AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Serbet enverizimn e ngiten,si zoti nga ashti i Ademit Aven

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Serbet enverizimn e ngiten,si zoti nga ashti i Ademit Aven   Ven 29 Jan - 14:41

Nė njė fjalim qė mbajti Enver Hoxha nė Shkodėr pakė muaj mė parė, thosh se njerėzit e Ballit Kombėtar ishin duke u marrė vesh me Titon, nė dėm tė interesavet tė Kosovės, pėr tė vepėruar nė Shqipėri.
E ē’nuk ndėgjuaka njeriu nė kėtė botė! Enver Hoxha qė lindi prej Titos si Eva nga brinjė e Adamit, qė u-emėrua kumandar i t’ashtu-quajturės ushtėri nacional-ēlirimtare tė Shqipėrisė nga Dushan Mugosha, ai qė gjer dje i quante ‘megallomani reaksionare’ tė drejtat t’ona mbi Kosovėn, ai qė, i shtytur prej jugosllavit Svetozar Vukmanoviē-Tempo, prishi Lidhjen e Mukajt pikėrisht pse Balli Kombėtar kish vėnė si bazė tė programit Shqipėrinė Ethnike, ai qė dėrgoi fuqi nė Kosovė pėr tė shuar kryengritjen e shtytur nga Balli Kombėtar dhe pėr t’i a dorėzuar Titos tė nėnėshtruar, po ai na dalka sot me njė moral patriotik t’u tregojė Ballistėvet detyrat kundrejt Kosovės !

Miladin Popoviē e Dushan Mugosha, dhe pakė mė vonė Blazo Jovanoviē e Svetozar Vukmanoviē-Tempo, qenė shtytėsit, krijuesit, udhėheqėsit dhe kumandarėt e vėrtetė tė partisė komuniste shqiptate. Ata ēdukin mosmarrėveshjet, ata vėnė disiplinė, ata bėjnė mbledhjet, ata emėrojnė kumandarėt, ata organizojnė, ata urdhėrojnė. Ata shtyjnė tė krijohet ushtėrija ‘nacional-ēlirimtare’, dhe, me t’u-formuar brigata e Parė, Dushani shkon si kėshilltar pranė Mehmet Shehut, por nė tė vėrtetėn ėshtė ai qė kumandon ; ata e shtyjnė mė nė fund partinė komuniste shqiptare nė luftėn vėllavrasėse me Ballin Kombėtar.
Dushani e cakton edhe Enver Hoxhėn si kumandar tė pėrgjithshėm t’ushtėrisė ‘nacional-ēlirimtare’.
“Para se tė nisej pėr Jugosllavi, Dushan Mugosha u-ftua nė mbledhjen e K.Q. tė P.K. Shqiptare, ku ishin prezent disa antarė tė komitetit, dhe aty parashtroi mendimin se kumandari i pėrgjithshėm, Spiro Moisiu, nuk ishte nė lartėsinė e detyrės, dhe propozoi t’emėrohej nė vėnt tė tij Enver Hoxha, deri atėhere komisar i komandės sė lartė. K.Q. i P.K. Shqiptare e pranoi kėtė propozim tė Dushan Mugoshės dhe, nė konferencėn e Pėrmetit, nga fundi i Majit 1944, Enver Hoxha u-emėrua kumandar i pėrgjithshėm me gradėn kolonel-gjeneral.” (Sang. Trad. f. 61).
Dushani emėron edhe Mehmet Shehun si kumandar tė divizionit tė Parė, me gjithė qė Enver Hoxha nuk donte.
“Dushan Mugosha propozonte emėrimin e Mehmet Shehut si Kumandar i divizjonit tė Parė, kurse Enver Hoxha nuk qe d’akord. Por, pas shpjegimevet tė Dushanit, mė nė fund e pranoi kėtė propozim… etj..” (Sang. Trad. f.61).

– “O Salė! (pseudonimi i Dushanit) po pėr interesat e larta tė brigadės tėnde, kė do tė lėsh pranė shtabit tė pėrgjithshėm ? Kujt do t’i a besosh kėtė misjon special… ? ! !”
Domethėnė se brigata ėshtė e Dushanit dhe, passi po ikėn, ai di se kujt do t’i a besojė misionin e tij special.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Serbet enverizimn e ngiten,si zoti nga ashti i Ademit Aven
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: