sahit Jasharit. Mė thėrrasin pėrmes radio lidhjes qė tė shkojė te Sahit Jashari (diku 2-3 km larg shtėpisė sė tij). Kemi shkuar dhe e kemi parė Sahit Jasharin tė plagosur shumė rėndė nga qiftja do tė thotė arma e gjuetisė. Ka qenė i plagosur nė kėmbė dhe njėrin asht tė kėmbės e ka tė kėputur. Ėshtė dashur qė ta dėrgojmė menjėherė nė shtėpi, t’ia japim ndihmėn e parė dhe ta kėrkojmė mjekun. Jemi angazhuar qė tė gjithė – Ademi, Hamza, unė dhe tė tjerėt – rreth Sahit Jasharit duke ia lidhur kėmbėn ngase ka pasur gjakderdhje jashtėzakonisht tė madhe. Nė ndėrkohė kemi marrė masat pėr ta gjetur njė mjek. Sylejman Selimi dhe Asllan Selimi e kanė gjetur mjekun nė Mitrovicė, dr. Bajram Rexhepin. Derisa kėta e kanė kėrkuar mjekun, unė kam kėrkuar prej Mujė Krasniqit dhe Bashkim Jasharit qė tė dalin nė Prekaz nė ora 18:00 te shkolla dhe tė takohem me njė njeri me syza dhe t’i thuhet se pėr rrethana tė caktuara nuk mund tė takohemi sonte ngase Xhema (ky ka qenė pseudonimi im para Mehė Ukės) ka njė problem, pra nuk kam dashur t’i them se Sahiti ka problem pėr shkak tė afėrsisė familjare qė Mehė Uka ka pasur me Sahit Jasharin. 
Pse nuk ke shkuar nė takim?! Ju mjek nuk keni qenė?!
Mjek nuk kam qenė, por meqenėqė ėshtė shtyrė tri-katėr herė takimi nuk prishė punė qė tė shtyhet edhe njė herė. Kjo ishte hera e parė qė ne kėrkonim tė shtyhej takimi. Dhe, nė fund tė fundit, roli im ka qenė vendimtar sepse po tė mos isha unė ndoshta nuk do tė gjendej mjeku. Sidoqoftė, Mujė Krasniqi dhe Bashkim Jashari janė takuar me tė dhe i kanė pėrcjellė porosinė. Meha ka thėnė se nuk prishė punė. Takohemi ndonjėherė tjetėr. Pastaj ka ardhur Bajram Rexhepi dhe ėshtė bėrė sanimi i plagės dhe ka sugjeruar qė tė operohet. Cfarė ka ndodhur tash?! Atė natė ne nuk kemi marrė vesh asgjė. Tė nesėrmen kemi marrė vesh se Mehė Uka duke u kthyer pėr nė Mitrovicė ėshtė vrarė. Lajmi i parė te ne ka ardhur se ėshtė vrarė, kurse te familja ka shkuar lajmi se ka pasur aksident dhe ėshtė vrarė. Pas vrasjes sė Mehė Ukės, njė kontakt indirekt, e mė vonė edhe direkt, e ka mbajtur motra e Mehė Ukės, nė shtėpinė e sė cilės, siē e kam marrė vesh mė vonė, ka qenė e paraparė tė mbahet takimi. Pas disa ditėve, prej familjes sė Mehė Ukės kemi marrė vesh se ėshtė vrarė Mehė Uka. Shokėt qė i kemi pasur nė Prekaz tė Epėrm na tregojnė se diēka e madhe ka ndodhur ngase nė rrugėn Broboniq-Shipol ka pasur lėvizje tė mėdha tė forcave serbe dhe ka pasur fishekzjarrė. Bile-bile, thonė ata, kemi shkuar nė vend tė ngjarjes dhe kemi gjetur kėto mjete ushtarake: bomba, gryka tė trombllonit, lloj gazi helmues (prodhim i ushtrisė jugosllave apo ruse) dhe pastaj edhe vetė banorėt e fshatit Lushtė dhe Shipol kanė dėshmuar se ka pasur forca tė mėdha. Makina me tė cilėn ėshtė kthyer Mehė Uka nuk ka qenė e dėmtuar sikur tė ketė pasur aksident trafiku sepse vetėm nė derė e ka pasur njė vijė nga njė makinė pėr pastrimin e borės. Sido qė tė jetė, unė kam pritur javėn e parė, por edhe javėn e dytė qė tė vijė dikush nė Prekaz dhe tė pyes se ēka nuk ėshtė nė rregull, dhe tė pyesin se si ėshtė vrarė shoku i tyre, nė ēfarė rrethana ka ngjarė njė gjė e tillė dhe deri ku kanė shkuar punėt rreth takimit e kėshtu me radhė. Kjo jo qė nuk ka ndodhur atėherė, por, ēuditėrisht, njė gjė e tillė nuk ka ndodhur asnjėherė. Kėtė ngjarje jam pėrpjekur ta lė tė shkruar edhe gjatė luftės qė sė paku tė dihet se ēfarė ka ndodhur me vrasjen e Mehė Ukės, ndonėse atė kohė ėshtė konsideruar si vrasje enigmatike. Kėtu nuk ka asnjė pikė enigme. Ne jemi takuar me motrėn e Mehė Ukės mė pas, e cila e kishte ditur se ne do tė shkojmė nė shtėpinė e saj dhe qė kemi pasur tė takohemi me krerėt e LKĒK-sė. Prapėseprapė kam bėrė pėrpjekje qoftė edhe pėrmes saj tė takohem me dikė tė LKĒK-sė dhe t’ia shpjegoj se ēfarė ka ndodhur dhe si ka ndodhur dhe tė vazhdojmė kontaktet pėr bashkimin tonė. Deri nė prill tė vitit 1998 nuk ka pasur ndonjė shenjė pėr tė vazhduar pėrpjekjet pėr bashkimin tonė. Gjatė kėsaj periudhe UĒK-ja ėshtė rritur shumė.
Nė kėtė kohė, pra nė mes tė vitit 1998, UĒK nuk ka qenė mė e madhe se LKĒK-ja...
Nuk e di! E di se ne nė vitin 1998 jemi rritur shumė. Nė maj kemi rėnė nė kontakt – me iniciativėn e tyre - me krerėt e LKĒK-sė. Jemi takuar nė maj tė vitit 1998 nė fshatin Aēarevė. Qėndrimi i LKĒK-sė ka qenė qėndrim parimor. Shumė korrekt. Ju pata thėnė se ata ėshtė dashtė ta mbėshtesin UĒK-nė tė parėt. LPK-ja veē e kishte mbėshtetur UĒK-nė...

Vazhdon....MemphiSx
28-12-07, 23:44
Pse nuk ka pasur pėrpjekje mė herėt pėr t’u bėrė bashkė, pra pas 30 dhjetorit tė vitit 1996 dhe para 11 majit tė vitit 1998...?!
Nuk dua t’i shmangem pyetjes, por mbase kėtė pyetje ėshtė mė mirė t’ia shtroni atyre ngase ata e kanė ditur se ku ėshtė adresa e UĒK-sė, ndėrsa unė nuk e kam ditur se ku ėshtė adresa e LKĒK-sė...
A mos ka ndikuar “Ēlirimi” i jashtėzakonshėm qė ju tė mos afroheni?! 
Tek unė dhe te bashkėluftėtarėt e mi “Ēlirimi” i jashtėzakonshėm nuk ka pasur as ndikimin mė tė vogėl. Kemi bėrė punė tė madhe qė numri i “Ēlirimi”-t tė jashtėzakonshėm tė mos ketė ndikim. Mua nuk mė ka pėlqyer ajo qė ėshtė shkruar nė “Ēlirimi”-n e jashtėzakonshėm.
Pse s’t’ka pėlqyer?
Nuk mund tė them se ėshtė dėnuar lufta e UĒK-sė, por nuk ėshtė pranuar forma e veprimit tė UĒK-sė dhe ėshtė quajtur formė terroriste...
Ju mendoni se nuk ka qenė terroriste forma e veprimit tė UĒK-sė nė fillim?!
Pse ju mendoni qė ka qenė terroriste?
Unė po ju pyes juve: mendoni se nuk ka qenė terroriste forma e veprimit tė UĒK-sė nė fillim?!
Tė them tė drejtėn unė nuk kam nevojė ta arsyetoj se a ka qenė terroriste a jo. Objektivi i UĒK-sė dhe forma e veprimit nuk ka pasur tė bėjė asgjė me terrorizėm. Ti ndoshta nuk e kupton se ēka do tė thotė terrorizėm. Objektivi i UĒK-sė kanė qenė forcat policore dhe ushtarake tė Serbisė.
Objektivi ka qenė nė rregull, por, s’mund tė thuhet se edhe forma ka qenė nė rregull...
Edhe forma ka qenė nė rregull. Ma thuaj ti njė veprim qė s’ka qenė nė rregull!
Ka pasur raste kur ju keni sulmuar objekte qė e keni ditur se janė me civilė...
A ėshtė varrė ndonjė civil?!
Kjo nuk ėshtė me rėndėsi! Me rėndėsi ėshtė qė ju keni sulmuar dhe ka mundur tė vritet ndonjė civil...
Raste tė tilla ka pasur! Nė fakt, nuk ka pasur!
Pėr shembull, aksioni nė shkollėn e mesme tė mjekėsisė “Dr. Ali Sokoli” nė Prishtinė, tė cilin aksion UĒK-ja e ka marrė pėrsipėr dhe dihet fare mirė se aty ka pasur vetėm civilė tė nacionalitetit serb...
Ne e kemi marrė pėrsipėr atė aksion dhe ne e kemi bėrė atė aksion. Nė oborr tė shkollės nuk ka pasur asnjė njeri, pra bomba ėshtė hedhur nė oborrin e shkollės dhe nėse iu kujtohet komunikata qė ka nxjerrė UĒK-ja ka qenė njė mesazh pėr kolonėt serbė qė janė kthyer nga njė luftė nė njė luftė tjetėr. Ky nuk ka qenė akt terrorist, por njė manifestim politik. Kėto gjėra ndodhin...
A e keni ditur ju qė nė atė objekt ka pasur vetėm civilė dhe a e keni ditur se nė bazė tė Konventės sė Gjenevės tė vitit 1949 nuk keni tė drejtė tė sulmoni nė njė objekt ku ka civilė... 
Mua mė ka interesuar liria ime. Dhe mė ka interesuar qė tė pėrdor mjetet dhe format mė tė mira dhe prapėseprapė mendoj se e kemi bėrė punėn mė tė duhur. A ėshtė terrorizėm pse ata e kanė dėgjuar njė krismė?
Ju e keni ditur se aty ka civilė dhe keni hedhur bombė! I keni shqetėsuar! I keni terrorizuar!
Punė e madhe nėse janė shqetėsuar! Ata njerėz kanė ardhur nga njė luftė, pra nga Kroacia dhe Bosnjė Hercegovina dhe njė krismė mė shumė pėr ta nuk ėshtė asgjė.
Mė e rėndėsishme ėshtė liria jonė! S’ka rėndėsi se a e terrorizojmė dikė pėr ta arritur lirinė?!
Po pra!MemphiSx
28-12-07, 23:45
Ok, kthehemi te 11 maji i vitit 1998! Ēfarė ėshtė bėrė mė 11 maj?! Ēfarė keni nėnshkruar?!
Nė takimin e Shtabit tė Pėrgjithshėm qė ėshtė mbajtur nė Likoc disa ditė para se tė arrihet marrėveshja UĒK-LKĒK, e kam njoftuar SHP pėr idenė e LKĒK-sė qė tė bashkohemi. E kam marrė mandatin e tyre qė tė takohem me LKĒK-nė – nė atė kohė unė kam qenė shef i drejtorisė operative – dhe nė pėrputhje me detyrėn time e kemi bėrė marrėveshjen, e cila, nė fakt, ka qenė marrėveshje teknike. Kjo marrėveshje mė vonė do tė implementohet nė aspektin operativ, pra nė aspektin ushtarak. LKĒK-ja ka insistuar qė tė bėjė njė marrėveshje nė dy segmente: nė aspektin ushtarak dhe nė aspektin politik. Jemi dakorduar dhe kemi bėrė njė marrėveshje, tė cilėn unė nuk e kam sepse nė atė kohė e kam dorėzuar nė SHP, pra nė G1, do tė thotė nė arkivat e UĒK-sė. Pra kemi bėrė marrėveshje vetėm nė aspektin ushtarak dhe i jemi pėrmbajtur plotėsisht tė dyja palėt. Kurse nė aspektin politik unė s’kam pranuar tė bisedoj ngase nuk ka qenė lėmi imja. Kemi lėnė rrugėt e hapura qė ata t’i vazhdojnė bisedimet me Drejtorinė Politike pėr arritjen e marrėveshjes nė aspektin politik. Nė aspektin ushtarak marrėveshja ėshtė realizuar plotėsisht. Aty shkruan fare qartė se tė gjitha efektivat qė ka LKĒK-ja i bashkėngjiten njėsiteve mė tė afėrta tė UĒK-sė dhe futen nėn komandėn e UĒK-sė. 
Ēka ka pėrmbajtur pika e dytė, pra aspekti politik?
Afėrsisht ka qenė ndėrtimi i njė pėrfaqėsimi politik mes UĒK dhe LKĒK-sė. Nė atė kohė kjo s’m’pat pėlqyer, por si formė ka mundur qė tė bėhemi bashkė...
Ju keni nėnshkruar se do ta bėni pra Frontin Politik Ēlirimtar?!
Nuk ėshtė e nėnshkruar. Ne kemi nėnshkruar pėr aspektin operativ dhe kėtė e kemi realizuar. Nė marrėveshje thuhet se do tė hapet rrugė pėr realizimin e pėrfaqėsimit politik. Pjesėn time tė marrėveshjes e kam realizuar. 
Vetėm pak: marrėveshja ka dy pika: aspektin ushtarak dhe aspektin politik. Ėshtė nėnshkruar nga tė dyja palėt, pra nga Rexhep Selimi nė emėr tė UĒK-sė dhe nga Sabit Gashi nė emėr tė LKĒK-sė. Pika e dytė e marrėveshjes po thotė se duhet krijuar Frontin Politik tė Luftės, i cili do tė angazhohet nė mėnyrė intensive pėr bėrjen e politikės sė luftės dhe se rreth ēėshtjes sė Frontit Politik tė Luftės u vendos qė tė punohet intensivisht nga tė dy palėt pėr tė realizuar sa mė parė kėtė objektiv prioritar tė luftės sonė tė pėrbashkėt. Pse nuk ėshtė realizuar pika e dytė?! Ju keni nėnshkruar se duhet bėrė Frontin Politik!
Aty po thuhet u vendos qė tė punohet intensivisht nga tė dy palėt pėr tė realizuar sa mė parė kėtė objektiv prioritar tė luftės sonė tė pėrbashkėt. E tash a ėshtė punuar intensivisht apo jo nuk dua tė paragjykoj. Kjo nuk i pėrket lėmisė sime. Tė sugjeroj qė nė intervistat tjera t’u drejtohesh atyre qė kanė qenė pėrgjegjės pėr politikė nė UĒK. 
Ti nuk mban pėrgjegjėsi pėr pikėn e dytė tė marrėveshjes?!
Absolutisht jo!
Dhe po pajtohesh qė kjo pikė nuk ėshtė realizuar fare?!

Pika e dytė nuk ėshtė plotėsuar!
Pse nuk ėshtė plotėsuar?!
Nuk e di, por e di se prej kur ėshtė nėnshkruar marrėveshja mes UĒK-sė dhe LKĒK e deri nė Konferencėn e Rambujesė ka pasur kontakte mes kėtyre dy subjekteve pėr realizimin e pikės sė dytė tė marrėveshjes...
Prej kur ėshtė nėnshkruar marrėveshja mes UĒK-sė dhe LKĒK e deri nė Konferencėn e Rambujesė, Drejtoria Politike nuk ėshtė takuar asnjėherė me pėrfaqėsuesit e LKĒK-sė edhe pėrkundėr pėrpjekjeve tė kėtyre tė fundit... 
Kjo nuk ėshtė e vėrtetė!MemphiSx
28-12-07, 23:46
Kėshtu po thonė tė gjithė anėtarėt e LKĒK-sė qė kam intervistuar pėr kėtė problem: Fatmir Humolli, Sabit Gashi, Agim Kuleta...
Kėshtu po thotė Fatmir Humolli?!


Derničre édition par Perparimi le Mar 19 Avr - 17:30, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Mehe Uken Rexhep Selimi e Agim Barja   Dim 17 Jan - 10:49

 Mjerisht as vet Resmija nuk i din cilėt ishin apo me kė ishte Meha ditėn e vrasjes sė tij.
MemphiSx
28-12-07, 23:41
Ne kete intervist te Rexhep Selimit dhene Gazetes Qlirimi si organ i LKQK-s,shihen disa perqarje dhe jon disa elemente te atentateve qe kan ndodh nga ky klan qe e mori ne dor UCK-n,dmth eliminoi udheheqesit kryesor te UCK-s,per t'u futur ne Kosove Hashim Thaqi pas marsi te vitit 98,ose pas Vrasjes(atentatit te pergatitut nga po kta njerz) se Adem Jasharit.

Lexoni eshte shum interesante,ka gjasa se edhe Mehe Ukes i eshte pergatitur atentat!!

DOSSIER
Intervisė me Rexhep Selimin
Idealistėt (unė) krijojnė njerėz tė mėdhenj (Hashim Thaēin) dhe shpeshherė janė viktima tė tyre
Intervistuar nga Shkėlzen Gashi
Kur kanė filluar saktėsisht negociatat pėr arritjen e marrėveshjes mes UĒK-sė dhe LKĒK-sė?
nuk mė lejon t’i quaj negociata, por do t’i quaj pėrpjekje pėr t’u bashkuar njerėzit nė luftėn qė e kishte nisur UĒK-ja. Kjo ka ndodhur fillimisht nė fundin e vitit 1996. Kanė qenė disa rrethana tė caktuara qė kanė bėrė qė unė tė jem protagonist i kėsaj ngjarjeje. Nė tetor tė vitit 1996, pas shumė aktiviteteve si pjesėtar i UĒK-sė, mė ėshtė dashur tė kaloj nė arrati sepse pėr mua ėshtė lėshuar fletarrest nga Serbia. Prej asaj kohe kam qenė nė zona tė ndryshme, kryesisht nė Prekaz dhe kam pasur kontakte tė pėrhershme me Adem e Hamėz Jasharin, por edhe me Sahit Jasharin dhe shokėt tjerė. Sahit Jashari mė ka njoftuar se ka ardhur njė njeri nga LKĒK-ja nė njė fshat nė afėrsi tė Skenderajt, nė fshatin Klinė. Me kėtė njeri Sahit Jashari kishte lidhje familjare. Ky njeri ishte Mehė Uka. Mehė Uka kishte ardhur qė tė bie nė kontakt me dikė nga UĒK-ja pėr tė biseduar me ne pėr njė ēėshtje tė madhe. Ne jemi dakorduar qė tė kontaktojmė dhe unė mezi s’kam pritur qė tė takohemi me LKĒK-nė dhe atė pėr dy arsye: e para, sepse kemi dashur qė tė bashkohemi nė mėnyrė qė lufta jonė tė ketė pėrmasa mė tė mėdha dhe tė jetė mė e organizuar dhe, e dyta, tė sqarohemi rreth qėndrimit tė LKĒK-sė pėr luftėn dhe organizimin e UĒK-sė, tė cilin qėndrim ata e patėn shprehur nė njė numėr tė jashtėzakonshėm tė gazetės “Ēlirimi”, i cili shkrim nuk mė ėshtė dukur me vend...
 Nė kontaktin e parė me Mehėn jemi dakorduar qė tė dy qė tė bisedojmė se ēfarė mund tė bėjmė nė tė ardhmen. Meha ėshtė prezantuar si i dėrguari i Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LKĒK-sė pėr tė bėrė njė takim tė nivelit tė lartė mes UĒK-sė dhe LKĒK-s dhe ky takim tė ketė karakter tė njė bashkėveprimi nė terren kundėr forcave tė okupatorit serb. Jemi dakorduar pa asnjė rezervė dhe menjėherė kemi filluar tė diskutojmė se ku dhe kur duhet tė takohemi. Takimi mė i lehtė do tė ishte nė njė zonė tė lirė, pra nė Prekaz sepse Prekazi qė nga viti 1992 ka qenė zonė e lirė ngase ne kemi vepruar dhe qėndruar hapur nė Prekaz dhe ka mundur qė shumė lehtė ta zhvillojmė kėtė takim nė Prekaz. Po-ja ime nė kėtė rast, kuptohet me mandatin e shokėve tė mi, ka qenė ‘po’ pa rezervė. Kemi pasur nevojė pėr njerėz dhe lufta jonė ka pasur nevojė qė tė zhvillohet edhe mė tutje. Pra, ky ka qenė takimi i parė me Mehė Ukėn, do tė thotė nė nėntor tė vitit 1996. I kam thėnė Mehė Ukės se ne jemi tė gatshėm qė t’ju presim nė Prekaz. Pas njė jave ai ėshtė kthyer me shumė entuziazėm prapė tek ne dhe na ka thėnė qė shokėt e LKĒK-sė kanė kėrkuar qė takimi tė mbahet diku tjetėr, por jo nė Prekaz. Ne jemi ēuditur pse diku tjetėr, e pse jo nė Prekaz. Dhe pas disa takimeve duke u pėrpjekur qė ta ndėrrojnė vendin e takimit, Meha vjen sėrish nė Prekaz dhe thotė: a mund tė takohemi nė Mitrovicė. Unė jam habitur dhe kam thėnė pse duhet tė takohemi nė Mitrovicė dhe tė kemi shqetėsim sigurinė tonė gjatė takimit, kur njė takim tė tillė mund ta mbajmė nė Prekaz. Por, pėr shkak tė rėndėsisė sė takimit, pas konsultimit me shokė jemi dakorduar, pra kemi thėnė po, ndonėse nuk kemi menduar se ka qenė forma mė e mirė qė takimi tė zhvillohet nė Mitrovicė pėrkatėsisht nė Shipol. LKĒK-ja nuk na tha vendin saktė se ku duhet tė takohemi, me siguri pėr shkak tė konspiracionit, por, ata e morrėn pėrsipėr sigurinė tonė. Ka qenė shumė rrezik sepse atė kohė unė kam qenė njėri ndėr njerėzit mė tė kėrkuar nga Serbia. Ne e planifikuam sigurinė tonė gjatė rrugės. Mė 29 dhjetor 1996, nė ora 18:00, Mehė Uka vjen te shkolla nė Prekaz tė Epėrm. Ka qenė e paraparė qė unė dhe Sahit Jashari tė jemi nė veturėn e Mehė Ukės, kurse njė veturė tjetėr me shokėt tonė tė jetė para ose pas nesh, ku ka qenė paraparė tė jetė Sylejman Selimi, Mujė Krasniqi dhe Musa Jashari. Ka qenė dimėr dhe ka pasur shumė borė. Diku rreth orės 15:00 Sahit Jashari pėrafėrsisht 2-3 kilometra larg shtėpisė sė tij plagoset aksidentalisht shumė rėndė nga njė shok i tij, i cili tash nuk jeton mė. Pra, plagoset nė kėmbė dhe nga ajo plagė qė ka marrė atėherė vuan edhe sot. Unė kam qenė nė shtėpinė e Sahit Jasharit. Mė thėrrasin pėrmes radio lidhjes qė tė shkojė te Sahit Jashari (diku 2-3 km larg shtėpisė sė tij). Kemi shkuar dhe e kemi parė Sahit Jasharin tė plagosur shumė rėndė nga qiftja do tė thotė arma e gjuetisė. Ka qenė i plagosur nė kėmbė dhe njėrin asht tė kėmbės e ka tė kėputur. Ėshtė dashur qė ta dėrgojmė menjėherė nė shtėpi, t’ia japim ndihmėn e parė dhe ta kėrkojmė mjekun. Jemi angazhuar qė tė gjithė – Ademi, Hamza, unė dhe tė tjerėt – rreth Sahit Jasharit duke ia lidhur kėmbėn ngase ka pasur gjakderdhje jashtėzakonisht tė madhe. Nė ndėrkohė kemi marrė masat pėr ta gjetur njė mjek. Sylejman Selimi dhe Asllan Selimi e kanė gjetur mjekun nė Mitrovicė, dr. Bajram Rexhepin. Derisa kėta e kanė kėrkuar mjekun, unė kam kėrkuar prej Mujė Krasniqit dhe Bashkim Jasharit qė tė dalin nė Prekaz nė ora 18:00 te shkolla dhe tė takohem me njė njeri me syza dhe t’i thuhet se pėr rrethana tė caktuara nuk mund tė takohemi sonte ngase Xhema (ky ka qenė pseudonimi im para Mehė Ukės) ka njė problem, pra nuk kam dashur t’i them se Sahiti ka problem pėr shkak tė afėrsisė familjare qė Mehė Uka ka pasur me Sahit Jasharin. 
Pse nuk ke shkuar nė takim?! Ju mjek nuk keni qenė?!
Mjek nuk kam qenė, por meqenėqė ėshtė shtyrė tri-katėr herė takimi nuk prishė punė qė tė shtyhet edhe njė herė. Kjo ishte hera e parė qė ne kėrkonim tė shtyhej takimi. Dhe, nė fund tė fundit, roli im ka qenė vendimtar sepse po tė mos isha unė ndoshta nuk do tė gjendej mjeku. Sidoqoftė, Mujė Krasniqi dhe Bashkim Jashari janė takuar me tė dhe i kanė pėrcjellė porosinė. Meha ka thėnė se nuk prishė punė. Takohemi ndonjėherė tjetėr. Pastaj ka ardhur Bajram Rexhepi dhe ėshtė bėrė sanimi i plagės dhe ka sugjeruar qė tė operohet. Cfarė ka ndodhur tash?! Atė natė ne nuk kemi marrė vesh asgjė. Tė nesėrmen kemi marrė vesh se Mehė Uka duke u kthyer pėr nė Mitrovicė ėshtė vrarė.
Shokėt qė i kemi pasur nė Prekaz tė Epėrm na tregojnė se diēka e madhe ka ndodhur ngase nė rrugėn Broboniq-Shipol ka pasur lėvizje tė mėdha tė forcave serbe dhe ka pasur fishekzjarrė. Bile-bile, thonė ata, kemi shkuar nė vend tė ngjarjes dhe kemi gjetur kėto mjete ushtarake: bomba, gryka tė trombllonit, lloj gazi helmues (prodhim i ushtrisė jugosllave apo ruse) dhe pastaj edhe vetė banorėt e fshatit Lushtė dhe Shipol kanė dėshmuar se ka pasur forca tė mėdha. Makina me tė cilėn ėshtė kthyer Mehė Uka nuk ka qenė e dėmtuar sikur tė ketė pasur aksident trafiku sepse vetėm nė derė e ka pasur njė vijė nga njė makinė pėr pastrimin e borės. Sido qė tė jetė, unė kam pritur javėn e parė, por edhe javėn e dytė qė tė vijė dikush nė Prekaz dhe tė pyes se ēka nuk ėshtė nė rregull, dhe tė pyesin se si ėshtė vrarė shoku i tyre,
..................................................................................................


agim__barja
agim__barja
 

 
Join Date: 14-10-08
Location: veriu i shqiperise etnike
Posts: 54

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka[size]

[size]Agim Barja(Reshat Badallaj)
edhe diqka perse u shty takimi ne prekaze ate nate kur shkoji MEHE UKA perse nuk dolen te ja thojn ata te cilet u deshte te bisedojn perse doli krejt tjeter kush e i tha MEHE UKESE se nuk ka mundesi takimi te mbahet sot ku ishin ata me te cilet eshte deshte MEHE UKA te kontaktoje refuzimi i takimit ishte te nje dyqan ne prekaz aty kan dal dhe i kane thene se per disa arsye qe MEHESE nuk ja kane then nuk ka mundesi te zhvillohet ky takim perse bashe ne te kthyer MEHA vritet po mos harro se edhe Bajram Rexhepi diqka dine kush ishin ata tre persona ne stom rruge ne lushte me maska qe e priten MEHEN sa ka pasure te shtena e dijn krejt ata qe i kan pas shtepit afer vendengjarejes dhe sot ata diqka dijn te thojne dhe nuk do rrijn te heshtur ketu ka vende per te thene se ju ka be MEHE UKES PUSI NE DIJMI MUNDEMI DHE DO JA DALIM ATA NJE DITE DO E MARRIN CMIMIN E MERITUARE[/size][/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Per Mehe Uken Rexhep Selimi e Agim Barja
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: bota-
Sauter vers: