AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ja per ēka dhe sa u denua Mehe Uka

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ja per ēka dhe sa u denua Mehe Uka   Lun 18 Jan - 5:03

Para se te fillojme me biografine e Mehe Ukes siq e tregone Agim Barja,po bejm pakes analizen e kesaj te teres;
Si e lejuan organet e sigurise se larte qe Meha te zgjidhet kryetar i US ne prishtine qe nje njeri i rrezikshem qe qenka denue per VP kundra jugosllavise?


Agim Barja,deklaratat
UNIVERZITETI I PRISHTINES
ME RASTIN E 30-VJETORIT TE THEMELIMIT ,I JEP KETE
MIRNJOHJE
(POST MORTUM)
MEHE UKES
PER KONTRIBUTIN E VECANTE NE CILESINE E KRYETARIT TE UNIONIT TE PAMVARUR TE STUDENTEVE NE PERIUDHEN 1991-1992
mehe Uka Qe Nga Viti 1981 Aktivitetin E Tij Kombetare E Kishte Orientuar Qe Shqiptaret E Te Gjitha Trojeve Etnike Nen Sundimin E Jugosllavise Te Bashkohen Dhe Te Formojne Republiken E Tyre Me Emrin Kosove. Per Kete Veprimtari Ishte Gjykuare Dy Her, Ishte Izoluar Ne Burgun E Smrekonices Dhe Ishte Perjashtuar Nga Shkolla. 

mehe Uka Qe Nga Viti 1981 Aktivitetin E Tij Kombetare E Kishte Orientuar Qe Shqiptaret E Te Gjitha Trojeve Etnike Nen Sundimin E Jugosllavise Te Bashkohen Dhe Te Formojne Republiken E Tyre Me Emrin Kosove. Per Kete Veprimtari Ishte Gjykuare Dy Her, Ishte Izoluar Ne Burgun E Smrekonices Dhe Ishte Perjashtuar Nga Shkolla. 

Nga Fundi I Prillit Te Viti 1981 Kur Ne Prag Te Muzgut Te Mbtremjes Kishte Lidhur Nje Tel Armature Nga Nje Shtyll Ne Tjetren Ne Afersi Te Shkolles Normale Dhe Kur Policia Erdhen Nga Germia Me Shpejtesi Te Madhe U Rrotulluan Dhe U Plagose Disa Polic Aksioni Pati Jehon Te Madhe Por Ne Ta Ekohe Nuk U Zbulua Grupi Mirpo Aktiviteti I Mehe Ukes Ishte I Shenuar Dhe Me 8 Maj Te Vitit 1981 Burgoset Dhe Gjykata Per Kundervajtje I Shqiptoi Denimin Prej 60 Diteve Dhe U Dergua Ne Vuajtjen E Denimit Ne Burgun E Smrekonices Deri Sa U Lirua Me 7 Korrik 1981 Aty Filloj Kalitja E Tij Neper Burgjet E Jugosllavise Drejtoria E Gjimnazit Matematikor Kishte Miratuar Vendimin Per Largimin E Mehes Nga Shkolla Meha Ishte I Notuar Nga Te Gjitha Lendet Mesimore Dhe Kishte Sukses Te Shkelqyeshem Mesimi Kishte Perfunduar Vetem Tri Dite Pas Burgosjes Se Tij Por Pa Dobi Nuk I Mbeti Tjeter Vetem Ti Pervishej Dhenise Se Provimeve Ne Vjesht Kur Edhe E Kreu Klasen E Gjimnazin Matematikor Te Prishtines Por Mbeti I Larguar Nga Mundesia Per Vazhdimin E Studimeve.
.......................................................
GJATE KTHIMIT NGA PREKAZI PER NE MITROVIC OSE E KAN ARRESTUAR NE MITROVICE PO TE ISHTE VRARE GJATE KTHIMIT DO TE VRITEJ EDHE VOZITESI OSE PLAGOSEJ POR KJO NUK NDODHI (vozitesin e njeh Rexhep Selimi).VETURA ISHTE NE VENDIN E NGJARJES E DREJTUAR MITROVICE PREKAZ DHE ESKAVATORI E KISHTE GODITUR NE ANEN E SHOFERIT DHE KISHTE ARDHUR NGA MITROVICA ATY ISHIN EDHE ME DHJETRA POLIC TE MASKUARDHE TE PREGADITUR PER LUFT ATY NDDHEJ EDHE NJE SHQIPTAR I CILI KISHTE BERE ME DORE SE KY ESHTE SHOFERI I ESKAVATORIT QE ISHTE SERB KISHTE DEKLARUAR SE E KISHTE GODITUR VETUREN POR ATY NUK KISHTE NJERI DHE SE KJO VRASJE NUK MUND TE LIDHEJ ME AKSIDENTIN KOMUNIKACIONIU TE SHKAKTUAR PREJ TI QYTETARET SHQIPTARE QE I KISHIN SHTEPIT ATY AFER POLICIA I KISHTE DETYRUAR ME FORCEN E ARMES QE TYE FUTEN BRENDA POR ATA KISHIN VREJTUR NGA DRITARJA DHE KISHIN PARE SE ATY E SOLLEN NJE NJERI PASTAJ KISHIN PARE KUR ERDHI NDIHMA E SHPEJT NGA MITROVICA DHE KUR E NXOREN NJE NJERI DHE E VENDOSEN ATY SHOFERI I NDIHMES SE SHPEJT DESHMON SE POLICET E KISHN VENDOSUR NJE NJERI TE PLAGOSUR DHE SE EDHE DY POLICE U FUTEN MBRENDA NE VETURE BASHKE ME TE PLAGOSURIN ATA NUK E KISHIN LEJUAR QE TA DERGON NE SPITALIN E MITROVICES POR I KISHI URDHERUAR QE TE VAZHDONYE PER NE PRISHTIN NDIHMA E SHPEJT PA MJEK DERI NE AFERSI TE PRISHTINES MEHA ISHTE GJALLE DHE ATY KISHTE VDEJUR KESHTU PERFUNDOI JETA E MEHE UKES NGA KRESHTBARDHA KOLOSIT TE LEVIZJES KOMBETARE SHQIPTAREPOLICIA IA KISHTE MARR LETERNJOFTIMIN E MEHES DHE TE RESMIJES DOT TE THOTE RESMIJA ESHTE BASHKESHORTJA E MEHES POR NUK DIHET SE KUR IA MOREN ATO RRETH VRASJES SE MEHE UKES MUNDE TE SHTROHEN EDHE ME DHJETRA PYTJE TE TJERA DHE ATO KERKOJN PERGJIGJEJE PER KETE VRASJE QE U BE NE RRETHANA MISTERIOZE DHE E PREGADITUR MIR NGA POLICIA SERBE DHE SIGURISHT E NDIHMUAR EDHE NGA DY OSE TRE SHQIPTARE QE EDHE SOT JAN GJALLE DHE DY QE JAN VDEKUR TE GJITHA KETO I KAM SISTEMUAR DUKE U MBESHTETUR NE ANALIZAT QE I KAN BERE SHOKET DHE FAMILJA E MEHES KA MBETUR ENIGM SE KUSH E HAPI BANESEN E MEHES NE MITROVICE KU AI E RUANTE DOKUMENTACIONI E TIJ TE VEPRIMTARISE ILEGALE NE KETE BANES ISHTE PARAPA QE TE MBAHEJ MBLEDHJA NE MES TE PERFAQESUESEVE TE KLKCK-se (avni klinaku ,f humolliu ,dhe mehe uka0 DHE TE SHTABIT TE PERGJITHESHEM TE UCK_seMEHA PAS KTHIMIT NGA PREKAZI DUHEJ TE SHKONTE NE PRISHTIN DHE TI MIRRTE KLINAKUN,HUMOLLIN E TI SILLTE NE MITROVICE POR MEHA U VRA RRETH ORES 19 DHE TE GJITHA PLANET U PRISHEN MARVESHJA NE MES LKCK DHE UCK PAS VDEKJES SE MEHE U SHTY DERI ME 11 MAJ TE VITIT 1998 DHE NGA AKTORET QE E FILLUAN PUNEN ISHIN VRAR OSE BURGOSUR SHUME VETA DHE NE LIRI ISHIN FATNIR HUMOLLI DHE SAHIT JASHARI MARVESHJA U NENSHKRUA NE RRETHANA TE REJA EDHE KJO ESHTE DESHMI PER ROLIN DHE AUTORITETIN QE GEZONTE MEHE UKA NE SUBJEKTE TE NDRYSHME TE VEPRIMTARISE ILEGALE NE LEVIZJEN DHE LUFTEN PER CLIRIMIN E KOSOVES.GJate studimeve MEHA ishte nje nga organizatoret me te njohur te veprimtarise kombetare ne univerzitet kjo qe ai beri te zgjidhej kryetar i unionit te pavarur te studenteve te univerzitetit te Prishtines.1991 1992

..................
MEHE UKES
PER KONTRIBUTIN E VECANTE NE CILESINE E KRYETARIT TE UNIONIT TE PAMVARUR TE STUDENTEVE NE PERIUDHEN 1991-1992
mehe Uka Qe Nga Viti 1981 Aktivitetin E Tij Kombetare E Kishte Orientuar Qe Shqiptaret E Te Gjitha Trojeve Etnike Nen Sundimin E Jugosllavise Te Bashkohen Dhe Te Formojne Republiken E Tyre Me Emrin Kosove. Per Kete Veprimtari Ishte Gjykuare Dy Her, Ishte Izoluar Ne Burgun E Smrekonices Dhe Ishte Perjashtuar Nga Shkolla. 

UNIVERZITETI I PRISHTINES
ME RASTIN E 30-VJETORIT TE THEMELIMIT ,I JEP KETE
MIRNJOHJE
(POST MORTUM)
MEHE UKES
PER KONTRIBUTIN E VECANTE NE CILESINE E KRYETARIT TE UNIONIT TE PAMVARUR TE STUDENTEVE NE PERIUDHEN 1991-1992
PRISHTIN 16 MAJ 2000

 Ne vitin 1984 u regjidtrua ne fakultetin teknik ne univerzitetin e kosoves, por u burgos dhe kur doli nga burgu perseri i vazhdoi studimet, por u detyrua ti nderpres studimet ne mungese te mjeteve per shkollim.mehe Uka Qe Nga Viti 1981 Aktivitetin E Tij Kombetare E Kishte Orientuar Qe Shqiptaret E Te Gjitha Trojeve Etnike Nen Sundimin E Jugosllavise Te Bashkohen Dhe Te Formojne Republiken E Tyre Me Emrin Kosove. Per Kete Veprimtari Ishte Gjykuare Dy Her, Ishte Izoluar Ne Burgun E Smrekonices Dhe Ishte Perjashtuar Nga Shkolla.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ja per ēka dhe sa u denua Mehe Uka   Lun 18 Jan - 5:09

Nga Fundi I Prillit Te Viti 1981 Kur Ne Prag Te Muzgut Te Mbtremjes Kishte Lidhur Nje Tel Armature Nga Nje Shtyll Ne Tjetren Ne Afersi Te Shkolles Normale Dhe Kur Policia Erdhen Nga Germia Me Shpejtesi Te Madhe U Rrotulluan Dhe U Plagose Disa Polic Aksioni Pati Jehon Te Madhe Por Ne Ta Ekohe Nuk U Zbulua Grupi Mirpo Aktiviteti I Mehe Ukes Ishte I Shenuar Dhe Me 8 Maj Te Vitit 1981 Burgoset Dhe Gjykata Per Kundervajtje I Shqiptoi Denimin Prej 60 Diteve Dhe U Dergua Ne Vuajtjen E Denimit Ne Burgun E Smrekonices Deri Sa U Lirua Me 7 Korrik 1981 Aty Filloj Kalitja E Tij Neper Burgjet E Jugosllavise Drejtoria E Gjimnazit Matematikor Kishte Miratuar Vendimin Per Largimin E Mehes Nga Shkolla Meha Ishte I Notuar Nga Te Gjitha Lendet Mesimore Dhe Kishte Sukses Te Shkelqyeshem Mesimi Kishte Perfunduar Vetem Tri Dite Pas Burgosjes Se Tij Por Pa Dobi Nuk I Mbeti Tjeter Vetem Ti Pervishej Dhenise Se Provimeve Ne Vjesht Kur Edhe E Kreu Klasen E Gjimnazin Matematikor Te Prishtines Por Mbeti I Larguar Nga Mundesia Per Vazhdimin E Studimeve
  
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ja per ēka dhe sa u denua Mehe Uka   Lun 18 Jan - 5:23

24-10-08, 11:05  #196
agim__barja
agim__barja
 

 
Join Date: 14-10-08
Location: veriu i shqiperise etnike
Posts: 54

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
z:lirik diqka po na zgjaten shume muhabetet keshtu eshte ne vitin 1981 mehe uka ishte i organizuar edhe me tresh o burr qka eshte edhe po ja dha hakun e akcioni i pare i tij ishte ne vitin 1979 kur shperndajn parollen e par TREPCA PUNON BEOGRADI NDERTON EDHE TJETRA PROFESOR TREGONE TE VERTETEN e qka ne vitin 1981 mehe uka me kadri osmanin e disa shoke te tjer ishin te betuare per ta formuar nje ushtri e cila do i luftoj forca e jugosllavise ne demonstratat e 1981 Mehe ishte ne prishtin ku dhe ne ate kohe ishte skcioni i tij kur e lidhe nje fije armature pre shtylle ne shtyll dhe rrokullisen policet ku u plagosen shume kete duhesh ta mbajsh ne mende me siguri te kujtohet kete e ka bere MEHE UKA me shoke ne ate kohe ishte kryetar i unionit te studenteve ne prishtin ne demostrata i organizoj studentet pasi qe sherbim sekret kishte bere filmime te pjesmarreseve ne demonstrat ne vitin 1982 MEHE UKA zbulohet per mes fotoseve dhe nuk ishte bash e kjaret filmimi e aty arrestohet MEHA ME 08-MAJ 1982DHE DENOHET ME 60 DITE BURG dhe dergohet ne vuajtjen e denimit ne burgun e smrekonices deri sa u lirua me 07-07-1982 O Z:LIRIK spo them ase une e kurren e kurres nuk pajtohna me ja hanger hakut atyre qe nuk kursyen asgje per trojet tona vetem qe te jemi te lire ne nje shtet ne SHQIPERIN ETNIKE po qka ketu per mehen shume njerez kan me ra nga skena se nuk ju del bash qka kan mendue se MEHE UKA ishte nje veprimtare i madhe qe gjithqka eshte mbajtur e heshtur deri sot por tani do dalin senet ne sheshe kush qka ka qen e tash shume dove po ju dhem kur po folet per MEHE UKEN se do do kan fluturue edhe mbi re se gjoja paska qen patriot aqe i madhe a ne te vertet diku u kan po jo edhe ashtu qysh po e qojn vehten do do MEHE UKA su ndal kurr edhe pse ne ate kohe sa ishte ne burg ka pas maltretime te papara qe nuk ka kush qe do mundet ta paramendoj se cfare kan bere ne trupin e tij edhe ishte i pa thyeshem LKCK-ja ja dha besimin qe ti kontaktoje ADEM JASHARIN e te tjeret pet tu bashkuar se ne ate kohe LKCKja ishte shume me e madhe se te tjeret keta ishin veq te organizuar me te gjitha edhe me armatim MEHE UKA ne vitet e 80ta kur i formuan treshet ju kishte dhen grada gjeneral major MEHE UKA kete grad ja kane dhen moti e jo tani ME DATEN 17 NENTORE 1994 NE PRISHTIN ne banesen e NAIT HASANIT tubohen dhe mbajn mbledhje XHAVIT HALITI, ALI AHMETI ,AZEM SYLA edhe disa shoke te tjer dhe dalin me emrin UCK E DESHMORI I PARE I UCKse eshte MEHE UKA e askush tjeter nuk mundet te jet o zoteri lirik se nuk shkruhet historia se qysh ka deshir JAKUP KRASNIQ E DISATE TJER po vetem qysh u kane UCK nuk ka pas emer para dates 17 nentor 1994[/size]
  
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ja per ēka dhe sa u denua Mehe Uka   Lun 18 Jan - 5:31

Por Edhe Diqka Deshta Tė Them
Ne Prekaz Nuk U Mbajt Takimi
Kjo Poashtu ėsht Intresante
Meh Uka Nuk Arriti Te Mbaj Takim Me Jasharajt 
As Te Merrret Vesh Me Ta Per Ndoj Qeshtje
Problemi Tjeter Paraqitet Ktu Pse Meh Uka 
Nuk Ka Kerkue Takim Me Adem Jasharin Por Me Sahitin
Edhe Kjo Do Te Ishte Intresant Per Opinionin
Per Lexuesin Te Gjith Ne E Dijm Se Ademi E Hamza Ishin 
Ata Qe Duhej Me U Takua Me Ta
Do Te Ishte Intrresant Te Dihet 
Pra Edhe Kjo Se Sikur Ta Kekronte Meha Ademin Ndoshta Do Te Organizohej Takimi Pse Sahitin Kur Dihet Se Sahiti Nuk Ishte Kryesori
Kjo Do Te Ishte Intresant Per Lexuesin


.............................................
agim__barja
agim__barja
 

 
Join Date: 14-10-08
Location: veriu i shqiperise etnike
Posts: 54

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
ARRESTIMI DHE GJYKIMI I MEHE UKES NE PRISHTIN
ARRESTIMI I PJESTAREVE TE ILEGALES TE LEVIZJES PER REPUBLIKEN SOCIALISTE TE SHQIPTAREVE NE JUGOSLLAVI RESPEKTIVISHT TE LEVIZJES POPULLORE PER REPUBLIKEN E KOSOVES SI DO QUHET ME VONE FILLOI ME 7-JANAR TE VITIT 1984 KUR ARRESTOHET ENVER TOPALLI STUDENT I FAKULTETIT EKONOMIK NGA FSHATI GREME KOMUNA E FERIZAJT PASTAJ ARRESTOHET KADRI OSAMANI ME 11 JANAR 1984 DHE KESHTU ME RRADHE U ARRESTUAN RRETH 20 VETA POR DISA U LIRUAN DHE NE BURG MBETEN 14 VETA GJYKIMI NE GJYQIN E QARKUT NE PRISHTIN FILLOI ME 26 QERSHORE DHE ME AKTGJYKIMIN E SHPALLUR ME 29 QERSHORE TE VITIT 1984 U SHPALLEN FAJTORE PER VEPER PENALE DHE U GJYKUAN 14 VETA KADRI OSMANI,ENVER TOPALLI,ABDULLAH RRUSTOLLI,RAIF QELA,RRAHIM RAMA ,REMZI BUNJAKU,AJET DULI,MEHE UKA,NEXHMEDIN GERGURI,MAHMUT IBRAHIMI ,IBUSH VISHI,BEHXHET IMISHTI,RAM BUJA,DHE AGIM VISHI NGA GRUPI 12 PREJ TYRE U GJYKUAN PER VEPER PENALE NGA NENI 136.PARAGRAFI1,PERKATSISHT 2 TE LP TE RSFJse dhe u pergjigjen nga nene 131,paragrafi1,perkatsisht 4, u shpallen fajtore dhe iu shqiptua denimi prej 117 vjet burg.[/size]
  
 24-10-08, 15:53  #208
agim__barja
agim__barja
 

 
Join Date: 14-10-08
Location: veriu i shqiperise etnike
Posts: 54

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
MEHE UKA u arrestua ne kazermen ushtarake ne kumanove deri sa ishte ne sherbimin ushtarak kur e arrestuan iu kujtuan fjalet e baebes dhe nenes si dhe shume shokeve se KOS-i do te perciell ne cdo hap dhe vertet ashtu edhe ndodhi arrestimi ishte akt makaber sikur te arrestoni nje kriminel qe iste duke kryer nje akt terrorist e jo qe kishte te bej me nje intelektual dhe veprimtar politik pavarsisht se synonte formimin e e kosoves republik por me mir nuk pritej prej tyre drejtorati i SHSSH kishte kallxuar kallxim pemal me 18 janar te vitit 1984 kunder MEHE UKES per shkake te dyshimin se kishte kryer veper penale nga neni 136,al2 e lidhur edhe me nenin 114 te lpj dhe gjyqtari hetues i gjyqit te qarkut ne prishtin caktoi paraburgimin i cili filloi me 23 jamar te vitit 1984 nga se per kete veper munde te shqiptohej denimi deri ne 10 vjeet burg gjate hetimeve ndaj MEHE UKES u ushtrua trajtim i veqant sepse ishte recidiv kjo ishte hera e katert qe ndaj MEHE UKES zhvilloheshin hetime per veprimtari kombetare te organizuar duke llogarit dy gjykime dhe nje izolim te gjithe e dinin per vendosmerin krenarin dhe se kurren e kurres nuk e mohonte se ka vepruar dhe do te veproi deri sa te jet gjalle qe kosova te behej republik duke perfshire te gjitha territoret shqiptare qe ishin nen serbimaqedoni,mal te zi.
[/size]

[size]
Last edited by Bond; 24-10-08 at 21:28.
[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ja per ēka dhe sa u denua Mehe Uka   Lun 18 Jan - 6:04

nje shef i SHS kishte biseduar me MEHEN dhe ai ishte munduar ta bindur MEHEN qe mos te deklaronte keshtu sepse do te gjykohej me me shume vjet burg dhe MEHA i eshte pergjigjur JU JENI NE KETE DETYRE POR UNE PO LUFTOJ EDHE PER TY JU DUHET TE PUNONI QE TE SHPALLET REPUBLIKE KOSOVA EDHE JU DO TE KENI ME MIRE. DP TE JENI TE BARABARET ME KOLEGET E JUAJ NEPER REPUBLIKAT E TJERA .edhe ty te kontrrollojn SSH te serbise eja me ne dhe na ndihmo per clirimin e kosoves nga tutela serbe kur bisedoi me koleg te vet u kishte deklaruar EDHE DY HERE NESE BISEDOJE ME MEHEN DO TE KALOI EDHE UNE NE ANEN E TIJ 


DHE ASHTU EDHE NDODHI MEHES IU SHQIPTUA DENIMI 7 VJET BURG MEHA IU ANKUA GJYKATES SUPREME TE KOSOVES E CILA NE SEANCEN E MBAJTUR ME 28 SHKURT 1986 IA VERTETOI DENIMIN E SHKALLES SE PARE RESPEKTIVISHT TE GJYQIT TE QARKUT TE KOSOVES MASE RENDUSE E MEHES ISHTE I BURGOSUR RECIDIV DHE SE DENIMET E ME PARSHME NUK KISHIN NDIKUAR NE MENYRE POZITIVEVRASJA E MEHE UKES NE KRYE TE DETYRES NE LUSHTE
Mehe Uka ne dhjetore te vitit 1996 ishte ne shteoin e tij ne fshatin BAJGORE kishte rene debore e madhe rruget ishin te mbyllura por detyren e besuar duhej kryer Meha me 28 dhjetore 1996 ne mengjez u nis nga Bajgora per ne MITROVICE ate dite kishte kryer detyra qe i kishte planifikuar dhe u pergadit qe te nesermen te shkonte ne PREKAZ ne mbrembje serisht u kthye ne BAJGORE .DARDANIT djalit tij ja kishte bler nje automat LODER qe edhe si femij te pergaditej per lufte dhe te behe ushtar i lirise .Resmijes,bashkeshortes se tij i tregoi se edhe te nesermen duhej te shkoj ne MITROVICE dhe ne PREKAZ se kishte nje detyre shume me rendesi .ME 29-12-1996 ishte ngritur heret ne mengjes dhe neper deboren e madhe dhe acar i ftohet shume kaloi ne kembe 20 km .SABRIJES motres se tij i tregoi se kishte shume qe te kryente dhe se nuk dinte se kur do kthehj nga kjo ndarje e deri te vrasja e tij kane mbetur te panjohura shume rrethana te cilat nuk jan ndricuar edhe ne ditet e sotme .Meha e huazoi veturen per shkuarje ne MITROVICE tek nje person me emere e mbiemer M-H por nuk eshte bere e ditur se kush ishte vozitesi i tij, sepse Meha nuk ka pase patent shoferi 

Ne nderkohe do ti vazhdoje studimet ne fakultetin e shkencave matematiko-natyrore,ne katedren e matematikes ne vitin 1990-1991 me krijimin e UNIONIT TE PAVARUR TE STUDENTEVE,ai emertohet kryetar i pare i unionit studentor ne krye te ketij organi ai shquhet per seriozitet dhe vetmohimte pashoq ne kryerjen e detyrave perkunder veprimtaris ilegale qe kryente ai ne vitin 1990 aktivizohet edhe ne organizaten ilegale Fronti i rezistences ku vepron deri ne burgosjen e antareve te sajQe nga viti 1992 e deri ne vdekje punon arsimtar i fizikes MEHA bjen ne kontakt me LKCKne dhe shume shpejt behet antari i saj duke kryer detyra shume te rendesishme ne veprimtarin e kesaj levizje.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ja per ēka dhe sa u denua Mehe Uka   Lun 18 Jan - 6:04

FeratPolaci
Ferat Shqiperia
 
Join Date: 29-10-08
Location: Mitrovicė / Shqiperi
Posts: 18

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
Pėr LIRIKUN apo emrin e vertet XHELAL FERIZI sido qė tė quajne ;
Nėse ke vepruar dhe ke jetuar ne Mitrovicė unė tė garantoj ty se ti qenke njė armik i Mehė Ukės ,ndersa qė tė gjithė e dine se kush ishte Mehė Uka dhe veprimtaria e tij e hershme pra qysh ne fillimin e viteteve 80-ta me parollat e para ne Mitrovicė qė shkruheshin ndersa ti nese je i Mitrovicės kur je zgjuar nė mengjės je frigu me i lexu ato parulla qė Mehė Uka i ka shkrujt me disa veprimtar te dalluar te qėshtjes sone Kombetare , po ta kujtoj Raif Qelen njerin nga shoket e heroit tonė kombetar deshmorit te Kombit njeriut qe u flijua per kėtė gjysem liri ,qe ti sot po e shijon dhe ne emer te atyre qė u flijuan ti sot po i pėrqesh dėshmoret e kombit duke i akuzua dhe fshehur pas ndonje pseudonimi (LIRIKI) e qe ne tė vertet je Xhelal Ferizi se kjo sot ėshte shumė e lehtė pėr tu zbuluar .
Mehė Uka ishte dhe do tė mbetet dėshmor i kombit shqiptar , po ta permend nje fakt rreth ngjarjeve se si rrodhen ne diten tragjike tė Mehė Ukės :
ishe data 29 dhjetor 1996 kur Mehė Uka dhe pėrfaqesuesit e UĒK-se do ta mbajshin njė takim apo mbledhje si te doni thoni nė banesen e Mehė Ukės ne Mitrovicė , mbledhja do te fillonte ne oren 19:00 . Pikrisht nė kete ditė Mehė Uka shkoi ne Prekaz gjat oreve tė mesdites pėr tu takuar me disa nga udheheqesit e UĒK-se ne lagjen e Jasharajve , Mehės nuk i doli askush pėr tė biseduar mė tė nė Prekaz , mirpo gjatė kthimit ne Mitrovicė Mehė Uka ra ne prit nga shqipfolesit , dhe ra deshmor pėr tė mos vdekur kurr.
Mehė Uka ishte pėr tu zgjedhur ne postin e Drejtor i Drejtorisė Politike tė tė UĒK-se , prandaj ku mund tė ishte edhe atentat i pregaditur ndaj Mehė Ukės kjo mbetet njė mister i pazgjidhur ende , Mehė Uka nuk shkoi i vetėm nė Prekaz po ishte i shoqeruar edhe me disa persona kush ishin keta persona , kush e voziti veturen nė tė cilen gjindej Mehė Uka edhe kjo mbeti njė mister i pa zgjidhur ,prandaj LIRIK nese ti e shan dhe pėrqesh sot Mehė Ukėn ti neser do ta shash dhe pėrqeshesh Adem Jasharin , Ilaz Kodren, Fehmi Lladrofcin dhe tė gjithė ata qė ranė dėshmor pėr Bashkimin dhe Ēlirimin e tokave Shqiptare ne njė shtet tė vetėm mė emrin Shqiperi .
Ta tregojmė realitetin dhe tė verteten tė mos fshihemi pas pseudonimeve po nese kemi diqka te dalim hapur dhe ti thomi se ti je filan personi qe e ke ba filan vepren apo diq tjeter dhe mos te bahemi si grat e tė fshihemi duke pėshperitur nė vesh duke i marrur pėr goje njerezit qė sakrifikuan me tė shtrejten e tyre pra jeten , qe ti asnjeher nuk e kishe ba kėtė gjė pra te sakrifikosh jeten pėr tė tjeret . Ėshtė turp te flasesh pėr njė njeri qe nuk ki informacion tė sakt pėr tė, eja ne Mitrovice e takohemi dhe tė jap informacion pėr Mehė Ukėn sa ti tė dėshirosh .

Njerezit qė flasin dhe akuzojnė dėshmoret ata janė demagog dhe servil tė Serbis ata janė persona tė cilet nuk ja dojnė tė mirėn kombit Shqiptar ,ata janė njerez qe qdo herė ju nenshtruan sistemeve te ndryshme si Rankoviqėve Titisteve Millosheviqeve Rugovisteve 
dhe sistemet i pregaditen te fusin pėrqamje nė mes popullit .

Respekt jetes dhe vepres sė Mehė Ukės 
Lavdi gjithė dėshmoreve tė Kombit 
Rroft Shqiperia e Bashkuar ashtu siq e dėshironin dėshmoret
[/size]

[size]
Last edited by Bond; 29-10-08 at 20:10.
[/size]
  
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ja per ēka dhe sa u denua Mehe Uka   Lun 18 Jan - 6:07

irik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka
[size]


O Ferat Polaci 
Me Duket Se Qenke Duke Fol ė Jerm A Qenke Me Ethe 
Qenke Dalė Dje Prej Ndoj Shpelle
S E Ti Nuk Po Banojshe Askund Permbi Dhe 
A Snuk Po Dijshe Shkrim Lexim
As Nuk Paske Lidhje Me Krye
Mjer Lapsi 

Qe E Ke Marr Ti Ne Dorė 
Po Ti Qenke Vertet Me Tru Ma Te Trasha Nuk Paskam Pa Njeri
Po Qka Hamamin Po Flet Pa Lidhje
Pa Dy Lidhje Nė Krye Se Lidhje Me Krye Nuk Paske As Nuk Po Din Qka Je Tue Fol ė
O Bali I Katravelles Po Kush Ka Permend Ktu Fehmi Lladrofc
E Ilaz Koder Po Pse Po Ngjet Pa Pik Ftyre O I Poshter Njeri 
Po Qka Nes E Jam Xhelal Ferizi A Po Kujton S Emshefna Prej Qiftave Tu A 
Po Kush Na Qenke Ti Qe Kurr Nuk Ta Paskam Ndje Zanin Mos Je Ti Azem Bejta
Ma Se Pari Kontrolloje Komplet Temen E Fol Jo Me Fol Pa Lidhje 
Per Xhelal Ferizin Se Mjaft Jan Mundua Ta Ndalojn E Ta Diskreditojn Udbashat Eveglat E Tyre E Ta Mshfein Artin Dhe Talentin E Ti Nė Vargje E Kontributin
Por Vetem E Tregojn Turpin E Tyre Se Nuk Kan Qka I Bėjn U Munduan Agjentet Nji Jet Ta Shkatrrojn Xhelal Ferizin Por Kot 
Edhe Prap Kot E Kan Kot Dalin E Lehin E Llomotisin 
Lidhi Fjalt Me Tru Pak Ti Ferat Polaci E Kqyr Njiher Me Fakt Kush Po Flet Kunder Meh Ukes Jo Me Dal ė Me Turr Ashtu Pa Kurfar Fakti
Pa Lexu Filim E Mbarim Temen Per Qka Esht Fjala E Qka Po Flitet
Veq Si Derri I Arave Trup Kallamoqit Kishe Po Flas Diqka Per Xhelal Ferizin
Me Folė Diqka Per Xhelal Ferizin Hala I Vogel Je Ti E Disa Si Ti Tipat Tu[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ja per ēka dhe sa u denua Mehe Uka   Lun 18 Jan - 6:19

 01-11-08, 10:32  #253
FeratPolaci
Ferat Shqiperia
 
Join Date: 29-10-08
Location: Mitrovicė / Shqiperi
Posts: 18

 Titulli: Kush ishte Mehė Uka


[size]
LIRIK une nuk po i quaj te burgosurit politik Rankoviq po i quaj ata qe e akuzojne Mehe Uken e sa per dijeni agja ime Gani Koci ka qene i burgosur politik me 15 vite burg nga to i ka mbajtur rreth 11 vite nuk jam ka i akuzoj Te Burgosurit Politik por ata sherbetor , e ketu kush e ka mizen mas veshi net e merr si te doj , e sa per pushk qe po thue se paske pushk per Xhelal Ferizin je gabim ti ne komentet e tua ke shkrujt se kam nipa e sene vene qe te jesin ne fyt e une te kam shkrujt qe pushka top ju baft se une nuk mshefna apo lexoi mire te gjitha edhe fol .
Kush flet keq per Mehe Uken dhe deshmoret e tjere te kombit aj pa kufar arsyetimi eshte bashkpuntor i serbise e keta ne e marrin qysh te dojne pra ata qe e kan mizen mas veshi .

qe imella e jeme koci88_21@msn.com qe don me bisedu drejtpersedrejt o LIRIK se nuk besoj qe ja vlen me e diskutu ne keto weba ma po me fol drejtperdrejt[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ja per ēka dhe sa u denua Mehe Uka   Lun 18 Jan - 6:47

Ti Ferat Polaci Njiher Jam I Nxanun Me Do Punė Komentin Per Ty Do Ta Kem 
Sa I Perket Gani Kocit Ai Ka Qen Ne Prishtinė Ne Organizimin E Demostratave
Kan Qen Tri Grupe Qe Kan Kordinuar Dhe Veopruar Ne Prishtinė Grupi I Gani Kocit 
Ali Lajqit Mergjan Abdylit Por Ky Ka Ba üüpjes Me Ali Lajqin
Kto Jan Grupe Te Organizimieve Te Para Ne Kryeqytet Ne Prishtinė Ne Vitin 1981
Me 26 Mars Qe Mars 
Me Njimbdhjet Mars Ka Qen Rremuja Ne Menxen E Studentve Kur Nji Vajz E Gjuajti Pjaten E Pasulit Groshen Ne Menxė Dhe Vetem Per Disa Minuta E Gjith Menxa U Bė
Qė Nuk E Njihte Ma Njeriu Me E Pa Se Si U Thye E Si U Bė Prej Aty Kan Dal Nga Menza Ne Prishtinė Dhe Kan Fillue Medisa Fjalė Duam Kushte Mjaft Ma Kshtu
Mbas Pak Perpjekjesh Kan Filluar Fjalt E Para Te Parollave Politike 
Ato Ishin Shkendijat E Para Nė Prishtinė
Grupi I Kadri Osmanit u zbulua, Udb arrestoi 20 veta edhe Mehen e burgosen ne ushtri mbas 102 diteve, me 20.01.1994 me 26 qershor 1994 fillo aktgjykimi me 29 qershore u gjykuan 14 veta :
Kadri Osmani 15 vjet
Enver Topalli 14 vjete
Raif Qela 12 vjet
Avdullah Rrustolli 10 vjet
Rrahim Rama 5 vjet 
Remz Bunjaku 6 vjet 
Ajet Duli 7 vjet
Mehe Uka 7 vjet


Ibush Vishi 9 vjet
Rame Buja 8 vjet
Nexhmedin Gerguri 5 vjet
Mahmut Ibrahimi 1 vit
Behxhet Imishti 10 vjet
Agim Vishi 8 vjet
Meha u lirua me 22 prill 1990 pas nje Amnestije te RSFJ per 108 te burgosur politik lirim me kushte, ku menjer mundohen ta qojne ne sherbimin ushtarak Meha nuk i pegjigjet kesaje thirrje dhe per kete ne shkurt te vitit 1994 gjoja se i ka ikur sherbimit ushtarak burgoset ne burgun ushtarak te Nishit ku qendron afer nje muaj . Pasi qe familja e Mehes kishte paguar disa mijra Marka Meha u lirua perkohesiaht.
Ai fillon Studimet ne Prishtine dega Matematik ne vitin shkollore 1990-1991 ku edhe zgjidhet Kryetar i Unionit te pavarur te studenteve te Universitetit te prishtines.
Ne shkurt te vitit 1991 ne shume qendra te kosoves formohet Fronti i Rezistences per Ribashkimin Kombetare Ekjo organizate krijohet edhe ne Vushtrri , Mitrovice dhe Shale.
Ate kohe Meha ishte kordinator i Grupeve dhe Studentave te Universitetit.
Veprimtarin politike ai e zhvillon edhe ne kuader te LPk-se dhe pastaj i bashkangjitet LKCK.
Meha ishte i njohur ne Udb dhe per te humbur gjurme detyrohet ti nderprej studimet .
Pastaj filloi te jap mesim sie mesues i Fizikes dhe per te levizur ma lehete ishte edhe kryetare i nendeges se LDK ne Bajgore, po ne kete viti 1991 Meha martohet i cili per te gjalle pati tre femije Dardanin, Shoten, Arten, femija ei fundit lindi pas vdekjes se tije i cili e trashigon emrin e tije.
Meha ka qene nje misionari i cili ka komunuku me LPK, LKCK pastaj po ashtu caktohet si nderlidhes mes ketyre grupeve dhe grupit te Llapit te Zahir Pajaziti dhe grupit te Prekazit Adem-Hamza Jashari dhe me grupin e Vrrinit qe i prinin Badallajt e zhurit.
Pikrishte ne kete mission e gjeti edhe vdekja me 29 dhjetore 1996 Ate dite Meha kishte per detyre te takohet me grupin e Adem Jasharit I cili nuk u realizua dhe gjat kthimit Serbet I dolen ne prite dhe ne mes Broboniqit dhe Lushtes e qelluan per vdekje I cili gjate rrugtimit per ne spital Vdese.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ja per ēka dhe sa u denua Mehe Uka   Lun 18 Jan - 7:12

Veprimtaria atdhetare dhe burgjet
Kadri (Os)Mani ėshtė veteran i ilegales shqiptare dhe i burgjeve jugosllave, duke zėnė vendin e dytė nė kohėzgjatje tė vuajtjes tė dėnimit politik nė Jugosllavi. I lindur dhe i rritur nė njė familje atdhedashėse, sikur trashėgoi opozitarizmin ndaj pushtetit pushtues.
Nė vitin 1949, vėllai i madh Ramizi arrestohet pėr veprimtari armiqėsore. Si pjesė e NDSH-sė, tė prirė nga Mulla Idriz- Gjilani, dėnohet me 18 vjet burg tė rėndė. Me kėtė rast, OZN-a e merr nėn hetim edhe Kadriun 12 vjeēar, nėn akuzėn se ka grisur parullat e vėna nė vendet publike dhe ka shpuar sytė e Titos nė fotografitė e tij. Edhepse Ai nuk ishte autor i kėtyre veprimeve, u rrah dhe u maltretua nga policia. Ai ishte nė dijeni se kush i ka bėrė grisjet, por nuk tregoi asgjė. Ishte kjo pėrballja e parė represive me pushtuesin, i cili reklamonte me hipokrizi dhe bujshėm bashkim-vėllazėrimin e kombeve dhe tė kombėsive nė Jugosllavinė e Titos.
Pėr herė tė dytė ėshtė akuzuar dhe dėnuar nė vitin 1968, pėr organizimin e grevave tė punėtorėve nė ndėrmarrjen e mobileve “Napredak” tė Prishtinės.
Pėr herė tė tretė ėshtė burgosur mė 27 nėntor 1969, me akuzėn pėr veprimtari kundėr rendit kushtetues jugosllav.
Pėr herė tė katėrt burgoset nė vitin 1974, akuzohet si udhėheqės i Grupi Revolucionar, tė formuar mė 1972, duke e dėnuar me 9 (nėntė) vjet burg tė rėndė.
Pėr herė tė pestė Kadriu burgoset mė 12 janar 1984, pikėrisht nė ditėn e vrasjes tė shokėve tė ilegales: Rexhep Malaj e Nuhi Berisha. Ishte dimėr dhe kohė e pėrndjekjes tė madhe tė atdhetarėve shqiptarė. Rreth 200 syrėsh u dėnuan me 5 (pesė) shekuj burg. Kadriu dėnohet me 15 vjet burg. Duke i mbledhur tri dėnimet e pėrsėritura, rezulton ndėshkimi me 25 vjet, duke vuajtur 17 vjet burgjeve:  nė Prishtinė, Mitrovicė e Kosovės, Pejė, Beograd, Pozharevc, Nish, Leskovc, Dob, Maribor, Zagreb, Lubjanė.
Kadri (Os)Mani kishte aftėsi tė rrallė komunikuese e lidhjeje pėr veprimtari ilegale. Pėr atė nuk kishte kufinj gjeografik pėr kėto lidhje. Andaj, nė gjyqin e tretė dhe tė katėrtė u dėnua me grupin ilegal tė Istogut: Binak Ulaj, Xhafer Shatri, Mertė Shatri, Jashar Aliaj dhe tė tjerė.
Kadriu ishte pjesėmarrės nė demonstratat e vitit 1968 si dhe pjesėmarrės organizator i demonstratave studentore tė vitit 1981. Ai ėshtė pjesė e asaj plejade intelektualėsh, i gatshėm pėr t`u sublimuar pėr ēėshtjen kombėtare, pėr lirinė e Kosovės, pėr bashkimin me Shqipėrinė. Ai ishte njeriu i cili me vetėdije tė plotė humbi edhe atė pak liri relative personale, pėr tė fituar lirinė kolektive.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Ja per ēka dhe sa u denua Mehe Uka   

Revenir en haut Aller en bas
 
Ja per ēka dhe sa u denua Mehe Uka
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: bota-
Sauter vers: