AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat Badallaj Fana ka fjet me Solonen

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat Badallaj Fana ka fjet me Solonen   Sam 30 Jan - 17:29

Home  OPINIONE  JU TREGOJ SE KUSH QENDRON PRAPA ATENTATIT TE IBRAHIM RUGOVES ME 2004...

[size=30]JU TREGOJ SE KUSH QENDRON PRAPA ATENTATIT TE IBRAHIM RUGOVES ME 2004 DHE KRIMET TJERA NGA KY KOLACION KUISLING KUNDER SHQIPTAREVE


[/size]


by Shqipėria e Bashkuar.Info - Jan 28, 2016
0 53
[size=32]Facebook354[/size][size=32]Twitter[/size][size=32]Email[/size][size=32]Print[/size][size=32]Google+[/size][url=https://www.addtoany.com/share#url=http%3A%2F%2Fshqiperiaebashkuar.info%2F2016%2F01%2Fju-tregoj-se-kush-qendron-prapa-atentatit-te-ibrahim-rugoves-me-2004-dhe-krimet-tjera-nga-ky-kolacion-kuisling-kunder-shqiptareve%2F&title=JU TREGOJ SE KUSH QENDRON PRAPA ATENTATIT TE IBRAHIM RUGOVES ME 2004 DHE KRIMET TJERA NGA KY KOLACION KUISLING KUNDER][size=32]Partager[/size][/url]

JU TREGOJ SE KUSH QENDRON PRAPA ATENTATIT TE IBRAHIM RUGOVES ME 2004 DHE KRIMET TJERA NGA KY KOLACION KUISLING KUNDER SHQIPTAREVE
Shkruan:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
*Do te zbulojm nje nga nje krimet dhe vjedhjet e kesaj bande aktuale te Qeverise kuislinge qe vodhen,burgosen,vrane dhe humben pa shej pa dok,xhenaze (kufomat)

* I vedijshem qe ky shkrim do te bene bum,per te cilen une mbaje pergjegjesi morale dhe penale, qe them dhe shkruaj dhe jo gazeta,jam i hapur ne polemike,neqoftese del ndonje bir nene te beje gek e mek.

*Banda mafioze e Qeverise hajdute dhe kuislinge e Kosoves, thote se eshte stabile,qesharake apo jo. Reshat Badallaj- Zhuriani ju tregon se si SHIK-u dhe SIA-a shkonin si “Ujku e dhia” dhe si PDK-ja dergoi ne UNMIK 200 faqe kunder LDK-es dhe LDK-ja kunder PDK-es.

*Ne Qeverine kuislinge jane keta qe deri dje shanin ne ēdo tre reshta shqiptaret dhe lavdronin trobojnicen e e kasapit antishqiptar,Aleksander Rankoviqit.

*Kopilat e bandes se Rrahmanzinjeve,burrit te Bubes, dikur shanin Kosoven dhe Shqiperine,sot pa fije turpi,njollosin luften e Ushtrise Ēlirimtare te Kosoves dhe kane nostalgji per Serbosllavine,sepse shitesnin ne lokalet e UDB-es serbe si ne dhomat e tyre

*Kush e themeloi SHIK-un dhe SIA-n dhe si shkonin mes veti dhe sot jane bere bashke!?

*S i u sajua “Atentati” kunder Ibrahim Rugoves, ne mars te vitit 2004, nga kush dhe perse nuk u dha kurre anje fotografi se a ishte Rugova aty,a gervish ne gisht,por, para Havier Solanes,sekretarit te NATO-s doli si ate dite kur hyri dhender i pispilosur me Fanen,gruan e tij

*Kush eshte djali i “zadrugait”, lojal i Serbise dhe qe ishte drejtor kooperatives Bujqesore,ndonese ishte analfabet qe ne vend te nenshkrimit vente gishtin me boje

* Ne te kunderten le te demanton kete shkrim timin, ne gazeten lidere ne Kosove,”KOSOVA SOT”, Skenda (Skender Hyseni), ish- perkthyesi i Rugoves, ishte brenda ne limuzine te blinduar qindramijera euro, si te ishte e John F. Kenedit. Skenda, eshte tani Minister i Brendshem, te Qeverise kuislinge qe udhehiqet nga kopili i Titos, Isa Mustafa dhe kopilat tjere aty rrotull.

*Perse nuk u kerkua Interpoli dhe nuk ju dha Amerikanve per te zbuluar ky rast…?

*Do lexoni se si kjo bande Qeveritare hajdutesh, qe nuk di perse disa analista i thencin vetes e quajn kolacion elefantesh,kete bande mafioze, “Qeni ku ha edhe leh”, kur populli nuk kishte buken e gojes, nderkaq keta bandite harxhon miliona edhe duke vizituar shepit publike, te kurvat serbe,moldave dhe rumune, se ato te Evropes Perendimore nuk ja jepnin aletin ketyre zagareve…

*Kush mund t“i zbuloj 70% te rasteve per vrasjet e shqiptareve pas luftes? 

*32 sherbime sekrete vepronin ne Kosove dhe kush ishte spiuni qe mbante kontakete me ta 4 shkurt 2000, me numėr regjistrimi 5200018 -1. IHPSO…?*Ēka thote dy vjet mė herėt, David Wentz, polic amerikan, i cili nė Kosovė kishte shėrbyer zėvendės shef i Njėsitit pėr Krime Serioze pėr rajonin e Prishtinės. *Mt: Edhe policė tė SHPK nė listė tė rrogave tė IHPSO 

*KOCB (Kosovo Organized Crime Bureau). 

Location: Vevey-Suisse 

Posts: 5,184 

Edhe Sebahate Tolaj e Isuf Haklaj kishin punuar paralelisht si policė tė SHPK dhe informatorė tė Marajt pėr rajonin e Dukagjinit. 
Shkruan per “KOSOVA SOT”:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
Origjina e krimit antishqiptar
Ne vitet 80-ta, Jugosllavia titiste vuante nga nje semundje e rende, me shkatrrimin e saj. Ky shtet qe ne fillim ishte krijuar artificialisht nga fuqite e medha,sepse nuk i konvenonte te perhapet lufta ne Ballkan nga ky shtet gjyveē, qe perbehej nga shume kombe dhe kombesi. Arkitekti i keti shteti te qelqt ishte nje kroat (dyshohej se ishte rus,pasi CIA, nuk gjeti asnje pasardhes te tij), Josip Broz Tito. 

Jozha, perhapi parullen e “Vellazerim-Bashkimit”, bile edhe ate si drita e syve. Shih per kete, shume shqiptareshitur dhe shqipfoles i zinin bese, bile gabove e fole keq per Jozhen eshte bere piskam e madhe. Fare nuk kishin dert qe jepshin edhe gruan e shtratit,pa hezetim dhe nuk kishe nevoje t“i thoje dy here.

Ne anen tjeter, ky far Jozha Tito, te vriste naten dhe te vajtonte diten,kishte ndersyer kasapin dhe gjaksorin,antishqiptar, Aleksander Rankoviqin, Minister i Brendshem te Serbosllavise te asaj kohe,per te bere masakra te papara ne Kosove si;masakra e Drenices,Tivarir,aksioni famekeq i dimrit te eger 1955/56. Ky gjaksor kishte leshuar parullen:”Te leshohet kosa e vdekjes ne kokat shqiptare…” dhe ky bandit, Rankoviq, ne Kosove, me lejen e qenit plak Titos, ne token tone zbarkon organizaten terroriste qe quhej:”CRNA RUKA-DORA E ZEZE”, qe udhehiqej nga Dragutin Dragojeviqi, qe kishte veshur serbianet me rrobe kombrtare shqiptare-tirqi e koperan dhe me plis te bardhe ne koke qe te mos hetoheshin…

Keta dy arkitektet per vrasjen e shqiptareve, kishin formuar edhe organizatat tjera terroriste qe quheshin OZNA, KOS-I DHE UDB-JA, qe mjerisht merrnin pjese edhe disa zagare,langoj dhe qen shqipfoles,shqiptareshitur dhe bytheqire,kunder atdhetareve shqiptar qe kishin nisur me kohe vallen e ēlirimit te vendit nga zgjedha serbo-cetnike, qe u kishin zene frymen shqiptareve. Shqiptaret deshironin te merrnin fryme lirisht,por,shqipfolesit,zagaret dhe langojt e UDB-es,degjonin edhe frymarrjen e atdhetareve. Dhe,pastaj i burgosnin,vrisnin dhe i humnin pa shej e pa dok…

Serbosllavia nga frika, ne Ballkan, kishte zbarkuar 2200 spiune, nderkaq, vetem ne Kosove, mbi 720 te cilet ishin hundenuhates qe edhe shurren e atdhetareve e hetonin dhe turre e vrap te serbianet. Keta qen,ishin njerzit me te poshter ne toke,ja kalonin edhe bandave te Pol Potit. Ta zeme,para luftes Kosova kishte afro 800 fshatra etnikisht te pasterta,pa shkije,rom… dhe si ka mundesi te di Beogradi se kush shkruante dy shkronjat K.R. Pergjigjuni ju,si ka mundur? Folni, mos rrini si hu gardhi!
Milosheviqi nisi luften me parullen:”SERBIA E MADHE” dhe ne fund mbeti me PASHALLUKEN E BEOGRADIT
Serbosllavia ishte ne grahmen e fundit te shpirtit,ndonese zoteronte makinerine me moderne luftarake. Filluan te ikin me lufte nje nga nje nga kjo murtaja e zeze. Kishte plasur lufta ne Slloveni,kunder qenve serbian,nipave te Drazh Mihajlit. Sllovenet ishin te vegjel kundrejt kulshedres Serbosllavi,por, ishin grushte dhe unik dhe fituan. Serbosllavet e Millosheviqit, humben turpshem dhe me marre te zeze.

Serbianet bishtedredhur qe per te arritur qellimet e veta perdorin rrenen, Dobrica Ēosiqi,thote:”Serbet kane prirje dhe jane te lindur si rrenacak per te mashtruar boten…”. Dhe, duke patur friken historike nga Slovenet,serbianet derguan afro 2000 motra medicinale,me te bukurat,per te martuar me sllovenet dhe asimiluar me lehte. Por, sllovenet nuk e hengren kete ēorbe qe ishte gatuar ne kuzhinat e Beligradit,me sexi qe kishin shije per art, qe mashkullit ja merrte mendjen fare,per pune te lezetit dhe ushkurit. Nderkaq,qent serbosllave si;Kole Shiroka,Azem VLLASI, Ali Shukriu,Sinan Hasani, Rrahman Morina i martaur me Buben dhe flitej se ishte baxhanak me Zoran Sokoloviqin,qe ishin te martuara me shkina,jo vetem qe mbanin krahun Serbosllavise,por, keta qen shiten vendin dhe cakruan gotat ne Beograd, me 28 mars 1989, diten e marte, per vrasjen e shume shqiptareve.

Mjerisht, shqiptaret e Kosoves, jo te gjithe,por ata shqipfoles, qe kishin librezat ne xhep, qe ruanin si syte e ballit qe quheshin anetar te LKJ-es (Lidhja Komuniste Jugosllave-kupto Serbe). -Eh, kush ishin keta qen dhe langoj te Serbise, qe shoqin nuk mund t“ia gjeje ne tere globin. Sa te paftyre ishin dhe jane, ju mund t“i shihni edhe sot dhe t“i provoni. Keta qen dhe langoje,argatet e pushtuesit, qe i kane sherbyer shume devotshem gjaksoreve serbosllave dhe bandes kriminele te Rrahmanzinjve edhe sot nuk skuqen fare. Bile jo qe vetem permendin Kosoven,por permendin edhe Shqiperine. Pra ky eshte ay soji i langojve qe dikur jepnin padronve te tyre shkije edhe gruan e shtratit,sot marrin guximin edhe te njollosin Ushtrine Ēlirimtare te Kosoves (UĒK-en). Se cili femije e keti prindi edepsez, kur te uleni ne sofer,pyetne kushtu baben apo satemen:A ke qene anetare si Isa Mustafa,anetar e LKJ-es? Dhe,para se te pergjigjet,shikojeni drejt ne surrat dhe neqoftese thote po,ahere nuk do te ishte keq, qe ju, neqoftese jeni pjelle biologjike e tij e jo melez, te shkoni ne DIALIZE PER TE NDRRUAR GJAKUN,per te nderprere lindjet e ketyre gjakprishurve qe te mos lind kjo fare e ndyre brez pas brezi…

Ibrahim (Pjeter) Rugova, u be kryetar i Lidhjes Demokratike te Kosoves, partine e regjistroi ne Beograd dhe nenshkroi Vlado Kambovski. Zyren e e kesaj partie e dalur fund e krye nga bishtat e Partise Komuniste Jugosllave, te gjithe me libreze partie, e beri me nje barake me derrasa,para hundeve te policise serbe, qe njekohesisht,kujdesej per ish femijte e saj,se kush hynte e kush dilte. Kryesia qe nga kreu dhe bishti ishin argatet me te devotshem te Serbosllavise qe i kishin kenduar qenit antishqiptar Titos. Por edhe me keq,tre-kater persona themelues te kesaj Lidhjeje ishin udbash,por, jo udbash me pagese. Ishin udbash qe ju kishin shitur falas udb-es ēetnike dhe neqoftese nuk eshte keshtu, le te goxoj ndonje bir nene e te thote Jo! Po ku guxojn se e dijn se kush jane. Perndryshe do te ishte mire te demantoj kete shkrim dhe te shohin faktet lexuesit e gazetes lidere ne Kosove,”KOSOVA SOT”.

Pra, Ibrahim (Pjeter) Rugova, te gjithe keta anetare te devotshem te Serbosllavise, me libreze ne dore,udbash,spiune dhe tradhtare, nga stanet e sllavojugorve i futi ne kopene e barakes se tij. Udbashet ne kete parti kishin pervoje te madhe per sajime,te zenit prite, te pabese, te shkolluar ne shkollat e Zemunit. Dhe, keta ish-udbash te gjaksorit Milosheviq,mjerisht, shqipfoles,formuan sigurimin e mfsheft me emrin Sigurimi i Atdheut (SIA), qe kesaj radhe nuk do i permendi emrat e ketyre qe ishte ne dijeni edhe shefi i tyre, Rugova. Dhe, keta shqiptarshitur qe u futen rehat ne kulmin e LDK-es, qe vetem kishin nderruar kemishen prap,nga ajo serbe, Ibrahim Rugoven, e quajn:”President historik,pejgamberi Muhamed, Jezu Krisht,Mahatma Gandi…” Eh, ē“dreē mu kujtua dicka:Kjo kope langojsh nga stanet e Zemunit, qe deri dje shanin flamurin kuqezi e lavdronin trobejnicen e Rankoviqit, shanin Shqiperine e lavdonin gjaksoret e Serbosllavise,kelyshet e Rrahmanzinve,sot, permendin Pavarsine e Kosoves,keta qen bile permendin edhe SHQIPERINE,por, me fjale e assesi me zemer. Me zemer e mendje kane nostalgji per nenen e tyre Serbi. Nje gje po ja them: KA VDEKUR NENA JUAJ SERBI!!!

Banditet e Rrahmanzinjve,kopilat e Titos e quanin Rugoven edhe Mahatma Gandi. Emri Mahatma Gandi nga indishtja do te thote njeri i mire. Mahatma Gandi,ēarēafin qe mbante veshur e kishte tjerrur vete ne vekun me derrasa dhe nuk kerkonte tekstil nga anglezet,grate lindinin femije te mjeket e tyre dhe nuk lakuriqzohmin te anglezet. Me nje fjale,Mahatma Gandi refuzoi cdo gje nga pushtuesi, nderkaq, ky soj e surollat,bashkepunojn edhe me mish qeni,per t“ia shitur shqiptareve si mish qengji,krunde lopesh ju shitshin shqiptareve per miell, si rasti i bandes “DEVOLLI”, me kumbaren e Jovica Stanishiqit, Baton Haxhiun. Lidhja Demokratike e Kosoves, nenshkruante me serbianet per arsimin dhe…

KUSH QENDRON PRAPA ATENTATIT?

SHIK-u dhe SIA, dy organizata sekrete shkonin ne mes veti si ujku e dhia. Benin krime ndershqiptar dhe u mundoheshin te merrnin me dhune shtetin ne kurriz te shqiptareve te vrare, shume sosh te pafajshem per bindje politike,se te kishin vrare ndonje spiun,tradhtar,sabutues te luftes,si themi ne ne Zhur te krahines se Lumes:”Dora i pikte mjalt”…

Ne mars te vitit 2004, ne kapitolin e Republikes se Kosoves, viente per vizite Havier Solana. Ibrahim Rugova me limuzinen e ti te blinduar qe kushtonte qindramijera euro,udhetonte drejt Presidences, ku do te takohej me sekretarin e NATO-S, HAVIER SOLANEN, ndodhi atentati me ekploziv. Ne kete limuzine te blinduar si te ishte Xhon F. Kenedy, ndodhej edhe Skenda (Skender Hyseni,titist dhe perkthyes i Rugoves), tani ne Qeverine kuislinge te Isa Mustafes,kopilit te Titos, eshte Minister i Brendshem.

Pas keti “ATENTATI” NUK QENDRON ASKUSH TJETER POS BANDES DHE BANDITET E LIDHJES DEMOKRATIKE TE KOSOVES, ISH -UDBASH TE GJAKSORVE SERBIAN.

Kete e theme me pergjegjesine morale dhe penale. Ne te kunderten, Skenda,tani eshte Minister e Brendshem dhe ahere te zboloj pra kush jane atentatoret!? Kjo bande mafioze deshtin t“i shesin dushkun per gogla shqiptareve. Me nje fjale, deshten “t“ia lene kembet e arushes UĒK-ES”. Per interesa te ngushta dhe personale atehere,ose tani kolacioni mafioz nuk mendonin se shqiptaret deshten t“i fusin ne gjak,ne lufte vellavrasese dhe qytetare. Nuk zgjidhnin mjete keta vagabonde per interesa personale…

Do shtrojm ca pyetje shume te thjeshta,por logjike, per Skenden, Minister te Brendshem:A ishte siguruar rruga per sekretarin e NATO-s, Havier Solanen, si ne gjithe boten e qytetruar?

A keni ndonje fotografi qe ishte ne limuzine ose duke dalur Ibrahim Rugova, i pergjakur ose i gervishur te pakten ne gisht? Sepse kur u takua me Havier Solanen,dukej i pispilosur si kur ka hyre dhender me Fanen,gruan e tij.

Perse nuk i“u dha rasti Interpolit dhe Amerikaneve,per te zbuluar,por derguat ne hotel per te fjetur, nje te pafajshem kinse per “atentator”…?

Kemi edhe njemijeenje pyetje.Por, do te ishte shume korrekte te pergjigjeni vetem ne kete dy pyetje. Lerini keto pallavra titiste se nuk zene vend,perse percani shqiptaret dhe i nderseni ne vellaverasje more edepsez. Aq rende i ofendoni shqiptaret, duke menduar se sapunin e han per djath…

Te tregoj une ku te kerkosh atentatoret. Atentatoret jane ne oborrin tuaj. Do te ishte mire te bisedoni me argatin te deridjeshem serbian,djalin Fazli Mares,me Ramen. Fazliu,fal lojalitetit me serbianet ishte njezetevjete drejtor i kooperatives Bujqesore,ndonse ishte analfabet… Rama,ishte mjeshter i iskenimeve, qe per mrekulli inskenoi edhe atentatin kunder vellaut te tij, Milaimit ne Chur te Zvicres…

Pase luftes Rame Maraj ka pasur kontakte me te gjitha sherbimet sekrete te shteteve qe jane prezente ne Kosove si me administrate, poashtu edhe me forca ushtarake. Te gjitha keto sherbime i ka dezinformuar me qellim qe ti humbe gjurmet nga kryesit e krimeve ne Kosove. Eshte e vertete absolute se Rame Mara mbi 70% te vrasjeve ne Kosove eshte ne gjendje ti zbardhe dhe njehere e pergjithmone populli te lirohet nga ngarkesa qe i shkaktuan keto vrasje. Rame Maraj e ka mbajtur Rugoven dhe familjen e tij gjithenje nen nje presion psikologjik, duke krijuar panik se gjoja ekzistone rrezik atentati ndaj tij. Mirepo si duket kohet e fundit i kishte bere llogarite gabim… Nė lidhje tė ngushta me Lidhjen Demokratike tė Kosovės, i emėruar si kėshilltar pėr siguri kombėtare nė Presidencė, si dhe nė miqėsi me Ukė Rugovėn, i biri i kryetarit Ibrahim Rugova, Ramė (Fazli) Maraj dhe Instituti pėr Hulumtime Strategjike tė Opinionit Publik (IHPSO), tash e disa vjet rresht ushtronte veprimtari ilegale nė Kosovė. Sot, ekzistojnė dėshmi se nėn ombrellėn e kėtij Instituti, tė regjistruar si OJQ, Ramė Maraj dhe bashkėpunėtorėt e tij, pėr disa vite me radhė, kanė krijuar njė rrjet agjenture pėr t’u marrė me pėrgjime, fotografime, spiunazh, kėrcėnime, reketim, mbledhje tė informatave pėr shumė persona dhe bashkėpunime me shėrbimet e huaja sekrete qė operojnė nė Kosovė. 

Fillimisht me atė gjerman, Bundesnachrichtendienst – BND. Kur bėhet fjalė pėr situatėn e sigurisė nė Kosovė, ėshtė vėshtirė tė krijohet njė pasqyrė e pėrgjithshme vetėm nga deklaratat zyrtare tė pėrgjegjėsve, qoftė nga Shtylla I e UNMIK-ut, qoftė nga KFOR-i. 

NE KOSOVE VEPRONIN 32 SHERBIME SEKRETE

Nė Kosovė sipas tė dhėnave jozyrtare veprojnė diku rreth 32 shėrbime sekrete tė shteteve tė huaja, dhe disa tė tjera kosovare tė cilat u pėrkasin partive politike, klaneve tė ndryshme apo grupeve tė interesit. 

Nė kėtė mes, pėrveē tė njohurit Shėrbim Informativ i Kosovės (SHIK) i cili funksionon po ashtu i regjistruar si njė organizatė joqeveritare, paraqitet edhe emri i njė personi, ish shef i sigurimit nė Ministrinė e Mbrojtjes nė Qeverinė e Republikės sė Kosovės (1992-1999) tė udhėhequr nga Bujar Bukoshi: Ramė Maraj. 

Pėr opinionin, Maraj ėshtė drejtor i Institutit pėr Hulumtime Politike, Strategjike dhe tė Opinioneve, i regjistruar nė UNMIK mė 4 shkurt 2000, me numėr regjistrimi 5200018 -1. IHPSO ėshtė i regjistruar si organizatė joqeveritare. 

Por, jozyrtarisht, gjatė kohės janė bėrė tė njohura edhe veprimtaria e edhe aktivitetet diskrete tė Marajt dhe tė bashkėpunėtorėve. Sot, dokumenteve skandaloze tė cilat janė dorėzuar nė UNMIK dhe nė polici e etiketojnė atė si shef tė njė rrjeti sekret, i pėrfshirė brenda strukturės sė shėrbimit tė ashtuquajtur informativ, Sigurimi i Atdheut (SIA). 

Dy vjet mė herėt, njė gjė e tillė ishte pohuar edhe nga David Wentz, polic amerikan, i cili nė Kosovė kishte shėrbyer zėvendės shef i Njėsitit pėr Krime Serioze pėr rajonin e Prishtinės. Nė njė intervistė ekskluzive, Wentz asokohe kishte deklaruar se Ramė Maraj dhe instituti tė cilin e drejton paraqet njė shėrbim sekret i cili merret me shkėmbim tė informatave me shėrbime tė ndryshme jashtė vendit. 

Ky burim rrėfenb se si, pas luftės, bashkė me disa kolegė kishte qenė i kontaktuar nga Maraj. “Na ėshtė prezantuar si Shef i Sigurimit tė Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova – shef i agjencisė sė inteligjencės – duke shpjeguar se si agjencia e tij ka pėrfshirje nė tėrė territorin e Kosovės, pėrfshirė edhe degėt nėpėr nivele komunale”. Sipas tij, Maraj kishte pranuar qė ata tė rekrutohen, t’i nėnshtrohen kurseve tė trajnimit pėr tė punuar agjentė nė rrjetin agjenturės. Nė shėrbim tė Kosovės. “Sė pari na ka orientuar nė sektorin e ashtuquajtur tė ‘terrorizmit’. Aty kemi filluar tė punojmė me disa pak kurse trajnimi qė na janė bėrė. Ėshtė ky viti 2000, kur edhe u themelua instituti IHPSO”. Instituti ėshtė i vendosur nė lagjen Bregu i Diellit mbi Pallat tė Sporteve. Disponon me njė auto-park impresiv me rreth 20 vetura, disa prej tė cilave janė tė blinduara. Njė listė, pohohet se nė mesin e shfrytėzuesve tė kėtyre veturave ka edhe policė tė ShPK, ministra dhe zyrtarė qeveritarė. Madje, mes tyre mund tė gjendet edhe emri i ministrit aktual tė Ekonomisė dhe Financave tė Kosovės, Haki Shatrit. 

Mt: Maraj, “kiosk i informacioneve”? 
Megjithatė, pėr disa punėtorė, mes tė cilėve ndodhet edhe burimi ynė, puna nė IHPSO nuk u kishte dalė ashtu siē e kishin menduar nė fillim. 

Sipas tij, pas njė viti pune filluan edhe dyshimet ndaj kėtij personi. Dyshohej pėr akte tė shantazhit dhe tė reketimit ndaj personave zyrtarė – pėrfshirė kėtu edhe disa ish-ministra tė LDK nė Qeverinė e Kosovės gjatė periudhės sė Bajram Rexhepit. 

KONFLIKTI BRENDA LDK-ES,RAME MARAJ ME SABRI HAMITIN

“Puna, tė cilėn e kryenin ‘punėtorėt’ e Marajt kryesisht pėrqendrohej nė fotografime dhe mbledhje tė informatave pėr persona tė caktuar”.

“Jemi marrė me fotografime dhe pėrcjellje tė personave, tė cilėt ai i ka fiksuar dhe ka pasur qėllim tė merret me ta; ka ndodhur qė tė njėjtit tė kėrcėnohen pėrmes fotografive qė i kishim bėrė “. 

Eshte deshmuar se nė Presidencė tė Kosovės, po ashtu dėshmon pėr njė operacion konkret tė cilin e kishin ndėrmarrė edhe ndaj Sabri Hamitit, anėtar shumėvjeēar i kryesisė LDK-sė, njeri i cili ka edhe lidhje tė afėrt familjare me Presidentin Rugova. 

“Maraj e kishte urdhėruar fotografimin e Sabri Hamitit. Dyshohet se ai posedon edhe me aparat pėr pėrgjim tė telefonėve. Nė njė moment, truprojat e Sabri Hamitit e kishin vėrejtur Marajn, duke e kuptuar se ēfarė po ndodhte. Aty kishte plasur njė konflikt i ashpėr me tė”, tregon ky punėtor i Presidencės, kushėri i Ramė Marajt. Ai edhe vetė kishte qenė i pranishėm nė kėtė veprim. 

Burime tė tjera brenda Institutit pohojnė se kanė qenė tė pranishme kur Maraj kishte mbajtur mbledhje tė rregullta, ēdo javė, me shėrbime tė ndryshme tė zbulimit, pėrfshirė edhe atė francez. 
“Duke qenė punėtor i atyshėm, kam marrė pjesė nė disa nga kėto takime. I kam parė me sy tė mi. Takimet mė sė shumti ishin mbajtur nė selinė e institutit nė Bregun e Diellit, por edhe nė lokalet e klinikės Rezonanca dhe nė banesėn e tij private. Aty ishin shkėmbyer informacione tė ndryshme me shėrbimet sekrete nga fqinjėsia “, pohon burimi i E. 

Punėtorėt e institutit nuk kishin pasur qasje nė informacionet e shkėmbyera. Por, sipas disa prej tyre, ekzistojnė dyshime tė bazuara se informatat e shkėmbyera kishin bėrė fjalė pėr ish-luftėtarėt e UĒK. 

Ndėrkohė, sipas burimeve brenda policisė sė Kosovės rrjeti i Marajt nė rajonin e Dukagjinit mė sė shumti pėrbėhet nga policė tė ShPK-sė tė cilėt punojne paralelisht edhe pėr IHPSO. 

“Maraj ka qenė dhe mbetet njė kiosk i informacioneve. Kush ka dashur ka mundur tė vijė e tė merr informacione. Edhe me shėrbimet e huaja, me ato britanike, franceze, shpeshherė ka marrė para pėr shkėmbim informatave”, tregon ky burim. 

Mt: Edhe policė tė SHPK nė listė tė rrogave tė IHPSO 

Nga ana tjetėr, ish-polici amerikan nga fillimi i kėtij rrėfimi, David Wentz, nė intervistėn e tij tė fundit nė Kosovė kishte theksuar se Maraj kishte shkuar aq larg sa qė ia kishte dalur qė ta dėrgojė njė person pėr tė shkėmbyer informata edhe nė Serbi. 

Kėtė pohim tė Wentzit tė dhėnė vitin e kaluar e konfirmon edhe vet burimi i E., tė cilit i kishte rastisur qė tė udhėtojė disa herė pėr nė Serbi, pėr ‘punė zyrtare’ tė institutit. 
“Maraj dhe zyra qė e drejton ėshtė shėrbim zbulimi. Mendoj se ai ka lidhje me secilėn agjenci tė zbulimit qė vepron nė Kosovė, pėrfshirė edhe Byroja Kosovare pėr Krim tė Organizuar – KOCB (Kosovo Organized Crime Bureau). 

Ndėrkohė, sipas dokumentit 30-faqesh tė dorėzuar nga PDK nė seli tė UNMIK disa ditė mė herėt, Maraj pohohet tė ketė pasur lidhje tė ngushta edhe me Sebahate Tolajn dhe Isuf Haklajn, tė dy kėta policė tė vrarė pėr motive ende tė pasqaruara. 

Nga ana tjetėr, burimi i E. pohon se edhe Sebahate Tolaj e Isuf Haklaj kishin punuar paralelisht si policė tė SHPK dhe informatorė tė Marajt pėr rajonin e Dukagjinit. 

“Ai dyshohet tė ketė mbajtur takim tė ndara me Sebahate Tolajn dhe Isuf Haklajn vetėm njė ditė para se tė vriteshin nė pritė”, pohojnė burime brenda SHPK nė Prishtinė. 

Sipas tyre, ai i kishte pėrdorur ata edhe pėr furnizim me informacione plotėsuese pėr krime tė rėnda. 

Location: Vevey-Suisse 

Posts: 5,184 

Madje, njė fotografi inkriminuese e njė pjesėtari tė UĒK ishte gjetur gjatė njė bastisjeje tė policisė, tė udhėhequr nga policėt Tolaj dhe Haklaj. Pak ditė mė vonė, ajo ishte botuar nėpėr mediat serbe. 

Burime tė E. nė polici ritheksojnė se ekzistojnė dyshime tė bazuara pėr veprimtarinė ‘zbuluese’ tė Marajt. Mirėpo, nuk ka shpjegime pse deri tash nuk ėshtė ndėrmarrė gjė. 

Aty, dėgjohen ankesa pėr suspendimin e dy kolegėve tė tyre pėr afat tė pacaktuar. Sipas tyre, ata ishin suspenduar pėr afat tė pacaktuar vetėm pse e kishin marrė nė pyetje Avdi Behramin, pėr tė cilin thonė tė jetė ndėr njerėzit mė tė afėrt tė Marajt. 

Suspendimin e policėve e konfirmoi edhe Willi Hayward, Shefi i Njėsitit tė Standardeve Profesionale tė SHPK, i cili kishte kryer supsendimin. Ai nuk deshi tė komentojė se pėr ēfarė arsye ose pėr ēfarė kohėzgjatje ishin suspenduar ata. 

Burime nga IHPSO theksojnė se ky rrjet-agjenturė dhe udhėheqėsi i saj janė tė pėrfshirė edhe nė emėrime politike tė nivelit mė tė lartė nė Kosovė. 

“Instituti sot vendos njerėzit lojalė nėpėr poste ministrore; ai i pėrdorė, pėr qėllime tė veta, ministrat aktualė, por edhe disa nga ata tė mėhershmit nga Lidhja Demokratike e Kosovės.” 

Sipas tyre, ndėrlidhja me ministra ėshtė e nevojshme “pėr marrjen e tenderėve”. 

I pyetur disa herė nga E. rreth pohimeve tė kėtilla mbi IHPSO dhe Marajn, Kai Vitrupp, Komisionier i Policisė sė UNMIK, vazhdimisht ka theksuar se njė shėrbim i tillė nuk ekziston nė Kosovė, dhe se, po qė se ekziston, duhet tė ndalohet menjėherė. 

As Shtylla I e UNMIK nuk ėshtė pėrgjigjur ndonjėherė nė pyetjet e Expressit rreth kėtyre ēėshtjeve. Ndėrkohė, punėtorė tė afėrt tė Marajt vazhdojnė tė dėshmojnė se niveli dhe marrėdhėniet me zyrėn ku ka punuar ka lėnė pėrshtypjen kinse ky ėshtė njė shėrbim legal i zbulimeve. 

“Policia asnjėherė nuk i ka bastisur zyrat. Niveli i bashkėpunimit ka qenė kierarkik. Saherė qė ka ardhur, policia ka shkėmbyer informacione. Policia i ka raportuar Marajt sikurse tė kishte qenė vetė Komisioneri”, theksojnė burimet e E. nė Presidencė tė Kosovės. 

Mt: I biri i Rugovės, biletė pėr Presidencė 

‘De facto’, Maraj udhėheqet Kėshilltar Special i Presidentit pėr Siguri Kombėtare; ‘de iure’ ai nuk ndodhet nė listė tė rrogave si nėpunės i Presidencės. Nė anėn tjetėr, prezantimi i tij i rėndomtė me njerėz bėhet nė cilėsinė e ‘Kėshilltarit Special tė Presidentit tė Kosovės’, titull i shkruar nė kartė-vizitėn e tij. 

Deri tash as nuk ėshtė pohuar e as mohuar nėse Maraj vėrtet punon si ‘kėshilltar special’. Megjithatė, burime tė E. pohojnė se vetėm ky togfjalėsh i mjafton Marajt qė tė ketė ndikim tė madh tek veprimtarėt e LDK kudo nėpėr Kosovė. 

Tė pyetur nėse Presidenti i Kosovės ėshtė nė dijeni pėr kėto veprimtari tė pohuara tė Marajt, burimet nga Presidenca theksojnė se Ibrahim Rugova ka tė ngjarė tė mos dijė gjė. 

“Pėr Rugovėn nuk jam i sigurt, porse e them me siguri se njeri i afėrt me Marajn nga shtėpia e Presidentit ėshtė i biri i tij, Ukė Rugova”. Sipas tij, “ai ka raporte tė afėrta dhe ėshtė ndėr financuesit kryesorė tė tij”. 

Pohime tė ngjashme – pėr lidhjet e Ukė Rugovės dhe Ramė Marajt – mund tė gjenden edhe brenda dokumentit tė PDK tė dorėzuar nė UNMIK. 

Tė bėmat e kėtij instituti tė udhėhequr nga Ramė Maraj nuk pėrfundojnė vetėm me ngjarjet e vitit tė kaluar. Nė raportin e pėrpiluar nga njė hetues ndėrkombėtar i UNMIK nė kohėn kur kishte kontaktuar me IHPSO lidhur me granatėn e dorės tė hedhur nė oborrin e Presidencės vitin e kaluar, Maraj kishte dhėnė dėshmi dhe informacione tė gabuara. 

Sipas kėtij raporti, Maraj nė intervistė kishte pohuar se granatėn e kishin hedhur persona tė cilėt nė kohėn kur kishte ndodhur incidenti nuk kishin qenė fare nė Kosovė. 

Ēfarė nėnkuptohet me IHPSO, marrė parasysh tė gjitha kėto pohime qė shpeshherė shkojnė nė shpjegime shumė mė tė thella – dhe, mė neveritėse – e tė cilat redaksia e E. do t’i botojė pas kompletimit tė fakteve? Pėrse emri i Ramė Marajt paraqitet pėrnjėherė i ndėrlidhur me etiketėn e njė ‘eminence gri’ brenda Zyrės sė Presidentit tė Kosovės, i specializuar pėr veprime prapa skenave politike e policore? 

Pėrderisa zyrat e institutit tė tij ruhen 24 orė nga personeli i tij – ndonjėherė, pėrfshirė edhe Carabinierėt italianė – burime nga Presidenca pohojnė se Maraj, pėr ēdo ‘punė’ tė kryer i paguan punėtorėt e vet nga 200 euro. 

Prishtinė, 24 mars – Janė 1.400.000 euro (njė milion e katėrqind mijė euro) fitim i pastėr qė del se kanė marrė 13 persona nga pazari i nisur pėr veturat e Presidencės nė mars 2005. Hetimet e Prokurorisė nxjerrin njė varg emrash tė rinj qė kanė bashkėpunuar nė njė zinxhir tė veprimeve. 

Shumica nga kėta kanė poste nė Presidencė dhe pothuajse tė gjithė janė nė lidhje familjare ndėrmjet tyre. 

“L.” siguron dosjen e hetimeve mbi skandalin e veturave nė Presidencė, shpėlarjen e parave nga tė cilat dalin edhe veprime tė tjera. Sipas dosjes sė hetuesisė nuk janė vetėm 6 vetura tė blinduara. Nga ky pazar janė blerė edhe vetura tė tjera me ēmime astronomike, destinimi i tė cilave nuk ėshtė ditur kurrė. 

Pėrderisa prokurori nė kėtė dosje, Andra Velegoni, ėshtė nė pėrfundim tė pėrgatitjes sė aktakuzės, hetimet tregojnė se ligjėrisht njė varg personash duhet tė pėrgjigjen para drejtėsisė qė tė gjithė me lidhje familjare mes veti. 

Sipas pėrshkrimit tė Prokurorisė, gjithēka kishte nisur nė prill tė 2004-ės, kur administrata e Presidencės kishte kėrkuar tė porositen pajisje kundėr bombave me teledirigjues. 
Nė qershor 2004, Presidenti Ibrahim Rugova i kishte autorizuar tri sisteme tė sofistikuara mbrojtėse, nga njė pėr secilin VIP nė Kosovė, pėr Presidentin, kryetarin e Kuvendit dhe Kryeministrin e Kosovės. Vlera totale e kontratės ishte 2.737.500,00 €, pėrfshirė pjesėt e ndėrrimit. 

Kompanisė “Decotec”, qė ishte kontraktuar nė fillim, nuk i ishte dhėnė asnjė cent, ngase nga Presidenca nuk ėshtė dorėzuar asnjė listė trajnimesh dhe asnjė pėrgjigje me shkrim pėr kėtė ēėshtje. 
Pas 15 marsit 2005, kur kishte ndodhur tentimatentati ndaj Rugovės, njerėzit e Presidencės kishin vlerėsuar se sulmi do tė ishte shmangur po qe se pajisja do tė kishte arritur me kohė. 

“Hetimet kanė treguar se tė njėjtėt persona janė pėrpjekur ta bllokojnė dhe vonojnė qėllimisht. Njė gjė duhet sqaruar. Cili ka qenė interesi i kėtyre njerėzve pėr ta vonuar njė pajisje kaq tė rėndėsishme. Pa kėtė pajisje Presidenti do ta kishte humbur jetėn nė sulmin e 15 marsit 2005”. 

Mė vonė, tentimatentati ishte pėrdorur pėr prokurimin e dy automjeteve tė reja tė blinduara, e kjo kishte ndodhur pa pėrfshirjen e drejtorit tė administratės. 

Personat qė e kishin inicuar kėtė janė sekretari i Presidencės, Mujė Ukaj, qė ėshtė i afėrt i Naser Rugovės, njė i afėrm i ish-Presidentit Ibrahim Rugova, bashkė me shefin e Sigurimit, Qefser Baholli, i ashtuquajturi kėshilltar i Sigurisė – Ramė Maraj, motra e gruas sė Presidentit, Lumturije Shabani, ushtruesi i kreut tė Prokurimit, Nexhat Shatri, qė po ashtu ėshtė vėllai i ministrit tė Ekonomisė, Haki Shatri, Nexhat Shabani – baxhanaku i Presidentit, si dhe Ukė Rugova – djali i Presidentit”. 

Nga buxheti prej 2.2 milionė eurosh i Presidencės pėr 2005 janė paguar 1.489.499.76 euro nė llogarinė e njė kompanie tė quajtur “Autopark Loeninengen”, me seli nė Gjermani. Pagesa i ėshtė bėrė nė llogarinė nė Kasabankė, nė Kosovė, nr. 1700200100050031. 

“Fillimisht, ata e kanė bėrė njė gabim dhe kanė dashur t’ia procedojnė pagesėn Ahmet Demajt, i autorizuar tė nėnshkruajė nė emėr tė ‘Autopark Loeninengen’, pronė e Xhevdet Nikēit, i afėrti i truprojės kryesore tė Presidentit, Elez Nikēit”. 

Dokumenti sqaron se nga kjo ishin dorėzuar dy kėrkesa pėr sigurimin dhe pagesėn. 

“Njėra kėrkesė ėshtė realizuar nė shumėn 1.058.849,76 €. Pagesa ėshtė kryer nė dy pjesė tė ndara. Njėra nė vlerė 1.016.625,00, e paguar mė 31.03.2005, dhe tjetra nė vlerė 42.224,76, e paguar mė 04.04.2005. E dyta, nr. C15724 ėshtė paguar e plotė, nė vlerėn prej 430.650,00, mė 04.04.2005, me autorizim tė Mujė Ukės, dhe e aprovuar nga Lumnije Murati, zyrtare ndėrlidhėse e Presidencės, njė juriste pa asnjė njohuri dhe pėrvojė ekonomike. 

Zyrtari certifikues Bekim Canolli, asistent administrativ, ėshtė detyruar tė nėnshkruajė”. 

Sipas dosjes, hetimi mbi kompaninė “Autopark Loningen”, me adresė Rowenkamp 7, 49624 Loningen, dhe pronarit Xhevdet Nikēi (1967), tregon se gjykata nė Gjermani ka verifikuar se ai merret me shitblerjen e automjeteve tė dorės sė dytė. 

“Me urdhėr tė gjykatės, ‘Autopark Loeningen’ tani ėshtė mbyllur dhe dy nga automjetet qė arritėn nė Gjermani janė konfiskuar nga autoritetet gjermane”. 

Kėrkesa pėr lejen e eksportit tė veturave ėshtė nėnshkruar mė 23 mars 2005, nga Qefser Baholli, ngase nė fillim Nexhat Shatri, ushtrues detyre i shefit tė Prokurimit, kishte kėrkuar mė 24 mars 2005 tė sillen vetėm dy vetura, duke urdhėruar shmangie nga procedurat e prokurimit dhe transferet kryhen mė 31 mars dhe 4 prill 2005. 

“Kėrkesa ka qenė vetėm ēėshtje dokumentesh, sepse tė dhėnat tregojnė se i tėrė biznesi ka qenė tashmė punė e kryer. Urdhėresa ėshtė bėrė pėr 6 automjete, ato kanė qenė gati pėr transport ajror nga Atlanta. Ėshtė dhėnė licenca pėr eksport, e lėshuar nga Departamenti i Tregtisė amerikane, ka munguar vetėm hardkopja para transportimit. 

Ēmimet e automjeteve kanė qenė 107.000,00 € (sipas kursit tė dollarit nė prill 2005)”. 

Pas nėnshkrimit tė Qefser Bahollit, mė 13 prill 2005, Melihate Tėrmkolli mė 27 prill i transferon 1.000.000 euro, me miratim tė Haki Shatrit, Zyrės sė Presidentit tė Kosovės. 

Hetuesia sqaron se nė fund tė dhjetorit 2004, Mujė Ukaj kishte udhėtuar pėr nė Gjermani, ku takohet me Xhevdet Nikēin, ndėrsa mė 17 mars 2005, dy ditė pas tentimatenatit, Blerim Svirca ia dėrgon rreth 800.000 euro Xhevdet Nikēit, pėr automjetet. 

“Nė fillim tė prillit, Nikēi ia transferon 1.300.000 Blerim Svircės. Gjatė hetimeve, Svirca sqaron se ka dashur tė blejė tokė, por nuk ka mundur ta saktėsojė lokacionin”. 4 nga 6 automjete dhe 2 Hummer-a kishin arritur nė Kosovė mė 4 mars 2005, nėpėrmjet Pejės. 

“Pagesa ėshtė kryer mė 10 maj 2005, kurse ēmimi i automjetit ėshtė dhėnė 338.875 pėr njė Chevrolet Suburban, 65.500 euro pėr njė Hummer dhe 68.500,00 euro pėr Hummerin tjetėr. Mbikėqyrės i transferit ka qenė Kushtrim Shatri, kushėri i ministrit Haki Shatri, dhe kreut tė Prokurimit Nexhat Shatri. Automjetet pėrbirohen nė kufi nė po atė ditė qė ato arritėn pa hyrė nė terminal dhe pa pagesė”. 
Nė fund tė majit, nė Frankfurt kishin arritur dy “Chevrolet” tė tjerė dhe menjėherė ishin konfiskuar nga policia gjermane, ndėrkohė qė Xhevdet Nikēi ishte nėn hetime. 

“Zyra e Presidentit ėshtė paraparė tė paguajė njė diferencė shtesė nga 485.000 euro, gjė qė nuk ėshtė bėrė, pėr shkak tė hetimeve qė po vazhdojnė. Kontrata me ‘Autopark Loenningen’ e Xhevdet Nikēit ėshtė nėnshkruar nga Nexhat Shatri, transferi ėshtė lėshuar me urdhėr tė Haki Shatrit. Pėrfitimi i tėrėsishėm pėr kėtė grup njerėzish ka qenė 1.400.000 euro”. 

Hetuesia ndėrkohė po tenton tė sqarojė pėrse shuma e arritur ndėrmjet kompanisė “Project Support Vehicles” dhe Zyrės sė Presidentit tė Kosovės nuk ėshtė dėrguar nė mėnyrė tė rregullt ligjore nė llogarinė nė Gjermani dhe kush i ka marrė 4 automjetet tjera. 
Krahas kėsaj blerjeje, sipas dosjes, janė blerė edhe 2 Toyota Landcruiser tė zeza, njėra nga tė cilat vozitet nga Nexhat Shabani, baxhanak i ish-Presidentit tė Kosovės, me targa 483 KS 951, tjetri nga sekretari Mujė Uka, 000KS 09-39. Pėrveē kėsaj, edhe disa Audi A6, dy Audi A8 dhe Audia A4 janė blerė pėr njerėzit e Ramė Marajt. Njė Audi A6 ėshtė blerė pėr pėrdorim privat pėr gruan e Nexhat Shabit, Lumturien, motrėn e gruas sė Presidentit 

“Sipas informacioneve, ato janė paraparė pėr Ramė Marajn, me ndihmėn e personave nė Presidencė, kryesisht bazuar nė marrėdhėniet e tyre familjare. Lumturije Shabani ėshtė nė fakt pika lidhėse mes tė gjithė kėtyre personave, pėrfshirė edhe djalin e ish-Presidentit, Ukė Rugova. Pėr mė tepėr ajo ėshtė shoqe e shkollės sė ministrit Haki Shatri. 

Mujė Ukaj ėshtė mbėshtetur dhe udhėzuar nga Naser Rugova dhe Nexhat Shatri, vėllai i ministrit Haki Shatri. Ky i fundit e ka udhėzuar personelin ta kryejė transaksionin e shumave tė lartpėrmendura nė llogarinė nė “Kasabankė”, si dhe Marajn, kėshilltar i Sigurisė, i ashtuquajtur personi inicues i njė shėrbimi tė zbulimit, i emėruar jozyrtarisht kėshilltar, Qefser Bahollin, Elez Nikēin dhe Adnan Mehmetin, shef i Protokollit”. 
Shumat e transferuara: 

Shuma Tė zotuara Rata Pagesa 

430.650,00€ 31.03.2005 430.650,00€ 04.04 

1.058.849,76€ 24. 03.2005 1.016.625,00€ 31.03 

1.058.849,76€ 24.03.2005 42.224,76€ 04.04 

Aktakuza nė fillim tė prillit – pritet arrestimi i Nexhat Shatrit 

Burime tė sigurta nga Prokuroria ndėrkombėtare nė Prishtinė i kanė thėnė gazetės se aktakuza mbi hetimet rreth Presidencės mund tė lėshohet nė fillim tė prillit, ndėrsa i pari qė mund tė arrestohet ėshtė Nexhat Shatri. “Hetimet janė zgjeruar sė fundi pėr disa persona, ndėrsa Nexhat Shatri mund tė arrestohet sė shpejti”. 

Kesaj radhe kaq nga une,RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,Zhur,krahina e Lumes, Republika e Shqiperise
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Reshat Badallaj Fana ka fjet me Solonen   Sam 30 Jan - 17:31

*S i u sajua “Atentati” kunder Ibrahim Rugoves, ne mars te vitit 2004, nga kush dhe perse nuk u dha kurre anje fotografi se a ishte Rugova aty,a gervish ne gisht,por, para Havier Solanes,sekretarit te NATO-s doli si ate dite kur hyri dhender i pispilosur me Fanen,gruan e tij
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Reshat Badallaj Fana ka fjet me Solonen   Sam 30 Jan - 17:55

Gjatė luftes se Kosovės,kam qenė i autorizuar nga Shtabi i Pergjithshem i UĒK-ės,jo vetem kaq,por edhe nga Ushtria Ēlirimtare Kombetare-Maqedonisė.Kam themeluar dhe jam kryetar i Shoqates Atdhetare "GRYKA E LUMĖS", qe ka qenė ne binaret e Ushtrisė Ēlirimtare te Kosoves,duke e dhenė kontributin maksimal,me mjete matariale,perkrahje dhe deshmorė dhe qe eshtė mė e rendesishmja nga sofra ime kanė marrur pjesė me armė nė dorė hiq me pak se dhjetė vetė (nentė burra dhe njė vajzė),nen uniformė e nen komandė,te kapedanit,te Madhit ADEM JASHARIT,jo pas ushtarakeve jugosllavė,burrave te shkinave,sic e dini shumė mirė se kush kanė qenė...
https://www.facebook.com/reshat.badallaj/posts/10205320418680755
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Reshat Badallaj Fana ka fjet me Solonen   

Revenir en haut Aller en bas
 
Reshat Badallaj Fana ka fjet me Solonen
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: