AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Si filloj konflikti Haradinaj – Musaj?

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Si filloj konflikti Haradinaj – Musaj?   Ven 29 Jan - 18:59

[size=32]http://gazetanewborn.net/si-filloj-konflikti-haradinaj-musaj/[/size]

[size=32]Si filloj konflikti Haradinaj – Musaj?[/size]

30/01/2016
 
0
Nga ky konflikt i dy familjeve nga Dukagjinit mbeten tė vrarė dhe tė plagosur shumė anėtarė tė familjes Musaj.

Por si filloj problemi?

Mėnjeherė pas lufte Ushtarėt e UĒK-sė qė udhėhiqeshin nga Ramush Haradinaj i arrestuan 5 ushtarė tė UĒK-sė tjerė qė ishin mė FARK-un Rexhė Osaj, Bashkim Balajt, Sinan Musaj Idriz Peja dhe Vesel Muriqi, kishte arritur tė arratisej, derisa ishin ndalė nė rrugė, pėr shkak tė defektit qė ishte paraqitur nė njėrėn prej veturave qė po bartnin viktimat. Sipas vendimit gjyqėsor, Veseli kishte ikur nga vendi i ngjarjes duke kapėrcyer telat e njė gardhi dhe me sukses i kishte shpėtuar gjuajtjeve me armė nė drejtim tė tij
Disa ditė mė vonė Sadik Musaj kishte shkuar nė Gllogjan nė familjen Haradinaj pėr tė kėrkuar vėllaun e tij (Sinanin) i cili deri nė atė kohė ishte i zhdukur dhe i vetmi informacion qė kishte Familja Musaj ishte se ata u more nė Pejė pėr tė dhenė deklaratė tek Komandanti i Zonės sė Dukagjinit Ramush Haradinaj, Sadiku aty takoj Hilmi Haradinaj dhe ai i kishte thėnė se femijet nuk janė ketu (Ramushi, Enveri dhe Dauti) une nuk di gjė pėr atė rastė dhe kur tė kthehen nė shtėpi do tė ju tregoj dhe ata do tė vinė tė ti dhe tė tregojnė ēka dinė pėr rastin e vėllaut tuaj.

Pas dy diteve Ramushi mė njė ushtri tė tėrė ja kishte mesyer Familjes Musaj nga Strellci duke i sulmuar nga katėr anet, por Sadiku kishte arritur tė ja merr njė granat dore Idriz Balaj (togerit) dhe i kishte sulmuar mė tė , ku kishin mbetur tė plagosur disa nder tė edhe Ramush Haradinaj, dhe ata duke ikur i kishte ren njė dokument nė oborr tė Musajve Ramush Haradinaj i cili u bė edhe prove matriale nga Policia e UNMIK-ut nė gjygjin e Grupit tė Dukagjinit tė cilet pėr vrasjen e 4 ushtarve tė UĒK-s u denuan mė 4 vite burg, nder tė denuarit ishte edhe Daut Haradinaj tash Deputet i Parlamentit tė Kosoves.
Nė vitin 2005 nė njė rrugė tė Pejes nė njė atentat tė organizar mirė ku tė shtėna kishte nga tė dy anet e rrugės mbet i vrarė Sadik Musaj.

Disa Muaj mė vonė sė bashku mė nipin e tijė nė Raushiq tė Pejes sė bashku mė nip u vra edhe Xheladin Musaj

Familja Musaj ishte pėrkrahese e Presidentit Dr.Ibrahim Rugova.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Si filloj konflikti Haradinaj – Musaj?
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: